Jak określić rozmiar mojego koła


8

Czy ktoś wytłumaczy rozmiary kół.

Jeśli się nie mylę, koła mojego roweru turystycznego Trek 520 mają 700C. Nie ma oznaczeń i, oczywiście, żadnej dokumentacji. Zakładam, że 700 oznacza 700 mm, więc 700 / 25,4 = 27,56 cala.

Jeśli jednak zmierzę obręcz, jego średnica wynosi około 25,1 cala.

Jeśli kupię opony Continental, rozmiar to 28 cali, ale muszę kupić 27-calowe opony Bontrager.

Co gorsza, według tego linku opony są dostępne w rozmiarach 26, 27 i 28 cali oraz w rozmiarze 700.

http://www.schwalbetires.com/bike_tires/road_tires/marathon_420

Jak mogę określić rozmiar mojego koła i czy te różne rozmiary są wymienne? Ponadto, czy przyrostek „C” jest ważny i co to oznacza?

Oczywiście opony są oznakowane, ale mam wrażenie (według komentarzy dealerów), że Continental znakuje swoje opony inaczej niż wszyscy inni. Ponadto oznaczenia opon nie pomagają w zamówieniu nowego koła.

Przy tak wielu dostępnych rozmiarach opon, skąd mam wiedzieć, czy używam właściwego rozmiaru.

Po przeczytaniu różnych odpowiedzi tutaj, powinienem wyjaśnić, że moje zamieszanie w tej sprawie wynikało z faktu, że pracowałem jako mechanik samochodowy. W przemyśle motoryzacyjnym opony samochodowe są oparte na rozmiarze koła, 13 ”, 14”, 15 ”itp. I nie ma możliwego sposobu zamontowania opony 15” na przykład na obręczy 13 ”.

Więc kiedy zobaczyłem wszystkie te różne rozmiary opon, założyłem, że wszystkie wymagały innego rozmiaru koła, ale w rzeczywistości dla mojego typu roweru jest zasadniczo tylko jedna średnica koła, którą nazywają 700C, czyli w rzeczywistości 622 mm.

Początkowo założyłem również, że C odnosi się do szerokości koła, ale to też nie jest prawda. C jest najwyraźniej tylko przestarzałą terminologią.

Więc przynajmniej teoretycznie mogę zamontować oponę 26 ”, 27” 28 ”lub 29” na mojej obręczy 700C (622 mm). Muszę tylko sprawdzić, czy szerokość opony jest odpowiednia dla mojej szerokości koła, co wyjaśnia artykuł Sheldona Browna.

Zmierzyłem też opony Continental, które są oznaczone jako 28 cali. W rzeczywistości mierzą 27 cali (w pełni napompowane), co musi być powodem, dla którego mój dealer nazywa ich dobieranie niestandardowe.


Byłoby bardzo nietypowe, gdyby po bokach opon nie było oznakowań. Często nie wydają się mieć sensu, ale jeśli przekażesz je tutaj, możemy je rozszyfrować. Oczywiście także Sheldon Brown .
Daniel R Hicks

1
Należy zauważyć, że przynajmniej w USA standardowe (nieegzotyczne) rowery dla dorosłych są obecnie sprzedawane tylko z kołami 26 "lub 700c. Jeśli opona została wyprodukowana jakiś czas w ciągu ostatnich 20 lat lub mniej, opona 700c będzie miała „622” (średnica ISO) wybity gdzieś na jego ścianie bocznej. Koła 26 ”są nieco bardziej zmienne, a średnica ma tendencję do zmieniania się wraz z szerokością, z numerami ISO między 571 a 597. Starsze opony drogowe mogą mieć 27” (z 630 ISO). (Tak, koło 27 "jest większe niż koło 29")
Daniel R Hicks

(Ogólnie rury 27 "i 700c są wymienne - różnica w średnicy jest niewielka.)
Daniel R Hicks

Pamiętaj, że jeśli zamawiasz nowe koło, numerem ISO jest żądany numer. Może być pokazany jako „28/622” dla opony 700c28 lub „xx / 571” dla opony 26 ”o szerokości milimetra xx. Zamawiana przez ciebie obręcz będzie miała podobne oznaczenie, tylko pierwsza część (gniazdo stopki) szerokość) będzie znacznie węższy niż szerokość opony (około połowy)
Daniel R Hicks

1
TL; DR: 700 ° C = 28 "= 29" = 622 mm. Opony 26 ”i 27” nie są zgodne z powyższymi.
Mladen Jablanović

Odpowiedzi:


11

Ja też posiadam Trek 520, a rower rzeczywiście ma koła 700C i ma już całkiem sporo lat.

Oznaczanie opony 700C jest nieco mylące ze względów historycznych.

Początkowo opony były sprzedawane w rozmiarach opartych na zewnętrznej średnicy opony. Wszystkie opony 700A, 700B i 700C miały średnicę 700 mm. Jednak opony 700C były najgrubsze, a opony 700A były najcieńsze. Różnicę tę uzupełniono, stosując obręcz o mniejszej średnicy dla opon 700C i obręcz o większej średnicy dla opon 700A.

Obecnie wszystkie opony oznaczone jako 700C montowane są na obręczy 622 mm. Większość opon będzie miała na sobie obie etykiety. Rozmiar 622 to rozmiar uznawany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną lub ISO, ale 700C stał się tak powszechny, że jest de facto standardową etykietą branżową i jest sposobem, w jaki większość ludzi będzie odnosić się do tego rozmiaru.

Szerokość opon jest (jakby) dodatkową komplikacją. Ta strona zawiera tabelę pokazującą, jakie szerokości opon są kompatybilne z jaką szerokością felg. Jednak na moim 520 prowadziłem różne szerokości, nigdy nie martwiłem się kompatybilnością obręczy i nigdy nie miałem problemu w tym zakresie. (Zamontowałem jedną markę 700x35, która była wystarczająco duża, aby pocierać moją ramkę, mimo że wiele innych działało dobrze).

Wszystkie te i inne informacje są dostępne na stronie systemów rozmiarów opon Sheldona Browna , która jest fascynującą lekturą, jeśli chcesz od czasu do czasu zastanawiać się nad rozmiarami opon.

W odpowiedzi na Twoją edycję:

To nie prawda, że można zamontować 26" lub 27" opony na swojej 622mm obręczy. Opony 26 ”i 27” to dwie różne jednostki, a każda z nich jest montowana na feldze o innym rozmiarze. Opona 26 ”montuje się na obręczy 599 mm, a opona 27” montuje się na obręczy 630 mm.

Również uważać na opony 28" . Chociaż niektóre montowania na obręczy 622mm, inni montowania na obręczy 635mm.

W razie wątpliwości zaufaj numerowi ISO i trzymaj się szerokości wymienionych na powyższej tabeli.


Ogólnie rzecz biorąc, można zamontować oponę o dowolnej szerokości 700C / 622 mm na feldze 700C. Moje obręcze o szerokości wewnętrznej 13 mm zostały zamontowane z oponami 35 mm od producenta. Jest tylko takie ograniczenie, że nie można (niezawodnie) montować opon węższych niż felgi.
Daniel R Hicks,

bikepedia.com/quickbike/… ma z roku na rok listę większości trek 520.
Batman

2

Zrozum, że tradycyjne rozmiary kół rowerowych zasadniczo odnosiły się do średnicy opony, a nie obręczy. Tak więc koło 26 "będzie miało średnicę około 26 cali z oponą na nim i napompowaną (chociaż rzeczywista średnica często nie jest wystarczająco niezawodna, aby zmieścić koło).

A w szczególności koła 26 "(i mniejsze) mają różne średnice obręczy w zależności od szerokości opony - szersza opona będzie miała zwykle mniejszą średnicę, dzięki czemu całkowity rozmiar koła będzie zbliżony do 26". (Ponadto opona 26 x 1-3 / 4 nie jest tego samego rozmiaru co opona 26 x 1,75 - liczba.)

Tak więc jedynym rozsądnym sposobem dopasowania opon do felg jest zastosowanie rozmiarów ISO (które są powiązane z rozmiarem obręczy, a nie oponą). Opony 26 "mają rozmiary ISO od XX / 571 do XX / 597 (gdzie XX zastępuje się szerokością opony w mm, a 571, np., To średnica koła stopki w mm - liczba krytyczna do dopasowania. I, podczas gdy opony 26 ”różnią się, opony 27” są (prawie) zawsze XX / 630.

Opony 700C są zawsze w rozmiarze XX / 622. (I obejmuje to opony „29-calowe”, które tak naprawdę są oponami 700C, sprzedawanymi tylko dla facetów, którzy nie noszą szortów z elastanu).

Jeśli chodzi o wartość XX, jest to „nominalna” szerokość opony - w przybliżeniu, jak szeroka byłaby (w mm) po zamontowaniu na „przeciętnej” obręczy. Oczywiście szerokość obręczy jest różna (jest podana jako szerokość wewnętrzna między dwoma kołnierzami) i (ponieważ opony są elastyczne w kierunku szerokości) nie musi to być konkretna dokładna wartość. Szerokość obręczy powinna być węższa niż szerokość opony (mniej więcej dwa razy), ale istnieje wiele różnych opinii na temat tego, jak szeroka / wąska, w porównaniu do szerokości opony.


0

Spójrz tutaj .

Strona piąta wymienia 700C jako francuski znak dla 28 ". Zapoznaj się z ich poprzednią dyskusją, w której wyjaśniają, że korespondencje są nieco arbitralne i nie jest niemożliwe, aby opony 28" nie pasowały idealnie do twoich felg (prawdopodobnie twój sprzedawca miał rację) .


28 "ma zupełnie inny rozmiar, niezgodny ze wszystkim innym.
Daniel R Hicks,

To trochę trudne. Istnieją dwa takie rozmiary, które nazywane są 28 ". Jeden to ISO 622 (znany również jako 700c), a drugi to ISO 635. Użycie 28" do oznaczenia 700c wydaje się szczególnie powszechne wśród Niemców.
Batman,

Przykro mi, że wprowadziłem w błąd OP. W moim kraju, i według mojej wiedzy, normy 28 ", 29" i 700C zwykle dotyczą felg o średnicy stopki opony 622 mm.
Vorac,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.