Dolny przedział między angielskim a włoskim - kwestie dotyczące łańcucha


8

Planuję nową wersję i po raz pierwszy pracuję z ramą, która wymaga włoskiego suportu. Moje pytanie nie jest specyficzne dla kompilacji, ale ogólne pytanie o łańcuch.

Biorąc pod uwagę ten sam mechanizm korbowy, powiedzmy Shimano FC-6400 , odpowiedni angielski BB miałby symetryczne wrzeciono 113 mm (tj. 3H lub D-3H), podczas gdy odpowiedni włoski BB miałby 115 symetryczny wrzeciono (tj. 5H lub D-5H) .

Dlaczego długości wrzecion byłyby w ogóle różne? Dlaczego włoskie wrzeciono BB nie miałoby odsunięcia ramion łożyska o 2 mm przy zachowaniu długości 113 mm? Czy w tym przypadku łańcuch nie zwiększyłby się o 1 mm? Jeśli tak, jak należy to uwzględnić?

Odpowiedzi:


2

Sheldon Brown zwraca uwagę na różne długości wrzeciona związane ze średnicą rury podsiodłowej, wymieniając rozmiary Shimano BB. On mówi,

Shimano czasami określa dwie różne długości dla tego samego mechanizmu korbowego. Zwykle dotyczy to średnicy rury podsiodłowej. Zwykle preferowany jest krótszy wymiar, ale rowery z grubymi rurkami podsiodłowymi mogą wymagać dłuższych rozmiarów, aby pomieścić huśtawkę przedniej przerzutki.

Ze względu na szerszą powłokę BB Shimano może dopuszczać możliwość szerszej rury podsiodłowej, dlatego zaleca nieco dłuższy trzpień obrotowy, aby umożliwić prześwit przedniej przerzutki na szerszej rurze podsiodłowej. Różnica 1 mm w stosunku do łańcucha spowodowana różnicą 2 mm długości wrzeciona jest prawie nieistotna w przypadku większości jazdy, szczególnie w przypadku motocykli z przerzutką.


1
Podejrzewałbym, że oba wrzeciona BB mają stożek JIS, ponieważ dotyczą one tej samej korby. Zatem stożek korby spotkałby się ze stożkiem wrzeciona w tym samym położeniu od końca, prawda?
fideli

Ach, wasza aktualizacja ma dla mnie sens. Zdecydowanie tęskniłem za tą linią podczas czytania tej strony. Dzięki!
fideli

@fideli Usunąłem dyskusję na temat dłuższych stożków, ponieważ masz rację, stożek JIS powinien mieć tę samą długość.
Jason S

1
Ta odpowiedź jest zła. Nie znam wszystkich powodów, dla których Shimano wymieniał inną specyfikację dla ISO niż włoski, ale nie jest to założenie, że włoska rama miałaby grubszą rurkę podsiodłową. To nie ma sensu i nie jest tak, jak rowery. Pomiędzy korbą a kubkiem może być niewielki prześwit, być może do punktu, w którym liczy się 1 mm, i to jest jedyny powód, dla którego zaleciłbyś dłuższe wrzeciono dla włoskiego, wszystko inne jest równe.
Nathan Knutson,

@NathanKnutson Pewnie, odgaduję powody Shimano, więc powiedziałem „może”. Mógłbym brzmi to lepiej mówiąc szerszej BB powłoka sprawia, że szersze rury podsiodłowej to możliwe , ale nie jest to konieczne, i że może być to, co jest Shimano umożliwiając.
Jason S

4

Jak już wspomniałeś, celem posiadania różnych długości wrzeciona jest umożliwienie wyboru BB, który tworzy właściwą linię łańcucha, zapewniając jednocześnie odpowiedni odstęp od ramy. (Zazwyczaj 51 mm od środka BB do środka zestawu pierścieni łańcucha.

Założenie, że użycie włoskiego BB wymaga szerszego wrzeciona BB, jest nieprawidłowe. Nie powinieneś mieć problemu z użyciem włoskiego BB 70 mm x 113 mm.

To powiedziawszy, raczej nie zauważysz żadnej różnicy w wydajności zmiany z 1 mm różnicy w linii łańcucha, chyba że twoja oryginalna kulka była już znacznie przesunięta (niepoprawnie). Różnica nie ma znaczenia. Więc jeśli masz już 70 x 115, użyj go. Wydobrzejesz. Jeśli nadal musisz kupić BB, zamów 70 x 113.

Aby bezpośrednio odpowiedzieć na to, co myślę, jest twoim głównym pytaniem: Nie ma powodu, aby zmieniać długość wrzeciona, z wyjątkiem wygody korzystania z części, które są już pod ręką.

Mam nadzieję że to pomogło.


51 mm łańcuch może być nieco wysoki dla podwójnej drogi, którą planuję zbudować. Myślę, że to, co mnie zaskoczyło, to to, że ten sam BB, Shimano BB-6400, ma 68 x 113 dla angielskiego, ale 70 x 115 dla włoskiego. Dlaczego Shimano nie wypuściłoby na początek 70 x 113 mm?
fideli

51 mm to idealna specyfikacja Shimano. Nie uwalniają każdego rozmiaru na każdym poziomie jakości. Poszukaj czegoś o wyższym lub niższym poziomie jakości, w którym wydano właściwy rozmiar.
zenbike

2

Dlaczego długości wrzecion byłyby w ogóle różne? Dlaczego włoskie wrzeciono BB nie miałoby odsunięcia ramion łożyska o 2 mm przy zachowaniu długości 113 mm?

Nie mam pojęcia o tym. Wspaniałą rzeczą w standardach rowerowych jest to, że jest tak wiele do wyboru.

Sądzę, że ma to na celu utrzymanie tej samej ilości wrzeciona wystającego z osłony suportu na obu szerokościach.

Czy w tym przypadku łańcuch nie zwiększyłby się o 1 mm?

tak

Jeśli tak, jak należy to uwzględnić?

Są dwa sposoby, aby sobie z tym poradzić. Mogę wymyślić coś z głowy.

Możesz zignorować różnicę 1 mm, w systemie derailler różnica 1 mm w linii łańcucha nie jest tak duża. Twoje najniższe biegi mogą być nieco bardziej zakrzywione, ale na 8 lub 9 biegach myślę, że ci się uda.

Lub dlaczego nie uzyskać dolnego wspornika 70x113, szybkie google znalazło wiele z nich.


1

Czy zdajesz sobie sprawę, że szerokość pocisków na włoskich kulkach wynosi 70 mm, podczas gdy na anglojęzycznych kulkach wynosi 68 mm?

Bibliografia:

Arkusz szopki Sheldon Brown BB

Sheldon Brown w BB Sizes


W pełni świadomy, tak. Aby sparafrazować pytanie, dlaczego całkowita długość wrzeciona miałaby się zmieniać z powodu różnicy 2 mm szerokości BB, a nie tylko rozstawu ramion łożyska w skorupie BB? Twierdzę, że długość wrzeciona powinna zależeć wyłącznie od mechanizmu korbowego, z zamiarem udowodnienia, że ​​to twierdzenie jest błędne i wyjaśnienia.
fideli

O ile wiem, nie ma prawa naukowego, które wymagałoby wrzeciona 113 mm z angielskim BB. Wydaje mi się, że wybrali 113 mm, ponieważ działał, tj. Był wystarczająco długi, aby wykonać zadanie bez dodawania niepotrzebnej długości (i masy), ale czy 114 mm lub 115 mm też by działało? Postawiłbym tak. Innymi słowy, uważam, że za wyborem nie ma przekonującej logiki. Może Włosi lubią ładne okrągłe liczby, więc 115 mm zamiast 113 mm.
Zippy The Pinhead,

1

Dla kogoś, kto buduje pojedynczą prędkość, 1 mm różnica w łańcuchu jest ważna. Dla kasety 10-11-12sp z 50-60 mm (szczerze mówiąc nie pamiętam wysokości stosu) 1 mm to nic. Włoski BB do 110 mm 115, 120 ... BSA do 108 113 118 ... i na każde 5 mm rozmiar dochodzi do 2,5 mm zmiany w łańcuchu. Pamiętam, jak przełamałem jeden na raz i naprawdę musiałem jeździć na rowerze (MTB) w ten weekend z przyjaciółmi, nie mogłem znaleźć zapasu 118, więc dostałem 123 mm, wyregulowałem przedni DR i prawie nie zauważyłem żadnej różnicy. Czy bez klipów możesz powiedzieć, że Twoja stopa jest dokładna do +/- 5 mm?

Nawet Shimano nie produkowałoby tych tanich, gównianych kulek na każde 2 mm ludzie, ponieważ ludzie są fanatykami. Myślę, że Shimano wie lepiej. Żaden japoński producent nie wyprodukował włoskich ramek gwintowanych.

Uwielbiam odwrotne wątki, dlatego zastanawiam się, zanim przestawię ten klucz.


1
Witamy na stronie - poświęć chwilę na zapoznanie się z przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak wszystko się układa.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.