Czy w 10-biegowym rowerze szosowym można stosować 10-biegowy łańcuch rowerowy?


7

Chciałbym użyć Shimano Deore XT Chain CN-HG94 na moim rowerze szosowym. Czy są jakieś różnice między łańcuchami rowerowymi a łańcuchami rowerowymi górskimi, które to zabraniają?

Przykładowe łańcuchy rowerów szosowych:

Przykładowe łańcuchy rowerów górskich:


Wydaje się, że sprzedawca High on Bikes tak uważa, jeśli chodzi o tytuł produktu. Ale jeśli przeczytasz opis, HG94 z pewnością wydaje się zoptymalizowany do konfiguracji MTB.
PeteH

Znalazłem niemieckiego dostawcę, który twierdzi dokładnie odwrotnie : „nicht mit anderen, für Rennräder konzipierten 10-fach Schaltungen kompatibel” - „Nie jest kompatybilny z innymi zmianami biegów przeznaczonymi do rowerów szosowych”. Sądzę, że sprzedawcy są zainteresowani sprzedażą określonych części i dlatego mogą nie być cytowanym jako wiarygodne źródło.
Bengt

Odpowiedzi:


4

Korzystanie z „zatwierdzonego” łańcucha jest prawdopodobnie lepsze, jeśli wszystko inne jest równe, i może być warte nieco większego kosztu dla większego spokoju ducha. Jeśli masz już łańcuch górski, próba jego nie zaszkodzi. A jeśli łańcuch specyficzny dla gór jest znacznie tańszy i nie jesteś wybredny w kwestii zmiany wydajności, prawdopodobnie będzie odpowiedni (ale nie ma gwarancji).

„Konstrukcja specyficzna dla rowerów górskich” łańcuchów HG-X wygląda następująco (cytaty z Performance Bike , High on Bikes , Amazon i Competitive Cyclist ):

  • „Łańcuchy Dyna-Sys mają 4 różne rodzaje zewnętrznych płyt, które ułatwiają przesunięcie w górę i w dół na kasecie lub między zębatkami”.

  • „Łańcuch HG-X wykorzystuje kierunkową konstrukcję ze specjalnie ukształtowanymi wewnętrznymi i zewnętrznymi płytami, aby zoptymalizować przesuwanie się po łańcuchu i kasecie. Zewnętrzna konstrukcja płytki została opracowana w celu zmniejszenia ryzyka zassania łańcucha. Wewnętrzna płyta została opracowana dla lepszego kontaktu z zębatką zapewnia płynniejszą zmianę biegów pod dużym obciążeniem, zapewniając wydajne pedałowanie, większą sztywność i prawie bezgłośną pracę. ”

  • „Otwarta konstrukcja wewnętrznych ogniw zwiększa zdolność zrzucania błota”.

  • „Grzybkowanie sworzni zapewnia niezrównane zachowanie płyty bocznej, umożliwiając znacznie przekraczanie normy BS / ISO w zakresie siły zrywającej”.

  • „Łańcuch jest zoptymalizowany tylko dla układów napędowych Shimano HG-X 10-biegowych”.

  • „Zaawansowana technologia nitowania sworzni daje taką samą wytrzymałość jak 9-biegowa technologia Hollow-pin dla lekkiego zrzucania błota, specyficznego dla terenów”.

  • „Ponieważ akcja wspinania się po pochylniach i kołkach z jednej tarczy na drugą jest nieco inna niż wspinanie się na jedną zębatkę na drugą, Shimano postanowił inaczej uformować lewą i prawą płytę boczną, aby zoptymalizować łańcuch dla każdego konkretnego celu.”

Biorąc pod uwagę znaczenie słów „zoptymalizowana wydajność” w opisach produktów, doszłbym do wniosku, że użycie „niewłaściwego” łańcucha może wpłynąć na wydajność, ale nie spowoduje awarii. Ten wniosek jest poparty tym raportem od użytkownika, który przeszedł z HG-X na łańcuch inny niż Shimano (w przeciwnym kierunku niż to, co zamierzasz):

  • „Przesuwanie pod obciążeniem pod górę z Connexem jest nieco mniej płynne niż z łańcuchem Shimano HGX, ale działa dobrze. Powiedziałbym, że jest takie samo jak łańcuchy inne niż HGX Shimano lub jakikolwiek inny dobry łańcuch górny. To na pewno wybredna różnica ”. ( Cris LaBossiere )

Oczywiście nigdy się nie dowiesz, dopóki nie wypróbujesz go na własnym rowerze i nie ocenisz go według własnych standardów.


Twoja odpowiedź jest znacznie lepiej zbadana niż byłbym w stanie. Zobaczę, w jakim stopniu wspomniane aspekty odzwierciedlą się w wydajności w następnych dniach.
Bengt,

1

Używam Roadbike z 105 ustawieniami prędkości 30, MTB XT RD 9 prędkości i kasety prędkości Deore 10 wraz z 10-biegową łańcuchem Ultegra. Wszystkie części dość nowe i nowe.

Nawet jeśli łańcuch jest idealnie wyrównany z kasetą i kasetą o dobrym prześwicie / RD, pracuje głośno. Podejrzewam, że zupełnie nowa prędkość Roadbike Ultegra Chain 10 nie pasuje idealnie do nowej prędkości kasety MTB Deore 10.

Działa, ale jest głośno. (przy okazji, Ultegra Chain jest na 3 koła łańcuchowe, istnieje również model zoptymalizowany dla dwóch kół łańcuchowych)


0

Kompatybilność łańcucha zależy od kasety.

Mam dwa motocykle szosowe, jeden to 9-biegowa Shimano, druga to 10-biegowa Shimano. Mam też MTB. Łańcuch MTB jest znacznie grubszy, a kaseta na MTB jest znacznie bardziej oddalona, ​​pozwalając na to miejsce.

Mój łańcuch MTB nie pasowałby do żadnego z moich motocykli szosowych z tego powodu, nie mógł siedzieć na jednej zębatce na kasecie.

Nie kupiłbym łańcucha, chyba że byłby specjalnie kompatybilny z moją kasetą.


1
Czy twój MTB ma odpowiednio 8-, 9- lub 10-biegową kasetę łańcuchową?
Bengt,

9-biegowa kaseta na moim MTB, jak sądzę, z pamięci.
THEMike
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.