Skąd mam wiedzieć, czy mój rower może korzystać z hamulców tarczowych?


10

Mam rower Gary Fisher (wierzę, że wahoo). Myślę, że uważa się go za podstawowy rower górski Fisher. Czy mogę włączyć hamulce tarczowe zamiast standardowych hamulców tego roweru?

Standardowe hamulce to hamulce szczękowe.

Dzięki Carlos


2
Najwyższej jakości i odpowiednio wyregulowane hamulce V z łatwością wykonają dyski kablowe niskiej jakości. Przed uaktualnieniem do dysków sprawdź, czy możesz przetestować jazdę na rowerze z tymi samymi dyskami, które zamierzasz zainstalować, aby mieć pewność, że warto. Pomyśl o wysokiej klasy hamulcach V. Kiedy kupisz zmodernizowane koła, tarcze, ewentualnie widelce i dźwignię hamulca (sprawdź, czy hamulec nie jest zintegrowany ze dźwignią zmiany biegów, w przeciwnym razie jest to również nowa dźwignia zmiany biegów ...), szybko staje się nieekonomiczny - nawet dla Gary Fisher).
mattnz

Odpowiedzi:


11
  • Musisz sprawdzić, czy rama i widelec to obsługują. To znaczy, czy jest kilka otworów, w których powinny znajdować się hamulce tarczowe, jak te na tym zdjęciu:  

wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • Będziesz musiał zmienić przednie i tylne koło, ponieważ twoje obecne prawdopodobnie nie mają sześciu otworów montażowych na dyski.

  • Możesz rozważyć wymianę tylko przedniego hamulca, ponieważ jest on zwykle częściej używany. Pozostawienie hamulca tylnego V-brake pomoże nie dodawać tak dużej masy do motocykla (i wydatków).


Jeśli patrzysz na dyski mechaniczne (kablowe), możesz potrzebować również nowych dźwigni.
mikes

2
Istnieją wersje mechaniczne z długim i krótkim ciągnięciem, więc nie powinien w ogóle kupować nowych dźwigni.
WTHarper

* chyba że nabywa tarcze hydrauliczne ...
WTHarper

1
@Carlos Nowe koło nie będzie używać adaptera, będzie miało piastę gotową na tarczę z sześcioma otworami na śruby, które są już wbudowane. Będziesz także potrzebował widelca, który ma zakładki podobne do przedstawionych na zdjęciu, jak to . Kable będą najtańszą częścią konwersji. Po prostu zdobądź kilka nowych.
jimchristie

1
@Vorac - nie - istnieją dwa „standardy” dotyczące mocowania zacisku dysku i możliwe jest przełączanie adapterów między nimi, a także dla różnych rozmiarów dysków. Istnieją również dwa standardy mocowania tarczy do śruby 6 piasty i $ himano. Chociaż nie jest to trudne, jest daleki od „po prostu kup dysk i
przykręć

4

Jeśli twoje wahoo nie jest naprawdę stare, prawdopodobnie będzie kompatybilne z płytami. Ramka może wyglądać nieco inaczej niż ramka Voraka i nadal być kompatybilna z płytami. Mój niebieski wahoo 05 wygląda trochę inaczej i jest kompatybilny z dyskami ISO (patrz rysunek), dwa duże otwory są oddalone od siebie o około 50 mm. tylny widelec na wahoo GF 2005

Jednak mój 1998? fioletowy / żółty GF Hoo-Koo-E-Koo ma starszy uchwyt kompatybilny z Hayes. HKEK ma mniejsze otwory (znowu dwa otwory najbardziej oddalone od siebie) są oddalone o około 44 mm (1,75 cala). Zobacz drugie zdjęcie 1998?  Hoo Koo E Koo

Nie wiem, czy istnieje adapter do konwersji mocowania Hayesa na nowsze hamulce ISO. Ale żałuję, że nie dostałem hamulców tarczowych na moim wahu 05, ponieważ jedna z oryginalnych podwójnych obręczy WTB była uszkodzona, powodując, że rower drżał po włączeniu hamulców. Kupując nowy, ale 1-letni rower, właściciel sklepu błędnie stwierdził, że to tylko olej na felgi. Po bliższej dokładniejszej kontroli w domu okazało się, że koło jest wadliwe, a boki obręczy nie są równoległe - sprawdziłem to za pomocą dobrego zacisku tarczowego. Poszedłem do innego LBS i po krótkim dochodzeniu powiedzieli mi, że było to „ciche” (lepiej nazwać je tajemnicą, jeśli mnie pytasz) wycofanie przez GF. LBS naprawił go, ale w rozmowie z kierownikiem serwisu powiedział mi, że GF zwrócił im tylko koszty wymiany felgi, ale nie robocizny w celu jej odbudowy.


+1 Nigdy nie wiedziałem, że istnieją różne standardy mocowania hamulca tarczowego. Ty i Mattnz (w swoim komentarzu powyżej) zwracacie na to uwagę. Również świetny pomysł, że koło ulegnie uszkodzeniu, to idealny czas, aby rozważyć modernizację hamulca :)
Vorac

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.