Czy mogę wymienić zębatki bez wymiany reszty układu napędowego?


8

Teraz jeżdżę na 60 cm SurlyLHT z łańcuszkami na 26/36 / 48t. Czy mogę wymienić mniejszy zestaw o masie 22/32 / 46t (lub podobnej kombinacji) bez konieczności wymiany całego układu napędowego - kasety, tylnej przerzutki, przedniej przerzutki itp.?


2
Różnica zębów jest taka sama, więc tylna przerzutka powinna być dobra, jeśli dostosujesz długość łańcucha. Prawdopodobnie będziesz chciał przesunąć przednią przerzutkę w dół, a to może wymagać nowego kabla.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


9

Prosta odpowiedź brzmi: tak, możesz po prostu wymienić mechanizm korbowy bez wymiany całego układu napędowego, ale są też inne względy. Zależy to od tego, czy Twoja wymiana dzwoni, czy wymieniasz zestaw i korby. Inne rozważania przy dokonywaniu pełnego zastąpienia to:

Linia łańcucha

Wybierając nowy zestaw korb, musisz upewnić się, że jest on zgodny z bieżącą linią łańcucha motocykla. Jeśli zmienisz linię łańcucha, możesz nie być w stanie korzystać ze wszystkich biegów tylnej kasety na wszystkich biegach z przodu.

Dolny nawias

Musisz upewnić się, że nowy zestaw korbowy będzie zgodny z bieżącą długością wrzeciona BB i interfejsem. (kwadrat, octo, isis, hollowtech itp.) Jeśli twój BB ma duże zużycie po odkręceniu korb, nie jest to zły pomysł na zmianę BB w tym samym czasie, ponieważ nie są one tak duże. Czasami zdarza się również, że dostajesz dobrą ofertę na zestaw korbowy, aby uzyskać pasujący BB, ponieważ są one tańszym przedmiotem.

Długość łańcucha

Konieczne może być skrócenie łańcucha prowadzącego do mniejszych pierścieni, jeśli przerzutka nie zapewnia wystarczającego napięcia.

Pojemność przerzutki tylnej

Nie stanowi to problemu przy zmianie na mniejszy mechanizm korbowy, ale jeśli będzie większy, musisz upewnić się, że tylna przerzutka poradzi sobie z dodatkowymi zębatkami. Istnieją narzędzia online, które pomogą to obliczyć.

Nosić

Jeśli łańcuch i tylna kaseta wykazują oznaki zużycia, często rozsądnie jest wymienić je w tym samym czasie, ponieważ będą szybciej nosić nowy mechanizm korbowy.

Szerokość łańcucha

Jeśli kupujesz nowy zestaw korbowy, musi on być odpowiedni do liczby biegów w twoim rowerze, ponieważ łańcuchy mają różne szerokości, aby pomieścić więcej biegów w tylnej kasecie. Reszta układu napędowego jest dopasowana do szerokości łańcucha.


3

Twoim największym zmartwieniem będzie przerzutka przednia. Każda przednia przerzutka będzie miała maksymalny i minimalny rozmiar dla każdej tarczy. Powinieneś być w stanie znaleźć te minimalne i maksymalne wartości w instrukcji dla przerzutki. To powiedziawszy, zmiana, którą wprowadzasz jest stosunkowo niewielka i nie jest prawdopodobne, że będziesz mieć problem.

Twoim drugim największym zmartwieniem będzie łańcuch. Mniejsze pierścienie oznaczają, że w twoim łańcuchu jest więcej luzu. Możesz być w stanie uciec od tego w porządku, ale najprawdopodobniej będziesz musiał usunąć link lub dwa, aby uzyskać optymalną wydajność. Określanie prawidłowej długości łańcucha zostało omówione w wielu miejscach na tej stronie , więc nie będę tu wchodził.

Przejście z większego zestawu tarcz przednich na mniejszy raczej nie spowoduje problemów z tyłu. Jeśli stawałeś się większy, może to być inna historia, ponieważ byłaby szansa, że ​​przerzutka nie byłaby w stanie podjąć dodatkowego luzu dłuższego łańcucha wymaganego dla większych pierścieni. Ale znowu, raczej nie przechodzi z większych pierścieni na mniejsze. Zwłaszcza przy stosunkowo niewielkich zmianach, które wprowadzasz.


1

Powinieneś być w stanie przejść do 24/34/46, nie robiąc nic więcej, niż może usunąć ogniwo z łańcucha i być może zsunąć przednią przerzutkę w dół smidge.

Jednak nie będziesz w stanie zrobić 22/34/46 bez wymiany korb.

Specyfikacje Surly LHT: http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker

Parametry korby: http://www.andel.com.tw/products/products_show.php?language=_eng&pid=38&cid=18

Nie wszystkie lata modelowe LHT używały tej samej korby, ale w podobnych latach stosowano podobne 5-ramienne korby 110/74 mm bcd.

Ładna tabela rozmiarów najmniejszej możliwej tarczy z każdym 5-ramiennym rozmiarem bcd: http://sheldonbrown.com/harris/chainrings.html

Sheldon Brown ma 33 mm jako najmniejszą środkową tarczę, a nie 34, więc może uda się znaleźć 33 mm środkową tarczę ... Wydaje się to rzadkie.

Zauważ, że możliwe jest również ustawienie zestawu zębatego od 11 / 34t do zestawu zębatego 12 / 36t, aby obniżyć zakres biegów. Nie mogę znaleźć dobrych specyfikacji na tylnej przerzutce, aby mieć pewność, że 36t zadziała, chociaż ...

W przypadku takich zmian biegów, sprawdź, jakie będą skrajności. Ile zębów w zestawie małych / małych kół zębatych, ile zębów w zestawie dużych / dużych przekładni i jak duża jest ta różnica?

Specyfikacja przerzutki przedniej: http://bike.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/products/road/sora/product.-code-FD-3403-F.-type-.fd_road.html

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.