Jak rozpoznać wysokiej jakości stalową ramę?


32

Chcę kupić / zbudować rower szosowy i chciałbym, aby:

  • ostatnie 100 lat
  • mają niskie koszty środowiskowe

Ponieważ nie jestem zainteresowany zrzucaniem gramów (dieta byłaby dla mnie bardziej pomocna), pochylam się w kierunku stalowej ramy. Ale stalowe ramy są często tanie, a cena powoli zaczyna odzwierciedlać trendy niż jakość.

Jak rozpoznać nową lub używaną stalową ramę wysokiej jakości? Czy są proste rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, gdy usuwamy źle wykonane lub zbyt drogie ramy?


Aby uzyskać wysokiej jakości stalową ramę, najlepszym rozwiązaniem byłoby poszukiwanie starej, ale zadbanej ramy znanej marki. Model z lat, kiedy wszystko było stalowe. Dodanie tego jako komentarza, ponieważ tak naprawdę nie mówię, jak rozpoznać jakość.
dee-see

4
Myślę, że to pytanie należy zmienić na: „Jak rozpoznać wysokiej jakości stalową ramę?”
sixtyfootersdude

Dobry pomysł, gotowe!
Will Hardy,

4
Ale nie zmieniam pisowni rozpoznania. Widziałem, co tam zrobiłeś :-)
Will Hardy

2
Zastanawiam się, czy nie jest bardziej opłacalne kupowanie zużytych ram stalowych 4 x 100 USD i poddanie ich recyklingowi po wycofaniu każdej z nich w porównaniu z uzyskaniem nowej ramy 400 USD pod względem kosztów energii w produkcji i wpływie na środowisko.
RoboKaren,

Odpowiedzi:


20

Niektóre rzeczy różnią się, jeśli patrzysz na nową lub używaną ramkę, ale oto kilka sugestii:

Po pierwsze , kiedy mówisz, że szukasz stalowej ramy, prawdopodobnie masz na myśli ramę ze stopu stali ChroMoly. Byłaby to rama wykonana z rur, do których podczas rafinacji stali dodawano chrom i molibden. Często na tubce widnieje naklejka z numerem 531, 631, 725 lub 853, która służy do opisania konkretnej mieszanki.

Po drugie , zauważenie wysokiej lub niskiej jakości ramy stało się trudniejsze na przestrzeni lat, ponieważ techniki obróbki i spawania zostały odfiltrowane. W przypadku starszych ram zdecydowanie chcesz spojrzeć na jakość spoin i lutowania, a także na farbę. Spoiny mogą być gładkie lub mieć regularny wzór. Uważaj na spoiny, które wyglądają na szorstkie, globby lub nieregularne. Kiedyś używanie występów było znakiem rozpoznawczym ram o niższej jakości, ale dziś częściej je widzisz w wysokiej klasy butikach lub niestandardowych ramach turystycznych.

Możesz również chcieć poczuć dolne boki rur dla „szwu”. Na starszych niskiej jakości ramach często spotyka się rury walcowane, gdzie stal była płaską blachą, którą następnie walcowano i spawano wzdłuż długości.

Wreszcie trwałość stalowej ramy zależy w dużej mierze od jakości farby i konserwacji. Woda i rdza są głównymi wrogami stalowej ramy. Jeśli kupujesz używany, będziesz chciał dokładnie sprawdzić obszar wokół suportu, haków i całej dolnej części roweru pod kątem wiórów, pęknięć i widocznej rdzy. Ze względu na długą żywotność, a także niski koszt środowiskowy, stal w porównaniu z aluminium jest prawdopodobnie zmywalna. W USA i większości krajów rozwiniętych recykling aluminium i stali wynosi około 50%, a koszty produkcji i wpływ są dość podobne. Podczas gdy korozja może stanowić problem, aluminiowa rama nie rdzewieje.

Powodzenia.


1
Dzięki za informację. Unikałem aluminium, ponieważ uważałem, że ma ono znacznie wyższe koszty produkcji pierwotnej i niskie zapasy recyklingowe, co może nie mieć miejsca w przypadku ChroMoly faktycznie używanego w ramach. Twój ostatni punkt na temat całkowitego usunięcia rdzy ze zdjęcia jest zwycięzcą.
Will Hardy,

Nie jestem pewien, co masz na myśli mówiąc o niskich zapasach do recyklingu, ale aluminium można bardzo łatwo poddać recyklingowi przy znacznie niższych kosztach energii w porównaniu do oryginalnej produkcji. Ponadto aluminium jest jednym z najczęstszych elementów skorupy ziemskiej - nie zabraknie jej przez długi, długi czas.
deemar

Przepraszam, miałem na myśli: popyt na aluminium jest znacznie większy niż zapasy do recyklingu, więc wybranie aluminium ma teoretyczny efekt wymagający większej ilości aluminium pierwotnego (fajnie byłoby zmniejszyć potrzebę wydobycia). Ale tak naprawdę nie wiem wystarczająco dużo o stopach faktycznie stosowanych w rowerach, aby dokonać właściwego porównania.
Will Hardy,

2
Warto wspomnieć, że nadal istnieją ramy stalowe nieochromowane (lub innych marek). Wędrówka, którą kupiłem kilka lat temu, nie była (według wszystkich badań internetowych) chromolią. Różnica masy między ramą a moim Pugsleyem (chromoly 4130) była szokująca.
Jack M.

1
Podobnie jest z występami, przed spawaniem TIG lutowane są wszystkie wysokiej jakości ramy. Spawane ramy wysokiej jakości to lata 90. i późniejsze.
ojs

17

Kilka rzeczy, których możesz szukać, niektóre już wspomniane w innych odpowiedziach:

  • Rurki , jak już wspomniano, ramy o wyższej jakości są wykonane z rur o wyższej jakości. Rurki wysokiej jakości często będą zestawami rurowymi „marki” i będą miały odpowiednie naklejki (np. Reynolds 531 ). Wysokiej jakości rurka jest zwykle podwójnie lub nawet potrójnie cieniowana - tzn. Rurka ma większą średnicę wewnętrzną, a zatem cieńsze ścianki na środku rurki. Rury niskiej jakości mogą mieć spoinę biegnącą wzdłuż jej długości, jeśli jest wykonana z walcowanego taboru.

  • Występy , obecność występów w przeciwieństwie do spoin nie jest wskaźnikiem tego, czy rama jest wysokiej czy niskiej jakości. Uchwyty są stosowane w wysokiej klasy stalowych ramach od dawna, ale inne metody odnotowały wzrost popularności (np. Spawanie). To, na co chcesz spojrzeć, to jakość i udoskonalenie występów - czy wyglądają jak coś, co zostało starannie obrobione i wykonane tak, aby pasowało do rur, czy może wyglądają jak coś, czego hydraulik użyłby do połączenia rur razem . Wysokiej jakości ramy często mają specjalne wzory dodawane do detali występów ze względów estetycznych.

  • Tylne haki , techniką często stosowaną w naprawdę tanich stalowych ramach, jest wyciskanie tylnej hali z blachy stalowej, a końce siedziska i łańcucha pozostają „ściśnięte” wokół jego końców. Wysokiej jakości rama będzie miała dobrze spreparowane połączenie między podporami i hakiem. Podobnie jak występy, budowniczowie często umieszczają artystyczne rozkwity wokół rezygnacji.

  • Spawanie / lutowanie powinno być równe i spójne. Nie powinno być żadnych małych szczelin, które mogłyby zatrzymać wilgoć i spowodować rdzę. Nie powinno być widać małych kawałków nadmiaru metalu na ramie wokół spoiny lub lutu. Powierzchnia spoin powinna być albo regularnym wzorem zgrubień, każdy zgrubień ma ten sam rozmiar, albo gładka. Spawanie lub lutowanie nie powinno powodować wżerów w otaczającej rurze ani uchu.

  • Części składowe , jeśli przeglądasz używane motocykle w celu znalezienia wysokiej jakości ramy, warto również spojrzeć na powiązane elementy na ramie. Zwykle wysokiej jakości ramy są montowane w rowerach z wysokiej jakości komponentami i odwrotnie.

Wreszcie, rozważ fakt, że istnieje wiele ram niskiej jakości, które doskonale sprawdzają się jako rower. Wysoka jakość nie jest koniecznością, aby rama mogła stworzyć idealnie użyteczny i trwały rower.


1
+ 1 za komentarz „opuszczony” z tyłu. Minęło dużo czasu, odkąd spojrzałem na klatkę i zobaczyłem to.
Gary.Ray

Dzięki za szczegółową odpowiedź, to jest naprawdę pomocne. Czy istnieje sposób rozpoznawania podwójnie / potrójnie cieniowanych rur na np. Używanych ramkach? Czy słyszysz zmianę grubości, przesuwając ją paznokciem?
Will Hardy,

Chciałbym powiedzieć tak, możesz to powiedzieć, przesuwając ramkę, ale tak naprawdę nie wiem.
deemar

Ta odpowiedź zdecydowanie potrzebuje zdjęć.
einpoklum

7

Jeśli chcesz najlepszego dla siebie w stalowej ramie, zajrzyj do lokalnych producentów ramek. Istnieją nowsze zestawy rur Columbus i True Temper, które mogą być użyte przez indywidualnych konstruktorów do tworzenia niesamowitych ramek. Co więcej, są konkurencyjne w stosunku do ram aluminiowych (tak, ważą więcej, ale różnica jest znacznie mniejsza niż nadwaga „Jestem” ja… ymmv). Tutaj w Seattle mamy lokalnie zbudowane motocykle Davidson i Rodriguez. Twój obszar prawdopodobnie ma też kogoś, kto buduje wysokiej jakości ramki.

Wewnątrz stalowych ram zastosowano zabiegi zapobiegające korozji, a każdy renomowany konstruktor stalowych ram poddałby je obróbce.


0

Na trochę stycznej, ale czy zastanawiałeś się nad tekturowym rowerem ?

Spełniałoby to tylko jedno z twoich wymagań - niski koszt środowiskowy. Z pewnością nie potrwa to 100 lat, ale może mieć mniejszy wpływ na środowisko w ciągu 100 lat, nawet jeśli zostanie kilkakrotnie wymieniony, ponieważ z pewnością łatwo go poddać recyklingowi.

Dzieje się tak, jeśli jest tak świetne, jak twierdzi wynalazca. :-)


Niezły pomysł. Prawdopodobnie byłby trochę lepszy, gdyby skompromitował i zastosował metal / węgiel do korb lub kierownicy (a przynajmniej siedzenia, które wygląda tak nie do pogodzenia). Nie ma nic szczególnie złego w stali / aluminium. Z wyjątkiem sytuacji, gdy są używane w rowerach w domach towarowych, które wystarczą na tylko rok. Jestem pewien, że dobry rower stalowo-aluminiowy o 20-letniej żywotności ma znacznie niższy ślad węglowy niż to.
Kibbee

Nie chcesz jeździć na nim w deszczu!
Mark W
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.