Usługi i systemy udostępniania rowerów


18

Jakie są dostępne usługi udostępniania rowerów? Wiem, że było ich trochę w Europie. Oto wpis na Wikipedii .

O tym ostatnio słyszałem w Nowym Jorku. http://www.transalt.org/campaigns/bike/bikeshare ?

Myślę, że w miarę jak miasta stają się bardziej zielone, staną się one częścią normy, takiej jak wynajem samochodów lub Zipcar.

Czy znasz jakieś nowe? Słyszysz coś, co zaczyna się w Twoim mieście? Czy jest ktoś, kto jest członkiem usług udostępniania rowerów? Co zadziałało, a co nie? Jestem naprawdę ciekawy, co może sprawić, że odniosą sukces.

Mam nadzieję, że ten post wygeneruje uczciwe i użyteczne informacje zwrotne, dzięki czemu firmy oferujące te usługi lub nowe firmy będą mogły wykorzystać informacje tutaj w celu ulepszenia bieżących ofert.


2
Głosuj za zamknięciem, jest to zbyt specyficzne dla twojego obszaru geograficznego (nie wszyscy mają programy do udostępniania rowerów i różnią się w zależności od lokalizacji)
Dustin Ingram

Przydałoby się usłyszeć o doświadczeniu z taką usługą, ale nawet to byłoby specyficzne dla lokalizacji
Andrew Lowe

Jeśli nie wymyślisz sposobu, aby sformułować to pytanie tak, aby było ono bardziej przydatne dla większej liczby osób, głosuję również za jego zamknięciem.
Neil Fein

Istnieją różne rodzaje tych usług na całym świecie w obszarach metropolitalnych. To raczej meta pytanie, w którym rowery pomagają w transporcie wokół metropolii, pomagają miastu przyjaźnić się z otoczeniem, pomagają mieszkańcom być zdrowszymi ... Spróbuję przeformułować pytanie ... może przekształcę je w wiki.
milesmeow

@milesmeow - Nie jestem pewien, jak to wpasowuje się w strukturę pytań i odpowiedzi SE, ale zdanie „Co działało, a co nie działało?” jest krokiem we właściwym kierunku i uniknęłby bycia konkretnym w jednym miejscu. Pytanie o programy wymiany rowerów jest dość aktualne. Być może zrestrukturyzuje to, aby pytanie było prośbą o dodanie tego, co zrobili, a czego nie podoba się w programach udostępniania rowerów? Coś w tym stylu byłoby prawdziwą pomocą dla osób konstruujących te programy. Mam nadzieję, że z publiczną wersją beta za kilka dni możesz zdobyć wystarczającą liczbę osób, aby odpowiedzieć na to pytanie.
Neil Fein,

Odpowiedzi:


10

Barcelona

Barcelona ma program wymiany rowerów od około 3 lat, Bicing . Ogólnie był to sukces, ponieważ ogromna liczba osób rejestruje się i korzysta z nich każdego dnia.

Rzeczy, które nie działały:

 • Stacje rowerowe nie były odpowiednio zaprojektowane, łatwo było ukraść rowery. Naprawili to niedawno.
 • Dźwignia zabezpieczająca siedzenie była zbyt mała i ludzie mieli problemy z jej poluzowaniem, teraz nałożyli ogromne dźwignie na wszystkie motocykle
 • Pierwsze motocykle nie były wcale niezawodne, przez około 6 miesięcy miałem problemy ze znalezieniem motocykli, które nie miały jednego lub więcej: zepsutych opon / hamulców / fotela / kierownicy / łańcucha / biegów. W ciągu ostatniego roku nie korzystałem z tej usługi zbyt często, ponieważ mam własny rower, ale czasy, które miałem, wydawały się bardziej niezawodne.
 • Dostępność rowerów i dostępność miejsc parkingowych. Stacje na pagórkowatych obszarach są zawsze puste, a stacje w pobliżu ruchliwych obszarów są zawsze pełne. Rozwiązanie tego wymagałoby znacznie większego mikrozarządzania motocyklami.
 • Zamiast udostępnić dostępną usługę internetową do sprawdzania dostępności rowerów, zdecydowali się na aplikację na iPhone'a. To mnie denerwuje.

Poza tym jest to świetna usługa, gdy nie ma problemów (zapłaciłem 20 EUR, gdy albo rower, którego użyłem, został skradziony, albo ich system miał wylew, a ich zapisy wykazały, że mam rower przez 8 godzin, kiedy zwrócił go po 26 minutach).

Ludzie krytykowali używanie samochodów dostawczych do mikrozarządzania rowerami, twierdząc, że równoważy to wszelkie korzyści ekologiczne.

Początkowo kosztował 20 EUR rocznie, a obecnie wynosi 30 EUR rocznie. Ceny są następujące:

 • Pierwsze 30 min za darmo.
 • Co 30 minut później, maksymalnie do 2 godzin, 0,50 EUR.
 • Po 2 godzinach 3 EUR za godzinę do momentu zwrotu roweru. Po tym zdarzeniu 3 razy zostaniesz wyrzucony z usługi.
 • Kradnij rower: 150 EUR.

9

Dublin

W Dublinie działa program wymiany rowerów i działa całkiem dobrze. Program rozpoczął się 13 września 2009 r., Czyli mniej niż rok temu, a na dzień dzisiejszy odbył się ponad milion podróży

Cytując wikipedię, absorpcja ludzi była o wiele większa niż początkowo przewidywano

Około 1000 osób korzystało z rowerów w ciągu pierwszych sześciu godzin (dzień uruchomienia), a kolejne tysiąc osób wyraziło chęć korzystania z nich. 2 Około 11 000 osób złożyło podanie w ciągu pierwszych dwóch tygodni, a podaż kart abonenckich Rady Miasta Dublin spadła do zera, przy czym Rada początkowo dążyła do przyjęcia liczby 5000 osób w pierwszym roku. Do marca 2010 r. Zgłosiło się ponad 25 000 osób

Co do punktów, które moim zdaniem sprawiły, że program zadziałał:

 • sprytny system cenowy (więcej poniżej)
 • bardzo słaba alternatywa w transporcie publicznym wokół centrum miasta
 • rowery są transportowane ciężarówkami, jeśli w niektórych miejscach zabraknie rowerów, a inne są przeciążone

Jeśli chodzi o wycenę, rowery są przeznaczone do krótkich podróży w centrum miasta i mogą być używane przez tak wiele osób, jak to możliwe, a nie przez jedną osobę przez cały dzień, a cena odzwierciedla to. Po opłaceniu rocznego członkostwa (obecnie 10 euro) obowiązują następujące ceny:

 • do 30 min - bezpłatnie
 • 1 godz. - 0,50 €
 • 2 godz. 1,50 €
 • 3 godz. 3,50 €
 • 4 godz. 6,50 €

Jak widzisz, pierwsze 30 minut jest bezpłatne i w tym czasie powinieneś łatwo dotrzeć do każdego miejsca docelowego w obszarze obsługiwanym przez program. Dlatego rowerzyści zostawiają rower na stacji, jak tylko dotrą do celu, nie trzymają się go (np. Kontynuują podróż powrotną). W ten sposób z jednego roweru może korzystać więcej osób

Oficjalna strona Dublin Bikes


Wydaje się, że obejmuje bardzo mały obszar. Nawet nie w górę rzeki, by złapać stację Heuston. Dziwne, że nie możesz użyć karty laserowej [frikkin] (właściwie to, że nie możesz użyć karty laserowej, nie jest niczym niezwykłym).
Tom Hawtin - tackline

Podobny system wprowadzono w Vancouver - z tym że kaski rowerowe są obowiązkowe, a policja ma dobrych ludzi. Pożyczka nie obejmuje kasku, więc zakłada, że ​​ludzie będą wędrować po mieście z hełmem.
mgb

7

Montreal

Miasto Montreal, Quebec, Kanada ma już jakiś czas. Myślę, że taki też był w Europie.

Widziałem film dokumentalny na DocZone CBC, który zawierał informacje o tych systemach. Myślę, że powinieneś być w stanie obejrzeć to online


7

Londyn

Program wynajmu rowerów w Londynie:

 • Wydaje się, że duża część popytu pochodzi od osób dojeżdżających do pracy na terminalach kolejowych i omijania metra. Wraz z podróżą do domu powoduje to poważne problemy z pływami. Wygląda na to, że ten wzorzec użytkowania jest obsługiwany (przy użyciu ciężarówek do przewożenia rowerów).
 • Ograniczone rozmieszczenie trybun w pobliżu stacji metra i stacji kolejowych.
 • Mimo że oparto się na istniejącym schemacie, pośpieszna implementacja (i prawdopodobnie złe negocjacje umów) oznacza, że ​​pewne rzeczy zostały spartaczone: używa zupełnie innego systemu niż ten używany w metrze, autobusach i lokalnej kolei (Oyster). Witryna jest niedostępna. Informacje o podróżach od innych klientów są wyświetlane w raporcie użytkowania (co oznacza beznadziejne kodowanie). Jeśli masz więcej niż jeden klucz, pobierana jest opłata za dostęp do wszystkich kluczy, nawet jeśli podróżujesz w jedną stronę.
 • Anegdotycznie wystąpiły problemy z poważnym przeładowaniem.
 • Ich nie ma koszyka ani sakw. Przechowywanie jest ograniczone do małej półki z linką bungee.
 • Wystąpiły problemy z tym, że motocykle albo stale hamują się, albo nie działają dobrze.
 • Znalezienie stacji dokującej może być trudne. (Shaftesbury Avenue, patrzę na ciebie.)
 • Niektórym trudno jest wyciągnąć rowery ze stojaków i wcisnąć je z powrotem.
 • Motocykle są śmiesznie ciężkie, a wszystkie trzy biegi są niskie.

Program odbywa się obecnie około 15 000 podróży dziennie.


Boris Bike:

Boris Bike to program wymiany rowerów w Londynie, część „Boris” pochodzi od nazwiska burmistrza.

alternatywny tekst

( Kredyt fotograficzny )


1
@Tom - Czy to wypożyczalnia rowerów Barclays, czy system rowerowy „Boris” ? Jeśli tak, włączy to pytanie do tego.
Neil Fein

1
To spektakularnie negatywny zestaw komentarzy ... nie do końca zły, ale skupiający się wyłącznie na negatywach (nie mogę się kłócić, ponieważ jeszcze go nie użyłem). Jeśli chodzi o jego wartość - karta z ostrygą jest łatwa, nie jest zepsuta, ponieważ ze względów bezpieczeństwa muszą mieć dane karty. Masz całkowitą rację co do Shaftesbury Ave - jakie to dziwne! Jednak „śmiesznie ciężki” i „trzy biegi wszystkie na niskim” są z pewnością rozsądnym odzwierciedleniem wymagań tego rodzaju systemu (który należy traktować bardziej jako formę transportu publicznego niż jako „wypożyczalnię rowerów”).
Murph

Karty @Murph Oyster są często kojarzone z kartami kredytowymi / debetowymi, więc nie może to stanowić problemu. Z kartami Oyster występują problemy: złamane zabezpieczenia zrób to sam; standardy dotyczące takich kart nie zostały jeszcze sfinalizowane w momencie przyznawania kontraktów, więc są zastrzeżone (podjęto prace nad usunięciem najdroższych zależności) i wierzę, że wkrótce pojawi się nowa generacja kart. Nie widzę wymogu, aby rower był tak ciężki. Nie widzę wymogu, by motocykle były niepotrzebnie wolne, co nie pomaga w bezpieczeństwie PoV, jeśli inny ruch idzie szybciej.
Tom Hawtin - tackline

@neilfein To jest program wynajmu rowerów w Londynie. Początkowo sponsorowany przez Barclays Bank. Nazwanie go „Barclay Cycle Hire”, tak naprawdę nie pomaga zlokalizować go geograficznie. Nazywanie ich rowerami Boris (lub BoJo) jest nieco niedokładne i bardzo mylące, ponieważ program rozpoczął poprzedni burmistrz [Red] Ken Livingstone.
Tom Hawtin - tackline

@Tom - Nie, karty z ostrygami nie muszą być podłączone do karty kredytowej. Rowery muszą być wytrzymałe - co pod koniec dnia jest ciężkie. Rowery muszą być użyteczne przez „rowerzystów”, co pragmatycznie oznacza niskie przełożenie (szczególnie jeśli są ciężkie). Czy więcej biegów byłoby lepszych? no cóż, oczywiście - ale wciąż musisz zacząć od niskiego.
Murph

6

Minneapolis, MN

... ma trzyletni program wymiany rowerów o nazwie NiceRide , obejmujący limonkowo-zielone motocykle typu cruiser dostępne na stacjach w całym mieście. Rowery są dość wygodne, a roczne członkostwo wynosi 60 USD.

Pierwszy „sezon” dla NiceRide zakończył się w listopadzie, oto kilka liczb z raportu na koniec sezonu

 • Łączna liczba przejazdów: 100 817
 • Sprzedane roczne subskrypcje: 1 295
 • Sprzedane 30-dniowe subskrypcje: 89
 • Sprzedawane zwykłe (24 godziny) subskrypcje: 29 077
 • Rowery zgubione lub skradzione: 2
 • Incydenty wandalizmu> 100 USD: 3
 • Brak doniesień o poważnych obrażeniach.
 • 1 raport z wypadku z udziałem samochodu, przednie koło zostało uszkodzone, ale jeździec nie został ranny.

NiceRide planuje ekspansję w 2011 r., W tym budowę stacji w innych krajach należących do „Twin Cities” - Saint Paul.


6

Paryż

(i okoliczne obszary)

We Francji istnieje system Vélib prowadzony przez prywatną spółkę z dopłatami miasta. Ta sama firma obsługuje ten sam system w wielu innych miastach: Lyonie, Nantes, Tuluzie, Marsylii, Caen, Besançon, Nicei i prawdopodobnie w innych, o których nie wiem.

Główną zaletą takich systemów jest wzrost populacji rowerów na ulicach i zwiększenie ostrożności samochodów.5

Vancouver, Kanada

Według ostatniego raportu ma zainstalować w tym roku jeden, 3800 motocykli i 250 stacji.

Ale - kaski rowerowe są tutaj wymagane (100 USD grzywny), a program nie proponuje ich wynajmu - więc będzie ograniczony do istniejących rowerzystów. Ogólna opinia jest taka, że ​​pieniądze i przestrzeń lepiej byłoby wydać na parking strzeżony dla własnych rowerów.

Edytować:

Nie mam czasu, aby przejść przez to teraz, ale tutaj jest link do programu udostępniania rowerów w Vancouver .


4

Brisbane, Australia

Brisbane ma wypożyczalnię rowerów o nazwie CityCycle .

CityCycle to aktywna i zrównoważona opcja transportu publicznego mająca na celu zmniejszenie zatorów komunikacyjnych i presji parkowania w centrum miasta, ponieważ samochody zastępowane są wycieczkami rowerowymi.

Miasto zbudowało również „obiekt na koniec podróży” o nazwie King George Square Cycle Center .

 • 420 pojedynczych stojaków na rowery
 • przebieralnie dla mężczyzn i kobiet z 35 prysznicami
 • szafki
 • usługa prasowania / prania
 • doskonałe bezpieczeństwo

4

Hangzhou, Chiny

Największy system wymiany rowerów na świecie.

http://dirt.asla.org/2009/07/31/hangzhou-to-expand-bike-sharing-program-to-50000-bikes/

Hangzhou ma 50 000 motocykli na 2050 stacjach w całym mieście. Ludzie jeżdżą średnio 240 000 razy dziennie na rowerach, które są całkowicie zintegrowane z resztą systemu transportu publicznego. Do 2020 r. Planuje się udostępnić 175 000 rowerów.

Źródło

Stacje udostępniania rowerów można znaleźć w Hangzhou co 100 metrów w porównaniu do 300 metrów w Paryżu. Pierwsza godzina jest bezpłatna dla użytkowników w Hangzhou, następnie 1 juan (0,15 USD) za pierwszą godzinę, 2 juany za drugą godzinę i 3 juany za każdą dodatkową godzinę. Podczas pierwszego roku działalności nie skradziono żadnych rowerów, a bardzo niewiele zostało uszkodzonych lub zdewastowanych w porównaniu do połowy skradzionej lub uszkodzonej w Paryżu.

Źródło


3

Waszyngton

... właśnie zaczął udostępniać rowery i oczywiście musi być największy w USA . Wolę mierzyć rozmiar według „liczby rowerów używanych na dzień / tydzień / miesiąc” niż „liczby rowerów dostępnych w systemie”. (Może powinna istnieć także normalizacja per capita).

W każdym razie obszar Greater DC jest doskonałym miejscem do jazdy na rowerze.2

Melbourne, Australia

System ma dostępne karnety roczne, tygodniowe i dzienne. W mieście dostępnych jest 50 stacji, w sumie 600 rowerów. Kaski nie są dostarczane.

W tym wideo z czerwca 2010 r. Dowiesz się więcej o motocyklach, ale na wypadek, gdyby zniknęły: rowery są ciężkie, mają ramy przejściowe i są bardzo, bardzo niebieskie.

Melbourne Bike Share


@Tom Hawtin, ten jest dla ciebie. :)
Neil Fein

2

Kopenhaga, Dania

Kolejny interesujący system udostępniania rowerów. Tym, co wyróżnia ten system, jest to, że rowery są bezpłatne.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Copenhagen City Bikes lub Bycykler København to system udostępniania rowerów w Kopenhadze w Danii. Projekt, rozpoczęty w 1995 r. Z 1000 cykli, był pierwszym na świecie programem wymiany rowerów miejskich na dużą skalę. Posiada specjalnie zaprojektowane rowery z częściami, których nie można używać w innych rowerach. Jeźdźcy wpłacają zwrotny depozyt na jednym ze 110 specjalnych stojaków rowerowych i mają nieograniczone korzystanie z roweru w obrębie określonego centrum miasta. Program jest finansowany przez sponsorów komercyjnych. W zamian za to motocykle zawierają reklamy, które pojawiają się na ramie roweru i na kołach typu solid-disk.

[ Źródło ]


2

Boston, MA

„Hubway” to odpowiednik londyńskiego roweru Boris w Bostonie. Właśnie tego lata pojawili się na ulicach miasta. Byłem również bardzo zaskoczony, jak wiele sukcesów biorą pod uwagę, jak ciężko i niezgrabnie wyglądają. Boston ma znaczną liczbę rowerzystów i byłem zszokowany widząc więcej osób jeżdżących na nich niż na rowerach osobistych w pierwszym tygodniu po ich przyjeździe. Moja dziewczyna nie ma roweru, co umożliwiło nam przejażdżkę rowerem po jednym z parków tutaj.

Opierając się wyłącznie na moich własnych nienaukowych spostrzeżeniach, zdecydowana większość jeźdźców wydaje się być turystami, ale najwyraźniej wielu zapisało się na coroczne subskrypcje.

Byłem ciekawy, czy / jak rozdzielili rowery między stacjami. Moja dziewczyna powiedziała, że ​​widziała, jak przenosi je furgonetką w środku nocy.

W ciągu zaledwie jednego miesiąca Hubway zarejestrował ponad 2300 subskrybentów rocznie ... 36 000 osób pojechało na jeden dzień, a jeśli tak będzie dalej, osiągną 100 000 marek przed końcem października. - CBS Boston

Hubway ma obecnie 61 stacji i dodał 600 rowerów do dzielnic Bostonu. - The Daily Free Press


2

Wiedeń, Austria

Dzięki doskonałemu pokryciu starego centrum miasta i połączeniu z rozległą siecią ścieżek rowerowych (na chodnikach!), Ten system jest lubiany i dobrze używany, ale jest nieco zużyty (rowery są w fatalnym stanie) i system jest stary i nieporęczny (nie jest to doskonały system obecnie używany w Londynie i Bostonie, a wkrótce zostanie wdrożony w Nowym Jorku). Mimo to jest to niezbędna część każdej wizyty w mieście.

Zbiór motocykli w pobliżu Politechniki


2

Madison, Wisconsin

Madison B-Cycle http://madison.bcycle.com/ to trzysezonowa (bez zimy; wiosna rozpoczyna się 1 kwietnia) usługa wymiany rowerów, dostępna na Przesmyku (śródmieście) oraz w kilku odległych obszarach na zachodzie i południu kampus. Krokowe, trzybiegowe rowery Trek są wyposażone w głowicę i tylne światło dynamo, przedni kosz i osłonę spódnicy.

Anegdotycznie widziałem sporo z nich na szlaku Lakeshore Path wokół jeziora Mendota.

Lokalny tygodnik: http://www.thedailypage.com/daily/article.php?article=34204


2

Nowy Jork

System ten, nazwany Citi Bike , rozpoczął działalność 27 maja 2013 r., Mając około 300 stacji i 6000 rowerów na Manhattanie i Brooklynie.


Do Twojej wiadomości - wydaje się, że jest to bardzo podobne do wspólnego korzystania z rowerów w Barclay w Londynie - podobnie wyglądające stacje dokujące, podobnie wyglądające rowery, prowadzone przez duży bank.
DVK,

1

Newcastle, Wielka Brytania

Scratch Bikes to program wymiany rowerów w Newcastle upon Tyne, który powstał w wyniku przedsięwzięcia uniwersytetu w Newcastle.


0

College Station, Teksas

Byłem na kampusie na uniwersytecie Texas A&M, kiedy po raz pierwszy pilotowali program wymiany rowerów o nazwie „Pożycz rower”. Oczywiście studenci uważali, że to żart, ponieważ wszyscy wiedzieli, co się stanie: wszystkie rowery zostaną skradzione lub zniszczone. Podobnie jak w zegarku, wszystkie motocykle umieszczone w kampusie nie były już dostępne po około tygodniu. Kilku nawet skończyło na drzewach. Właśnie dlatego.

Najwyraźniej pomysł utknął (lub został ożywiony). Obecnie istnieje program Wypożycz rower za pomocą tych:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


-2

W mojej rowerowej książce historycznej, Bike Cult autorstwa Davida Perry'ego, autor wskazuje, że historycznie takie schematy mają tendencję do zanikania w ciągu kilku lat, ponieważ źle utrzymane motocykle pozostają nierozpoznane, a te lepsze zostają skradzione lub porzucone poza obszarem programu.

Wypróbowaliśmy jedną krótko tutaj na uniwersytecie, na którym pracuję, program „zielony rower”. Trwało to kilka miesięcy.

Jeśli da się sprawić, że zadziała, to brawo; trudności to utrzymanie i naprawa, dostosowanie do indywidualnych zawodników, wykonalne punkty odbioru i zwrotu ...


1
Ciekawe, ale chociaż to nie odpowiada na pytanie, trzymaj się tej myśli: może pewnego dnia założymy bloga na tej stronie.
Neil Fein


@Hugo - Rzeczywiście! Czy ktoś chciałby napisać artykuł na blogu na temat udostępniania rowerów?
Neil Fein,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.