Skąd mam wiedzieć, kiedy wymienić suport?


18

Bez całkowitego usuwania korb i suportu, jak mogę określić, kiedy należy wymienić suport?

Obecnym objawem jest nieco „szorstkie” uczucie, gdy pedałuję. To nie jest stałe i to nie pedały - ostatnio wymieniłem je na prawie nowe.


1
Jeśli mówisz o bb, masz na myśli łożyska lub skorupę?
jukke

Odpowiedzi:


16
  • Pociągnij korby w bok. Czy oni się ruszają?
  • Daj swoim korbom dobry obrót, najlepiej bez łańcucha. Słyszysz nietypowe odgłosy szlifowania lub kliknięcia?

Jeśli odpowiedziałeś przecząco na oba pytania, kontynuuj pedałowanie. Nadal masz się dobrze.

Byłoby miło, gdyby BB był zawsze gładki jak masło, ale trochę szorstki nie oznacza, że ​​jest zepsuty.


4

Zakładam, że mamy do czynienia z kwadratowym dolnym wspornikiem w kształcie JIS dla tego problemu. Przynajmniej mam zamiar zająć się tym jako takim.

Jeśli jest to BB typu nabój , naprawdę nie masz wyboru w naprawie mniej niż idealnego odczucia, więc albo zaakceptuj szorstkość i spójrz na nowy w przyszłym sezonie, albo wyłącz ją, gdy poczujesz.

Jeśli jest to luźna kula, a ty jesteś jej stronnikiem (np. Wrzeciono ti), chropowatość jest znakiem, że powinieneś ją jak najszybciej serwisować. Chropowatość może pochodzić z zanieczyszczenia smaru i powodować wżeranie wrzeciona oraz wżeranie w miseczkach. Po ich zlikwidowaniu najprawdopodobniej nigdy nie wrócisz do tak jedwabistej gładkości, jakiej sobie życzysz.

W rzeczywistości są szanse, że jest to wkładka JIS BB.

Domsterr zajmuje się problemem „bocznej gry”. Aby dodać do zalecenia kręcenia korbami, dodałbym następujące:

  • zdejmij łańcuch z pierścieni łańcucha, obracając go, ponieważ będzie on zakłócał twoją zdolność oceny ze słuchu.

  • przytrzymaj dolną rurkę lub rurkę podsiodłową i „wyczuj” szlifowanie przez ramę. Byłbyś zaskoczony, jak to jest skuteczne. Używam go regularnie do oceny stanu piasty.

To wszystko, co mam.


Jest to kwadratowy stożek BB w starszym stylu.
Gary.Ray

2
w zależności od tego, gdzie mieszkasz (np. mieszkam w Kanadzie, wkrótce na drodze pojawi się mnóstwo soli) i jak późną zimą jeździsz, polecam spojrzeć na wymianę następnej wiosny. Nie ma sensu poddawać go zimowemu gniewowi (ponownie, jeśli mieszkasz w okolicy takiej jak ja).
tplunket

2

Mam jedną sugestię, aby dodać do tego wątku ...

... najlepszym sposobem sprawdzenia łożysk naboju jest sprawdzenieim. Zdejmij korby. Nie musisz w tym celu usuwać dolnych nawiasów, ale jeśli masz dostępne narzędzia, możesz również. Jest to dobra okazja do oczyszczenia czoła i skorupy BB i sprawdzenia, czy nie ma korozji. Aby sprawdzić łożyska, po prostu zakręć je palcem. Bardzo szybko zauważysz, czy jest jakaś gra lub szorstkość. Jeśli mają gładką masło, nie masz się czym martwić. Jeśli obracają się swobodnie, musisz pomyśleć o ich wymianie lub usunięciu i ponownym smarowaniu (jeśli masz na to ochotę i masz niezbędne narzędzia). Jedna strona rozdaje się przed drugą, więc będzie to oczywiste, kiedy to nastąpi. Osobiście, biorąc pod uwagę niski koszt nowych wsporników, myślę, że lepiej po prostu wymienić. W rzeczywistości można to zrobić w ramach zaplanowanej konserwacji, w zależności od przebiegu i jakości użytych części. Właśnie zrobiłem kopalnię (FSA MegaExo) po 3000 mil (DS kręciło się swobodnie, NDS było w porządku), więc wiem, że raczej nie zdobędę kolejnych 3000 mil, zanim będą musieli to zrobić ponownie. Jak wspomniano powyżej, możesz wbić łożyska w kasety w ziemię i nie uszkodzisz niczego innego. Chodzi tylko o przyjemność z jazdy i wydajność.


1
Twoje odległości wydają się trochę niskie. 3000 mil byłoby niezwykle krótkim okresem użytkowania wkładu suportu. 100 000 byłoby normalne. Osie stożkowe i stożkowe zużywają się szybciej, ale jest to bardziej spowodowane wnikaniem wody powodującym uszkodzenia, a nie zużyciem w wyniku prostego użytkowania.
Criggie

1

Jeśli korba się trzęsie lub podczas pedałowania w dolnym wsporniku słychać hałas, być może nadszedł czas, aby wymienić wspornik dolny.


„hałas z suportu” może również oznaczać luźne śruby tarczy lub zepsutą ramę, i najczęściej jest to pierwszy przypadek.
David LeBauer,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.