Rozmiar tarczy hamulca i wytrzymałość wideł


8

Powiedziano mi, że każdy widelec ma swoją maximum rotor sizecechę. Na przykład dla mojego Suntour za 75 USD jest on wymieniony jako 185 mm. Wyjaśnienie, które otrzymałem dla tego ograniczenia, jest takie, że każdy większy wirnik będzie miał znaczną szansę na zerwanie wideł ! Oznacza to, że siła hamowania będzie zbyt duża, a system mocowania hamulca otworzy się.

Czy to poprawne i precyzyjne informacje, czy to tylko jakieś ubezpieczenie prawne?


1
W rzeczywistości im mniejszy wirnik, tym większa siła zginająca przyłożona do widelca, dla danej siły hamowania. Podejrzewam, że maksymalny rozmiar wirnika jest głównie ograniczeniem ze względu na to, gdzie są umieszczone otwory montażowe zacisku.
Daniel R Hicks,

4
@DanielRHicks: Większy wirnik to większe siły. Otwory (w zakładkach typu post mount) są we wszystkich widłach dokładnie w tej samej pozycji, a większe rozmiary wirników są obsługiwane przez adaptery. np. cdn.media.cyclingnews.com/photos/2007/tech/features/…
cherouvim

1
Ramię dźwigni Długie ramię dźwigni wymaga mniejszej siły, aby wygenerować ten sam moment obrotowy (siłę hamowania).
Daniel R Hicks,

1
Tak, ale hamulce szczękowe można po prostu traktować jako hamulce tarczowe z naprawdę dużymi wirnikami. Czy faktycznie mówimy o uszkodzeniu wideł, czy też fizycznym zamocowaniu hamulca od miejsca, w którym jest przyspawane do widelca? Myślę, że coś innego w systemie z pewnością pękłoby, zanim sam widelec został uszkodzony.
Kibbee,

Przyznaję, że wraz ze wzrostem wielkości wirnika odległość między ramieniem wideł a zaciskiem zwiększa się. Zwiększa to nieco ruch skręcający zastosowany do mocowań zacisku i zwiększa szansę na zgięcie śrub mocujących lub ścinanie występów mocujących. Ale ten efekt byłby również związany ze sztywnością wirnika i nie słyszałem żadnego argumentu, że niesztywny wirnik spowoduje uszkodzenie widelca.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


3

Domyślam się, że nie tyle chodzi o łamanie samych widelców - nie wyobrażam sobie, że siły mogą być generowane przez hamulce, gdy same widelce muszą poradzić sobie z siłami generowanymi w żartach itp., Które z łatwością przekraczałyby wszelkie siły hamowania ..... Tak - widelce włamują się w złym stanie, ale nikt nie kupiłby widelców, które nie przetrwałyby umiarkowanego upadku bez obrażeń

Punktem awarii jest najprawdopodobniej słupki montażowe lub poluzowanie koła lub nawet wyrzucenie go przez hamulce w systemie QR (dobrze znany problem i jeden argument przemawiający za osiami).

Jednak pomysł, że większe tarcze dają większe hamowanie i większe siły, jest zbyt uproszczony. Tania konfiguracja z tarczami 200 mm obsługiwanymi przez 100 funtów mięczaka nie wytworzy takiej samej siły, jak najwyższej jakości tarcza 160 mm prowadzona przez faceta o wadze i sile goryla .....

Wydaje mi się, że najprawdopodobniej producenci pokrywający się i łasicują słowa, aby wyjść z roszczeń gwarancyjnych od facetów, którzy kupują tanie amortyzatory, uruchamiają największe hamulce, jakie mogą znaleźć, i jeżdżą na największych spadkach, jakie mogą znaleźć - a potem twierdzą: „To się zepsuło ....... ”. Tacy faceci, którzy to robią, nie byliby widziani martwi na rowerze z małymi dyskami .....


Mam 70 kg, a hamulec jest słaby BR-M416A, więc myślę, że zaryzykuję. Zastanawiam się nad dużą tarczą w celu zrekompensowania słabego hamulca.
Vorac,

3

Ok, jak wyżej dwóch odpowiedziach dużo ... ponieważ mówią to, co chcę usłyszeć. Oto jednak odpowiedź SR SunTour na moją oficjalną prośbę o wsparcie (po mniej niż dwóch godzinach od żądania!):

Szanowny Panie Vitkov,

dźwignia jest znacznie wyższa, jeśli wybierzesz większy wirnik niż 185 mm.

Ryzykujesz, że widelec pęknie, jeśli wybierzesz rotor 203 mm !! Zdecydowanie zalecamy, aby tego nie robić, jeśli nie chcesz odnieść poważnych obrażeń!

Dla większości rowerzystów 185 mm rotor to więcej niż wystarczające.

Z pozdrowieniami Benjamin Rees

Nadal nie wiem w co wierzyć. Na przykład nie znam rotorów 185 mm, najbliższe jakie widziałem to 180 mm.

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest to, że ich droższe widelce - EPICON i AXON są również ograniczone do 185 mm, udało mi się zlokalizować tylko 1 widelec ograniczony do 210 mm - przeznaczony do skoku z ziemi.

Jedną z możliwości, o których mogę pomyśleć, jest to, że rury kłonicy mogą hamować dolne rury przy bardzo dużym opóźnieniu. Jednak hamowanie jest tak samo funkcją wielkości wirnika, jak i typu hamulca, np. Wysokiej jakości hamulec hydrauliczny lub najtańszy hamulec mechaniczny.


3
Co spodziewałeś się, że powie? - Można bezpiecznie zignorować instrukcję ... Jedno zgadzam się z tym: „Dla większości rowerzystów 185 mm wirnik to więcej niż wystarczające”.
mattnz

Avid wykonuje rotory 185 mm. Użyłem ich raz.
cherouvim

2
Zastanawiasz się, w jaki sposób 18 mm (czyli tak naprawdę tylko 9 mm różnica w promieniu) może zrobić różnicę między całkowicie bezpiecznym rowerem a rowerem, który jest bliski rozpadu.
Daniel R Hicks,

Biorąc pod uwagę, w jaki sposób wydajność jest obecnie tak ważnym czynnikiem w wyścigach, widelce są obrabiane do określonych tolerancji. Zastanów się, o ile 2 mm zmienia bieg; dlaczego tolerancje wideł byłyby inne? Chociaż brzmi to tak, jakby osoba pytająca prawdopodobnie nie spowodowałaby takiego obciążenia.
Aaron,

1
Jeśli są to rozwidlenia inżynieryjne do tolerancji w granicach 10% awarii, jestem wujkiem małpy ......
mattnz

1

Cherouvim przybił to w komentarzu.

Najpierw wyobraźmy sobie przypadek, w którym jakoś (może system kół zębatych) najbardziej wysunięta do tyłu krawędź wirnika tarczowego znajdowała się wewnątrz samego widelca. Kiedy okładziny chwytają wirnik, wirnik próbuje wepchnąć zespół hamulca dalej do widelca. Większość materiałów wypadłaby bardzo dobrze w tym układzie. Nazwijmy to przypadkiem 0 °.

Pomyśl o obecnej sprawie. Siła jest wciąż prawie wzdłuż osi widelca, ale nieco dalej, więc do widelca przykładany jest moment „boczny”. Może to być 5-10 °, ale im większy wirnik, tym większy moment obrotowy.

Wreszcie twierdzenie, że hamulce szczękowe są po prostu hamulcami tarczowymi z dużymi wirnikami. To nie jest właściwe, ponieważ hamulce szczękowe nie są zakotwiczone na końcu widelca. Jeśli wyobrażasz sobie idealne zaciski zakotwiczone u dołu widelca, które mogłyby chwycić obręcz z tyłu (w miejscu, w którym byłby ogromny wirnik hamulca tarczowego) z siłą równoważną układowi hamulca tarczowego, prawdopodobnie odłamałyby koniec widelca ( lub samo mocowanie hamulca) bardzo łatwo. To jest przypadek 90 °.


Nie, dla danej wielkości lub siły hamowania większy wirnik nie wytwarza większego momentu obrotowego. Siła hamowania przekłada się bezpośrednio na moment obrotowy niezwiązany z wielkością wirnika. Większy wirnik umieszcza zacisk dalej, co oznacza, że ​​mniejsza siła jest przykładana do zacisku przy danym momencie obrotowym. To prosta fizyka.
Daniel R Hicks,

To absolutnie prawda, że ​​ten sam moment obrotowy przyłożony do zacisku wytwarza taką samą siłę hamowania. Nie wynika z tego, że ten sam moment obrotowy na zacisku generuje taki sam moment obrotowy na widelcu, niezależnie od położenia mocowania zacisku / hamulca.
Ryan Cavanaugh,

1
Ten sam moment hamowania zasadniczo będzie wytwarzał taki sam moment obrotowy (w kierunku obrotu koła) w stałym punkcie mocowania hamulca na widelcu. Wszystkie siły muszą wzrosnąć do zera. Przesunięcie punktu mocowania w górę (aby umożliwić znacznie większe dyski) zmniejszy siłę / moment obrotowy w punkcie montażu. Fizyka.
Daniel R Hicks,

Wielkość wytwarzanego momentu obrotowego jest funkcją siły pomnożonej przez odległość, na którą przyłożona jest siła. W przypadku hamulców tarczowych siła jest przykładana przez tarcie między hamulcami, a odległość jest wielkością wirnika. Jeśli tarcie między okładzinami i wirnikiem jest takie samo, większy moment obrotowy byłby przykładany do koła / felgi z większym wirnikiem. Zatem przy takim samym tarciu większy wirnik rzeczywiście wytworzyłby większy moment obrotowy. Myślę jednak, że w większości przypadków rower faktycznie przewróciłby się na kole lub przednia opona poślizgnęła się, zanim widelec ulegnie uszkodzeniu.
Kibbee

@ Daniel R Hicks, więc większy moment obrotowy na widelcu przy tej samej sile ściskania dźwigni (i więcej hamowania) lub mniej mocny ściskanie dla tego samego momentu (i siły hamowania). Rozumiem.
Vorac,

0

Dlaczego większy wirnik kładzie większy nacisk na widelec (bez względu na to, jak i gdzie zamontowany jest zacisk) z fizycznego punktu widzenia :

Tarcie zależy od stykających się materiałów i siły, z jaką są one zsuwane.

Materiały zależą od jakości wirnika / padów.

Siła zależy od tego, jak mocno można ścisnąć dźwignię hamulca, a także od jakości hamulca (konstrukcja zacisku, wytrzymałość przewodu hamulcowego na rozciąganie, płyn hamulcowy itp.).

Zatem biorąc pod uwagę hamulec i biorąc pod uwagę, jak silne są twoje palce , maksymalna siła tarcia hamulca, którą jest w stanie wygenerować, jest zawsze taka sama.

Teraz - im dalej punkt hamowania znajduje się od środka obrotu, tym większa jest dźwignia i można uzyskać większy moment hamowania . Wyższy moment hamujący powoduje większe obciążenie widelca.

Drugą i nieistotną kwestią jest to, czy możesz wykorzystać cały ten moment hamowania. Zależy to od wagi rowerzysty, opony (powierzchnia styku i bieżnik opony) oraz podłoża (asfalt, żwir, błoto, lód ...).


-1

Prosta odpowiedź brzmi: ponieważ jest to siła promieniowa (obracająca się wokół ustalonego punktu), a następnie siła obliczeniowa (dośrodkowa) wymaga kwadratu wielkości kwadratu (czyli pomnożonej przez siebie), więc jeśli zwiększysz rozmiar wirtualnego wirnika o 45 mm (160 do 205), a następnie wyrównasz różnicę (45 x 45 = 2025), a następnie zaangażowane siły będą DUŻO większe w punkcie środkowym i na obwodzie koła, w skrócie, jeśli nie postępujesz zgodnie z wytycznymi producenta, możesz lub może nie spowodować awarii systemu (widelca, piasty, szprych, zacisków, mocowania, osi, klocków itp.) w najsłabszym miejscu. Zdarzyło mi się to na zjeździe Fort William (były to klocki,


Dlaczego konkretny widelec miałby wpływać na moment hamowania zacisków hamulca? W moim pytaniu maksymalny rozmiar tarczy jest indywidualną cechą widelca.
Vorac,

Dla danej siły hamowania całkowity moment obrotowy na kole będzie taki sam, niezależnie od średnicy wirnika. Jednakże, wraz ze wzrostem średnicy wirnika, siła umieszczone na części hamulca (dla danej siły hamowania) zmniejsza się .
Daniel R Hicks
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.