Czy istnieje coś takiego jak wolne koło, które nie klika?


14

Dźwięk kliknięcia wolnego koła na moim singlespeedie, gdy ten płynie na wybiegu, jest dla mnie denerwujący, więc obróciłem tylne koło i jechałem nieruchomo przez kilka miesięcy w błogiej ciszy. Ale konieczność ciągłego pedałowania, nawet podczas zjazdu, pokonywania wzniesień i pokonywania zakrętów, była prawdopodobnie jeszcze bardziej irytująca - dlatego dziś ponownie przewracam ją na wolne koło. Potem zastanawiałem się, czy jest coś takiego jak cicha piasta wolnego koła, którą mogę kupić? Jeśli tak, to czego szukam?


1
Co to za rower?
cutrightjm

Jest to jedna prędkość / fixie. Reid Harrier
wim

Niektóre marki klikają gorzej niż inne. Uważam, że Shimano jest zwykle dość głośne.
Daniel R Hicks,

3
A ja lubię hałaśliwy hub. Zagłusza kliknięcie w moje kości.
Daniel R Hicks,

Zauważyłem, że MTK Treka nie klikają.
Alexander

Odpowiedzi:


11

Jak już powiedziano, Shimano produkowało tylną piastę Silient Clutch. Ale to zostało powstrzymane kilka lat temu, więc jeśli uda ci się je zdobyć - masz szczęście.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kiedyś miałem jedną z nich i było naprawdę cicho. Był cięższy od standardowego piasty Shimano LX, ale był cichy i natychmiastowy.

Użyłem także hubów Chrisa Kinga. Jeśli włożysz dużo smaru do ich mechanizmu - również milczą. Prawie z większością wolnych kół, jeśli włożysz w nich dużo gęstego smaru, uciszysz je na jakiś czas. Chyba że jeździsz hubami Hope -)

Słyszałem o hubach Stealth - podobno milczą, ale nigdy nie miałem okazji ich wypróbować.

Równie dobrze możesz przeczytać ten wątek o cichych piastach, aby uzyskać więcej informacji.


1
Jednak zbyt gruby tłuszcz przylgnie do zapadek i skończy się to nierównomiernym
zużyciem

@WTHardziej, że jest to możliwe, ale nigdy nie zdarzyło mi się to (swobodnie lub zużyło się) w moich ośrodkach.
trailmax 25.01.2013

Widziałem więcej zapadających się palców niż noszenie, ale z tego wynika, że ​​jeśli nie wszystkie zapadają się, zwiększy to zużycie pozostałych zapadek.
WTHarper

Jestem prawie pewien, że nadal dokonują pewnych zmian, myślę, że to R085, są one wykorzystywane przez organy ścigania.
Nate W

1
@WTHarper Nie zgadzam się z twoją przesłanką, że jazda do przodu będzie cicha. Kiedy stało się to w środku zatłoczonego skrzyżowania na jednym z moich motocykli, było wyraźne „WTF!” rodzaj hałasu. Nie jestem pewien, z której części roweru pochodzi ...
Penguino,

6

Rowery policji / organów ścigania często mają cichy freehub. Ten rower Cannondale Law Enforcement nazywa go „tylną piastą Silent Clutch”, a konkretnie „R085” jako numerem modelu (dalsze googlowanie sugeruje, że to Shimano).


4

Piasty jednobiegowe z hamulcami coaster nie klikają, przynajmniej nigdy nie widziałem takiego, który klikałby tutaj w Europie.


Poprawny. Piasty hamulcowe Coaster i piasty Freecoaster nie klikają.
cherouvim

2

Nie znam innych motocykli, ale w BMX istnieje rodzaj piasty zwanej freecoaster - możesz wybiegać do tyłu i do przodu bez pedałowania, i jest cichy.

Najwyraźniej mają je również na rowery górskie .


Są zupełnie inną bestią do jazdy i utrzymania. Naprawdę nadaje się tylko do jazdy freestyle, chyba że jesteś żarłokiem do konserwacji rowerów i wymiany / przebudowy kół.
joelmdev

@ Jm2 OK, ale typ roweru nie został określony w pytaniu.
cutrightjm

To uczciwe, ale możesz również zdjąć łańcuch z roweru i uzyskać całkowicie cichą piastę. To nie oznacza, że ​​jest to dobre rozwiązanie tego problemu.
joelmdev

Poza tym mówimy tu o wolnych biegach, a nie o freehubach, choć pierwotnie OP nie było tego jasne.
joelmdev

1
Zdejmowanie łańcucha nie jest rozwiązaniem, ponieważ wtedy rower będzie bezużyteczny. Korzystanie z kolejki lub freecoaster jest. Najprawdopodobniej nie jest dobry do tego konkretnego zastosowania, ale jest to rozwiązanie, czy ci się to podoba, czy nie.
cherouvim1

Wydaje mi się, że pamiętam typ piasty, w którym zastosowano łożyska kulkowe w zwężającym się zagłębieniu, a nie zapadki, gdy pedałowałeś piłki naprężone (och) i podczas wybiegu zwalniają. To oczywiście milczy. A może marzyłem o tym?

Edytować. Wiedziałem, że nie śpię! Nazywa się to sprzęgłem poślizgowym .

Dalsza edycja: Powyższy link służy do konkretnej implementacji sprzęgła łożyskowego zwanego sprzęgłem poślizgowym. Stosuje się go ze sprzęgłami motocyklowymi i zapobiega przeskakiwaniu / blokowaniu tylnego koła, gdy agresywna redukcja spowodowałaby zbyt duże hamowanie silnikiem - w zasadzie odłącza silnik, gdy tarcza przytrzymująca sprzęgło łożyska jest nadmiernie napędzana, powodując boczne ruch i w ten sposób zmuszanie łożysk do dociskania do mechanizmu sprzęgła.

Ogólnie sprzęgła łożysk kulkowych (i rolkowych) (wolne koła) działają poprzez umieszczenie łożysk w szeregu pochylni na wewnętrznym bieżni napędzanej i lekkim oparciu o gładką zewnętrzną bieżnię (która przyjmuje napęd). Gdy bieżnia wewnętrzna obraca się do przodu, łożysko, które jest już lekko dociśnięte do wąskiej powierzchni rampy i do zewnętrznej bieżni, blokuje się i w ten sposób włącza napęd. Gdy koło się rozbiegnie, nacisk na łożysko zmniejsza się, gdy jest on wypychany z wąskiego kanału, a zatem wyłącza napęd (podobnie jak pedałowanie wsteczne)

Główną zaletą takiego sprzęgła jest to, że jest cichy, ponieważ nie ma zapadki, a ponieważ nie ma psów, efekt jest natychmiastowy, z zaangażowaniem w dowolnej pozycji wokół zewnętrznej rasy. Należy zauważyć, że im większe ciśnienie z napędu, tym większe zablokowanie napędu i wyścigów. Brud może powodować blokowanie się tych urządzeń i tym samym stać się stałym hubem!


1
Dobra pamięć - czy możesz dodać kilka uwag na temat zalet i wad tego sprzęgła poślizgowego? Jego bardzo mało prawdopodobna wikipedia wkrótce zniknie, ale najlepiej jest mieć odpowiedzi, które są samodzielne. Witamy również na stronie!
Criggie

0

Przyzwyczajam się do krótkiej odpowiedzi. Klikanie freehubów / wolnych kół jest jak dobre wino - to nabyty smak.

To powiedziawszy, im bardziej sucha jest piasta ze smarem, tym głośniej będzie. Możesz wycisnąć trochę smaru, aby wyciszyć wolne koło, jeśli wyschnie. Im cięższy smar, tym cichszy będzie kliknięcie. Niektóre freehuby wymagają bardzo lekkiego smaru ze względu na niskie napięcie sprężyny działające na zapadki; zbyt duża ilość smaru faktycznie powstrzyma je przed złapaniem podczas pedałowania do przodu. Nie znam jednak wolnego koła z tym problemem.

Jestem pewien, że niektóre marki wolnobieżnych są cichsze niż inne, ale nie mogę w tej sprawie zaproponować ci żadnych sugestii.

Na koniec należy zauważyć, że freehuby i wolne koła to dwa różne stworzenia, dlatego nieco zmodyfikowałem twoje pierwotne pytanie. Wyjaśnienie różnic jest dość łatwą, ale inną rozmową.


0

Sprawdź Stealth Hub od True Precision Components; w przeciwieństwie do zapadek, piasty te wykorzystują sprzęgło wałkowe. Są całkowicie bezgłośne, gdy wybrzeże, zaangażowanie jest natychmiastowe, a koszt jest astronomiczny;) Niedawno zbudowałem sobie nowe tylne koło do mojego roweru górskiego singlespeed, korzystając z jednego z nich i naprawdę lubię pływać w ciszy.

http://www.trueprecisioncomponents.com/

Chociaż teraz, gdy o tym myślę, motocykl ma prawdopodobnie rozstaw 120 mm; można go rozłożyć na 130, aby użyć standardowej piasty drogowej, lub przekładki do osi można dodać do wersji BMX.

Co się tyczy martwego sprzęgła, wydaje się, że nie jest takie, jak w Nexusie 3 w wersji Shimano Disc i znalazłem nowe koła za pośrednictwem importu J + B, które są zbudowane z cichych piast sprzęgła.


Stealth MTB front hub
Ciekawi

0

Mój Trek 950 z 1996 roku ma ciche sprzęgło. Może robią to również inne modele na rok ... Może 1997 950, a może lata 520. Jeśli ktoś ma informacje na temat remontu piasty bez jej uszkodzenia (R085), daj mi znać.


Ma jednak trochę mulisty wygląd i powiedziano mi, że korpus piasty jest inny i nie można go zastąpić zwykłym wolnym biegiem.
Red Oak

Liczy się tutaj model tylnej piasty. Czy możesz podać więcej informacji na ten temat? Jeśli przeczytam właściwy katalog Treka, wygląda na to, że masz piastę Shimano Deore LX 8. Czy to jest poprawne? Jeśli tak, jak pytano gdzie indziej: czy freehub jest po prostu cichy, czy rzeczywiście jest cichy?
Weiwen Ng

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.