Jak naprawić ruch w zestawie słuchawkowym


10

Kupiłem używany rower i ogólnie idzie dobrze. Jednak w zestawie słuchawkowym jest niewielka gra, którą próbowałem zdiagnozować i rozwiązać.

To widelec bezgwintowy.

Wyregulowałem napięcie, odkręcając śruby pałąka i dokręcając górną pokrywę. Bardzo go dokręcam, a to trochę zmniejsza grę, ale kiedy mocno hamuję lub uderzam w wyboj, wciąż dostaję „clonk”, gdy przesuwa się do granicy możliwości dostosowania.

Użyłem tego artykułu o Sheldon Brown do terminologii, której używam poniżej, szczególnie to zdjęcie:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zrobiłem kilka zdjęć i mam pojęcie, na czym polega problem. Na tym zdjęciu ułożyłem od lewej do prawej pierścień przeciwpyłowy, a następnie pierścień kompresyjny.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Gdy pierścień kompresyjny zostanie umieszczony na rurze sterowej, między nimi jest niewielka szczelina. To może milimetr, chociaż nie mam tu nic do zmierzenia. Uważnie obserwując ruch, jestem całkiem pewien, że właśnie ta szczelina powoduje, że rura sterowa się klonuje.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zmierzyłem ster, a ma on 28,6 mm, czyli 1 1/8 ", zgodnie z linkiem powyżej strony Sheldona.

Dlaczego więc wokół pierścienia kompresyjnego jest przestrzeń? Jak najlepiej to rozwiązać? Czy muszę jakoś znaleźć mniejszy pierścień kompresyjny? A może brakuje mi czegoś?

Zaktualizowano: Dodano tekst do zdjęcia


Aktualizacja

Myślę, że brakuje mi części. Jeśli przyjrzysz się uważnie rozbitej grafice Sheldona, pierścień kompresyjny ma szczelinę, która pozwala jej skurczyć się na rurze sterowej i mocno ją przytrzymać. Mój pierścień kompresyjny jest solidny, więc nic nie może się skurczyć i chwycić. Uznanie dla Zen również, ponieważ wspomina, że ​​jest to klin. Rozejrzę się po domu, żeby sprawdzić, czy mogę znaleźć brakujące części. W przeciwnym razie nowy zestaw słuchawkowy powinien go posortować. Dziękuje wszystkim!


Zestaw słuchawkowy może mieć niewłaściwy rozmiar na podstawie ostatniego zdjęcia i komentarza.
Ken Hiatt

Wyścig koronny dla steru 1 1/8 jest o 1,4 mm większy niż rura sterowa, a wyścigi koronowe nie wymagają podziału, więc pomyślałbym, że to wyścig koronowy zamiast pierścienia kompresyjnego. To trochę stare pytanie!
Swifty

Odpowiedzi:


4

Pierścień zaciskowy jest klinem. Zawsze będzie tu miejsce i ruch, dopóki zestaw słuchawkowy nie zostanie zmontowany i wyregulowany.

Wygląda na to, że brakuje Ci części. Powinien być inny obręcz o kształcie klina i rozcięciu. To podzielony pierścień w lewym górnym rogu na poniższym obrazku. Ta część mocno chwyta rurę sterową i eliminuje klonowanie, którego doświadczasz.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Jeśli masz pewność, że wszystkie części są na miejscu i zmontowane we właściwej kolejności, masz 3 prawdopodobne powody, dla których możesz się przenieść:

  • Pierwszym z nich jest uszkodzenie wkładów łożyskowych. Może to pokazywać ruch jako prawidłowe ustawienie, chociaż zwykle na zestawie słuchawkowym zawiedzie najpierw jako szorstkie lub chrupiące uczucie.

  • Po drugie, może wystąpić ruch między ramą a miseczką zestawu słuchawkowego, co może oznaczać, że rama wymaga wymiany. Nie można tego naprawić za pomocą regulacji. Są sposoby, aby spróbować naprawić, ale najlepiej przyjrzeć się je wykwalifikowanemu mechanikowi.

  • Wreszcie, zestaw słuchawkowy może nie poruszać się, ale możesz odczuwać ruch w hamulcach, w zależności od tego, jak sprawdzasz ruch. Spróbuj sprawdzić ruch, stawiając rower na tylnym kole, obracając kierownicę maksymalnie w lewo lub w prawo, i sprawdzając ruch ręką wokół zestawu słuchawkowego. W ten sposób, jeśli będzie w zestawie słuchawkowym, poczujesz to bezpośrednio.

Mam nadzieję, że to jest pomocne.


Dziękuję za sugestie. Sprawdziłem i z tego, co widzę, żadne z nich nie dotyczy tego, co się ze mną dzieje. Widzę, że pierścień zaciskowy jest klinem i dokręcenie górnej pokrywy spowoduje, że będzie ściśle przylegać do łożysk, co się dzieje. Nic jednak nie spowoduje zaciśnięcia pierścienia na rurze sterowej i to właśnie tam występuje spadek.
Mac

Dodałem tekst do drugiego zdjęcia, wskazując, gdzie według mnie jest problem. To pomaga?
Mac

2

Nie widać na podstawie obrazu, ponieważ do tego momentu nie jest złożony, ale powinieneś również upewnić się, że masz wystarczająco dużo odstępu, aby kompresja była skuteczna. Przed założeniem górnego kołpaka rura sterowa powinna znajdować się około 5 mm poniżej elementu dystansowego, uszczelki itp., Który ma się jako najwyższy element.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca do ukończenia, otrzymasz opisany objaw (trzyma się dobrze, dopóki nie przyłożysz do niego nagłej siły, a następnie się poruszy).

Oto luka, o której mówię:

(przez: http://www.parktool.com/blog/repair-help/threadless-headset-service )

luka w zestawie słuchawkowym z witryny Park Tools


Dzięki Ken, napięcie jest zdecydowanie wystarczające. Aby powstrzymać ten ruch, dokręciłem go tak bardzo, że trudno było obrócić pręty! Oczywiście wycofałem się, zanim ponownie go wyjąłem :)
Mac

Dokręcanie zwiększa kompresję tylko wtedy, gdy jest wystarczająca szczelina. Z komentarza, który właśnie napisałeś (i powyższego pod odpowiedzią Zenbike), myślę, że nie masz wystarczającej luki. Podczas dokręcania górna pokrywa NIE powinna dotykać rury sterowej. Śruba stosuje kompresję, jeśli rura sterowa się zetknie, przestajesz dodawać kompresję.
Ken Hiatt

Wkrótce dodam zdjęcie, ale jestem pewien, że przerwa jest wystarczająca, aby uzyskać mnóstwo napięcia. Hmmm. Najwyraźniej nie wyjaśniam tego wystarczająco dobrze.
Mac

Tak, rozumiem do czego zmierzasz i mam dość luki.
Mac

Mam ten problem. Czy mogę po prostu wyjaśnić, że mostek nie może w 100% chwycić rury sterowej ?! To może wszystko wyjaśnić. Chociaż zastanawiam się, w jaki sposób ludzie „trzaskają” łodygami bez wystąpienia tego problemu…?
John Hunt
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.