Jak często powinienem czyścić rower?


13

Jak często powinienem czyścić rower?

Używałem go kilka razy w ciągu lata, ale tylko raz w błotnistych warunkach, czy powinienem czyścić go po każdej jeździe, czy raz na kwartał?

Odpowiedzi:


11

Jest takie powiedzenie, że czysty rower to szczęśliwy rower. Naprawdę nie można za bardzo wyczyścić roweru.

Pamiętaj, aby częściej czyścić rower zimą podczas jazdy po soli drogowej, co jest szkodliwe dla układu napędowego.

W przypadku wszystkich motocykli zdecydowanie wyczyściłem układ napędowy, jeśli zabrudzi się. Błoto może zakłócać zmianę biegów i hamowanie.

Nie nakładaj oleju ani smaru na felgi. Jeśli masz hamulce szczękowe, mogą one skrzypnąć po wyczyszczeniu obręczy. Dopóki nie zakłóca to siły hamowania, nie martwię się o to. Czysty dźwięk piszczącej obręczy znika po chwili.

Jeśli chodzi o ramę: dzięki stalowej ramie musisz martwić się rdzą, szczególnie tam, gdzie masz rysy na farbie. Powinieneś sobie z tym poradzić po suchym rowerze po jeździe w deszczu.

(Dotyczy to stali i aluminium, niewiele wiem o ramach z włókna węglowego lub tytanu lub o hamulcach tarczowych.)


3
Nigdy nie nakładaj smaru na tarcze. W razie potrzeby oczyść je alkoholem lub spirytusem spirytusowym i wytrzyj do sucha. W rzeczywistości nie ma żadnego powodu, aby je czyścić ...
Byron Ross

7

Zależy od tego, czego chcesz od swojego roweru.

Jeśli Twój rower jest wydajną, lekką maszyną i oczekujesz wielu lat bezproblemowej pracy w trudnych warunkach, to myj go tak często, jak to możliwe.

Jeśli używasz bieżnika do krótkich dojazdów do pracy i do pracy oraz do robienia zakupów, to myj ją tak rzadko, jak chcesz.

Jedyne, co naprawdę wymaga regularnego czyszczenia i smarowania, to łańcuch. Jeśli nie planujesz zbyt często czyszczenia łańcucha, zapytaj sklep rowerowy, który smar łańcuchowy będzie trwał najdłużej. Prawdopodobnie chcesz smarować łańcuch co najmniej raz w miesiącu.


4

Aby dać kontekst: po prostu jeżdżę po drogach i jeżdżę rowerem dla zabawy i transportu. Minimalizuję czas czyszczenia, próbując zmaksymalizować płynność jazdy i żywotność roweru (częściowo). Z tego wyczyszczam rower (a przez „mój rower” mam na myśli „ruchome części mojego roweru”, tj. Łańcuch, koła zębate, wszystkie elementy zmieniające bieg, boki moich obręczy (gdzie uderzają klocki hamulcowe)), gdy jeden z to prawda:

  1. Mój łańcuch zaczyna wyglądać na brudny.
  2. Od ostatniego sprzątania jechałem mniej więcej 30 km (to dla mnie dwie dojazdy w jedną stronę) w mokrych warunkach (tj. W deszczu lub wystarczająco blisko po deszczu, aby błoto / piasek przylgnęły do ​​moich nóg, kiedy wracam do domu).
  3. Mój łańcuch zaczyna robić więcej hałasu niż zwykłe klikanie, które słyszę zaraz po jego wyczyszczeniu.
  4. Podczas ostatniej jazdy miałem problem ze zmianą biegów.

Ponieważ 3 i 4 są w zasadzie „stanami błędu”, zwykle próbuję je wyczyścić, gdy 1 lub 2 się spełnią. Ponownie dotyczy to tylko ruchomych części. Czyszczę resztę motocykla, kiedy już go wyczyszczę i jestem naprawdę zirytowany ilością brudu przyczepionego do mojego motocykla.


2

W moim świecie częstotliwość czyszczenia zależy od tego, jak wygodne jest czyszczenie roweru i jak bardzo cieszysz się czystym rowerem.

Dla siebie mam dość wygodną konfigurację, więc czyściłem rower (y), częściowo, prawie za każdym razem, gdy jeżdżę. Na przykład:

Jadę na przejażdżkę (być może „jazdę krzyżową) i wracam z umiarkowanie brudną ramą i układem napędowym. Wiedząc, że jest jesień i że jeśli wykonam pracę od góry do dołu, jutro znów będzie brudna. Po prostu powiesię rower na stojaku, przekręcę na nim wąż (od góry do dołu, od dołu do przodu) i zdejmie większość błota itp. Złap szmatkę, zetrzyj łańcuch i ponownie nasmaruj. Gotowe. Jeśli następnego dnia będę jeździć tym samym motocyklem, po przewężeniu mogę wyczyścić felgi i klocki hamulcowe, naprawić taśmę barową itp. Każdego dnia widzę coś małego, co powoduje, że moje rzeczywiste dostrajanie zajmuje 10-15 minut.

Dla mojej konfiguracji, która stanowi 3-5 minut mojego życia i zwykle jest wykonywana po każdej jeździe, która nabiera jakiegoś brudu drogowego na rowerze.

Lubię działać na zasadzie „wyczyść, zanim coś pójdzie nie tak”. Podczas czyszczenia roweru sprawdzasz go również pod kątem zużycia.

Ale tak naprawdę, jak często musisz? Wszystko zależy od twoich preferencji pod względem tego, jak lubisz obsługiwać rower i jak często nim jeździsz.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.