W jaki sposób prędkości roweru górskiego na drodze przekładają się na prędkość roweru szosowego?


42

Jeżdżąc rowerem po drogach górskich, na płaskiej powierzchni przejeżdżam około 10-12 mil na godzinę.

Jakich prędkości mogę się spodziewać na rowerze szosowym?7
Myślę, że to nieco inne pytanie - wydaje się, że brzmi: „Jeśli mogę przejechać X mph na rowerze A i przełączyć się na rower B, jaka będzie moja prędkość?”
Gary.Ray

Jak @ Gary.Ray zwraca uwagę, to wydaje się być pytaniem, jak szacują swoje drogowego prędkość rower na podstawie swojej prędkości rower górski, ale wiele odpowiedzi wydają się ignorować to. Wprawdzie twój tytuł wydawał mi się dość jasny, ale zastanawiam się, czy możesz nie podkreślić tego również w treści pytania.
PJTraill

Odpowiedzi:


45

Na mojej dość płaskiej drodze dojazdowej jadę średnio 16 km / h na rowerze szosowym, ale Twoja średnia prędkość zależy od wielu różnych czynników. Ogólna zasada jest taka, że jeśli zmieniasz rower górski z pokrętłami na rower szosowy, będziesz o 15-20% szybszy przy tym samym wacie / wysiłku. Zazwyczaj jest to tylko zmiana 2-3 mph.

Uczę warsztat dojazdy do pracy na rowerze, a jednym z najczęstszych pytań jest to, czy zmienić rower górski na rower szosowy, aby zwiększyć prędkość. Zazwyczaj mówię ludziom, aby najpierw wypróbowali trzy rzeczy :

 1. Zamień swoje knobby opony na ślizgi wysokociśnieniowe. Możesz znaleźć gładkie opony 1,25 "-1,5", które pasują do felg rowerów górskich i mają nacisk od 75 do 90 funtów ciśnienia. To znacznie zmniejszy opór toczenia.
 2. Jeśli masz zawieszenie, zablokuj je lub ustaw tak sztywno, jak to możliwe. Zablokowanie zawieszenia spowoduje przeniesienie większego wysiłku bezpośrednio przez układ napędowy i przełoży się na mniejszą utratę pędu z pochłaniania wstrząsów.
 3. Wypróbuj pedały zatrzaskowe. Skok pedału będzie bardziej wydajny, co ponownie spowoduje zwiększenie prędkości.

Jeśli zrobisz te trzy rzeczy, jedynymi prawdziwymi różnicami między rowerem szosowym a rowerem górskim będzie ciężar (który ma większe znaczenie przy przyspieszaniu niż podczas toczenia) i opór powierzchniowy podczas jazdy po kroplach. Ale większość rowerzystów szosowych nie spędza dużo czasu na spadkach.

Wreszcie, twoja waga i sprawność fizyczna mają ogromne znaczenie. Często mijam jeźdźców na rowerze szosowym podczas jazdy na sztywnej ramie roweru górskiego z podmiejskimi szynami z wysokim ciśnieniem.


2
Dodałbym również, że w rowerze szosowym uważam, że łatwiej jest włożyć moc do pedałów niż w rowerze górskim, a zwłaszcza w rowerach wycieczkowych.
sixtyfootersdude

2
Podejrzewam, że różnica jest jeszcze większa dla kogoś w dobrej formie fizycznej. Mój rower turystyczny, bez ładunku, ma około 25 funtów i ma 26x2.0 slicków. Uważam, że płynę na nim z prędkością 15 mil na godzinę, podczas gdy na moim rowerze wyścigowym wydaje mi się, że mam prędkość 20 mil na godzinę, nawet nie próbując. Nie lekceważ wpływu ciężaru, sztywności i oporu toczenia.
Stephen Touset

1
Ta odpowiedź ignoruje podstawową różnicę między rowerem szosowym a rowerem górskim. To dobrze, jeśli chodzi o dojazdy lub przejażdżki solo, ale nie tak dobrze, jeśli jeździsz z kimś, kto jeździ na rowerze szosowym, gdy jesteś na rowerze górskim. Różnica polega na przełożeniu skrzyni biegów. Na przykład, typowa górna przekładnia MTB z 44-tonowym pierścieniem i 12-tonowym tyłem oraz typowa kadencja wynosząca 90 obr./min daje możliwą prędkość 26 mil na godzinę. Ta sama kadencja na najwyższym biegu kompaktowego podwójnego roweru szosowego, zwykle 50 x 11, daje możliwą prędkość maksymalną 33 mph, przy tym samym poziomie wysiłku. Standardowo 53 x 12 wynosi około 32 mph.
zenbike

2
Najpierw przeczytałem twój post i byłem jak „zatrzaskowe pedały”, co? Ale potem natknąłem się na ten artykuł, który wyjaśnia, dlaczego nazywają się „zatrzaskowe” (kiedy faktycznie się spinają
Simon East

1
Jedną niewielką różnicą jest pozycja kierowcy. Większość motocykli szosowych ma drążki, dzięki czemu jeździec jest przykucnięty w pozycji siedzącej. Aby to zrobić, możesz dodać drążki do roweru górskiego. Powiedziałbym, że jest to dość ważne, ponieważ przy prędkości około 15 km / h opór powietrza jest znacznie bardziej dominujący niż opór toczenia.
Ronnie W

10

Sprawność fizyczna jest największym czynnikiem wpływającym na szybkość utrzymania. Dla porównania, lokalny klub tutaj w Seattle organizuje wczesną wiosnę Time Trial (wyścig z czasem) każdego marca. Patrząc na wyniki - pamiętajmy, że są to zawodnicy, którzy kończą wszystko, tuż po zakończeniu wyścigu - ci, którzy rywalizowali średnio od 20 km / h do 30 km / h. Osobiście nie ma sposobu, bym mógł utrzymać prędkość 20 mil na godzinę w mieszkaniach z powodu mojego braku uwarunkowania.

Kiedy Gruby rowerzysta napisał o jeździe samochodem zespołowym na etapie Tour of California, mógł śledzić jednego z zawodników Team Radio Shack. Jego jeździec planował uczynić go „łatwym” dniem i jechał z prędkością około 30 km / h.

Podsumowując ... Twój przebieg może się różnić!

edytuj: btw, moja osobista prędkość (48-letni koleś, około 30 funtów nadwagi) wynosi około 16,5 mil na godzinę na gładkich mieszkaniach bez wiatru. Ogólna prędkość dla długiej jazdy, licząc małe postoje, aby wykonać połączenie telefoniczne, napełnić butelkę z wodą itp. Wynosi średnio około 13,5 mil na godzinę.


4
Tak, naprawdę chodzi o fitness. „Szybciej niż bez roweru szosowego” to szybkość, z jaką powinieneś jechać rowerem szosowym. Dokładne liczby zależą od Ciebie.
dee-patrz

To naprawdę nie pomaga pytającemu oszacować jego prędkości na rowerze szosowym na podstawie jego prędkości na rowerze górskim , czego wydaje się, że chce.
PJTraill

6

Największą różnicą między rowerem górskim a rowerem szosowym jest przełożenie.

Każdą inną różnicę można pokonać. Możesz zmieniać opony, zwiększać ciśnienie, blokować zawieszenie i używać pedałów zatrzaskowych, ale jeśli jeździsz na typowym rowerze górskim, Twoje biegi nadal ograniczą cię do prędkości o około 30% wolniejszej niż przy takim samym wysiłku rower górski.

Na przykład, typowa górna przekładnia MTB, z 44-tonowym pierścieniem i 12-tonowym tyłem, oraz typowa kadencja wynosząca 90 obr./min, daje możliwą prędkość 26 mil na godzinę. Poniższa tabela przedstawia prędkość każdej kombinacji biegów z typowym przełożeniem MTB.

Standardowa przekładnia MTB i wykres prędkości przy 90 obr./min

Ta sama kadencja na najwyższym biegu kompaktowego podwójnego roweru szosowego, zwykle 50 x 11, daje możliwą prędkość maksymalną 33 mph, przy tym samym poziomie wysiłku.

Kompaktowa podwójna przekładnia i wykres prędkości przy 90 obr./min

Standardowo 53 x 12 wynosi około 32 km / h, a wszystkie pozostałe wartości są równe.

Standardowa podwójna przekładnia i wykres prędkości przy 90 obr./min

Oczywiście musisz być wystarczająco sprawny, aby utrzymać to tempo. Ale ponieważ porównujesz ten sam poziom wysiłku, to nieco ponad 2-3 mile na godzinę. Bardziej jak 9 mil na godzinę szybciej.

Który na 20 milach dojazdy = 46 minut na MTB, w porównaniu do 33 minut na rowerze szosowym, przy tym samym poziomie wysiłku.

Jest to ściśle kwestia przekładni i przewagi mechanicznej, dla zwiększenia prędkości o około 30%.

BTW, cała matematyka tutaj zakłada tę samą średnicę opony, co nie jest typowe. (Zobacz tabele dla kompletnych i dokładnych różnic, z uwzględnieniem długości korb, rozmiaru opon i rozstawu kół)

Różnica w rozmiarze samego koła, przy założeniu ślizgania się pod wysokim ciśnieniem, jest warta różnicy 2 km / h, którą @ Gary.Ray twierdzi w swojej odpowiedzi powyżej. Ta ostatnia tabela jest identyczna z powyższą tabelą MTB, tyle że zmieniłem rozmiar koła i opony tak, aby pasował do roweru szosowego. Obroty na minutę, przełożenie i ciśnienie są identyczne z pierwszym wykresem MTB. Różnica w przełożeniu od zmiany rozmiaru koła wynosi 2 MPH.

MTB z przekładnią kół 700c i tabelą prędkości @ 90 RPM

Nawiasem mówiąc, aplikacja, której używałem do obliczeń, a wykresy tutaj nazywa się Gear Head , jest dostępna w sklepie z aplikacjami na iPhone'a i iPada i jest to najlepsze narzędzie, jakie znalazłem do tego rodzaju obliczeń. Podoba mi się, ale nie mam z tym żadnego innego związku, tylko dla przypomnienia.


Zenbike, fajna aplikacja. Na początku myślałem, że nie masz tych liczb, a potem przyszło mi do głowy, że rozmawiasz w milach i jestem przyzwyczajony do kilometrów :) Jedną rzeczą, którą pamiętasz, jest to, że bieg nie jest czynnikiem ograniczającym najbardziej czasu. To znaczy, kto spędza 80% swojego czasu przy 90 obr./min na najwyższym biegu? Jeździłem nawet na moim rowerze szosowym (starym, który waży dokładnie tyle samo, co mój hardtail MTB) na biegu zablokowanym na 53,18 i wciąż byłem zauważalnie szybszy niż na moim MTB (przyzwoitym poziomie początkowym), a to nawet liczy wyboiste drogi gruntowe i żwir. Mówiąc wprost, nie możesz przygotować się na prędkość.

@Kevin, tak, często go używam. Nie zgadzam się jednak z tym, że przekładnia nie jest czynnikiem ograniczającym. Nawet jeśli nie jesteś na najwyższym biegu przez cały czas, biegi są radykalnie różne w całym zakresie. Uwzględniam rozmiar koła i rozmiar opon w układzie napędowym i przekładni. Oczywiście ważną rolę odgrywają fitness i opór toczenia, waga roweru i wiele innych rzeczy, ale przełożenie jest największą mechaniczną różnicą między rowerami górskimi i szosowymi.
zenbike

1
Jeśli biegnie z prędkością 10-12 mil na godzinę, prawdopodobnie znajduje się na środku zakresu biegów. Tak, ograniczona maksymalna prędkość biegu będzie niższa z powodu niższego biegu, ale ma on biegi, których potrzebuje do swojej prędkości przelotowej.
Ross Millikan,

3
Ciągle mówisz „ten sam poziom wysiłku”. Nie sądzę, że rozumiem twoją definicję „wysiłku”. Ta sama kadencja na różnych biegach jest utrzymywana przez różne moce pedałowania.
Vorac

1
Tak. Moc = moc = praca = wysiłek.
zenbike,

4

Punkty danych do porównania: zmieniłem rower MTB 26 "z prędkością 3x7 na rower szosowy 700, również z napędem 3x7.

http://strava.com/ mówi mi, że moje prędkości jazdy wzrosły o około 5 km / h na prawie każdym odcinku.

Moje czasy wspinania spadły o 10% -20%, ale nie było łatwiej.

Aluminiowy rower szosowy ma 11 kg w porównaniu do 17 kg stalowego MTB.


Wejdź na https://www.strava.com/segments/3265928

Rank Date      Speed    Time
1  Dec 7, 2015  13.2km/h  1:11  <-- Road bike
2  Jul 18, 2015  9.7km/h   1:37  <-- Steel MTB
3  Jun 13, 2015  8.9km/h   1:45  <-- Steel MTB
4  Nov 23, 2015  8.3km/h   1:53  <-- Road bike-I stopped for some reason.

Płaski bit https://www.strava.com/segments/9200895

Rank Date      Speed    Time
1  Sep 24, 2015  37.3km/h  1:27  <-- Road bike
2  Dec 24, 2015  35.7km/h  1:31  <-- Road bike
3  Dec 22, 2015  35.3km/h  1:32  <-- Road bike
4  Mar 14, 2015  30.6km/h  1:46  <-- Steel MTB
5  Apr 18, 2015  29.0km/h  1:52  <-- Steel MTB
6  Jul 19, 2014  28.2km/h  1:55  <-- Steel MTB

EDYCJA Dodatkowo - dolny bieg MTB wynosił 26/38, a rower szosowy 26/27. Oba są trzykrotnie. Tak więc w MTB łatwiej jest zrzucić kolejny bieg, gdy jazda staje się trudna, ale na rowerze szosowym musisz jechać, ale z niższą kadencją.


1
Czy miałeś MTB na kółkach lub śliskie opony?
Ronnie W

@Danielson MTB miał opony typu „combo”, gdzie środek był długim, gładkim wybrzuszeniem dookoła na zewnątrz, a ramiona miały małe klocki na tej samej wysokości. Podczas jazdy na wprost było śliskie, a podczas ostrego pokonywania zakrętów mała opona. Udawaj, że to była śliska droga, a jesteś wystarczająco blisko.
Criggie

1
Nie dziwię się dużym różnicom w średniej prędkości, szczególnie w mieszkaniach, ponieważ pozycja ciała może mieć bardzo duży wpływ na współczynnik oporu powietrza. Lepiej bądź ostrożny z tego rodzaju porównaniami, zanim się zorientujesz, zaczniesz poważnie patrzeć na koła aerodynamiczne i zestaw strumieniowy dla każdej korzyści! To śliski stok.
Rider_X

@Rider_X Prawidłowe i dokładne - uważam, że wiatr ma bardzo zmienny efekt, a dwa lub trzy razy dla każdego z nich prawdopodobnie nie wystarczają dane do porównania. Mam segmenty z 300 razy, ale sygnalizacja świetlna sprawia, że ​​porównanie danych jest mniej oczywiste. Dwa powyższe segmenty są wolne od świateł.
Criggie

1
▲ za faktycznie podając swoje prędkości na obu rowerach, ponieważ zbyt wielu odpowiedzi tylko powiedzieć, jak szybko oni są na ich rowery!
PJTraill

3

Średnio od 40 do 22 km / h (64 do 35 km / h) średnio na 40 mil (64 km) z lekkim rowerem szosowym, spodenkami rowerowymi, zatrzaskowymi pedałami, odpowiednimi butami rowerowymi, kaskiem, doskonałą kondycją i dużą ilością ćwiczeń. Prędkości maksymalne mogą wynosić od 30 do 35 km / h (48-60 km / h) na mieszkaniach w wąskiej grupie 6 lub 8 osób.


1
Lekka przesada, tak myślę!
andy256

1
To naprawdę nie pomaga pytającemu oszacować jego prędkości na rowerze szosowym na podstawie jego prędkości na rowerze górskim , o co prosi: być może powinieneś dodać swoją prędkość na rowerze górskim.
PJTraill

2

Na mojej hybrydzie (myślę w stylu roweru górskiego, ale z cieńszymi kołami), średnio 12-14 mil / h wokół Bolton (dużo wzgórz), kiedy wychodzę u teściów (w Doncaster, gdzie jest dość płaski), średnio 15-18 mil na godzinę.

Na rowerze szosowym będziesz jeszcze szybszy, ponieważ jest lżejszy i zbudowany z myślą o prędkości.


2
To naprawdę nie pomaga pytającemu oszacować jego prędkości na rowerze szosowym na podstawie jego prędkości na rowerze górskim , o co prosi: być może powinieneś dodać swoją prędkość na rowerze szosowym.
PJTraill

2

Jak wspomniano ... To głównie silnik ... Na ładnych płaskich drogach z dobrym roadsterem ... 20+ nawet w moim wieku. Jednak wrzuć trochę wzgórz i wiatr przedni i średnie spadki. Mam 2-kilometrowy kurs drogowy wokół lokalnego parku, który obejmuje 2 wzgórza na każdej nodze. Kiedy miałem 15 lat i byłem w dobrej formie, mogłem utrzymać 18 lat.
Nie teraz...


1

Przy tych prędkościach na płaskim terenie istnieją inne czynniki, które będą miały większy wpływ na średnią prędkość niż typ roweru.

W szczególności zatrzymanie się na skrzyżowaniach w obszarze miejskim spowoduje spadek średniej prędkości. Średnia 12 km / h jest właściwie rozsądna dla gęstego miasta i nie jest dużo wolniejsza niż średnia samochodów.

Jeśli mówisz o jeździe w terenie bez zatrzymywania się, osiągnięcie prędkości większej niż 12 mil na godzinę jest łatwe z odrobiną większego doświadczenia.


1

Średnie prędkości, które można osiągnąć na rowerze szosowym (lub dowolnym rowerze) są określone przez kilka czynników:

 • Odległość pokonana
 • Nawierzchnia drogi
 • Wiatr
 • Sprzęt, czyli rower i komponenty
 • Teren
 • Wiek i kondycja rowerzysty
 • Praca w zespole

Na podstawie obserwacji i biorąc pod uwagę to wszystko, przede wszystkim na płaskim, nie wietrznym terenie, na przyzwoitym rowerze szosowym, szacuję, że:

 • Początkujący rowerzysta - krótki dystans (10-15 mil): 10-12 mil na godzinę
 • Na co dzień, sprawny, rowerzysta - krótki / średni dystans (~ 25 mil): 15 - 16 mil na godzinę
 • Przeciętny kolarz klubowy / rowerzysta fitness - średni dystans (+/- 40 mil): 16–19 mph
 • Doświadczony kolarz klubowy / zawodnik amator - średni / długi dystans (+/- 55 mil): 20+ mph
 • Zawodowy kolarz - duże odległości: 25+ mph

Anegdotycznie ... na jednym z moich częstych przejazdów przez pola uprawne znajduje się 12 mil, głównie płaski odcinek. Z wiatrem jestem profesjonalistą. Przedni wiatr, jestem nowicjuszem. Bez wiatru jestem gdzieś pośrodku, w zależności od dnia.

Kolejna anegdota ... W mojej okolicy często wybieram określoną ścieżkę rowerową zarówno na rowerze szosowym, jak i MTN, głównie dlatego, że prowadzi ona do parku pełnego jednośladowego, a poza tym do ładnej okolicy do jazdy na rowerze szosowym. W każdym razie mam 8 lat danych dotyczących przejazdu dla tej trasy. Wzdłuż tej ścieżki przebiega 6 mil, płaski, otwarty odcinek, który został wyremontowany 2 lata temu; pierwotnie był to bardzo szorstki, masywny asfalt, a po obróbce został przekształcony w bardzo gładki asfalt. I oto, po przebudowie, moja średnia prędkość na obu motocyklach podskoczyła ~ 4 mph.


To naprawdę nie pomaga pytającemu oszacować jego prędkości na rowerze szosowym na podstawie jego prędkości na rowerze górskim , o co prosi.
PJTraill,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.