Jakie są moje opcje dotyczące luster rowerowych?


24

Jakie opcje są dostępne pod względem rodzajów lusterek rowerowych? Gdzie mogę je wszystkie zamontować i jakie są zalety i wady każdego z nich?


Czy to ma być wiki społeczności?
heltonbiker

Nie planowałem tego zrobić. Właśnie zachęciło mnie do utworzenia pytania i odpowiedzi na podstawie tego pytania bicycles.stackexchange.com/questions/14940/… i tego postu blog.stackoverflow.com/2011/07/...
joelmdev

Tak myślałem. Twoja odpowiedź jest bardzo dobra! Gratulacje!
heltonbiker

1
Nie jest to naprawdę lustro, ale możesz uzyskać wiele informacji z uszu. Oczywiście nie jeźdź ze słuchawkami, a to wciąż nie zastąpi szybkiego zerknięcia przez ramię.
Criggie

Czekam na HUD - coś, co rzutuje moje czasy zastoju, moje prędkości i tętno oraz moc bezpośrednio na moje okulary, a może pod osłoną kasku.
Criggie

Odpowiedzi:


41

Lusterka rowerowe dzielą się na dwie podstawowe kategorie - typ montowany gdzieś na rowerze i typ montowany gdzieś na głowie. Obie kategorie mają swoje zalety i wady, ale wiele z nich jest subiektywnych. Profesjonalista w stosunku do jednej osoby może być uznany za oszustwo w stosunku do następnej. W ramach tych dwóch kategorii masz do wyboru wiele różnych opcji. Oto podział tych, których jestem świadomy.Na Twojej głowie

Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że zawsze znajdują się w polu widzenia. Możesz uznać to za profesjonalistę lub za oszustwo. Z jednej strony nie musisz zbytnio spoglądać ze swojego kierunku podróży, aby zobaczyć lustro, z drugiej strony może być rozpraszające, aby zawsze mieć go w polu widzenia i może być niewygodne, aby się na nim skupić. Lusterka montowane na głowie zawsze spoglądają bezpośrednio za głowę. Oznacza to, że nie zawsze są one skierowane przeciwnie do kierunku jazdy, tj. Drogi i ruchu za tobą. W zależności od tego, jak daleko od głowy znajduje się lustro, ustawienie lustra może być trudne w taki sposób, aby głowa nie zasłaniała widoku z tyłu lub w miejscu, gdzie nie patrzysz pod ekstremalnym kątem, aby zobaczyć lustro . Montaż może być drobiazgowy. Plusem jest to, że są bardzo lekkie i mają tendencję do dostosowywania się podczas jazdy i są ogólnie mniej przeszkadzające niż większość lusterek montowanych na rowerze. Twoje opcje dla lusterek montowanych na głowie to:

Uchwyt na kask

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Lustro montowane na kasku jest zazwyczaj przymocowane za pomocą podkładki samoprzylepnej lub zacisku z przodu kasku. Zazwyczaj wystają nieco dalej niż inne lusterka montowane na głowie, co jest dobrą rzeczą. Pozwala ci łatwiej widzieć wokół własnej głowy i nie musisz patrzeć na skrajny kąt. W przypadku mocowań samoprzylepnych wadą jest to, że punkt mocowania kleju jest (lub powinien być) stały i może potencjalnie uszkodzić kask, jeśli zostanie usunięty. W przypadku niektórych hełmów może być trudno znaleźć odpowiednio płaską powierzchnię do przymocowania podkładki samoprzylepnej. Uchwyt samoprzylepny, jeśli nie zostanie odpowiednio przymocowany, może spaść. Prawidłowo zamocowany punkt mocowania jest teoretycznie stały, chociaż zazwyczaj lustro i ramię można zdemontować z większości uchwytów, jeśli nie chcesz używać lustra. Niektóre z tego samego rodzaju problemów mogą wynikać z lusterek mocujących kask w stylu zacisku. Zacisk może potencjalnie uszkodzić kask - chociaż jest mało prawdopodobne, jeśli zastosujesz się do niego z należytą ostrożnością - i może nie być odpowiedniego punktu mocowania dla wielu kasków. Jeśli nie zostanie odpowiednio przymocowany, zacisk może się poluzować i spaść.

Mocowanie do ramy okularów

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Lustra do montażu oprawek okularów są pod wieloma względami podobne do lusterek do montażu na kasku, ale zazwyczaj siedzą bliżej twarzy. Może to utrudnić widzenie wokół własnej głowy lub spowodować, że będziesz musiał patrzeć w lustro pod bardziej ekstremalnym kątem. Montaż jest łatwy i nie są trwałe. Z drugiej strony nie będą pasować do wszystkich stylów okularów, a wiele plastikowych modeli jest podatnych na pękanie. Dostępne są modele z metalową ramą, które są mniej podatne na pękanie.

Mocowanie obiektywu w okularach

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Lusterka do mocowania obiektywu przylegają do wnętrza okularów. Wyglądają świetnie, ponieważ obserwatorzy nie mogą powiedzieć, że używasz lustra rowerowego, a lustra mają trochę piętna, choć niezasłużone. Minusem tych luster jest to, że w zależności od kształtu okularów i kształtu głowy, możesz nie widzieć nic z nimi oprócz własnej twarzy. Warto również zauważyć, że jeśli potrzebujesz soczewek korekcyjnych (nie kontaktów), ta opcja jest domyślnie wyłączona. Jeśli ten styl lustra działa dla Ciebie, prawdopodobnie znajdujesz się w szczęśliwej mniejszości.


Na Twoim rowerze

Ta kategoria lusterek zostanie umieszczona gdzieś z przodu roweru. Nie będą one zawsze znajdować się w polu widzenia użytkownika, co w zależności od preferencji może oznaczać tę kategorię lub przeciw niej. Będziesz musiał oderwać wzrok od kursu bardziej w przypadku lustra montowanego na rowerze niż lustra montowanego na głowie i w różnym stopniu w zależności od miejsca montażu lustra. Lusterka montowane na rowerze będą łatwiejsze do oglądania, ponieważ łatwiej można na nich skupić obiema oczami zamiast w dużej mierze tylko jednym, jak w przypadku lusterek montowanych na głowie. Podczas jazdy w linii prostej lustro zawsze będzie skierowane głównie za tobą, ale z kolei mogą skierować się trochę na bok nieco lub dużo (opisane poniżej lustro zamontowane na ramie). Punkty mocowania są zwykle bardziej bezpieczne niż lusterka montowane na głowie, jednak zamontowane na rowerze lusterka mają większą skłonność do wystawania z roweru w jakiś sposób. W połączeniu z tym problemem lusterka montowane na rowerze mogą stanowić większą przeszkodę niż lusterka montowane na głowie, zarówno pod względem przeszkadzania dłoniom, jak i podrzucania przedmiotów.

Mocowanie na końcu pręta (płaskownik)

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Te lustra mają wtyczkę, która pasuje do końca kierownicy, aby zabezpieczyć ją na miejscu. Wiele z nich siedzi wyżej niż sam pasek, chociaż niektóre modele są ustawione w linii, aby uzyskać czystszy wygląd i mniej przeszkadzać dłoni (dłoni). Zwierciadła te są zazwyczaj najłatwiejsze do zobaczenia zwierciadła montowane na rowerze ze względu na ich wysokość i odległość od roweru i ciała rowerzysty. Drugą krawędzią ostrza jest to, że najprawdopodobniej najłatwiej je w coś wbić, i w zależności od ich kształtu mogą przeszkodzić. Niektóre modele pasują zarówno do płaskowników, jak i płaskich.

Mocowanie na końcu drążka (drążek)

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Te lusterka działają w taki sam sposób, jak lusterka na płaskich końcach prętów, a niektóre modele pasują do obu stylów prętów. W przypadku stylu wbudowanego, jak pokazano powyżej, występują pewne kompromisy. Lustro jest mniej zasłaniające i jest mniej prawdopodobne, że wpadnie na coś, ale aby go zobaczyć, musisz oderwać wzrok od drogi przed sobą bardziej niż z lustrem, które siedzi wyżej. Ze względu na to, że drążki są węższe niż typowe płaskowniki, możesz skończyć patrząc na nogę lub rower, zwłaszcza podczas skręcania w tym samym kierunku, co bok roweru, na którym zamontowane jest lustro.

Mocowanie okapu (drążek)

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Istnieje kilka różnych opcji montażu dla tego typu lusterek - jedna dla zintegrowanych dźwigni zmiany biegów / hamulca i jedna dla niezintegrowanych dźwigni. Obydwu udaje się podnieść lustro wyżej i dalej od motocykla, co daje pewne zalety podniesionego lustra w stylu płaskiego paska. W przypadku dźwigni w stylu niezintegrowanym może to być dobra opcja, jeśli masz manetki końcowe. Lusterko nadal będzie nieco ciaśniej osadzone na rowerze, a oba rodzaje opcji montażu mogą spowodować uszkodzenie dźwigni w przypadku uderzenia.

Uchwyt na kierownicę (styl zacisku / paska)

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Zazwyczaj mają one plastikowy zacisk lub gumowy lub rzep do przymocowania ich do kierownicy. Są opcją, jeśli nie masz innych dostępnych punktów mocowania na kierownicy. Z drugiej strony są szanse, że jeśli wszystkie inne miejsca zostaną zajęte, trudno będzie ci znaleźć miejsce, w którym tego rodzaju lustro nie będzie na twojej drodze.

Montaż na ramie

wprowadź opis zdjęcia tutaj
Jest to dość niezwykła opcja, która montuje się bezpośrednio do ramy roweru. Zawsze będzie patrzeć bezpośrednio za kierunkiem jazdy, niezależnie od tego, gdzie kierunki są skierowane, i oczywiście nie zajmie miejsca na kierownicy. Może to być dobra opcja dla rowerów na czas i triathlonu, w których opcje montażu na drążkach są praktycznie nieistniejące. Największym problemem z tego rodzaju lustrem jest to, że będzie bardzo trudno zobaczyć wokół twoich nóg, ponieważ jest tak mocno osadzony na rowerze. Nie korzystałem z tego rodzaju lustra, ale wierzę, że może istnieć niewielkie ryzyko przy niektórych konfiguracjach uderzenia w lustro, gdy zejdziesz z siodła i wejdziesz na strome podjazdy.Pamiętaj, że możesz stwierdzić, że którykolwiek z tych problemów dotyczy Ciebie. Preferencje odegrają ogromną rolę w twojej decyzji. Większość lusterek rowerowych jest tania, więc jeśli nie masz pewności, co będzie dla Ciebie najlepsze, kup kilka różnych stylów i wypróbuj je podczas jazdy.


2
Przybiłam to! Zasłużony +1!
heltonbiker

1
O zawieszeniu na hełmie jest zawsze zakłócanie pola widzenia, to prawda dla jednego oka na raz. W praktyce mózg wybiera, którego obrazu użyć, jeśli chcesz „zobaczyć” odbicie lustrzane (z tyłu) lub rzeczywiste zdjęcie z przodu („za” lustrem).
heltonbiker

1
@JamesBradbury CycleAware i Third Eye robią je, może inne.
joelmdev

1
Co powiesz na system kamer? Czy ktoś tu próbował?
Chris H

1
Wow, to wyczerpująca odpowiedź! Jeden rodzaj lustra nie są nią objęte, „styl” skuter z długim prętem, takie jak: bumm.de/produkte/mehr/fahrrad-rueckspiegel/... . Są popularne podczas jazdy na rowerze w pozycji pionowej, ponieważ znajdują się nad dłońmi, dłuższe wystają poza szerokość kierownicy, dzięki czemu twoje ciało nie przeszkadza.
Stephan Matthiesen,

8

Aby dodać do postu jm2, istnieje również lustro zintegrowane z paskiem:

Bar Mirror

Zalety: Składany, dyskretny, użycie jako pasek

Wada: małe lustro => bardzo ograniczone pole widzenia


wygląda również krucho
Chris H

Nigdy tego nie widziałem, dobre znalezisko!
joelmdev,

2

Oprócz różnych mocowań należy również wziąć pod uwagę kształt, rozmiar i wypukłość lustra. Silnie wypukłe mogą być dobre w ruchu miejskim, ponieważ dają szerokie pole widzenia, ale do widzenia odległych (ale szybkich) samochodów na drogach krajowych lepsze jest płaskie lusterko.

Weź również pod uwagę, że niektóre lustra mogą poszerzać kierownicę, co może stanowić problem podczas filtrowania ruchu lub wąskich ścieżek rowerowych lub wspólnych ścieżek, ale nie stanowi problemu na drogach krajowych.

W praktyce, ponieważ każdy rower, nadwozie, styl jazdy i środowisko drogowe są inne, znalezienie lustra lub uchwytu, które będzie dla Ciebie odpowiednie, może być bardzo trudne. Próbowałem dosłownie dziesiątki. Polecam, zanim kupisz dobry, drogi, kup tani w sklepie za 1 dolara / 1 funta / 1 euro i przyklej go do paska uchwytu w różnych pozycjach, aby poczuć, jak wiele możesz zobaczyć i gdzie najlepszy punkt montowania byłby dla ciebie.

Oprócz lusterek rowerowych warto również spojrzeć na motocykle, rowery elektryczne, skutery i lustra na wózkach inwalidzkich. Teraz używam motocykla z lusterkiem (aluminiowa rama z prawdziwym szklanym lustrem), które ma tę zaletę, że jest bardziej solidne niż jakiekolwiek lusterko rowerowe, które mogłem znaleźć i nie chwieje się ani nie spada w dziurach (których tam jest ich tutaj dużo), a także ma lepsze właściwości optyczne.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


0

Problem z prawie wszystkimi lusterkami rowerowymi polega na tym, że umożliwiają one oglądanie tylko z jednej pozycji jazdy. Prostym rozwiązaniem byłoby posiadanie dwusekcyjnego lustra, dzięki któremu można ustawić jedną sekcję, aby zobaczyć odbicie w pozycji siedzącej, a drugą sekcję w pozycji stojącej, jak podczas wspinania się na strome wzgórza.

Najbliższe, jakie udało mi się znaleźć, to dwa zwierciadła montowane na końcu pręta, dostosowując je w różny sposób. Głównym problemem jest to, że są tak daleko od siebie, że kąt widzenia jest zupełnie inny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.