Czy jazda rowerem samochodowym jest legalna we Francji?


11

Nauczyłem się jeździć w Toronto, gdzie takie zachowanie jest legalne :

jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie dzielić pas z innym pojazdem, legalnie jechać w pobliżu środka pasa, aby kierowcy musieli czekać lub zmieniać pas, aby wyprzedzić

Czy tak jest również we Francji?

Zapytałem francuskiego mężczyznę (ojca konkurencyjnego rowerzysty), który odpowiedział na coś, co sugerowało „nie”: że rowerzyści powinni zachować się przez cały czas i że chociaż grupy jeżdżą na dwóch kierunkach, wrócą do jednego pliku, jeśli samochód zbliża się od tyłu.

Chciałbym jeszcze raz sprawdzić: czy jest to legalne i czy w ogóle jest zwyczajowe, czy może denerwować lub powodować agresywną jazdę?

Przykłady tego, kiedy chciałbym go użyć, obejmują:

  • W mieście, w którym droga jest wąska lub wyłożona zaparkowanymi samochodami
  • Na wsi, wchodzenie na wzgórze z wieloma zakrętami, gdzie IMO nie byłoby bezpieczne, aby wyprzedzający samochód zjechał z własnego pasa (co skusiłoby ich do wyprzedzenia mnie bez pozostawienia znacznego marginesu)

Samochody rutynowo zwalniają za ciągnikami, gdy wjeżdżają na wzgórze; ale kiedy prowadziłem (samochód) byłem zaskoczony widząc rowerzystę ściskającego skraj, jakby było wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie go wyprzedzić (nie sądziłem, że tak było, więc nie zrobiłem tego).

Czy istnieje również prawnie wymagany margines wyprzedzania (na przykład „samochody muszą pozostawić odstęp jednego metra (3 stopy) podczas wyprzedzania rowerzysty”)?

FWIW Rozumiem, że we Francji istnieje ścisłe prawo dotyczące odpowiedzialności , które może pomóc, niemniej jednak chciałbym robić, co powinienem.


Tutaj, w Wielkiej Brytanii, jest tak samo - ale zmień prawą stronę na lewą, tutaj możesz podjechać mniej więcej do jednego metra z boku, a ruch drogowy powinien dać ci przynajmniej metr prześwitu podczas wyprzedzania. Możesz przejść na środek linii, jeśli skręcasz na skrzyżowaniu. Czasami zależy to od natężenia ruchu i przyzwyczajenia. Niektórzy początkujący wolą pozostać na boku, dopóki droga nie będzie wolna.
Kiltie12

4
@Kiltie Przykro mi, ale wszystko, co powiedziałeś, jest złe. Zachęcam do określenia, która część kodu autostrady wymienia którekolwiek z tych rzeczy.
Nathan Cooper

Odpowiedzi:


11

Uwaga : w końcu znalazłem odpowiedni artykuł, więc edytuję swoją pierwszą odpowiedź.

Zgodnie z artykułem R431-7 francuskiego „Code de la route” :

Les Condeurs de Cycles à deux roues sans remorque ni side-car ne doivent jamais rouler à plus deux de front sur la chaussée.

Ils doivent se mettre en file simple dès la chute du Jour i dans tous les cas où les warunki de la cyrkment l'exigent, notamment lorsqu'un véhicule voulant les dépasser annonce son approche.

Co można przetłumaczyć jako:

Kierowcy motocykli dwukołowych bez przyczepy lub wózka bocznego nie powinni nigdy jeździć po drodze więcej niż dwoma pojazdami.

Muszą jechać w jednym pliku od zmroku i we wszystkich przypadkach, gdy wymagają tego warunki ruchu, w szczególności, gdy zbliża się pojazd, który chce je wyprzedzić.

Nie jest do końca jasne, czy to oznacza, że ​​musisz pozostać po prawej stronie drogi, ale zgodnie z akapitem drugim wyciągnięcie takiego wniosku byłoby sensowne .

Jednak szczególnie we Francji istnieje oficjalne prawo i mniej oficjalne zwyczaje, które czasami mogą się od siebie różnić. Z mojego osobistego doświadczenia zarówno życia we Francji, jak i jazdy na rowerze, przebywanie na środku pasa z samochodami za tobą jest najpewniejszym sposobem, aby kierowca stracił cierpliwość i zaczął robić szalone rzeczy, takie jak jazda kilka centymetrów w pobliżu twoje tylne koło. Więc nie radziłbym tego. Ale utrzymanie bezpiecznej odległości między ścieżką a prawą stroną drogi, na przykład około 1 metra, jest tym, co robią większość jeźdźców.

Aby uzyskać pełne odniesienie do „Code de la route”, możesz sprawdzić stronę internetową legifrance . Możesz pobrać najnowszą wersję tekstu, a także pobrać wersję PDF . Jest odsyłacz i możesz wyszukiwać w tekście. Oczywiście to po francusku :)


Niezła odpowiedź. Czy możesz dodać odniesienie do R414-2 i R414-4-IV? Uważam, że to ostatnie ma szczególne znaczenie dla tego pytania.
R. Chung,

Dziękuję Ci. Potrafię czytać po francusku, ale spodziewałem się, że litera prawa i jego normalne użycie są inne. Na przykład w Ontario prawo mówi po prostu „jak najbliżej prawej krawędzi drogi”: co w przypadku rowerów jest używane / interpretowane jako „nie na krawędzi, jeśli jest to niebezpieczne”. Twoja sugestia, że ​​rowerzysta zostawia metr marginesu, może pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby ominąć samochód, jeśli przyjdzie on bez zjechania w lewo. Chciałem poznać najpewniejszy sposób, aby kierowca stracił cierpliwość, aby tego uniknąć.
ChrisW,

@ R.Chung: ChrisW dokonał już edycji mojej drugiej odpowiedzi i dodał odniesienie do R414-4 (IV). Dzięki!
Laurent Grégoire,

3
Przytaczane przez ciebie prawo nie dotyczy nawet rowerów; wydaje się być skierowany na motocykle. Dotyczy to jazdy równoległej, a nie pozycji roweru na drodze. Oczywiście motocykle nie mają tego problemu. Wydaje się, że chodzi o zezwolenie na jazdę obok siebie, z wyjątkiem przypadków, gdy istnieją dodatki, które poszerzają cykl, i z wyjątkiem nocy.
Kaz

@Kaz Czy masz inne zdanie (inne niż Laurenta) na temat tego, jak i gdzie jeździć rowerem napędzanym przez człowieka we Francji?
ChrisW

12

Code de la Route stwierdza również, co następuje:

W marche normale, tout dyrygent doit keepenir son véhicule près du bord droit de la chaussée, autant que le lui permet l'état ou le profil de celle-ci.

Co znaczy:

W normalnej sytuacji każdy kierowca musi utrzymywać swój pojazd blisko prawej strony drogi, na ile pozwala na to stan drogi.

Ta część nie określa charakteru pojazdu, więc dotyczy to rowerów.

„Tak długo, jak pozwala na to stan drogi”, jest zamkiem wolności, który pozwala nadać temu prawu zdrowy sens:

  • jedź po prawej stronie, ale nie za blisko, aby być w zasięgu otwieranych drzwi zaparkowanego samochodu!
  • jedź po prawej, ale jeśli droga jest na tyle wąska, że ​​uważasz, że wyprzedzanie przez samochód jest niebezpieczne, nie dopuść do zbliżenia się do centrum!
  • jedź po prawej, ale jeśli bok drogi jest pokryty gruzem, zbliż się do centrum!

To prawda, że ​​może wkurzyć kierowców, ale najpierw zapewnij sobie bezpieczeństwo.

Policja nie jest tak wybredna wobec rowerzystów, a kiedy jadą po prawej połowie prawej linii, wszyscy są szczęśliwi, pomyślałbym.


1
Pamiętaj, że dotyczy to również motocykli, a pomysł, że motocykliści powinni jeździć inaczej niż na środku pasa, jest absurdalny.
Kaz

1
W Stanach Zjednoczonych, w stanach o podobnych prawach, rowerzyści opowiadają się za interpretacją „jak pozwala na to stan drogi”, co oznacza, że można słusznie „zająć swój pas”, gdy pas jest zbyt wąski dla rowerzysty + auto.
Daniel R Hicks

11

Aktualizacja, ponieważ w 2015 r. Nastąpiła modyfikacja prawa dotycząca tego pytania.

Artykuł 3 z Décret n ° 2015-808 du 2 juillet 2015 relatif Plan działania au d'pour les mobilités czynne et au stationnement modyfikuje Artykuł R. 412-9 z Code de la route . W szczególności:

1 ° Après le troisième alinéa, il estéréré deux alinéas ainsi rédigés: «Un dyrygent de cykli peut s'éloigner du bord droit de la chaussée lorsqu'une trajectoire matérialisée for les cycles, signalisée en application des disposit de l'article R. 411–25, le permet.

«Sur les voies où la vitesse maximale autorisée n'excède pas 50 km / h, un konductor de cycle peut s'écarter des véhicules en stationnement sur le bord droit de la chaussée, aune distance neécessaire à sécurité. »;

[I właśnie zauważyłem, że nie ma zamykanego guillemet dla dodanego akapitu pierwszego ... prawo francuskie.]

to jest:

1 ° Po trzecim akapicie [R. 412-9] dodaje się dwa następujące akapity: „Każdy kierowca roweru może oddalić się od prawej strony drogi, gdy zmaterializowana trajektoria dla rowerów jest sygnalizowana przez zastosowanie przepisów art. E. 411–25, zezwala na to. ”

„Na pasach, na których maksymalna dozwolona prędkość nie przekracza 50 km / h, każdy kierowca roweru może oddalić się od pojazdów zaparkowanych po prawej stronie drogi, w odległości wymaganej ze względów bezpieczeństwa”

Oznacza to przede wszystkim w miastach, że gdy nie są samochody zaparkowane po prawej stronie, to mogą przenieść się do środka pasa. Zauważ, że celem nie jest zapobieganie wyprzedzaniu samochodów podążających za tobą, ale unikanie drzwi zaparkowanych samochodów, które można otworzyć w dowolnym momencie.

Na marginesie, możesz zainteresować się pełnym Décret, który wprowadza różne przepisy na korzyść rowerzystów.


Dobre rzeczy, nie jestem pewien, czy rozumiem, czym byłaby „zmaterializowana trajektoria dla cykli”?
Swifty

Zwykle obrazy na ziemi.
Bromind

7

Jeśli chodzi o twoje drugie pytanie ( minimalny margines wyprzedzania roweru ), rzeczywiście jest jedno: kilka stron internetowych ( jedna , druga ) wspomina o tym. Z Kodeksu art. R414-4 (IV) mówi:

Pour effectuer le dépassement, il doit se déporter suffisamment pour ne pas risquer de heurter l'usager qu'il veut dépasser. Il ne doit pas en tout cas s'en approcher latéralement à moins d'un mètre en agglomération et d'un mètre et demi hors aglomération s'il s'agit d'un véhicule à traction animale, d'un engin à deux ou à trois roues, d'un piéton, d'un cavalier ou d'un animal.

Tak więc margines wyprzedzania wynosi 1 mw obszarze miejskim i 1 m50 na zewnątrz .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.