Konserwacja zimowa przed oddaniem roweru do przechowywania w zimie?


20

Jakie czynności konserwacyjne należy wykonać przed oddaniem roweru do przechowywania na zimę? Czy są jakieś specjalne uwagi na temat przechowywania? Czy temperatura ma znaczenie? Jeśli przez całą zimę wisi na ścianie z felgi, czy wpłynie to na kształt moich felg? Wszelkie inne porady dotyczące przechowywania w zimie byłyby miło usłyszeć.


1
Jaki masz rower? Czy twoje felgi są szczególnie delikatne?
Neil Fein

2
przechowywanie? jedź dalej!
D'Arcy Norman,


Na tej stronie znajdują się co najmniej 2 inne pytania dotyczące przechowywania rowerów w okresie zimowym. Oba mają dobre rady; moja rada? połącz obie odpowiedzi w jedną dobrą na wiki społeczności.

@ wdypdx22 Moje pytanie dotyczy przechowywania w pomieszczeniu, podczas gdy jedno z pozostałych dotyczy przechowywania na zewnątrz. Chociaż można je połączyć w jedno pytanie, są na tyle różne, że prawdopodobnie powinny pozostać osobnymi pytaniami.
Kibbee

Odpowiedzi:


20
  1. Umyj to. Dokładnie osusz. Możesz nawet woskować, jeśli naprawdę kochasz swoją jazdę ...
  2. Poświęć łańcuch
  3. Nasmaruj wszystkie punkty obrotu (przerzutki, uchwyty hamulca itp.)
  4. Poluzuj napięcie kabli i nałóż niewielką ilość smaru na końce kabli.
  5. Jeśli huby nie były remontowane od dłuższego czasu, możesz to zrobić.
  6. Zdejmij sztycę, a jeśli metal jest pokryty cienką warstwą smaru, włóż go ponownie, ale zacisk siodła powinien być nieco luźny. W przypadku włókna węglowego usuń, wyczyść i włóż ponownie (bez smaru). Pamiętaj, aby ponownie dokręcić na wiosnę.
  7. Napompować opony do pełnego zalecanego ciśnienia.

Przechowuj rower w ciepłym miejscu i okresowo sprawdzaj napompowanie opony. Jeśli opróżnią się i będzie zimno, ściany boczne prawdopodobnie pękną, gdy ponownie je wypompujesz na wiosnę.

Jeśli wieszany, możesz okresowo zdejmować go i obracać kołami (i korbą), a następnie zawiesić go ponownie. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby zawieszenie roweru spowodowało wżeranie się na stożkach piasty, obracanie ich kilka razy w ciągu miesięcy nie zaszkodzi.


5

Przechowuję rowery w nieogrzewanym garażu i zawieszam je na suficie. Zawieszam je na ramie, a nie na kołach, aby upewnić się, że nie występują problemy z deformacją felg w tym czasie. W przeciwnym razie nie zrobię im nic więcej. Nie robię nic, aby je wyczyścić, ponieważ nigdy nie jestem pewien, kiedy je postawię, czy to tylko na tydzień, czy cały sezon. Nigdy nie miałem problemu z wiosną, gdy jakieś części skorodowały lub nie działały prawidłowo.


4

Zawsze przechowowałem rower zwisający z belki na strychu. Zdejmuję koła, spuszczam powietrze z opon i usuwam wszystkie elementy przymocowane do roweru, które nie są integralne (torba rowerowa, światła, butelki itp.). Zawieszam koła z osobnych haczyków.

Zawsze zostawiam tacę z osuszaczem w pobliżu miejsca, aby upewnić się, że wszelkie zbędne wilgoci w powietrzu są wchłaniane.

Zawsze zdejmuję sztycę i nakładam na słupek pastę węglową / smar przed ponownym włożeniem.

Poniżej pochodzi z Calfee

Na szczęście! Okazja do obalenia mitu, że nie należy smarować słupka węglowego! Nie wiem, od czego zaczął się mit, ale smary nie wpływają na kompozyty węglowe. Nasza rada jest prosta: jeśli sztyca mocno przylega, nasmaruj ją. Jeśli się ześlizgnie, odtłuszcz go. Jak wiadomo od wielu lat, kiedy aluminium i włókno węglowe stykają się ze sobą, może rozpocząć się korozja galwaniczna. Dlatego Calfee wykorzystuje tuleję z włókna szklanego jako podkładkę pod rurkę podsiodłową. Aluminiowa rura podsiodłowa (lub tuleja) i słupek węglowy spowodują korozję ramy i możliwe zatarcie słupka w ramie. Tuleja węglowa na aluminiowym słupku spowoduje korozję słupka. Słone środowiska przyspieszają tę korozję. Anodowanie jedynie spowalnia to. Jedynym powszechnym związkiem chemicznym, który uszkodzi włókno węglowe, jest zmywacz farby (który atakuje żywicę między włóknami). Ale istnieje wiele rozpuszczalników, które utrudniają ładną robotę malarską. Craig Calfee

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.