Jaka jest najlepsza technika usuwania opony z felgi?


13

To pytanie dotyczy ponownego montażu opony na feldze, ale chciałbym przede wszystkim wiedzieć, jak ją zdjąć. Zwłaszcza jeśli opona jest bardzo ciasna lub zanurzenie w środku części obręczy jest bardzo płytkie.

Większość moich motocykli ma koła 406 i używam opon Marathon Plus, które są dość sztywne, więc naprawdę trudno je zdjąć bez zerwania dźwigni opony lub zaciśnięcia dętki.

Jaki jest najlepszy sposób na zdjęcie tych opon z obręczy, aby móc naprawić przebicie?

(Właśnie zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie mamy tego pytania ani żadnych odpowiedzi!)


Istnieją wyspecjalizowane narzędzia do opon, a nie zwykły zestaw 3 dźwigni do montażu i demontażu opon, które możesz wypróbować - Crank Brothers Speed ​​/ Speedier, Quik Stik, Kool Stop Bead Jack. Istnieją również wysokiej jakości zestawy dźwigni do opon, takie jak Park Tool TL-5, ale są one znacznie droższe niż inne opcje.
Batman

@ Batman: jeśli możesz dodać odpowiedź, która wyjaśnia, co robią te narzędzia (pomogłyby ich zdjęcia) i jak są one lepsze niż standardowe dźwignie opon, chętnie byś je głosował.
Móż

Odpowiedzi:


8

Zasadniczo taka sama oferta jak pytanie o montaż opony.

 1. Upewnij się, że całe powietrze jest poza rurką
 2. Jeśli to możliwe, przełóż tylko jedną stronę koralika wokół koła. Wystrzelenie tylko jednej strony da koralikowi więcej miejsca w studni pośrodku obręczy, a tym samym da ci więcej koralika do przeciągnięcia nad górną krawędzią po przeciwnej stronie
 3. Rozpocznij pracę koralikiem nad felgą za pomocą kciuków lub dźwigni opony. Podczas pracy stopki nad krawędzią felgi z jednej strony może pomóc wepchnięciu stopki opony do studzienki po przeciwnej stronie

  • Może pomóc rozpocząć pracę zgrubienia w pobliżu trzonu zaworu, ale nie bezpośrednio nad nim. W przeciwnym razie trzpień zaworu tworzy wypukłość pośrodku studni pośrodku obręczy, co zajmuje część luzu potrzebnego do usunięcia koralika z obręczy.
  • Jeśli używasz kciuków, spróbuj przypiąć kawałek koralika, który pracowałeś nad krawędzią obręczy, jednym kciukiem, powoli wykonując więcej koralika drugim kciukiem. Jest ok, jeśli przeciwny koralik wyskoczy wokół obszaru, który próbujesz usunąć.
  • Jeśli używasz dźwigni do opon, nie próbuj podważać dużej części dźwigni pod oponą. Wiele dźwigni ma mały haczyk na jednym końcu, który można przymocować do szprychy, uwalniając obie ręce podczas pracy następnej dźwigni pod stopką.
 4. W pewnym momencie dostaniesz wystarczającą część opony, którą próbujesz zdjąć nad felgą, że możesz przesunąć palec / dźwignię między stopką a felgą, aby szybko usunąć resztę.

 5. Druga strona powinna odejść stosunkowo łatwo ręcznie. Jeśli nie, wyjmij rurkę i postępuj tak samo, jak w przypadku pierwszego koralika, podważając ją po tej samej stronie, na której wysunąłeś pierwszą stronę.

2
Chciałbym tylko dodać, że powinieneś to zrobić w czystym, dobrze oświetlonym miejscu, aby nie zgubić pokrywek zaworów ani żadnych luźnych części, a także uniknąć plam tłuszczu na dywanie!
Aaron

Używam dźwigni opony, aby zepchnąć koralik z obręczy - gdy powietrze opuści oponę, wepchnij tępy koniec dźwigni opony między koralik a obręcz, a następnie obróć ją wokół całej obręczy. To łamie wszelką kleistość między oponą a felgą, utrzymując ręce w czystości (i oznacza, że ​​nie skończysz na
odłamkach

W przypadku małych kół lub sztywnych opon (na przykład Marathon Plus) zwykle biegam wokół opony i wciskam stopkę do środka obręczy, gdy mam pierwszą dźwignię opony. Dźwignia przykłada napięcie, aby koralik nie opadał z powrotem na ramię obręczy.
Móż

8

Po pierwsze, zazwyczaj wystarczy usunąć jedną stronę opony, jeśli tylko naprawia się przebicie.

 1. Jeśli opona nie jest całkowicie opróżniona, wypuść resztę powietrza. Ułatwi ci to życie.
 2. Za pomocą rąk chwyć oponę w pobliżu zaworu i poruszaj nią lekko, aby poluzować stopkę od obręczy. Obejdź oponę, powtarzając ten proces, aż wrócisz do zaworu. Jeśli to zrobiłeś i krok 1 prawidłowo, opona powinna luźno opadać wokół obręczy.
 3. Chwyć trzy dźwignie opon. Możesz wykonać pracę za mniej, ale jest to trudniejsze. Nigdy nie potrzebowałem czterech. Te, które najłatwiej zejdą z opony, będą miały haczyk na jednym końcu, taki jak te: Park Tools Dźwignie do opon
 4. Włóż jedną dźwignię opony pod stopkę tuż nad szprychą, która jest najbardziej naprzeciwko zaworu. Opona będzie nieco luźniejsza (bardziej luźna?) Bezpośrednio naprzeciwko zaworu, dzięki czemu będzie łatwiejsza do usunięcia. Podważ i zaczep drugi koniec dźwigni o szprychę.
 5. Sprawdź, czy pod dźwignią znajduje się tylko jedna strona koralika. Jeśli masz obie strony koralika, reszta będzie gdzieś pomiędzy bardzo trudnym a niemożliwym.
 6. Powtórz krok czwarty na szprychie po prawej stronie tego, który właśnie zaczepiłeś, a następnie szprycha po lewej stronie.
 7. W tym momencie stopka opony może być na tyle luźna, że ​​niektóre dźwignie opony spadną. Jeśli tak, to świetnie. Podważ palcem resztę drogi. Jeśli żadna z dźwigni nie wypadła, jest w porządku. Po prostu masz oponę, która pasuje trochę mocniej. Nadal powinieneś być w stanie wsunąć palec na zewnątrz swoich trzech szprych i przesunąć go, aby podważyć oponę. Jak wspomniałem wcześniej, nigdy nie musiałem używać czwartej dźwigni.
 8. Do tego czasu koralik powinien zostać całkowicie usunięty z jednej strony. Możesz usunąć rurkę, sięgając do opony naprzeciwko zaworu i po prostu wyciągając ją. Dotrzesz do punktu, w którym zawór jest jedyną rzeczą, która utrzymuje go w miejscu. Zepchnij oponę z drogi i wyjmij zawór.
 9. Jeśli chcesz całkowicie usunąć oponę, będziesz w stanie po prostu oderwać ją od reszty drogi z pewną przyczepnością.

Powyższe kroki będą działać na każdej oponie. Chude, twarde etui, nieskładane opony są zwykle najtrudniejsze do zejścia. Tłuszczowe, które można składać, często można usunąć jedynie dobrym szarpnięciem. Jeśli masz taką opcję, nadal lepiej jest to robić za pomocą dźwigni do opon, aby nie ryzykować zbyt mocnego pociągnięcia i uszkodzenia rury. Opony pomiędzy tymi przedziałami mają różne poziomy trudności.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.