Oddzielne klucze sześciokątne vs. kombinowane narzędzie wielofunkcyjne do regulacji roweru?


11

Czy oddzielne klucze sześciokątne (Allen) są lepsze niż narzędzie wielofunkcyjne do regulacji i konserwacji roweru w domu ?


Niektóre z oddzielnych zestawów mają również kuliste zakończenia dla klawiszy 4/5 / 6mm:


IceToolz


Oprócz śrub Torx T25 do hamulców tarczowych *, mój rower ma śruby sześciokątne głównie wszędzie - więc małe narzędzie wielofunkcyjne wystarczyłoby:

Park Tool

Innymi słowy, gdybyś musiał wybrać jedno lub drugie:

  1. Czy posiadanie osobnego klucza sześciokątnego ma jakieś znaczące zalety? Co z momentem obrotowym (np. W przypadku pedałów)?
  2. Czy do codziennych zastosowań na nowoczesnym rowerze (gdzie większość śrub jest łatwo dostępna), czy kulki będą przydatne?


* W moim przypadku potrzebuję tylko Torx T25, aby wyregulować klocki hamulcowe - wymagana niewielka siła.


1
FWIW, myślę, że końce piłki są złe. Sprawiają, że większe klucze są nieco łatwiejsze w użyciu, ale na mniejszych (<= 3 mm) szybko zaokrąglisz śrubę.
Ken Hiatt,

1
Właściwie, gdybym musiał wybrać jedno lub drugie, prawdopodobnie wybrałbym narzędzie wielofunkcyjne, a najlepiej podobne narzędzie z kluczami Allena. Narzędzie pasuje prawie wszędzie na zwykłym rowerze (motocykle zwykle nie mają elementów mocujących w ograniczonych obszarach), a uchwyt zapewnia lepszą dźwignię niż oddzielne klucze. (Plus, zawsze wiesz, że masz odpowiedni rozmiar, zamiast szturchać kilka osobnych kluczy, które „wyglądają dobrze”).
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


14

Do użytku w domu nie ma wątpliwości, że osobne klucze są bardziej przydatne i bardziej ekonomiczne.

Narzędzie wielofunkcyjne ma ograniczenia, które sprawiają, że korzystanie z niego w ciasnych miejscach jest niewygodne, ponieważ wszystkie klucze są przymocowane do narzędzia. Oddzielne klucze nie podlegają takim ograniczeniom.

Oddzielne klucze można kupować i wymieniać pojedynczo i bardzo niedrogo - nie w przypadku narzędzia wielofunkcyjnego.

Nie kupiłbym absurdalnie drogiego zestawu kluczy, które pokazujesz w swoim poście. Po prostu kup klucze, których faktycznie potrzebujesz. Wpadnij do lokalnego sklepu z częściami lub częściami samochodowymi i kup klucze sześciokątne, których faktycznie potrzebujesz. Są niedrogie i powinny trwać całe życie, dopóki nie kupisz najtańszej rzeczy, jaką mają. Jak wszystkie narzędzia, opłaca się kupować jakość. Chociaż można je kupić online, wolę kupować narzędzia tam, gdzie kupują je mechanicy. Sklepy z zaopatrzeniem motoryzacyjnym, takie jak NAPA w USA, są zwykle najlepszym wyborem. Zaspokajają mechanikę, aby nie sprzedawać taniego badziewia.

Moment obrotowy: Nie ma możliwości, aby kiedykolwiek uzyskać właściwy moment obrotowy za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego, chyba że jesteś doświadczonym mechanikiem, który „zna się na dotyku” z tysięcy napraw. Pojedyncze klucze są również dłuższe i zapewniają większy moment obrotowy niż narzędzie wielofunkcyjne. Jeśli potrzebujesz jeszcze większego momentu obrotowego, aby usunąć rzeczy takie jak pedały, po prostu użyj trochę rurki, aby dodać dźwigni. W tym celu trzymam wąski kawałek stalowej rury o długości około 12 cali. Wystarczy wsunąć go na długi koniec klucza imbusowego, aby uzyskać cały potrzebny moment obrotowy. Niektórzy ludzie wolą klucze z przymocowanymi plastikowymi uchwytami, takie jak te wykonane przez Park Tools, ale jest to wyłącznie kwestia osobistych preferencji. Wolę proste klucze bez uchwytów, ponieważ uchwyt oznacza, że ​​można go używać tylko w jednym położeniu,

Utrata ich: Mój zestaw kluczy imbusowych pochodzi z lat 70. Nie rozumiem, jak tracisz narzędzia z własnego garażu.

Ale w drodze? Tak, jasne, noszę narzędzie wielofunkcyjne jak wszyscy; ale twoje pytanie dotyczyło użytku domowego.


3
W jaki sposób końcówki kuli zmniejszają liczbę narzędzi, które musisz nosić? Pozwalają obrócić śrubę, nie będąc idealnie prostopadłym do głowy, co jest naprawdę miłe, gdy masz przeszkody na drodze.
Ehryk

2
„To zestaw, wcale nie oddzielny”. Zgadzam się ze wszystkim w odpowiedzi, ale z tym. O wiele bardziej opłacalne jest kupowanie zestawu narzędzi niż kupowanie każdego z nich osobno. A jeśli chcesz, aby były „osobne”, możesz wyrzucić plastikowy kawałek, który je trzyma. :)
amcnabb

@Ehryk Ty i amcnabb macie rację i odpowiednio zmodyfikowałem swoją odpowiedź.
Carey Gregory

@ Baumr Edytowane w celu wyjaśnienia kwestii pedałów.
Carey Gregory

Dzięki, ostatecznie kupiłem narzędzie wielofunkcyjne, ponieważ kupując oddzielny zestaw, musiałbym również kupić pojedynczy T25, co może być kosztowne, jeśli uwzględnisz opłatę pocztową. Myślę, że narzędzie wielofunkcyjne powinno dawać wystarczający moment obrotowy do zmiany pedału, ale to potwierdzi.
Baumr

3

poszczególne klucze dają większą elastyczność niż narzędzie wielofunkcyjne, ale jeśli jesteś podobny do mnie, nie potrwa długo, zanim stracisz jeden z typowych takich jak 5 lub 6. Osobiście ewoluowałem przez lata kilka multitoolów i kilka innych kluczowych zestawów - w ten sposób mogę ogólnie znaleźć coś, kiedy tego potrzebuję. To jest w domu - na przejażdżce multitool jest dla mnie lepszy, znowu ze względu na utratę.

Jeśli chodzi o elastyczność, przykładem, który przychodzi na myśl, jest przymocowanie klatki do butelki do ramy. Jasne, możesz to zrobić za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego (twoje zdjęcie ma może calowy trzpień?), Ale prawdopodobnie byłoby łatwiej (tj. Mniej niezręcznie) z indywidualnym kluczem (z trzema lub trzema calowymi trzonkami).

Wspominasz także o momencie obrotowym - dobry multitool może dać całkiem sporo momentu obrotowego, więc nie stresowałbym się tym zbytnio, ale z pewnością sugerowałbym, że dedykowany klucz dynamometryczny to dobra inwestycja ponad to, o czym mówisz tutaj. W przypadku wielu części rowerowych martwiłbym się tak samo nadmiernym dokręcaniem, jak i niedokręcaniem (szczególnie jeśli twój rower jest karbonowy).


2

Zawsze powinieneś mieć narzędzie wielofunkcyjne. Jest kilka przypadków, w których naprawdę potrzebuję osobnych kluczy imbusowych na drodze. Mam jednak tendencję do trzymania długiego klucza imbusowego 5 mm do dokręcania zacisków dźwigni opuszczanych, do których nie można łatwo uzyskać dostępu za pomocą prostego narzędzia wielofunkcyjnego.

Końcówki kulkowe mogą pomóc, gdy nie możesz strzelić prosto w śrubę i musisz spróbować skojarzyć klucz pod łagodnym kątem, ma jednak większą szansę na zdjęcie śruby.

Uważam, że osobne klucze mogą dać ci lepszy moment obrotowy, ale uważam, że jest to bardziej przydatne do usuwania zakleszczonych śrub (lub nadmiernie dokręconych zacisków sztyc) niż dokręcania.

Polecam także nosić narzędzie wielofunkcyjne z narzędziem łańcuchowym. Kiedy jej potrzebujesz, jest to dar niebios. Jeśli prowadzisz rower 9 lub 10-biegowy, bardzo dobrze jest mieć zapasowe szybkie łącze. Dodatkowo, w zależności od motocykla, lubię nosić oddzielny mały klucz półksiężycowy o pojemności 15 mm do nakrętek gąsienic, żółtek wieszaków na wsporniki kabli oraz nakrętek zębatkowych lub hamulcowych.


0

Na pewno potrzebujesz narzędzia wielofunkcyjnego, aby zabrać je ze sobą podczas jazdy. Większość narzędzi wielofunkcyjnych ma również płaskie i krzyżowe ostrze, które mogą się przydać.

Patrzę tylko na oddzielny zestaw jako dodatek do wielu narzędzi. Chociaż nie widzę żadnego powodu, aby je zdobyć. Chyba że, kiedy wykonujesz dużo pracy na rowerze - ale powinieneś wiedzieć lepiej i tak naprawdę nie zadawałbyś tego pytania.


Dziękuję za odpowiedź. Oba są w rzeczywistości wystarczająco małe, aby wziąć udział w przejażdżce (przynajmniej dla mnie), ale najbardziej
martwię się
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.