Dlaczego niektóre rowery drogowe kosztują więcej niż motocykle? Czy są rażąco zawyżone? [Zamknięte]


10

Widziałem trochę rowerów z włókna węglowego, które kosztują ponad 4000 dolarów. Dlaczego te rowery kosztują tak dużo, skoro można dostać bardzo dobry motocykl za 3000 dolarów?

Motocykl jest wyposażony w kilka zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak silniki IC, elektryczne systemy oświetleniowe, elektroniczny wtrysk paliwa, układy wydechowe itp., Które wymagają znacznie więcej R & D do budowy niż jakikolwiek rower, IMO.

Co zatem uzasadnia wygórowaną cenę tych rowerów szosowych?


7
Należy pamiętać, że aby jakikolwiek produkt był opłacalny, musi „odzyskać”, przy każdej sprzedaży, koszty rozwoju podzielone przez łączną liczbę sprzedanych jednostek , plus produkcja, koszt sprzedaży i odpowiedni zysk. Drogie motocykle sprzedają bardzo mało jednostek. (I oczywiście poza tym, że każdy producent w naturalny sposób obciąży „to, co rynek będzie ponosił”). Seria 2000 będzie równie sprawna, a nawet rower o wartości 500 USD będzie odpowiedni dla większości ludzi.
Daniel R Hicks

3
(I oczywiście Shimano jest Microsoftem rowerów - dostaje znaczną część ceny roweru, ponieważ ma tak małą konkurencję i może ładować wszystko, co chce).
Daniel R Hicks

5
Dokładniejsze porównanie dotyczy motocykli Grand Prix, które wydają się kosztować około 35 000 USD: gizmag.com/honda-nsf250r-moto3-grand-prix/18811
kmm

6
@DanielRHicks Nie jestem pewien co do twojego komentarza na temat Shimano. Tak mogło być kilka lat temu, ale SRAM naprawdę zaczyna wchłaniać ich udział w rynku. Shimano nie jest tak dominujący jak kiedyś.
Stephen Touset

5
Z tego samego powodu, dlaczego wysokiej klasy motocykl kosztuje tyle więcej niż tani samochód? Możesz kupić Tata Nana za około 2 000 USD, ale Honda chce 30 000 USD za Złote Skrzydło. Może kupujesz inny produkt?
Móż

Odpowiedzi:


14

@Gary Ma poprawny pogląd na odpowiedź, ale jest też nieco bardziej skomplikowany. Porównał 250 motocykli do motocykli o pojemności 1000 cm3 - zupełnie inaczej niż porównując rower szosowy o wartości 500 USD do roweru drogowego o wartości 5000 USD. Lepszym porównaniem jest motocykl 250 GP w porównaniu do motocykla 250 Sport vs 250 Commuter .....

W przeciwieństwie do motocykli, kolarstwo szosowe to nowy golf. W rezultacie wielu spieniężonych menedżerów w średnim wieku podjęło ten sport, a marketing w dużej mierze zareagował na to, celując w nich (co ważniejsze, ich dochód do dyspozycji) - promując „potrzebę” i pragnienie wysokiej jakości produktu. W porównaniu z Golfem, rower o wartości 5000 USD jest tani, dlatego nie jest trudno przekonać go, że jest „potrzebny”

Czy są one mocno przecenione - mają dużo kosztów RD, są zbudowane z egzotycznych materiałów, sklepy mają wysokie zapasy magazynowe (sprzedaż na koniec roku == 50 procent lub większe rabaty), są to produkty o stosunkowo małej objętości ( na końcu skali o wysokiej wartości). Koszty marketingu są dość wysokie, ponieważ są konkurencyjne. Nie ma wątpliwości, że marże na wysokiej klasy rowerach są wysokie - tak jak wszystko na tym świecie.

Co innego, wielu ludzi spadło z potrzeby zakupu wysokiej klasy roweru ze względu na doskonały marketing i może sobie na to pozwolić. Niewielu z nas może sobie pozwolić na Lamborghini lub Bugatti, więc nie kierują do nas marketingu, a my Toyota i jesteśmy z niego zadowoleni.

Prawdziwe pytanie brzmi: „Czy jazda na drogim rowerze z wyższej półki jest bardziej przyjemna / warta w porównaniu do jazdy na tańszym rowerze średniej klasy”. Odpowiedź na to brzmi „To zależy”


31

Podczas gdy niektórzy powiedzą „to tylko podaż i popyt”, a firmy pobierają opłaty „bez względu na rynek”, nie jestem przekonany, że twoje porównanie jest uczciwe, aby spróbować ustalić, czy motocykle są zbyt drogie w stosunku do motocykli. Korzystanie z roweru drogowego o wartości 4000 USD i porównanie go z motocyklem o wartości 3000 USD polega na porównaniu górnego końca jednego produktu do dolnego końca drugiego.

Na przykład - możesz przejść do performancebike.com i kupić rozsądny podstawowy rower szosowy za około 800 USD (500 USD lub mniej, jeśli obserwujesz sprzedaż). Ten rower będzie miał aluminiową ramę, niskopodłogowy widelec węglowy i masywne podzespoły.

Podobnie można kupić low-end 2013 Honda CBR 250R na liście 4,199 USD . Ten motocykl ma stosunkowo mały silnik i prawdopodobnie będzie miał cięższe komponenty.

Oba te produkty są produktami rekreacyjnymi skoncentrowanymi na konsumentach; nie maszyny do rywalizacji na wysokim poziomie.

Jeśli przeniesiesz się do górnego krańca produktów rekreacyjnych, szukasz 2,8 tys. Dolarów za pełny węgiel z komponentami średniego poziomu po stronie roweru, w porównaniu z 14 tys. Dolarów za CBR 1000 po stronie motocykla. Żadne z nich nie znajduje się w pobliżu górnej części konkurencyjnych produktów gotowych.

Jeśli spojrzysz na względną procentową różnicę w cenie, to około 250% między modelami podstawowymi i średnimi obu produktów. Od indywidualnego konsumenta zależy, czy dodatkowa korzyść z lżejszych materiałów, lepszych komponentów po stronie roweru i większa moc, lepszy komponent po stronie motocykla jest naprawdę warta 250% wzrostu ceny, ale to dlatego producenci wprowadzają na rynek gamę modeli.

Jeśli chcesz porównać produkty, podstawowy motocykl będzie Cię kosztował nieco ponad 5 razy więcej niż kosztuje podstawowy rower (nie licząc dodatków, takich jak ubezpieczenie, gaz i konserwacja). Ceny motocykli i rowerów na wyższym poziomie są zbliżone.

Wreszcie, nie wiem nic na temat wykorzystania kompozytów w motocyklach, ale myślę, że to jest dyskusyjne, że technologia w motocyklu wymaga znacznie więcej R&D niż w przypadku roweru. Precyzyjne przesuwanie, minimalizacja ciężaru, nie wspominając o wytwarzaniu rur z ramą węglową, aby były lekkie, mocne i wykazywały kierunkową sztywność i elastyczność zależną od R & amp; D intensywny. To Artykuł Gizmodo wyjaśnia bardziej szczegółowo, dlaczego produkty z włókna węglowego są droższe (czapka z kapelusza do Tom77 ) O ile mi wiadomo, nie ma dostępnych motocykli z ramą węglową, a Ducati sprzedało replikę Desmosedici z karbonową podstawą na ponad 70 000 USD.


5
Zgadzam się i dodam do tego, że poza pewnym poziomem trzeba wyrzucać DUŻO więcej pieniędzy, aby uzyskać nie tyle dodatkowe korzyści, więc „cena w porównaniu z funkcjami” nie jest wcale liniowa między poziomem podstawowym i najwyższego poziomu, tworząc przepaść, jeśli zmienisz te wykładnicze krzywe, aby porównać niskobudżetowy produkt „lo-tech” z wysokiej klasy „hi-tech”.
heltonbiker

1
Świetna odpowiedź - ale myślę, że trywializujesz to, co dzieje się w tworzeniu motocykla. Na przykład, przy użyciu węgla - zarówno o mocy, jak io masie, a moc jest poza kontrolą producentów i minuta na sekundę, więc wszystko zależy od wagi. Z drugiej strony łatwiejsze i tańsze jest dodawanie mocy niż oszczędzanie wagi (co daje taki sam wynik P / W). W końcu, jeśli mógłbym zwiększyć swoją wydajność na rowerze o 1kW, czy myślisz, że chciałbym jeździć na rowerze ze stali lub wydać 100 dolarów, aby zaoszczędzić 100 gramów ......
mattnz

2
Cóż, można kupić 600 dolarów roweru, lub 600 hulajnoga Baotian 50 cm. Obie nie byłyby bardzo trwałe i wymagają znacznej obsługi po 20 000 km. Późniejsze mają o rząd wielkości więcej części, niektóre z nich muszą być wykonane z dużo większą precyzją i naprężeniem niż jakakolwiek część roweru, ponieważ ma silnik spalinowy. Powiedziałbym więc, że generalnie rowery są zrywane pod względem ceny.
Davorin Ruševljan

3

„Widziałem całkiem sporo motocykli, które kosztują ponad 40000 dolarów. Dlaczego te rowery kosztują tak dużo, skoro można dostać bardzo dobry samochód za 30000 USD?

„Samochód jest wyposażony w kilka zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak poduszki powietrzne, elektryczne szyby, strefy zgniotu, klimatyzacja itp., Które wymagają znacznie więcej R&D niż w przypadku jakiegokolwiek roweru, IMO.

„Co zatem uzasadnia wygórowaną cenę tych motocykli?”

Myślę, że uzasadnienie ceny niektórych rowerów leży w oku patrzącego. Można powiedzieć, że są one uzasadnione wyższymi kosztami badań i rozwoju, wysokim poziomem produkcji opartej na pracy oraz ciągłym dążeniem do rozwoju i udoskonalania przy użyciu najnowszych materiałów. Nie wspominając o wysokich kosztach marketingu na dość konkurencyjnym rynku. Wielkość sprzedaży będzie stosunkowo niska, co oznacza, że ​​koszty muszą zostać odzyskane poprzez marże.

Tymczasem niskiej klasy motocykl wykorzystuje naprawdę dojrzałą technologię, udoskonaloną do pewnego poziomu cenowego i skierowaną do innej części swojego rynku.

Dla mnie przede wszystkim kwestia sprowadza się do tego, że coś jest warte tego, co ktoś za to zapłaci. Ludzie dokonują wyboru i wydają pieniądze, jak chcą, ceny nie potrzeba być uzasadnionym.


0

Interesujące jest porównanie niskiego poziomu i wysokiego poziomu rowerów i motocykli. Chciałbym zwrócić uwagę, że chociaż dobry motocykl może przynieść więcej korzyści niż rower wysokiej klasy, są one w dwóch różnych skalach. Twój motocykl o wartości 3000 USD znajduje się prawdopodobnie w górnej części skali motocykli, ale nigdzie nie konkuruje z motoGP o wartości 2 mln USD. Rower o wartości 5000 USD to dokładnie ten sam rower, którego profesjonaliści używają, czyli szczyt skali. Główne koszty to B + R, materiały i produkcja, a rower o wartości 3000 USD będzie miał wysokie koszty materiałowe. Rower o wartości 5000 USD jest prawdopodobnie wysoki w R & D i produkcji, podobnie jak motoGP o wartości 2 mln USD.


Witamy na stronie! To, co mówisz, jest rozsądne, ale inne odpowiedzi już obejmowały fakt, że pytanie nie jest porównywalne z pytaniem podobnym do tego i nie jestem pewien, czy naprawdę dodajesz coś nowego.
David Richerby

Czułem, że nikt nie podkreślał, że rower o wartości 5000 $ jest najlepszy na świecie (używany do zawodów), a motocykl o wartości 3000 $ jest po prostu całkiem dobry (używany do podróży / zabawy). Każda odpowiedź będzie wskazywać, że nie są one podobne do tego, ponieważ jest to odpowiedź, ale użyteczną informacją jest jednak to, w jaki sposób każdy konkuruje w tej dziedzinie.
Capa
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.