Czy dostanę kontuzję na rowerze górskim, jeśli nie mam tylnego zawieszenia?


13

Kilkakrotnie jeździłem na rowerze górskim, korzystałem z pożyczonego roweru z pełnym zawieszeniem i było miło.

Powiedziano mi, że tylne zawieszenie, choć ładne, niekoniecznie musi być koniecznością. Mam pojęcie, że siodełko rowerowe obija bez niego podwozie. Jaka jest jazda bez tylnego zawieszenia, co tracę? Czy są jakieś odpowiednie zamienniki lub sposoby zrekompensowania braku tylnego zawieszenia?


5
Ludzie FWIW przez wiele lat jeździli na rowerze górskim, zanim zawieszenie stało się czymś. Nie mieli też kuloodpornych podwozi ani wygórowanych rachunków szpitalnych.
WTHarper

@WTHarper: Przed wiekami ludzie budowali ręcznie zamki ze stali i kamienia. Twój punkt?
cherouvim

2
@cherouvim Czy mieszkasz w domu z włókna węglowego? Pytający martwił się kontuzją bez zawieszenia i uznałem, że mój komentarz jest trafny. Zawieszenie jest fajne, ale każdy może się obejść. Jeśli nie można współistnieć z ideą zjechania z drogi bez pełnego zawieszenia, brakuje jej.
WTHarper

3
Zabawa polega na tym, że masz 40 km / h po twardej drodze na hardtailu XC z oponami 1,95, a nagle za rogiem pojawia się erodowany ogród skalny i myślisz „OMG, jestem martwy” ... I jakoś się w nim unosisz i wyjdź ŻYWY po drugiej stronie ... Teraz TO jest fajne!
heltonbiker

1
Moją jedyną wycieczką do chirurga ortopedycznego był ból na miękkim ogonie, ale 70% moich MTBingów jeździło na twardych ogonach.
mattnz

Odpowiedzi:


28

Po pierwsze, podczas jazdy w trudnym terenie powinieneś unosić się nad siodłem, a nie siedzieć na siodle. Dotyczy to zarówno jazdy twardym ogonem (bez tylnego zawieszenia), jak i jazdy na rowerze z pełnym zawieszeniem. Jeśli siedzisz, masz mniejszą zdolność do poruszania się, a zatem mniejszą kontrolę nad rowerem. Kiedy siedzisz, duży guz może wytrącić cię z równowagi, powodując awarię lub wywrócenie.

Kiedy szlak jest naprawdę stromy i nierówny, nie tylko powinieneś zejść z siodła, ale także położyć ciężar za siodłem. Przykład poniżej na zdjęciu poniżej. Ci jeźdźcy są na rowerach zjazdowych / freeride (tony skoku zawieszenia, 6-8 cali) i nie siedzą na siodle.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jakie zalety zapewnia tylne zawieszenie?

 • Gdy teren nie jest zbyt nierówny (gładszy niż na powyższym zdjęciu), możesz pozwolić sobie usiąść i pedałować w większej liczbie przypadków niż na twardym ogonie, co może szczególnie pomóc podczas wspinaczki (przy założeniu skutecznego zawieszenia pedałowania)
 • Chociaż twoje nogi są najlepszym amortyzatorem (gdy unosisz się nad siodłem), tylne zawieszenie uzupełnia to naturalne zawieszenie. Może to mieć krytyczne znaczenie, gdy:
  • pochłaniające uderzenia z dużych przeszkód
  • lądowanie spada i skacze
  • wchłanianie g-out
  • absorbując serię szybkich, gwałtownych uderzeń, ponieważ nogi mogą nie reagować wystarczająco szybko.
  • ratując cię od głupich błędów lub złej linii.
 • W zależności od konstrukcji zawieszenia tylne zawieszenie może również poprawić hamowanie, ponieważ tylna opona ma lepszy kontakt z podłożem. ( Chociaż w niektórych konstrukcjach zawieszenia hamowanie może negatywnie wpłynąć na działanie tylnego zawieszenia, a tym samym na przyczepność. )

Co z twardym ogonem?

Aby zrekompensować brak skoku zawieszenia tylnego, musisz częściej używać nóg. Powinieneś jeździć ponad siodłem częściej niż na rowerze z pełnym zawieszeniem. Na przykład, jeśli pedałujesz po korzeniach lub kamieniach, musisz nauczyć się pedałować, gdy unosisz się nad siodłem. Dzięki temu rower może poruszać się po terenie, zachowując przyczepność i pęd do przodu.

Jakie są zalety twardego ogona?

Twarde ogony to zazwyczaj lżejsze motocykle (mniej części) i mogą być bardziej skuteczne w pedałowaniu, zwłaszcza podczas długich podjazdów. W związku z tym nadal mają zwolenników wśród kolarzy górskich na przełajowych trasach. To powiedziawszy, osobiście odkryłem, że wzrost wydajności można łatwo utracić w trudniejszym terenie (np. Squamish BC ). Twarde ogony są również tańsze w produkcji (rama nie ma żadnych ruchomych części), dzięki czemu można uzyskać lepiej wyposażony rower za dolara. To sprawia, że ​​twarde ogony są dobrym pierwszym rowerem.

Twardy ogon lub pełne zawieszenie

To, czy wybierzesz twardy ogon, czy pełne zawieszenie, naprawdę zależy od twojego doświadczenia, budżetu, stylu jazdy i nierówności terenu.

To, co stanowi szorstkość, różni się w zależności od obszaru.

Ja osobiście mieszkam i jeżdżę na North Shore w Vancouver w Kanadzie, która ma niewiarygodnie nierówne i strome trasy (na zdjęciu powyżej). Mój rower XC ma 5 cali skoku z przodu iz tyłu, a ja używam tego wszystkiego podczas jazdy XC. Nie ma wystarczającej ilości podróży do niektórych bardziej zaawansowanych tras zjazdowych w naszej okolicy.

Kiedy odwiedzałem Bend Oregon , jazda była tak gładka, że ​​mój 5-calowy rower XC był raczej głupim wyborem i wolałbym raczej sztywny (bez zawieszenia) rower.

Ostatecznie wybór jest osobisty, a koszt / korzyść będą różne dla każdego rowerzysty.

Kontuzje

Kontuzje naprawdę zależą od kombinacji umiejętności prowadzenia roweru, terenu jazdy i tolerancji na ryzyko. Istnieje również prawdopodobieństwo wypadku w połączeniu z zakresem obrażeń. Pełne zawieszenie często pozwala ludziom jeździć w trudniejszym terenie niż mogłoby to mieć inne konsekwencje, co może mieć potencjalnie większe konsekwencje. Anegdotycznie zaobserwowałem, że osoby z największym zawieszeniem również mają największe obrażenia.


3
@heltonbiker - Dzięki! Uświadomiłem sobie, że zapomniałem dodać twardych ogonów, które mają mniej czynności konserwacyjnych (tutaj patrzy na ciebie luźny czop).
Rider_X

+1: W tej samej cenie miękki ogon będzie znacznie gorszym motocyklem niż twardy ogon. Poniżej pewnej jakości rower będzie świnią do jazdy i zawodny. Musisz sam zdecydować, biorąc pod uwagę budżet, umiejętności jeździeckie i trasy, po których jedziesz. Dla mnie jeżdżę na twardym ogonie za 1500 USD, ponieważ miękki ogon za 1500 USD jest ciężki z komponentami niższej jakości niż lubię. Zastanów się, zanim pójdziesz do ST, jeśli twój budżet wynosi mniej niż około 1500 USD, i trzymaj się twardego ogona, jeśli jest mniejszy niż 1000 USD
Mattnz

@mattnz przybiłeś mój budżet. Musiałem o tym wspomnieć wcześniej.
MrBoJangles

11

Powiedziano mi, że tylne zawieszenie nie jest koniecznością

Zgadza się, istnieje nawet kategoria w wyścigach Down Hill zwana „twardym ogonem”, dla osób posiadających rowery z twardym ogonem. Za pomocą tych motocykli kopią też poważne tyłki.

Jaka jest jazda bez tylnego zawieszenia, co tracę?

Musisz zwrócić uwagę na to, gdzie założysz tylne koło. Z pełnym możesz puścić więcej, albo na bardzo skalistym terenie, albo za pomocą skoków. Ale z twardym ogonem istnieje niższy fizyczny limit tego, co można zrobić. To nie znaczy, że to mniej przygody. Najprawdopodobniej nie będziesz musiał jechać tak szybko, aby uzyskać dużo adrenaliny w trudnym terenie.

Czy istnieją odpowiednie zamienniki, które zrekompensują brak tylnego zawieszenia?

Tak. Mocne koło (obręcz, szprychy, piasta) i najważniejsze opony o dużej objętości, najlepiej 2,35 cala lub szersze.


2
I nie: najprawdopodobniej
doznasz

Tolerancja ryzyka nie ma z tym nic wspólnego. Twardy ogon pomoże ci, jeśli chcesz, utrzymać się w granicach. Jeśli dasz komuś rower z pełnym zawieszeniem i 6-calowym skokiem i powiesz, że dobrze się bawisz, będą próbować o wiele bardziej ryzykownych rzeczy niż ta sama osoba na sztywnym rowerze. Prawdopodobnie twierdziłbym, że twardy ogon może być bezpieczniejszym rowerem dla początkujących.
sixtyfootersdude

1
@sixtyfootersdude: Tak powiedziałem: „najprawdopodobniej odniesiesz poważne obrażenia przy pełnym zawieszeniu”.
heltonbiker

5

Nikt nie wspomniał o wadze kierowcy. Mam około 220 lat z moim Camelbakiem itp. I jeżdżę Trek Fuel EX 8, głównie na trasy biegowe i dość nietechniczne. Ponadto jestem w średnim wieku. Jeżdżę po drogach częściej niż po ziemi (2000-2500 mil / rok), więc powiedziałbym, że moje umiejętności prowadzenia roweru nie są naprawdę ostre w terenie. Odpowiednie, ale dalekie od wyjątkowych.

Wierzę, że młodsi i / lub lżejsi zawodnicy mają większą swobodę wyboru między rowerami HT i FS, ale starszym i cięższym jeźdźcom może być lepiej z FS z kilku powodów.

FS waży więcej i kosztuje więcej, ale oferuje również pewne korzyści. To znacznie łatwiejsze, bardziej wybaczające, jeśli chodzi o umiejętności prowadzenia roweru (jak zauważyli inni), i jest wygodniejsze. Bardziej pasuje do mojej sytuacji na rowerze niż HT.

Mogę wspinać się po niektórych szlakach na rowerze FS, których prawdopodobnie nie mógłbym wspiąć się na HT. Tylne zawieszenie utrzymuje oponę w kontakcie z brudem, a ja jeżdżę dla dobrej kondycji i przyjemności, a nie wyścigów, więc dodatkowy ciężar jest dopuszczalny dla tego, co zapewnia dodatkowe korzyści.

Mam rower MTB z lat 80., na którym jeździłem w terenie (teraz został przekształcony w bardziej holenderski), a FS Trek jest o wiele bardziej przyjemny i wygodny do jazdy w terenie.


4

W czasach studenckich nie mogłem sobie pozwolić na rower z pełnym zawieszeniem, więc jechałem hardtail z grubymi oponami i zatrzaskowymi pedałami (aby utrzymać stopy w pozycji). Jazda była trudna, ale nie byłem dużo wolniejszy niż moi koledzy na rowerach z pełnym zawieszeniem na tych samych trasach. A czasami, gdy szlak był zbyt techniczny (próby zjazdowe), wyprzedzałem ich. Brak rachunków szpitalnych, brak obrażeń związanych z rodzajem roweru.

Jeśli wybierasz rower, ale nie stać Cię na pełne zawieszenie, wybierz hardtail. Później dowiesz się, czego dokładnie potrzebujesz od roweru i ile zawieszenia.


4

Czy dostanę kontuzję na rowerze górskim, jeśli nie mam tylnego zawieszenia?

Jeśli lubisz szybką i płynną jazdę po bardzo trudnym terenie, kolana będą miały dużo pracy. Stopy i kolana stają się bardziej zmęczone. To, czy zostaną ranni, zależy od tego, jak długo będziesz naciskać w tej sytuacji. Jeśli chodzi o obrażenia od upadków, spadniesz bardziej (niż mając pełne zawieszenie) tylko, jeśli nie zwolnisz trochę, aby zrekompensować nerwowość i niestabilność hardtaila podczas szybkiej jazdy w trudnym terenie.

Jaka jest jazda bez tylnego zawieszenia?

Ostrzejsze, wolniejsze, bardziej techniczne, bardziej niebezpieczne, więcej ugryzień tylnego węża (przebicie opony). Dla niektórych osób oznacza to więcej zabawy.

co stracę?

Rower jest dokładniejszy i natychmiastowy, ponieważ przenosi wszystko na ciebie i przekłada wszystkie twoje ruchy na działanie. Nie wybacza błędów. Dzięki temu nie możesz już łatwo i szybko iść bezpiecznie. Dlatego musisz być nieco wolniejszy, aby być bezpiecznym.

Czy są jakieś odpowiednie zamienniki lub sposoby zrekompensowania braku tylnego zawieszenia?

Tak, twoje kolana. Aby jeździć porównywalnie z pełnym zawieszeniem, musisz być bardziej doświadczony na rowerze. Wiele osób z rowerami z pełnym zawieszeniem, które poważnie podchodzą do jazdy, jeździ też po hardtailach, aby zdobyć te umiejętności.


-1: Kilka dobrych bitów, ale ogólnie niedokładne podsumowanie bez uwzględnienia umiejętności jeźdźca, przejechanych tras i budżetu na rower.
mattnz

@mattnz: Czy OP wspomniał coś o budżecie?
cherouvim

Zgadza się, nie wspomniał o budżecie, ale zakładanie pieniędzy nie ma znaczenia. Mówię o tym, że poniżej ceny twardy ogon jest znacznie lepszym rowerem.
mattnz

Nikt się z tym nie zgadza. Nie ma znaczenia to pytanie.
cherouvim

1

Jestem całkowicie uzależniony od Full-Suss, od moich pierwszych motocykli URT (zunifikowanego tylnego trójkąta) i single pivot aż do mojego obecnego 4-barowego Trek EX8 Evo 2014 z lisem CTD. Dlaczego nikt już nie debatuje, czy widelce z zawieszeniem gazowym są „przyjemne”? Brzmi to teraz niedorzecznie, ale byli tacy, którzy wierzyli, że rozwidlenia inne niż sus są dobrym rozwiązaniem z tych samych powodów. Tył motocykla ma większą wagę niż przód, więc dla mnie nie ma sensu pokonywać trudnego terenu na twardym ogonie. Gdy jesteś na krawędzi, zawieszenie pomaga. Nowoczesne zawieszenie 4-barowe jest SOOOO znacznie lepsze niż starsze konstrukcje.
Mam jednak twardy rower MTB do pracy na odległość i ścieżki kanałowe itp. Używam go w tym środowisku, ponieważ jest lekki i elastyczny.
Masz więcej niż jedną parę butów, prawda? Dlaczego miałbyś mieć tylko jeden rower i oczekiwać, że będzie idealny do wszystkiego? Gdybym jednak miał tylko 1 rower, byłby to pełny suss 4 bar z pneumatycznym słupkiem za każdym razem. ... i zgodnie z sugestią „najpierw naucz się umiejętności na twardym ogonie”, nie zmuszamy zegarmistrzów do używania lepszych umiejętności. Po prostu użyj najlepszego narzędzia do pracy, którą możesz zdobyć

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.