Jak mogę sprawdzić, czy łańcuch ma link główny?


13

Muszę zdjąć łańcuch z mojego krążownika z piastą wewnętrzną, aby go wyczyścić (tj. Bez tylnej lub przedniej przerzutki) i wolałbym nie zdejmować tylnego koła, jeśli mogę tego uniknąć. Czego szukam, aby znaleźć główny link?

Edycja: Niestety nie ma szpilki w innym kolorze, a przesuwanie palcami po łańcuchu (obie strony) nie pomogło. Czy mam jednoczęściowy łańcuch?


Od czasu opublikowania tego pytania zyskałem lepsze narzędzie łańcucha. Narzędzie, które miałem wcześniej, było narzędziem do łamania łańcucha dołączonym do narzędzia wielofunkcyjnego. Raz to zrobiłem kilka razy i przekonałem się, że zerwanie łańcucha, a później połączenie go nie jest takie trudne; nawet odrobina doświadczenia się liczy!
Pożegnanie wymiany

Komentarz styczny: jeśli chcesz poćwiczyć używanie narzędzia do łamania łańcucha, nie ryzykując uszkodzenia swojego prawdziwego łańcucha, wpadnij do sklepu rowerowego i zapytaj, czy ma kilka zapasowych ogniw z łańcucha, który zainstalował na czyimś rowerze. Często będą. Kiedy zapytałem w lokalnym sklepie rowerowym, mieli jeszcze 4 linki połączone w koszu na śmieci. Ćwiczyłem trochę przed koncertem. Premia: jeśli będą poza nowym łańcuchem, będą dość czyste, więc czystsza praktyka!
SSilk

Zerwij łańcuch za pomocą narzędzia do łamania. Około 15 sekund po zerwaniu łańcucha zobaczysz „szybki link” około ośmiu linków od miejsca, w którym go zerwałeś.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


15

Zwykle, gdy mówię lub słyszę, że ktoś używa terminu „Link główny”, mają na myśli coś takiego: główne linki

Są to ogniwa, które można rozdzielić bez użycia specjalistycznego narzędzia łańcuchowego do popychania szpilki przez rolki. Są inne niż te pokazane, jednym z bardziej powszechnych jest SRAM Power Link, który wygląda następująco:

alternatywny tekst

Jeśli nie masz takiego ogniwa, które jest wyraźnie inne, najprawdopodobniej masz łańcuch HG lub IG w stylu Shimano, który wymaga użycia narzędzia łańcuchowego do usunięcia szpilki z rolki. Często kołki będą miały małe wcięcie w miejscu osadzenia narzędzia łańcucha. Po zerwaniu łańcucha za pomocą narzędzia łańcuchowego zwykle składa się go z zamiennym sworzniem, który wygląda następująco:

alternatywny tekst

Po ponownym połączeniu łańcucha odłamujesz szczypce część wkładaną.


Zakładając, że nie mam linku głównego, zakładam, że muszę użyć narzędzia łańcuchowego. (Myślę, że jeden z moich multitoolów ma taki.) Czy wypychanie szpilki osłabia łańcuch, czy też nie martwię się o nic?
Goodbye Stack Exchange

Nie - ale zazwyczaj potrzebujesz zamiennej szpilki. Wciśnięcie starej szpilki z powrotem do rolki jest prawie niemożliwe. Jeśli jest to łańcuch Shimano, twój LBS będzie miał zapasowe kołki. Musisz wiedzieć, czy łańcuch jest oznaczony IG, HG lub w inny sposób.
Gary.Ray

Co? Nie można wcisnąć szpilki z powrotem? Zawsze bardzo łatwo do mnie wracali.
dotjoe

@Gary Ray: (1) czy istnieją linki główne do łańcuchów 1/8 cala, takich jak CN-NX10? (2) Czy wszystkie szpilki do wymiany rowerów pasują do łańcuchów 1/8 cala i łańcuchów 3/32 cala?

@ Neil Fein: Myślę, że Gary nie był jednym z najczystszych. Jeśli wyciągniesz szpilkę z łańcucha za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego, a następnie spróbujesz odłożyć ją z powrotem, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia łańcucha. Zrobiłem to z łańcuchem Nexus CN-NX10, a rogi dziury stały się nieco kręcone (łańcuch nadal działa po roku, więc nie jestem pewien, czy niebezpieczeństwo jest duże). Myślę, że niebezpieczeństwo uszkodzenia łańcucha jest zminimalizowane dzięki zaokrąglonym rogom w zastępczych kołkach.

1

Zwykle szpilka przechodząca przez ogniwo ma inny kolor, na przykład czarny zamiast zwykłego mosiądzu.


Niestety tak nie jest. Zmodyfikuję moje pytanie.
Goodbye Stack Exchange

wygląda na to, że to, co opisujesz, to zastępczy pin używany z łańcuchem Shimano HG lub IG, a nie link główny.
Gary.Ray

możesz także opisywać łańcuch z zawleczką zaprojektowaną tak, aby był wypychany przez większość drogi wyjścia, a następnie po zerwaniu łańcucha wepchnięty z drugiej strony. Wydaje mi się to rzadkie; Dawno nie widziałem.
Gary.Ray
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.