Jak mogę stwierdzić, czy felga jest wygięta, czy koło jest po prostu nieprawdziwe?


8

Jak mogę stwierdzić, czy felga jest wygięta, czy koło jest po prostu nieprawdziwe?


To interesujące pytanie (na które chciałbym znać odpowiedź), ale brzmi to tak, jakby każdy odpowiedział, że konstruktor wiedziałby. Może dodasz jeszcze więcej do tego, czego szukasz?
WTHarper

Odpowiedzi:


8

Ważna jest tutaj powszechna kwalifikacja: trenowanie jest umiejętnością, która korzysta z praktyki i doświadczenia (kurczak, jajko). Twoje koła są ważne i ważne jest, aby ktoś, kto wie, co robią, przynajmniej sprawdza twoją pracę, jeśli dopiero się uczysz (lub jeśli nie jesteś skłonny zaufać swojemu dobru w dużym ruchu na kołach, które sam sprawdziłeś) ).

To powiedziawszy, obręcz, która nie jest wygięta, powinna mieć mniej więcej równomierne napięcie na wszystkich szprychach, jeśli to prawda. Z drugiej strony wygięta felga będzie wymagać większego napięcia w niektórych miejscach, a mniejszego napięcia w innych. Tak więc zauważalnie nierównomierne napięcie szprych w prawdziwym kole jest jednym ze znaków, że felga może być wygięta.


3

Jeśli zdejmiesz oponę i całkowicie poluzujesz wszystkie szprychy, albo lepiej je również zdejmiesz i położysz obręcz na płaskiej powierzchni, powinno stać się jasne, czy obręcz jest zgięta, czy nie. Oczywiście wymaga to trochę pracy, która może być niepotrzebna, jeśli koło po prostu wymaga regulacji, więc spróbuję najpierw. Jeśli zawiedzie i zastanawiasz się nad wymianą lub naprawą obręczy, i tak trzeba ją usunąć.


3

Cóż, czasami obręcz jest wyraźnie wygięta, szczególnie jeśli na bokach są zagięcia. Ale jeśli nie jest wyraźnie zgięty i nie masz doświadczonego oka, musisz spróbować sprawdzić koło i sprawdzić, czy dobrze się porusza.

Niektóre drobne wgniecenia w obręczy można naprawić za pomocą odpowiedniego sprzętu, ale inne wymagają wymiany obręczy.

Poza tym musisz przeczytać książkę.

(Należy zauważyć, że jeśli koło nie jest szczególnie drogie, jest to dobra okazja, aby nauczyć się regulowania koła. Jeśli będziesz dość ostrożny (i użyjesz odpowiedniego klucza do szprych), nie spieprzysz go znacznie gorzej, i, chyba że to prawda, i tak będziesz musiał zabrać ją do sklepu. To dobry moment, aby spróbować spróbować kół.)

W odpowiedzi na @WTHarper:

Pomaga przede wszystkim wiedzieć, jak koło się poderwało. Jeśli samochód został trafiony, szanse na wygiętą felgę są dość wysokie. Jeśli to się „zdarzyło” - koło samo wyszło z wyrównania - wówczas wygięta felga jest bardzo mało prawdopodobna (i prawdopodobne jest pęknięcie szprychy). Jeśli zdarzyło się to podczas „miękkiego” upadku - np. Koło wysunęło się spod ciebie na luźnym żwirze - wtedy wygięta felga jest możliwa, ale mało prawdopodobna. Bardziej prawdopodobne jest, że niektóre szprychy zostały właśnie wyciągnięte. Jeśli zdarzyło się to podczas gwałtownego upadku lub uderzenia w przeszkodę, wygięta krawędź jest bardziej prawdopodobna, ale daleka od pewności.

(I powinienem wspomnieć o sprawdzaniu złamanych szprych: najpierw sprawdź, czy wszystkie szprychy są ciasne, a jeśli jakieś są luźne, sprawdź, czy faktycznie są zepsute. Byłoby bardzo niezwykłe, gdyby koło nie „taco” lekko, gdy pęka szprycha , a wymiana szprychy powinna przywrócić ją do normy przy stosunkowo niewielkim wysiłku).


2

Najlepszą radą jest, aby zanieść koło do utalentowanego konstruktora kół, który powinien być w stanie zweryfikować koło, jeśli jest to możliwe, lub odbudować je, jeśli jest potrzebne.

Wyważanie kół to jedna z tych rzeczy, które są bardziej sztuką niż nauką, a kiedy zaczynają się mylić, staje się jeszcze gorzej.

http://sheldonbrown.com/tooltips/truing.html


Mogę wiele powiedzieć o feldze poprzez inspekcję połączoną z krawędzią prostą, ale zbudowałem kilka kół i naprawiłem kilka. Per Alex, zabierz konstruktora kół i poproś go, aby przeprowadził cię przez kontrolę i sprawdzenie.
Ken Hiatt,

1

Po pierwsze: nie próbuj kręcić kołem, na którym polegasz bez doświadczenia!

Jeśli napięcie szprychy jest wysokie po stronie odchylenia obręczy, możesz poprawić wartość rzeczywistą, dostosowując napięcie szprychy. Jeśli po stronie odchylenia napięcie szprychy jest niskie lub naprężenia są z grubsza równomierne, wówczas felga jest zgięta, a próba naprawienia jej naprężeniem pogorszy równowagę napięcia.

Jeśli dość dobrze słyszysz dźwięki, możesz sprawdzić napięcie, wyrywając szprychy. Albo zrywaj krzyż (w takim przypadku pamiętaj, że splatasz napięcie dwóch szprych) lub wytłum szprychy z krzyża i zrywaj jedną szprychę z boku krzyża.

Na nieoszlifowanych kołach można bezpośrednio porównać naprężenia szprych po obu stronach (pochodzących z różnych kołnierzy piasty). Jeśli koło jest wysunięte (jak w przypadku przekładni tylnych lub większości kół z hamulcem tarczowym), należy zwrócić uwagę na względne napięcie w odniesieniu do szprych po tej samej stronie i porównać je między szprychami po obu stronach koła w pobliżu odchylenie.

Na przykład, jeśli mam tylne koło jezdne z odchyleniem obręczy w lewo (bez napędu), wiem, że szprychy z prawym kołnierzem (napęd) mają większe napięcie niż lewe, więc nie mogę bezpośrednio porównywać tonów. Zerwę kilka szprych z lewym kołnierzem w pobliżu odchylenia, a następnie kilka innych szprych z lewym kołnierzem wokół koła, i zrobię to samo dla szprych z prawym kołnierzem. Jeśli szprychy z lewym kołnierzem na odchyleniu obręczy są mocniejsze niż przeciętnie, a szprychy z prawym kołnierzem są luźniejsze niż średnia, to mogę to zrobić za pomocą klucza do szprych. Jeśli jest odwrotnie lub jeśli boki są takie same, to jest to wezwanie do osądu (dotyczące tego, czy wyrównanie będzie w stanie skorygować odchylenie przy zachowaniu akceptowalnie równego napięcia).


„Po pierwsze: nie próbuj kręcić kołem, na którym polegasz bez doświadczenia!” To najbardziej przydatny komentarz tutaj. Mam w głowie, że powinienem spróbować budowy kół, więc powinienem zacząć od przycięcia tych wygiętych felg, które mam, prawda? Jeśli dodawanie nowych wypaczeń do obręczy jest umiejętnością, to mam ją.
Trass Vasston,

0

Przyczyna twojego pytania powinna prawdopodobnie określać, czy felga jest wygięta, czy po prostu wymaga „regulacji” przez wykwalifikowanego konstruktora kół. Jeśli przyczyną problemu jest kontakt z pojazdem lub innym stałym przedmiotem, istnieje duża szansa, że ​​koło jest rzeczywiście wygięte i prawdopodobnie będzie musiało zostać całkowicie odbudowane lub wymienione (wymiana może być bardziej opłacalna). Jeśli właśnie odkryłeś, że koło wydaje się „kołysać” w pewnym miejscu lub trze ramę lub widelce w określonym obszarze, problem prawdopodobnie dotyczy obręczy koła, która wymaga korekty lub wymiany szprychy w pewnym obszarze felga. W obu przypadkach, w trosce o bezpieczeństwo i trwałość felg, sugeruję, aby w sklepie rowerowym dobrze poinformowany konstruktor kół spojrzał na koło. Że'

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.