Jazda rowerem pod górę po drodze - siedząc czy stojąc na pedałach?


32

Jakie są zalety i wady jazdy rowerem pod górę po drodze na stojąco na pedale w porównaniu do siedzenia na siodle?

Odpowiedzi:


32

Najbardziej wydajne jest siedzenie z rytmem w przedziale 80-100 (szybciej, jeśli możesz), więc zaleca się, abyś siedział jak najwięcej. W przypadku kolarstwa górskiego siedzenie w pozycji siedzącej zwiększa ciężar tylnej opony i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się, o ile można zachować płynny obrót i nie „zacierać” pedałów podczas skoku w dół.

Stanie na ciele jest trudniejsze, ale podczas długich podjazdów wspaniale jest go zmienić, aby przenieść siłę wokół mięśni i dać im przerwę. Stojenie jest również świetne, aby podnieść cię na „naprawdę stromą” część wspinaczki lub przyspieszyć na szczyt i stracić przyjaciół (lub wygrać wyścig).

Jak wspomniano powyżej, należy siedzieć z wysoką kadencją tak długo, jak to możliwe. W razie potrzeby zmień pozycję na stojącą, aby dać sobie przerwę lub dodatkowy zastrzyk mocy.


2
Świetna odpowiedź. Dodałbym, że stanie podczas pedałowania zmusza cię do kołysania się do przodu i do tyłu lub wydatkowania energii zapobiegającej kołysaniu się.
Neil Fein,

13

odpowiedź Curtismchale'a jest natychmiastowa - odpowiadam tylko na cytat z mojego ulubionego artykułu o kolarstwie Luisa Bernhardta „On the Technique of Climbing” :

Kiedy siedzisz w siodle, jesteś w zasadzie na Universal Gym. Sposób, w jaki pasujesz do roweru, określa, na ile jesteś wydajny.

Wspinaczka w pozycji siedzącej jest najskuteczniejszym sposobem: wystarczy wybrać wystarczająco niski bieg i rozwinąć go. Stanie wymaga odpowiedniej techniki i nigdy nie może być tak wydajne, ponieważ mięśnie muszą utrzymać całą masę ciała. Ale stanie zmienia mięśnie w grze i może być miłym zerwaniem z tego niewygodnego siodła. Może to być również twoja jedyna opcja, jeśli nie masz wystarczająco niskiego biegu, aby zakręcić stromym wzgórzem.


2

Skutecznie to, co robisz, gdy stoisz na pedałach i kołyszesz rowerem z boku na bok, zmniejsza długość korby i zmniejsza przełożenie. Zużywasz również dużo energii, aby utrzymać rower stabilny podczas zmiany z boku na bok, a także marnujesz energię poprzez dodatkowe wyginanie ramy, korb i pedałów. Jedyne sytuacje, które naprawdę uzasadniają zejście z siodła, to albo dać mięśniom szansę na odpoczynek przy użyciu nieco innego zestawu lub przyspieszyć bardzo szybko, na przykład wychodząc z zakrętu podczas wyścigu.


Stanie na długim podjeździe z pewnością zużyje cię szybciej niż pozostanie w pozycji siedzącej!
Brian Knoblauch,

możesz wyjaśnić, w jaki sposób / dlaczego kołysanie rowerem zmniejsza przełożenie?
sixtyfootersdude

1
kołysanie rowerem nie zmniejsza długości korby ani nie zmniejsza przełożenia. Wszystko, co robi, to obniżenie wydajności. (jedyną siłą, która może być przenoszona przez układ napędowy, musi być przyłożona prostopadle do końca dowolnego ramienia mechanizmu korbowego). Stanie powoduje zwiększenie ciężaru ciała do przyłożonej siły, dlatego można wspiąć się na biegu, który normalnie byłoby zbyt trudne, gdy usiądziemy.
darkcanuck

0

Nie zgadzam się, że pedałowanie w pozycji siedzącej jest lepsze, ponieważ pozycja stojąca wywiera na pedał większy ciężar (faktycznie całą masę ciała). Poniższy link wyjaśnia to lepiej: https://www.bikejames.com/strength/why-this-video-shows-that-standing-pedaling-really-is-better-than-seated-pedaling/

Zgadzam się, że twoja kadencja jest niższa, ale jeśli masz większy moment obrotowy (z powodu większego nacisku na pedał), możesz zmienić bieg na wyższy. Zgadzam się również, że twoja równowaga jest zagrożona (upadłem raz podczas jazdy rowerem na stojąco), więc chyba nie wstań, chyba że masz dobrą równowagę i możesz zaoszczędzić trochę energii, aby się utrzymać. Osobiście jeżdżę na rowerze tylko na rowerze trzykołowym, ponieważ nie potrzebuje energii, aby go zrównoważyć, ale to inna historia.


Witamy na stronie! Byłoby pomocne, gdybyś mógł podsumować trochę treści na linkowanej stronie: linki nieuchronnie umierają, a odpowiedź nie będzie wiele, jeśli ten link zniknie.
David Richerby

Nie zgadzam się, że pedałowanie w pozycji siedzącej jest lepsze, ponieważ pozycja stojąca wywiera na pedał większy ciężar (faktycznie całą masę ciała). Możesz się nie zgodzić, ile chcesz, ale to źle. Aby użyć ciężaru do napędzania pedałów, waga musi spaść . Oznacza to, że musisz go jakoś podnieść . Nie zamierzasz oszukiwać praw fizyki. Wspinaczka polega na podnoszeniu masy przeciw grawitacji. Jest to dość ograniczone przez stosunek aerobowy do masy. Wszystko inne to hałas. Zmiana techniki pedałowania podczas wspinaczki może poprawić samopoczucie.
Andrew Henle,

Jeśli nie tracisz wydajności podczas wstawania, robisz coś złego, gdy siedzisz. Najprawdopodobniej jest to zbyt niskie miejsce. Jeśli twoje nogi są prawie całkowicie wyciągnięte podczas wykonywania niskiej części ruchu pedału, a Twoja kadencja jest wystarczająco wysoka (wystarczająco niski bieg), nie ma nic tak wydajnego jak pozostanie w pozycji siedzącej. Zawsze musisz wstawać tylko wtedy, gdy nogi są zbyt mocno zgięte podczas siedzenia (co czyni je nieefektywnymi), lub gdy zabraknie wystarczającej liczby biegów (czyli wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowej siły ). Pierwszy z nich nigdy nie ma miejsca w przypadku właściwie dopasowanego roweru.
cmaster
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.