Jaki jest sens pasów na pedały?


17

Jaki jest powód stosowania pasów na pedały? Wyglądają, jakby były bardziej niezręczne i nie widzę, jakie są korzyści.

Nie pamiętam, kiedy ostatni raz zsunąłem stopy z roweru górskiego, więc dlaczego mieliby jeździć na rowerze szosowym?


Jako uzupełnienie poniższych odpowiedzi powiedziałbym, że znacznie łatwiej jest wyciągnąć stopy z zatrzaskowych pedałów niż paski, co jest jednym z powodów, dla których nie są już tak często używane.
dee-patrz

1
@domsterr - nieprawda, chyba że trzymasz paski bardzo mocno. Niektóre osoby mówią o konieczności sięgnięcia w dół i poluzowania pasów, aby wyciągnąć stopy, co wydaje się absurdalnie niebezpieczne. Mój sklep rowerowy patrzy na moje pedały i nazywa je niebezpiecznymi, ale nigdy nie miałem z nimi problemu. Jednocześnie „upadek zatrzaskowy” jest stosunkowo częstym wydarzeniem wśród nowych jeźdźców zatrzaskowych. Z drugiej strony, z punktu widzenia przenoszenia mocy, kliknięcie jest właściwą drogą.
Neil Fein

Mogą być pomocne, ale jeśli zwolnisz do zatrzymania i nie zdejmiesz stóp na czas, upadniesz i prawie złamałem nogę. (zostałeś ostrzeżony)

Odpowiedzi:


15

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować zaczepy na palce (pasy pedałów) lub pedały zatrzaskowe:

  • Pozwala podnosić i opuszczać, zwiększając efektywność pedałowania. Jest to coś, nad czym musisz popracować, aby uzyskać pełny efekt, ponieważ dla większości ludzi nie jest to naturalny ruch. W książce Cadala Evansa „Blisko latania” jest mowa o rowerze, którego używa do treningu, który ma mechanizm „wolnego koła” dla korb, który zmusza cię do ćwiczenia podnoszenia i popychania pedałów.
  • Ustawia pedał pod piłką stopy, zapewniając lepszą dźwignię. Chociaż nie potrzebujesz do tego pasów ani klamry, pomaga to utrzymać stopę we właściwym miejscu.
  • Pomaga zatrzymać stopy w trudnym terenie podczas jazdy na rowerze górskim.
  • Daje to większą kontrolę nad tylną częścią roweru, umożliwiając łatwiejsze podnoszenie i przesuwanie tyłu. Ułatwia to wskakiwanie do króliczka i pomaga kontrolować rower na nierównym podłożu.

Korby „wybiegiem” nazywane są korbami mechanicznymi i mają jednokierunkowy mechanizm zapadkowy. Twoje nogi poruszają się z nimi niezależnie . Większość ludzi, których znam, używa ich przez rok, zanim się z nich zrezygnuje.
John Lam

10

Odpowiedź „żebyś mógł naciągnąć na pedały” ma sens, ale ja go nie kupuję. Nie naciągam pedałów, chyba że wspinam się po stromym, nagłym podjeździe. Podejrzewam, że wielu rowerzystów nie pedałuje z pełną wydajnością po mieszkaniach. (Takie jest moje przeczucie, nie mam na to dowodów ani liczb. Pamiętam badanie, które się z tym zgadzało, ale pamiętam również, że było ono ograniczone w taki sposób, aby podważyć dane.)

Powodem, dla którego używam klipsów i pasków, jest to, że dużo energii zużywa się, utrzymując kulki stóp pośrodku pedałów. Jeśli mi nie wierzysz, spróbuj pedałować wyłącznie klipsami i paskami, dopóki się do nich nie przyzwyczaisz, a następnie usuń je. Przekonasz się, że twoje stopy ześlizgują się z pedałów. To pokazuje, że starałeś się utrzymać stopy w miejscu.

(Jedynym powodem, dla którego nie używam zatrzaskowych pedałów i butów - które znacznie bardziej eleganckim sposobem na uzyskanie tego samego efektu, jaki mają klipy i paski - jest to, że nie chcę mieć do czynienia z dodatkową parą butów i chcę wygodne buty po zejściu z roweru.)

Doświadczony rowerzysta będzie dokonywać drobnych korekt, aby utrzymać stopy w optymalnym miejscu na pedałach. Klipsy i paski utrzymują stopy rowerzysty w najlepszych miejscach, aby zapewnić największą moc pedałom (kulkom stóp), oszczędzając rowerzystom tego wysiłku. (Mam godne ubolewania nawyki pedałowania na łukach moich stóp, które prawidłowo zaciskają się i pasy.) Jako bonus, pasy są tam, kiedy skręcasz za róg, a potem widzisz nagłe wzgórze, którego nie miałeś szans zbudować na przyspieszenie do wspinaczki.

Edycja: Jestem co najmniej w połowie kolarzem retro, więc weź to z odrobiną soli! Jestem kolarzem bez wyścigów, z poziomem siodełka z kierownicą dla wygody.


Ciągnę też podczas startu, sprintu i silnych wiatrów. Chociaż reszta twojego postu jest bardzo interesująca i prawdopodobnie słuszna, ciągnięcie jest dość przydatne.
dee-patrz

@domsterr - Cóż, mój post jest moją bardzo silną opinią. Oczywiście, prosimy o głosowanie! Wiatry ... to interesujący punkt. Następnym razem, gdy będę przy wietrze, zauważę, czy ciągnę, czy nie.
Neil Fein,

Zastanawiałem się, dlaczego moje stopy ześlizgnęły się z pedałów ... a potem zdałem sobie sprawę, że właśnie zdjąłem klipsy na palce, ponieważ buty, które nosiłem, nie pasowały do ​​nich dobrze.
Brian Campbell,

1
@neilfein: Powinienem wspomnieć niż jeździć na rowerze wyścigowym, nawet podczas dojazdów do pracy. To może mieć wpływ na moje pedałowanie. Ciągnięcie jest nieco bardziej naturalne w przypadku tego rodzaju geometrii.
dee-patrz

1
Badania, które widziałem sugerują, że nawet doświadczeni jeźdźcy nie podciągają zbyt wiele, jeśli w ogóle, ale wielką zaletą pasków jest to, że nie musisz naciskać w górę, aby utrzymać stopy na pedałach. Może to stanowić znaczną oszczędność energii.
Fred the Magic Wonder Dog

5

Powodem korzystania z pasów pedałów jest umożliwienie przeniesienia siły z nóg na pedały, jednocześnie naciskając i ciągnąc w górę. Jeśli twoje pedały nie mają pasków, możesz przenosić moc na pedały tylko po ich wciśnięciu.

Podczas jazdy na rowerze zazwyczaj nie musisz zdejmować stóp z pedałów tak często, jak podczas jazdy na rowerze górskim. Dzięki paskom na pedały lub pedałom „bez klipsa” możesz przenosić siłę z nóg na pedały, aby uzyskać pełny skok pedału.


3

Ćwiczę kolarstwo typu XC, DH, Touring i Urban Commuting, a od 2002 roku używam butów z klockami. Do tej pory dostrzegam kilka zalet systemów utrzymywania stóp, mimo że nie używałem pasków na pedały. Podzielę się niektórymi zaletami, które znalazłem, ponieważ zakładam, że są one takie same, jak prawidłowo używane paski.

W przypadku XC na nierównym terenie i DH zapewniają po prostu dużą kontrolę, zapobiegają kontuzjom, unikając zsuwania się stopy. Pozwalają również na pedałowanie skoków mocy podczas przyspieszania po spowalnianiu przeszkody.

Na tournee Pomaga mi utrzymać stopę we właściwym miejscu, kiedy jestem zmęczony. Pomaga mi również bardzo pociągnąć pedały. Oczywiście jestem zmęczony, ale ciągnięcie wykorzystuje inny zestaw mięśni, więc co najmniej jedna minuta ciągnięcia może zmniejszyć obciążenie bardziej wymagających mięśni. Chodzi o to, aby naprzemiennie jedną minutę ciągnąć tylko z 10-15 minutami cyklicznego pedałowania.

Dojazdy do pracy w mieście są mniej korzystne, ale w niektórych częściach miasta, w których muszę wielokrotnie się zatrzymywać, blokowanie pozwala mi ustawić pedał bezpośrednio na początku skoku w dół, więc jestem gotowy na kolejny sprint w jednym ruch niezbędny do przemyślenia.

W chwili pisania tej odpowiedzi przeprowadziłem się niedawno do innego kraju i nie mogłem zabrać ze sobą roweru. Kupiłem jeden lokalnie, ale nadal nie ma niezbędnej personalizacji i bardzo tęsknię za moimi butami! . Używam roweru do dojazdów do pracy i treningu drogowego. Za dojazdy brakuje mi rzeczy, o których wspomniałem w poprzednim akapicie. W przypadku treningu przyzwyczajam się do pedałowania w pełnym kole, ciągnięcia do przodu w górnej części koła i pchania do tyłu na dole. Bez zatrzymania, kiedy popycham do przodu, moje stopy mają tendencję do obracania pedałem i opadania w kierunku jego przodu. (Ciągnięcie do tyłu nie stanowi problemu).

Alternatywa dla pasków lub knagów

Mój przyjaciel nie przepadał za korkami, ale bał się też całkowitego ustawienia paska na pedał, więc dostał zestaw pasków, który był dostarczany z plastikowym klipsem na palce, i skrócił go, przecinając i ponownie łącząc śrubami i nakrętkami, i usunął część klamry, w której pasy są zapięte, tak że pozostawił jedynie niewielki haczyk, który utrzymywał palce u nóg i utrzymywał stopy kuli nad osią. (Nie używał pasków).

Zaimplementował ten system na szlakach XC na Trek VRX i mógłbym powiedzieć, że był bardzo skuteczny. Stopy, w których łatwo było zdjąć z pedałów, można było użyć prawie każdego rodzaju buta, nie dodawało to dużo sił. Z pewnością pomogło to popchnąć do przodu w górnej części cyklu.

Aktualizacja

Po pewnym czasie przyzwyczajania się do moich pedałów platformowych moje dojazdy stały się bardziej płynne. Moje stopy nauczyły się dziwnego opisywania ruchu, który pozwala mi przesunąć pedał w górę, aby przygotować go do rozpoczęcia następnego sprintu. Nadal jednak przewracam pedał podczas treningu i próby wybuchu ...


2
Zmodyfikowane klipy palców twojego przyjaciela brzmią raczej jak „pół klipy”, które widziałem w handlu.
Chris H

Dzięki @ChrisH za wskazanie terminu. Nie wiedziałem, jak odwołać się do przedmiotu. Rzeczywiście tak właśnie zmontował mój przyjaciel, zaczynając od kompletnych klipsów / pasków na pedały.
Jahaziel

1

Powodem pasków jest to, że odpowiednio napięte pasy zapewniają najlepszą absolutną transmisję mocy, ponieważ można zarówno pchać, jak i ciągnąć pedały w tym samym czasie, bez ryzyka samoczynnego odpięcia się pedałów. Zatrzaskowe pedały, podczas gdy były coraz lepsze, mogą historycznie odpiąć losowo w kluczowych momentach, takich jak sprinty, z zazwyczaj katastrofalnymi skutkami.

W dawnych czasach można było znaleźć pasy (klipsy) na rowerach szosowych i torowych lub motocyklach ludzi, którzy mieli pretensje do wyścigów. Pojawienie się kolarstwa górskiego nastąpiło równocześnie z wynalezieniem zatrzaskowych pedałów, więc rzadko można znaleźć klipy na MTB. Nadal są używane w wyścigach torowych.


Stary post, jaki znam, ale dzisiejsze pedały zatrzaskowe nie tylko się poprawiają, ale przewyższają paski pod każdym względem, z wyjątkiem kosztów i potrzeby specjalnych butów. Paski są odpowiedzialne za znacznie bardziej katastrofalne wyniki, ponieważ nie można ich szybko cofnąć przed kolizją, tak jak w przypadku zatrzasku.
whatsisname

1

Inne odpowiedzi słusznie wskazują, że zdolność do podciągania pedałów może pomóc poprawić moc wyjściową, ale całkowicie pomija kontrolę roweru przy niskiej prędkości.

Aby pomóc w wyważeniu, gdy rower jest nieruchomy, bardzo przydatne jest nieznaczne pociągnięcie przedniego pedału i wywieranie niewielkiego nacisku. Dzięki temu możesz pozostać przyczepiony i natychmiast przyspieszać, gdy światło zmienia kolor na zielony (ponieważ właściwi rowerzyści zatrzymują się na czerwonych światłach). I to dotyczy fixie lub wolnego koła.

Paski i zaczepy na palce pozwalają na tego rodzaju kontrolę pedału.


1

Pomaga osobom niepełnosprawnym, które powodują, że stopa zsuwa się z pedału lub utrzymuje go w bezpiecznej, naturalnej pozycji. Wiem, że nie mogę bezpiecznie jeździć na rowerze górskim bez niego od czasu mojego pociągnięcia zeszłego lata. Jest to urządzenie stworzone, aby pomóc osobom niepełnosprawnym fizycznie w jeździe na rowerze.


Witamy w Bicycles @robyn!
andy256

1

Nadal używam pasków, jestem jedyny na wzgórzach Gatineau, który nadal ich używa, ale przede wszystkim ludzie wydają tysiące na lekkie motocykle, a następnie mają stosunkowo ciężki zaczep na palce oraz but i pedał. Paski na palce są znacznie lżejsze. Również koszt. Jazda na rowerze jest swego rodzaju fetyszem stylu i bardzo snobistycznym, jestem starym rowerzystą z lat siedemdziesiątych. Wreszcie dostałem w sprzedaży szorty rowerowe. Dobra aktualizacja, nie jestem sprzedawany na klipsy na palce, wolę paski, na wagę, z powodu braku wydatków i za nie dołączenie do kultowego motocykla.


1

Używam klipów trad, ponieważ pasują do moich uszkodzonych nóg i możesz nosić zwykłe buty, a nawet buty!


To jest 9-letnie pytanie i chociaż ktoś nawiązywał do „zwykłych butów”, jest to pierwsza odpowiedź, która wprost to stwierdza. Dobra robota i witamy w Stack Exchange. Poświęć chwilę na przejrzenie wycieczki, aby pomóc Ci śledzić odpowiedzi.
Criggie

0

Dorastał jeżdżąc na paskach. Imo, mam o wiele lepszą, płynniejszą, silniejszą, szybszą kadencję, mogąc wykorzystać całą nogę do obracania korbą ... Czuję się jak jazda szybkim samochodem, kiedy twój pedał przyspieszenia i sprzęgła sprawia, że ​​wydaje się, że jesteś w gumowej opasce. Tak, ten dobry lol


0

Wolę używać pasków, używam ich od ponad 40 lat i kocham je. Jak wspomniano w poprzednich plakatach, wyciąganie może mieć swoje zalety. Przygotowując się do sprintu, pracowałem nad odbiciem tylnego koła, gdy już byłem w ruchu, to musi być odpowiednio ustawione w czasie, koło wskoczyłoby, a ty dostałeś ten xtra wirujący jak wypalenie, gdy masz zamiar dać to twoje wszystko.

Kiedyś to zrobiłem i mój łańcuch zdecydował się zerwać w tym samym czasie, gdy byłem nad kierownicą zmierzającą do mety, co bardzo bolało na łyżwach na mojej klatce piersiowej na gorącym asfalcie.


0

Mój jedyny powód: Naprawiony / Brak Brak (noszenie klapek) Stąd najlepsza odpowiedź na pytanie PO, dlaczego PEDAŁ PASKI - (nie dlaczego klatki / klipsy są lepsze / nie lepsze .... sheesh)

Aby rozwinąć: moje palce u nóg chrzęszczą się w klatce i na dnie moich policzków nie ma żadnych klipów.

* btw, uwielbiam odpowiedzi typu „pull up pedal”.


2
Witamy w Bicycles SE. Prosimy, abyś pisał na tej stronie najlepiej , jak potrafisz . Oznacza to poprawne pisanie wielkimi literami, interpunkcję i pełne zdania. Na obecnym etapie trudno jest zrozumieć punkty, które próbujesz przedstawić w swojej odpowiedzi. Jeśli nie zmienisz swojej odpowiedzi w bardziej czytelną formę, prawdopodobnie zostanie ona odrzucona, oznaczona jako interwencja moderatora i prawdopodobnie usunięta.
jimchristie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.