Czy ponownie wykorzystać stary telefon z Androidem (bez planu telefonu komórkowego) jako komputer rowerowy ze śledzeniem GPS?


10

Uaktualniłem swój telefon komórkowy i teraz mam Droid X2 bez usługi komórkowej, której nie używam do niczego. Czy mogę wykorzystać mój stary telefon Droid X2 (lub dowolny telefon z Androidem bez abonamentu na telefon komórkowy) jako podstawowy komputer rowerowy, GPS Router Tracker lub narzędzie do nawigacji? Jak poradzą sobie te możliwości z dedykowanym rowerowym odbiornikiem GPS, takim jak Garmin 800?

Używałbym tego w drodze całkowicie bez danych. Myślę jednak, że funkcja GPS powinna być nadal funkcjonalna, nawet bez usługi przesyłania danych. Powinienem mieć dostęp do połączenia internetowego w domu, aby przesyłać lub pobierać dane do telefonu, a także instalować aplikacje.


2
Nie chcę tego oznaczać, ponieważ jest to dobre pytanie i na dany temat, ale możesz uzyskać lepsze odpowiedzi na Android SE lub GIS SE. Jednak krzyżowanie postów na stronach SE jest niezadowalające, więc to naprawdę zależy od Ciebie, czy chcesz ją przenieść. android.stackexchange.com gis.stackexchange.com meta.stackexchange.com/questions/64068/…
jimchristie

Z pewnością możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że funkcje map w telefonach zasadniczo polegają na możliwości dynamicznego pobierania nowych map, czego nie będziesz w stanie zrobić. Nie mam pojęcia, jaka jest względna dokładność.
Daniel R Hicks

Dużym problemem będzie żywotność baterii. Garmin da ci kilkanaście godzin jazdy, każdy smartfon, który kiedykolwiek miałem, prawdopodobnie przetrwałby tylko kilka godzin, gdyby GPS / ekran były w ciągłym użyciu.
PeteH


2
Poprawiono mnie. Tutaj są dobre odpowiedzi. :)
jimchristie

Odpowiedzi:


8

Mam doświadczenie w tworzeniu konsumenckich systemów GPS ...... Nie ma wątpliwości, że Garmin jest znacznie lepszym urządzeniem do tego zadania. W telefonach komórkowych GPS i powiązana z nim funkcjonalność to przystawka - tak jak w „czy chcesz frytki z burgerem”, na Garmin, jest Raison d'être.

Jeśli chodzi o sprzęt, to nie jest mądrzejszy.

Po pierwsze, jak już wspomniano w odpowiedzi na @armb, jest żywotność baterii - telefony komórkowe zaczynają się od najmniejszej baterii, jaką mogą uciec, kiedykolwiek widziałem telefon komórkowy z określoną żywotnością baterii - z włączonym GPSem - istnieje ku temu powód.

Solidność - telefon komórkowy - mocny nie ... Jest kilka lekko wytrzymałych (mam Motorola Defy) - ale nie pasują do Garmina. Moje wyzwanie ma być wodoodporne (IP66, 1/2 godziny 1 metr pod wodą). Nie przejmuję się deszczem, ale na pewno, ponieważ nic go nie zanurzy pod wodą - ma jeden mały pierścień uszczelniający, aby go uszczelnić, założę się, że Garmin IP66 ma 2 przyzwoite rozmiary.

Inną kwestią do przemyślenia jest to, że telefony mają małe anteny GPS (pamiętaj o frytkach). Telefony komórkowe używają wspomaganego startu - gdy sieć komórkowa dostarcza kluczowych informacji o starcie, umożliwiając im łatwiejsze znalezienie satelitów. GPS łatwo śledzi, gdzie jesteś, gdy wie, gdzie (i kiedy) jesteś. Jeśli nie wie, gdzie jesteś, nie wie, gdzie „szukać” satelitów i musi je wyszukać. Pomyśl o poszukiwaniu boi na wodzie. Jeśli pojawi się komunikat „Znajdź boję”, znalezienie go może zająć wieczność. Z treningiem i lornetką jest to łatwiejsze, ale jeśli powiem „boja jest tam, obserwuj ją dalej” - każdy ją widzi (to wspomagało start). Bez połączenia danych, bez wspomaganego startu - pomyśl o minutach, aby naprawić za każdym razem, gdy ją włączysz, nawet w idealnych warunkach, i nigdy w marginalnych warunkach vs Garmin zajmuje kilka sekund i prawie zawsze. Zbadaj „GPS TTFF” (czas do pierwszej naprawy). Garmin z lepszym interfejsem GPS, znacznie bardziej niezawodnie sprawdzi się podczas jazdy po „kanionach miejskich”, lasach itp.

Oprogramowanie - obecnie używam Defy podczas jazdy na rowerze - istnieje wiele programów na Androida prawdopodobnie tak dobrych, jak Garmin, ale musisz znaleźć odpowiedni spośród setek dostępnych śmieci, zainstalować go, skakać przez obręcze z prawym różowym palcem w lewym uchu ...... Garmin po wyjęciu z pudełka.

Karta SIM - większość komórek potrzebuje karty SIM, aby przejść przez ekran startowy .......

Podsumowanie - telefon komórkowy prawdopodobnie będzie działał - z odrobiną bzykania, możesz nawet uznać to za dopuszczalne. Garmin będzie działać po wyjęciu z pudełka ....


3
Chociaż są to wszystkie ważne rzeczy do rozważenia, używam starego Droida do tego konkretnego celu od ponad roku bez problemu, więc jest to zdecydowanie dobre zastosowanie dla starego smartfona, pod warunkiem, że rozpoznasz ograniczenia. W rzeczywistości pracowałem nad aplikacją i obwodem sprzętowym do sterowania moim niestandardowym systemem oświetlenia, a także do zapewnienia GPS, źródła muzyki oraz służenia jako prędkościomierz i licznik kilometrów. Pokaż mi Garmina, który potrafi to wszystko.
Kurt E. Clothier

Istnieją sposoby rozwiązania problemu z czasem pracy baterii, np. Podczas kilkudniowego zwiedzania, gdy nawet dedykowany odbiornik GPS może nie trwać, jeśli to konieczne: bicycles.stackexchange.com/questions/13144/... bicycles.stackexchange.com/questions/9155/... Ale GPS z lepszą żywotnością baterii może być tańszy niż uzyskanie takiej konfiguracji telefonu. Z drugiej strony wiele osób jeździ tylko przez telefon.
armb

Inną opcją zasilania telefonów jest zewnętrzny zestaw baterii (lub pojemniki na baterie), które mogą znacznie wydłużyć żywotność baterii. Gdybym planował wykorzystać ten pełny czas podczas trasy, rozważałbym ładowarkę USB podłączoną do dynamo w hubie.
Benzo

Zewnętrzne zestawy akumulatorów utrudniają jednak dokładne umieszczenie go w wodoodpornej obudowie lub zmuszają do wyjęcia go podczas podłączania w celu naładowania akumulatora wewnętrznego. To może nie mieć znaczenia, w zależności od tego, gdzie / kiedy jedziesz. (Z drugiej strony, jeśli coś jak Satmap 10, zdolność do pracy na standardowych ogniw AA jako opcja może być przydatna.)
armb

FWIW, telefony komórkowe Verizon nie używają kart SIM i działałyby dobrze w przypadku braku jednej karty.
Benzo,

6

Mobilne to droga. Zapomnij o komputerze rowerowym.

 • Komputer rowerowy nie może połączyć się z komputerem bezprzewodowo, twój telefon komórkowy może. Przestałem rejestrować swoje przejażdżki na komputerze Mac, mój telefon robi to dla mnie automatycznie i mogę uzyskać dostęp do dzienników z dowolnego miejsca.
 • Otrzymujesz mapy w telefonie komórkowym za darmo z Internetu i nie musisz aktualizować mapy.
 • Nie potrzebujesz połączenia z siecią komórkową, jeśli masz w domu Wi-Fi, aby przesłać dziennik jazdy.
 • Telefony komórkowe używają Wi-Fi do pozycjonowania. Podczas rozpoczynania jazdy mój telefon komórkowy może szybciej zablokować swoją pozycję, ponieważ nasłuchuje stacji Wi-Fi w okolicy. Mój GPS nie może tego zrobić.
 • Głównym problemem z telefonem komórkowym jest montaż. Uważam je za drogie, chociaż w rzeczywistości wciąż oszczędzam pieniądze w porównaniu do aktualizacji mojego GPS.
 • Możesz uzyskać załącznik ANT do niektórych telefonów komórkowych.
 • Jeśli problem stanowi pogoda, wystarczy owinąć telefon.
 • Istnieje wiele aplikacji mobilnych, które stają się coraz lepsze.
 • Żywotność baterii może być problemem, ponieważ masz większy wyświetlacz. Myślę, że łatwiej jest po prostu podłączyć telefon do ładowania niż podłączyć GPS do komputera, aby pobrać dane.
 • Będziesz bardziej towarzyski dzięki telefonom komórkowym, łatwiej będzie udostępniać jazdę znajomym.
 • Jedyną rzeczą, którą naprawdę wygrywa komputer rowerowy, jest to, że ma wysokościomierz barometryczny, co jest miłe, jeśli lubisz się wspinać.
 • Ogólnie rzecz biorąc, komputer rowerowy jest łatwiejszy do odczytania w świetle słonecznym.

Istnieje wiele telefonów z czujnikami ciśnienia, więc dzięki odpowiedniej aplikacji, takiej jak IpBike, możesz z nich skorzystać, a dedykowany komputer rowerowy nie ma już nawet tej przewagi.
Ifor

+1 Bardzo miłe uwagi. Nie mogę jednak powstrzymać się od stwierdzenia, że ​​wraz z tymi wszystkimi niezwykle przyjemnymi funkcjami pojawia się „cena” zależności. W niektórych okolicznościach, gdy magia przestaje się dziać i nie ma alternatywnej kopii zapasowej lo-tech (offline, na papierze itp.), Może to stanowić problem. Dotyczy to głównie nawigacji / lokalizacji, ale może również dotyczyć monitorowania i logowania. Cóż, tylko myśl.
heltonbiker 16.04.13

2
Musiałbym dużo temu przeciwstawić. W wielu przypadkach komputery rowerowe i inne dedykowane urządzenia GPS mogą połączyć się z komputerem. Ponadto, ponieważ podstawową funkcją GPS jest GPS, mają one tendencję do odbierania i utrzymywania sygnału znacznie lepiej niż telefon. Mój obecny telefon komórkowy potrzebuje trochę czasu, aby uzyskać sygnał GPS, jeśli w ogóle może go otrzymać. Komputery rowerowe są również wyposażone w załączniki ANT do śledzenia tętna i rytmu. Często są wodoodporne, co oznacza, że ​​nie musisz owijać ich w przylegającą osnowę. Ponadto ekran GPS jest znacznie łatwiejszy do odczytania w świetle słonecznym. Nie dotyczy to telefonów komórkowych.
Kibbee 16.04.13

Zobacz na przykład mapy ze śladami na bicycles.stackexchange.com/a/6143/1158 . Teraz jest to jeden konkretny telefon w porównaniu z jednym konkretnym dedykowanym urządzeniem GPS na jednej określonej trasie, ale podejrzewam, że taka różnica jest powszechna. Jednak pytanie nie brzmi „co jest lepsze”, ale „Mam już telefon, czy będzie wystarczająco dobry, czy też powinienem zapłacić również za dedykowany GPS”.
armb

Inną dużą różnicą jest to, że dzięki dedykowanemu odbiornikowi GPS musisz w zasadzie korzystać z oprogramowania wbudowanego i map dostarczonych przez producenta, więc wybierz go lub zostaw. Za pomocą telefonu masz do wyboru setki aplikacji do mapowania, śledzenia wydajności, dzielenia się przejażdżkami towarzysko, cokolwiek. Oczywiście, jeśli nie chcesz tracić czasu na przeglądanie setek aplikacji, robiąc mniej więcej to, co chcesz, czytając recenzje, wypróbowując wersje próbne itp., Aby znaleźć tę, która naprawdę działa dla Ciebie, nie jest to duży plus. ...
armb

2

Garmin jest wodoodporny i ma rezystancyjny ekran dotykowy, który działa w rękawiczkach. Ma odbiornik ANT + do użytku z czujnikami rytmu itp., A większość telefonów tego nie robi. Żywotność baterii będzie lepsza niż w większości telefonów. Podejrzewam, że Garmin będzie łatwiej ładować mapy niż telefon bez planu, ale wiele aplikacji do mapowania umożliwia ładowanie danych do późniejszego użycia bez połączenia.

Możesz potrzebować karty SIM z jakimś podstawowym planem płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, aby telefon w ogóle działał, nawet jeśli nie masz abonamentu i używasz Wi-Fi do ładowania nowych map i aplikacji. Czasami tylko 999/911 / lokalne połączenia równoważne działają bez karty SIM. Może to zależeć od operatora / sieci, a także od telefonu.

Zobacz także to pytanie: Czy istnieją zalety dedykowanego komputera rowerowego zamiast aplikacji na smartfony?


1
Tylko mała rzecz, z mojego doświadczenia wynika, że ​​Garmin nie działa dobrze w rękawiczkach. Mówię za 800.
PeteH

Dzięki. Nie mam bezpośredniego doświadczenia z ekranem Garmin. Odporny ekran PDA z GPSem, który miałem wcześniej, zanim mój smartfon działał nawet w wodoodpornej obudowie lub w rękawiczkach, ale niezbyt dobrze. Lepszy niż ekran pojemnościowy.
armb

2

Jest jeden przypadek użycia, który moim zdaniem będzie Ci bardzo odpowiadał, jeśli uruchomisz telefon ORAZ dostaniesz aplikację, która zapisuje pliki GPX (myślę, że większość aplikacji zorientowanych na GPS to robi):

 • Kiedy wychodzisz na przejażdżkę, włączasz telefon, uzyskujesz pozycję GPS, wrzucasz do tylnej kieszeni i zapominasz.
 • Kiedy wrócisz do domu, przesyłasz plik GPX do jakiejś usługi (Strava i RideWithGps to moje ulubione strony) lub aplikacji i analizujesz go (uważam, że jest to bardzo zabawne).

Teraz, jeśli chcesz korzystać z orientacji, routingu, nawigacji w locie, myślę, że byłoby to możliwe tylko wtedy, gdy Twoja aplikacja ma buforowanie map (na przykład z openstreetmaps), ponieważ aplikacja powinna wyświetlać buforowany obraz na środku aktualna pozycja. Wydaje mi się, że niektórzy nerdi koledzy z okolicy musieli zrobić coś takiego, ale to tylko hipoteza.

Eric dodaje się jednak w tym poście:

Lub odwróć to w inny sposób: idź bez GPS, po prostu miej mapę w telefonie. To wystarczy, żebym znalazł swoją drogę. Nie możesz znaleźć aplikacji do map, która może buforować dzisiejszą trasę?

Patrzę na umieszczanie map w moim czytniku Kobo E. Zaletą tego jest to, że jego żywotność baterii jest mierzona w tygodniach zamiast w godzinach. Do tej pory muszę przekonwertować każdą mapę do formatu PDF.


1
Jeśli ktoś był zainteresowany pomysłem czytnika i miał pewne umiejętności techniczne, chciałbym zauważyć, że wszystkie czytniki kobo działają w systemie Linux, a jeśli zdejmiesz tylną obudowę, mają one wewnętrzną kartę microsd, którą można usunąć i uzyskać dostęp do systemu plików OS na. Najprawdopodobniej możesz wtedy zmodyfikować programy, aby właściwie wyświetlały mapy.
Qwertie,

0

Pomogłem wielu osobom używać starego iPhone'a do korzystania z aplikacji Strava do rejestrowania jazdy. Kluczem (z aplikacją Strava) jest połączenie Wi-Fi na początku i na końcu jazdy. GPS działa bez danych komórkowych, ale wiele aplikacji wymaga połączenia z mapami lub przesłania ich na stronę internetową. Oznacza to, że nie otrzymujesz zaktualizowanych map podczas jazdy, więc możesz używać go do rejestrowania jazdy, ale nie jako narzędzia nawigacyjnego.

Jeden z przyjaciół nawet kazał swojemu iPodowi (bez GPS) pracować za pomocą usług lokalizacyjnych Wi-Fi, które zdawały się działać dla niego tylko podczas pobytu w mieście (gęsto zaludnionym z wieloma Wi-Fi wzdłuż jego dojazdy).

Mam Edge 500 i rejestruje moje przejażdżki, nigdy nie korzystałem z mapy, ale tak naprawdę nie jest to mapa, ale linia pokazująca, gdzie pojechałeś, kolejne modele Edge 800 i 810 mają mapy ulic, które możesz kupić od Garmin , ale wszystkie kosztują więcej niż stary telefon komórkowy.


Czy potrzebujesz Wi-Fi, aby nawet rozpocząć nagrywanie za pomocą Strava, czy możesz po prostu nagrać jazdę, a następnie przesłać ją po powrocie do domu, kilka godzin po przejażdżce?
Benzo

Było kilku współpracowników i rozumiem, że potrzebowali połączenia Wi-Fi (nie tylko przejeżdżając obok Wi-Fi nadającego usługi lokalizacyjne) w domu, a potem jeszcze raz w pracy. Ten, z którym rozmawiałem głównie na ten temat, miał problemy, gdyby próbował uruchomić aplikację Strava w połowie bez połączenia z Internetem. Moje jedyne doświadczenie dotyczy Strava oraz tych współpracowników i iPhone'ów. Osobiście korzystałem z aplikacji Strava, ale nigdy bez danych komórkowych.
Glenn Gervais,

Zacząłem od 500, a mapa nawigacyjna była w porządku, gdy miałem ogólny pomysł, dokąd zmierzam, ale nie był dobry na nowe trasy. Uaktualniłem do 800 przed wakacjami tylko z tego powodu. Zauważ jednak, że noszę większość Europy na moim 800, mapowaniu OSM, które jest całkowicie bezpłatne.
PeteH

0

Nie musisz nic tracić, wypróbowując swój stary, zbędny telefon jako komputer rowerowy. Jedynym nieco trudnym zadaniem jest wybranie rozwiązania montażowego. Może się okazać, że jest to akceptowalne dla twoich potrzeb, a może nie.

Wierzę, że dzięki właściwemu telefonowi i odpowiedniej aplikacji możesz mieć rowerowe rozwiązanie równoważne z najlepszymi komputerami rowerowymi ze znaczną zniżką pod względem kosztów.

Jeśli chodzi o telefon, Xperia Active jest nadal najlepszym wyborem z wbudowaną obsługą ANT i czujnikiem ciśnienia w wytrzymałej wodoodpornej obudowie. Alternatywami również z czujnikiem ciśnienia są popularne S3. Nowe Sony Z wygląda interesująco, a także ma czujnik ciśnienia i jest wodoodporny, ale tracisz wbudowany ANT. Możesz uzyskać wsparcie ANT za pomocą klucza USB w nowoczesnym telefonie, a Google może ewentualnie rozwiązać problem z obsługą BTLE, otwierając kolejną opcję dla czujników.

Pod względem aplikacji dla Androida istnieją dwa style aplikacji. Ci z dużych graczy na stronie, np. Strava, MapMyFittness, Endomondo, itp. Są to moim zdaniem aplikacja do jazdy na rowerze jako drugi priorytet, chociaż są coraz lepsze. Są wtedy bardziej dedykowane aplikacje rowerowe, wiele prostych aplikacji tylko z GPS z prostą obsługą map tylko online, które mogą być używane bez karty SIM. Istnieje jednak wiele aplikacji obsługujących mapowanie off-line, na które chcesz patrzeć bez karty SIM. Jeśli potrzebujesz wsparcia czujnika ciśnienia lub pełnego wsparcia czujnika ANT, zbieranie jest coraz rzadsze, ale istnieje wiele bardziej wyrafinowanych aplikacji z tymi funkcjami.

Jest to obszar, w którym szybko zmieniają się możliwości aplikacji i telefonu. Nowoczesne rozwiązania GPS są znacznie lepsze niż kiedyś. GOLLANSS wspierają poprawę dokładności wykrywania złego odbioru we współczesnych telefonach. Zużycie baterii w porównaniu z 2 lub 3 lata temu również gwałtownie wzrosło. Aplikacje nieustannie ewoluują pod względem funkcji, dzięki znacznie łatwiejszym funkcjom aktualizacji niż standardowy komputer rowerowy oraz możliwości funkcji, które po prostu nie są możliwe w przypadku samodzielnego komputera, takich jak bezpośrednie przesyłanie do ulubionej strony internetowej.


0

Robię to już - mam tani telefon z Androidem, w którym ekran zepsuł się po 2 miesiącach. Nadal działa, ale jest trochę płatkowy.

Używam go więc bez karty SIM i jest skonfigurowany do pracy bezprzewodowej w domu. Minusem jest to, że nie możesz uzyskać żadnych map ani zsynchronizować żadnych tras lub wyników, gdy jesteś poza domem, ale aplikacja strava robi pamięć podręczną kafelków mapy, co pomaga.

Niektóre funkcje będą zależeć od wybranej aplikacji.

Żywotność baterii - jest w porządku przez 4 godziny, ale nawet dłużej i używam również baterii USB, znanej również jako powerbank.

Pewnie, że garmin byłby fajny lub telefon flash, ale dla moich celów jest to wystarczające, a jeśli go zgubię lub całkowicie zniszczę, to będzie to minimalna strata.


1
Jeśli pobierzesz aplikację OSMand, możesz pobrać lokalnie wszystkie mapy dla swojego obszaru, a następnie skorzystać z funkcji nagrywania podróży, aby uzyskać plik, który możesz przesłać na strava
Qwertie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.