Dlaczego trudno jest znaleźć motocykle jednobiegowe z hamulcami tarczowymi?


15

Rozglądałem się za motocyklami (przyzwoitą ramą i komponentami) i odkryłem, że hybrydy mają hamulce tarczowe (hydrauliczne), ale nigdy nie są jednobiegowe. Podczas gdy motocykle jednobiegowe zwykle mają hamulce z ciągłym dociskiem .

Dlaczego? Coś w mechanice, co sprawiłoby, że te dwa byłyby niezgodne?

(W moim przypadku chciałbym tylko hamulca tarczowego z przodu - do dojazdów.)


6
Niewystarczająco duży rynek. Ludzie z pojedynczymi prędkościami najczęściej chcą części „retro”, żadnych hamulców lub lekkiego roweru, jak to możliwe. Hamulce tarczowe tak naprawdę nie pasują do żadnego z tych opisów. Chociaż myślałem o zbudowaniu fixie z hamulcami tarczowymi, przynajmniej z przodu. Wygląda na to, że byłby to bardzo fajny rower do posiadania.
Kibbee

1
Sprawdź On-One Pompetamine. Love my :)
Mere Development

1
Warto się temu przyjrzeć, jeśli chcesz dokonać konwersji aktualnej prędkości. cxmagazine.com/…
Ken Hiatt

1
chainreactioncycles.com sprzedaje dwa motocykle jednobiegowe z hamulcami tarczowymi pod własną marką Vitus. chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=80998
user1049697

1
chainreactioncycles.com twierdzi, że jest największym sklepem rowerowym na świecie, i są ogromne, a domyślnie są to najczęściej odwiedzane sklepy w Europie. Myślę, że większość motocykli Vitus jest ogólnie postrzegana jako przyzwoita pod względem ceny, ale nie mam pojęcia o jakości tego konkretnego modelu. Jest tani, ale wykonany z wysokiej jakości stali, która ma nieco niefortunną reputację.
user1049697,

Odpowiedzi:


22

Zazwyczaj single muszą mieć poziome haki, aby można było poluzować łańcuch, dostosowując położenie tylnej osi.

Oznacza to, że każdy hamulec przymocowany do ramy „zejdzie z pozycji” podczas regulacji położenia tylnej osi. Jest to zresztą powód, dla którego niektóre poziome haki nie są całkiem poziome, ale ukośne: bycie prawie prostopadłym do siedzenia pozostaje tam, gdzie zamocowane są hamulce szczękowe, dzięki czemu ruch kół jest „styczny” do hamulców.

Niestety, w przypadku zwykłych hamulców tarczowych ta regulacja całkowicie wyrównałaby klocki hamulcowe względem tarczy, jeśli regulacja jest w ogóle możliwa.

Chociaż istnieją rowery z rowkami na zacisk tarczowy, do których można „wsunąć” zacisk, zwykle nie jest to warte kłopotu, ponieważ luz łańcucha należy bardzo często korygować, a ustawienie zacisku jest stosunkowo pracochłonne.

Można by również wziąć luz z mimośrodowym suportem, ale jest to jeszcze bardziej ezoteryczne.

Oprócz tego niektóre pojedyncze prędkości będą wyposażone w piastę typu flip-flop. Piasta typu flip-flop i hamulec tarczowy nie pasują do siebie.

Mam nadzieję że to pomoże.


8
Istnieją rowery, które używają haka przesuwnego lub haka wahliwego z mocowaniem hamulca tarczowego na części ślizgowej haka. W tych przypadkach regulacja napięcia za pomocą haka nie wymaga zepsucia się za pomocą hamulca tarczowego, ponieważ porusza się wraz z częścią regulacyjną haka. Nie widziałem tego jeszcze na tanich lub średnich rowerach, jak dotąd drogich lub niestandardowych.
freiheit

1
JEŚLI naprawdę chcieli zbudować fixie z przednimi i tylnymi hamulcami tarczowymi, można to osiągnąć, mając gotowy widelec i ramę z pionowymi hakami oraz mimośrodową obudowę suportu, aby wyregulować luz łańcucha. (Zgadza się, że nie pasuje do typowych potrzeb i potrzeb kierowcy fixie)
Jahaziel

1
Ale ten problem dotyczy tyłu. Kogo obchodzą tylne hamulce. Jeśli rower miałby mieć tylko jeden hamulec, umieściłbyś go na przednim kole, a nie na tylnym, a gdyby miał mieć tylko jeden hamulec tarczowy, poszedłby z przodu. Innymi słowy, ta odpowiedź nie wyjaśnia, dlaczego nie ma motocykli jednobiegowych z hamulcem tarczowym z przodu. (Albo tylko ten hamulec, albo ten hamulec w połączeniu z innym rodzajem hamulca z tyłu, jak hamulec piasty.)
Kaz

2
@Kaz Myślę, że dla producenta o wiele łatwiej jest uzyskać parę oryginalnych hamulców (tarcz, zacisków, dźwigni) niż tylko jedną. Może w przyszłości więcej producentów skorzysta z „roweru z jednym hamulcem tylko z pojedynczą prędkością”, ale obawiam się, że na razie tak się nie stanie.
heltonbiker

2
W wielu krajach sprzedaż rowerów z jednym hamulcem jest nielegalna (i moim zdaniem słusznie). Naprawiono bieg z hamulcem przednim, ale jeśli masz jedną prędkość, wskazane jest, aby mieć hamulce zarówno przednie, jak i tylne, nawet w przypadku zerwania linki lub innego rodzaju awarii hamulca. Nawet na moim fixie mam zarówno przód, jak i tył, ponieważ w sytuacji awaryjnej nie masz czasu, aby ustawić stopy w pozycji umożliwiającej hamowanie poślizgowe, nie wspominając o zwiększonej drodze hamowania, jeśli musisz hamować nogami.
Kibbee

3

Jest to kwestia kosztów i rynku. Hamulce tarczowe są na ogół nieco bardziej oszczędne i wymagają różnych ram i widelców. Istnieje kilka motocykli jednobiegowych z tarczami, szczególnie w świecie CX. W swojej aplikacji rozważ zakup widelca CX skonfigurowanego dla dysku, który zastąpi widelec na jednej prędkości. Pamiętaj, że musisz również wymienić koło.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.