Czy dzisiejsze motocykle są „lepsze” niż kilka dekad temu?


17

Chcę kupić rower szosowy do pracy. W pobliżu jest facet, który znajduje starsze motocykle szosowe (np. Z lat 80-tych) i je naprawia. Czy są wady posiadania starszego motocykla (zakładając, że ma odpowiednią regulację) w porównaniu z wydaniem roweru w zeszłym roku?


Dlaczego powinien to być rower szosowy? Czy podczas podróży do pracy nigdy nie musisz nic nosić?
gerrit

3
@gerrit Jaki typ roweru sugerujesz? Może „rower szosowy” ma węższą definicję niż zamierzam.
Joe,

Nie jestem pewien, ale dla mnie rower szosowy jest rowerem przeznaczonym wyłącznie do użytku na drodze bez noszenia rzeczy, trochę jak rower wyścigowy. Może się mylę, ale nazwałbym rower rowerem miejskim lub rowerem dojazdowym.
gerrit

2
Nie odpowiedź, ale ... Myślę, że nowoczesne produkty konsumenckie, w tym rowery (w każdym przedziale cenowym) cierpią z powodu programowanego starzenia się, „polityki planowania lub projektowania produktu o ograniczonym okresie użytkowania, więc stanie się przestarzały, to znaczy , niemodny lub przestaje działać po pewnym czasie. ”
Czułbym

7
@Gerrit Rower szosowy oznacza po prostu rower przeznaczony przede wszystkim do jazdy po drodze - może być przeznaczony do wyścigów, wycieczek lub dojazdów do pracy. Ludzie skupiają się trochę na motocyklach wyścigowych (wszyscy lubią być szybcy), a nawet zaczynają używać „roweru szosowego”, aby odnosić się tylko do nich, tak jak ty, ale tradycyjnie jest to szersza kategoria.
Cascabel,

Odpowiedzi:


25

Ostatnią znaczącą poprawą technologiczną w standardowych rowerach była indeksowana zmiana biegów. Indeksowanie tego nie jest aż tak wielkim problemem, ale ta funkcja daje również możliwość zmiany obciążenia pod obciążeniem (co jest dużą sprawą). Myślę, że ta zmiana nastąpiła pod koniec lat 80., ale moja pamięć do chronologii jest słaba.

Tak, od tego czasu otrzymaliśmy hamulce V, hamulce karbonowe, „kompaktowe” zestawy korbowe i kilka innych rzeczy, ale nie są to fundamentalne zmiany, tylko drobne udoskonalenia (jeśli to).

Jeśli chodzi o „niestandardowe” motocykle, największą zmianą były prawdopodobnie ulepszenia piast z przekładniami. Przeszły one od modeli 3-biegowych, nie ośmielających się zmieniać pod obciążeniem lub będziesz rozbijać to na modele wielobiegowe lub ciągłe, które zachęcają do zmiany biegów pod obciążeniem.

Poczyniono również postępy w zakresie leżącej technologii, ale nie sądzę, aby nastąpiły zmiany w grze (choć nie jestem tego zainteresowany).

Główny problem z rowerem powyżej 15-20 lat polega na tym, że coraz trudniej znaleźć części zamienne. W szczególności, jeśli kupujesz starszy rower, możesz od razu kupić zapasowy tylny zestaw wskaźników, aby mieć go pod ręką. I nie polecałbym kupowania roweru szosowego z oponami 27 ”, ponieważ trudno będzie znaleźć opony zastępcze (z wąskiej odmiany„ wyścigowej ”).


Dobrym sposobem na obejście konieczności zaopatrywania się w wąskie piasty i koła jezdne jest wybicie tylnych haków w celu przyjęcia piasty kasety 130 mm. Nadal możesz używać zmiany tarcia (chociaż może być konieczna wymiana tylnej przerzutki ... są one dość niedrogie).
WTHarper

+1 To są świetne rzeczy do przemyślenia, zwłaszcza części zamienne.
Joe

2
Co z hamulcami? Nowoczesne hamulce wydają się znacznie sztywniejsze i bardziej skuteczne niż stare z mojej młodości.
Mac

2
@Mac - Jedynymi ważnymi czynnikami związanymi z wydajnością hamulca (zaciskiem) są elastyczność mechanizmu i dźwigni. Tanie minione lata hamulce z bocznym pociągiem źle się ugięły, ale jednostki lepszej jakości nie, a wsporniki jeszcze mniej. Hamulce typu V są skutecznie wspornikami, a jedyną różnicą w działaniu jest względna dźwignia dźwigni hamulca, którą można usztywnić lub zmiękczyć według woli (producenta).
Daniel R Hicks,

7
+1, dodałbym do tego „brifters”. Znacząca poprawa polegała na przeniesieniu indeksowanych dźwigni zmiany biegów z dolnej rury do dźwigni hamulca.
Angelo

10

Odpowiedź na twoje pytanie najprawdopodobniej będzie również kwestią osobistego gustu. Jestem także jednym z „mało nowych osób w ostatnich dziesięcioleciach”. Godne uwagi wyjątki to:

 • Zatrzaskowe systemy pedałów, w tym sprawdzone, do których można również wejść.
 • Oświetlenie ewoluowało od „zawsze coś zepsutego” do „zapomnienia o tym, będzie działać” z piastami dynamo, okablowaniem koncentrycznym i lampami LED (jeśli nie możesz okablować tylnego światła wewnętrznie przez ramę, zamiast tego użyj dobrej tylnej lampy akumulatorowej ) .
 • Indeksowane zmiany biegów z dużą precyzją to coś, co osobiście bardzo doceniam. Jednak do codziennego użytku (i brudu) technologia tak naprawdę nie stała się lepsza, ponieważ 8 kół zębatych było normą.

Prawie wszystko, co mógłbyś dostać tak wiele dekad temu jak dziś, a nawet lepiej. Niektóre najnowsze technologie, których chciałbym uniknąć, obejmują

 • Zbyt sztywne ramy: nawet Eddy na swojej starej stalowej ramie nie mógł znacznie zwiększyć temperatury ramy przez pedałowanie. Stal jest prawie idealnie elastyczna, a energia, której potrzebujesz (nie na stałe), nie zostanie utracona.
 • Dużo kół zębatych z tyłu i długie druciane osłony: Nigdy nie doświadczyłem bardziej precyzyjnej zmiany biegów niż przerzutki i przerzutka w dół Dura Ace 8x . Odległość ząb ma znaczenie, a dodanie kół zębatych naprawdę nie przyniesie więcej przydatnych narzędzi. Osoba dojeżdżająca do pracy widzi każdą pogodę i liczy się niezawodność.
 • Ramy i hamulce z wąskimi (tj. Standardowymi) prześwitami: Nadejdzie zima, a jeśli nie będziesz żył w raju, prędzej czy później przydadzą się błotniki (tak, mogą dobrze wyglądać i dobrze działać ).
 • Niezbyt kompaktowa droga podwaja się: jeśli zawsze ścigasz się z zawodowcami, biegnij 53x42 lub 52x39. Jeśli nie, istnieją opcje, które lepiej do Ciebie pasują .
 • Opony węższe niż 25 mm (ale najnowszy trend jest na szczęście oddalony od 20 ... 23 mm): Nie przyspieszą cię, ale sprawią, że poczujesz się mniej komfortowo.
 • Ramy i części z włókna węglowego: węgiel nie reaguje z wdziękiem na nadużycia, do których nie jest przeznaczony. Co więcej, zbyt trudno jest ustalić, co może zostać zepsute. To wyklucza większość części z włókna węglowego do codziennego roweru.

Aspekt części zamiennych do klasycznych motocykli nie stanowi większego problemu, jeśli wybierzesz rower mądrze. Większość ok. Rowery szosowe w wieku 20 ... 25 lat będą bardzo sprawne dzięki częściom, które można łatwo zdobyć. Nowoczesne motocykle nie zawsze są lepsze: wystarczy spojrzeć na „nowoczesne” dolne wsporniki i zadać sobie pytanie, co trwa dłużej niż pięć lat ...


Jeśli chcesz, możesz kupić nowy stalowy rower. Dlaczego miałoby być gorzej niż stary, stalowy? A twierdzenie, że 30-letnia przerzutka lub hamulec dura ace będzie działała lepiej lub będzie bardziej niezawodna niż nowa, nie ma żadnego sensu, bez względu na liczbę trybików umieszczonych z tyłu.
super

Gdzie stwierdziłem, że nowy stalowy rower byłby gorszy od starego? Jak powiedziałem, jest to osobista opinia, ale wciąż muszę znaleźć „nowoczesny” tylny system zmiany biegów, który prawie nigdy nie wymaga żadnych regulacji ani innych czynności konserwacyjnych i po prostu działa tak dokładnie, jak moje maksimum. 26-letnia Dura Ace (która nie była intensywnie używana przez dłuższy czas).
bhell

Przepraszam, jeśli źle zrozumiałem ramkę. Po prostu uważam, że a) wiek ma wpływ na wszystko, i chociaż coś było 25 lat temu, z pewnością nie jest już tak dobre, i powinieneś wziąć to pod uwagę przy zakupie starych; oraz b) Uważam, że wyrażenie „prawie wszystko, co można dostać tak wiele dziesięcioleci temu jak dziś”, jest sprzeczne z rozsądkiem lub zdrowym rozsądkiem. Bardzo pasjonuję się motocyklami i mam kilka dobrze utrzymanych starych modeli, które absolutnie uwielbiam, ale wsiadasz na nowoczesny rower i mój Boże, jesteś w innym świecie - przesuwanie, hamowanie, czas reakcji, skręcanie, ...
super

7

Są lepsze, jeśli chcesz zainwestować sporo pieniędzy. To zależy od twojej sytuacji. Czy Twoja droga do pracy jest tylko asfaltowa, czy zawiera brud lub śnieg? Czy wykorzystasz go tylko do dojazdu do pracy i do pracy, czy też do zakupów spożywczych i okazjonalnej jednodniowej lub kilkudniowej wycieczki? Czy jesteś na płaskim terenie, czy wokół są strome zbocza?

Używam wysokiej klasy roweru turystycznego do codziennych dojazdów, 9 km w jedną stronę z różnicą wysokości 120 m, w klimacie subarktycznym; tutaj mamy 7 miesięcy pokrywy śnieżnej, temperatury spadają poniżej -20 ° C, a czasami nawet do -40 ° C, i głęboka ciemność. W tych okolicznościach jadę 2-pasmową drogą, którą często uczęszczają ciężkie ciężarówki. Te okoliczności, w połączeniu z faktem, że wybieram się na sporadyczną kilkudniową wycieczkę, skłoniły mnie do zainwestowania w przyzwoity rower, ponieważ światła, biegi, wydajność zimowa i trwałość są kluczowymi kwestiami. Ryzyko kradzieży w mojej okolicy jest bardzo niskie.

Niektóre odpowiednie nowe technologie mogą obejmować:

To, czy naprawdę potrzebujesz, to inne pytanie. 20-letnia niezniszczalna stalowa rama może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. Zasadniczo wyżej wymienione elementy można zainstalować na starej ramie (z wyjątkiem napędu pasowego), ale IMO byłoby głupie, ponieważ jeśli chcesz zainwestować dużo pieniędzy, możesz równie dobrze uzyskać nową ramę, jak dobrze. Wszystko zależy od twoich życzeń i priorytetów.


1
Tylko asfalt, dobrze utrzymane drogi i ścieżki rowerowe; tylko do iz pracy; okolica jest nieco pagórkowata, ale prawie zawsze ładna pogoda (południowa Kalifornia). Ryzyko kradzieży w mojej okolicy (tj. Wokół kampusu akademickiego) jest prawdopodobnie dość wysokie.
Joe,

Ryzyko kradzieży sprawia, że ​​rower z lat 80. to dobry pomysł - przeczytaj, jak sprawić, by był mniej atrakcyjny - taśma kaczki, farba matowa, naklejki, (fałszywe?) Błoto ... „Drogie, nowe i lśniące” nie jest tym, czego chcesz .
mattnz

Nie rozumiem tego Dlaczego mówicie, że 20-letnia stalowa rama jest lepsza niż nowa stalowa rama? Chodzi mi o to, że rower jest serwisowany od 20 lat, a co za tym idzie , dlaczego według ciebie będzie on trwał dłużej: publicbikes.com/p/... Kradzież jest jedynym powodem, o którym mogę myśleć - chociaż dobrym.
super

Nie twierdzę, że 20-letnia stalowa rama jest lepsza niż nowa stalowa rama.
gerrit

6

To jest trochę subiektywne pytanie i na koniec dnia najlepiej jest wypróbować parę do porównania, ponieważ musisz czuć się swobodnie.

Główną różnicą jest technologia - w górnej części dokonano radykalnych ulepszeń w zakresie materiałów, przyczepności, elastyczności, masy itp., Które spływają na rowery konsumenckie. Części zamienne do starszych motocykli również mogą być niedostępne.

Jeśli jesteś normalnym, dojeżdżającym do pracy na co dzień, dobrze utrzymany rower z lat 80. może być absolutnie w porządku, ale bardziej nowoczesny rower może być nieco lżejszy, nieco bardziej zdolny do wchłaniania nierówności, mieć lepszy system biegów, a to może sprawić, że różnica, jeśli używasz go codziennie.


3
Powiedziałbym, że drugą ogromną różnicą jest cena. Rower podstawowy może oferować ci 700 USD zupełnie nowy, ale rower vintage (nawet BARDZO wysokiej jakości) będzie o połowę mniejszy. Istnieje kilka bardzo wysokiej jakości motocykli z lat 70-tych i 90-tych, które zapewnią Ci większy zwrot z inwestycji. (Również biorąc pod uwagę materiały ramy - ramy ze stali w stylu vintage są idealne do dojazdów. O wiele bardziej rozsądne niż nowoczesne aluminium.)
WTHarper

@WTHarper Price to główny powód, dla którego rozważam starszy rower. Dlaczego uważasz, że kradzież jest bardziej sensowna?
Joe

@Joe Steel to świetny materiał, ponieważ jest trwały i wybaczający! Aluminium ma tendencję do powstawania pęknięć i pęknięć, które nieoczekiwanie zawodzą, podczas gdy można rozbić i zgiąć stalowe ramy i po prostu wygiąć je z powrotem (do pewnego momentu). Stal można również dość łatwo naprawić / zmodyfikować / odmalować. Wysokiej jakości podwójnie cieniowana, spawana za pomocą filetów rama chro-mo może mieć masę porównywalną do ramy aluminiowej i wytrzymać ponad 40 lat!
WTHarper

@Joe Aluminium sztywniejsze niż stal, dzięki czemu jazda jest trudniejsza, każda wibracja i nierówność są przenoszone przez ramę do ciebie. Stal się pochłania, pochłaniając drobne wibracje i nierówności, dzięki czemu jazda jest płynniejsza i bardziej komfortowa. Stal nie musi być cięższa od aluminium - zwłaszcza jeśli patrzysz na stal z najwyższej półki lat 80. w porównaniu z nowym aluminiowym motocyklem klasy podstawowej.
mattnz,

3

Kupno starszego, dobrze wykonanego i dobrze utrzymanego roweru jest lepsze w mieście w Holandii. Nowoczesne motocykle są lżejsze i mają mniej materiału; są mniej wytrzymałe.

Obecnie mam używany motocykl z lat 80-tych z 3 biegami i hamulcami bębnowymi, które zamiast linek używają dźwigni i żelaznych prętów. Jedyne, co muszę od czasu do czasu wymieniać, to lampy.


Co takiego jest w Holandii, co sprawia, że ​​chcesz mieć bardziej wytrzymały rower? Trudne drogi? Brzydka pogoda? Obie? Coś innego?
jimchristie

1
Surowi ludzie. Poważnie, w większości przypadków, gdy umieszczasz swój rower w miejscu publicznym, wiele innych osób również to zrobi, po prostu rzucając swoje rowery na twój. Czasami to wiatr powoduje, że motocykle wpadają do domina, jeśli są ustawione w linii na swoim standardzie.
RobAu

Tak, to wada cienkich rurek, które łatwo się zapinają!
Angelo

Tak, ale możesz kupić nowoczesny rower miejski o nieporęcznej i wytrzymałej ramie. Dlaczego mówicie, że stary będzie trwał dłużej w porównaniu? Nie można porównać starego, mocnego roweru miejskiego z nowym lekkim rowerem szosowym. To nie w porządku. Porównaj go również z nowym, nieporęcznym rowerem miejskim.
super

Jeśli porównać ceny zupełnie nowego, wysokiej jakości roweru „transportowego” i
używanego

2

Jeśli myślę o moim nowoczesnym rowerze szosowym w porównaniu z rowerami szosowymi, którymi jeździłem w latach 80., istnieje kilka znaczących różnic:

 • Indeksowana zmiana biegów - zmiana biegów po prostu działa, a dzięki nowoczesnym systemom są one bardzo szybkie i można je wykonać pod obciążeniem.
 • Dźwignie STI - jeśli chodzi o rowery szosowe, jedną z największych udoskonaleń było zintegrowane dźwignie zmiany biegów i dźwigni zmiany biegów, co oznacza, że ​​nie trzeba już odrywać rąk od kierownicy podczas zmiany biegów. Jest to ogromna zaleta, szczególnie podczas jazdy w ruchu ulicznym.
 • Hamulce, które faktycznie działają. W każdych warunkach. Nawet przyzwoity zestaw nowoczesnych hamulców szczękowych jest bardzo dobry, bez uwzględnienia tarcz, hydrauliki itp.

Jak wspomnieli inni, istnieje wiele innych czynników - dostępność części zamiennych, czy rower ma odpowiednie przełożenie (lub może być odpowiednio zmodyfikowane), a także prześwit między oponami.

Ale choć mam trochę nostalgii do starszych motocykli szosowych, nie mam złudzeń co do tego, jak okropnie jeździły - osobiście nigdy nie wrócę. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz uzyskać bardzo dobry stosunek jakości do ceny, nawet w przypadku nowszego (<5 lat) używanego roweru.


Witamy w Bicycles @John. Dobra pierwsza odpowiedź. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych członków, zalecamy wycieczkę, aby jak najlepiej wykorzystać stronę. Dobrze cię tu widzieć
andy256

1

Kiedy nadejdzie czas, może być trudniej znaleźć części do starszego motocykla.


1

Starsze motocykle szosowe z lat 80. (zwłaszcza te z niższej półki, zwane „rowerami treningowymi”) często mają duży prześwit na opony. Oznacza to, że możesz jeździć na większych i wygodniejszych oponach w zakresie + 30 mm lub węższych oponach z błotnikami pełnej długości.


1

Aby dodać kolejną odpowiedź.

W tym roku przejechałem 210 km Eroica Italia. Wymaga to użycia roweru sprzed 1987 roku. Mój był od 1980 roku. Dość wysoki rower wyścigowy w ramie ze stalową ramą z 12 biegami. Koła Campag, koła zębate Shimano 600 (podobne do dzisiejszych Ultegra). kosztowało mnie 100 dolców.

 1. Jak wspomnieli inni, niektóre części zamienne są trudne do zdobycia. Shimano nadal produkuje tylne koła łańcuchowe, ale nie są one tej samej jakości, co w przeszłości. Niektóre szyszki campag (przedmiot konsumpcyjny) są bardzo trudne do znalezienia. BB i zestaw słuchawkowy to francuski wątek na moim rowerze, znowu trudny do znalezienia, chociaż specjaliści tacy jak Velo Orange mogą pomóc w cenie.

 2. Jeśli chodzi o wydajność, nie ma dużej różnicy. Stal jest wygodna. Lata 80-te zaczęły się pojawiać. Geometria jest fajna. Wydajność osiągnięta podczas niektórych alpejskich wspinaczek, które wykonuję, wynosi około 5%.

 3. Zatrzaskowe pedały są naprawdę fajne. Jedź albo zatrzaskowy albo w tenisówkach. Skórzane buty w starym stylu z korkami to kiepskie rozwiązanie.

 4. Przekładnia: trudno uzyskać ten sam zakres biegów bez konieczności potrojenia. Zmieniłem przednie pierścienie na 38x50 i umieściłem 14x28 z tyłu, ale ciężka praca na stromych podjazdach. Eroica ma odcinki 15% off road.

 5. Hamulce: są śmieciami, podobnie jak pedały kolejna biggie. Zmieniłem szczęki hamulcowe na nowoczesne mieszanki, co pomogło, ale system jest słaby w porównaniu do nowoczesnych zacisków.

 6. Manetki Downtube: szczerze mówiąc myślałem, że to najgorsza rzecz w jeździe na rowerze retro, ale tak naprawdę nie przeszkadzało mi to. Możesz mniej zmieniać bieg i oczekiwać więcej - ale i tak masz tylko 12 biegów.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest nieco bardziej niespokojne, aby wyregulować i odpowiednio skonfigurować i wychodzi z regulacji szybciej: pedały, dolne wsporniki przed nabojami, zestawy słuchawkowe. Stal to jednak przyjemny materiał ramy, lepszy niż dzisiejsze rowery aluminiowe średniej klasy.

Mam kolejny rower wyścigowy retro, który wyposażyłem w tłuste opony. Pochodzi ze śmietnika i używam go do jazdy na naszych zarażonych ulicą rowerowych złodziejach.


1

Hamulce są dziś znacznie lepsze niż w latach 80. Używałem komponentów Shimano i Campagnolo w obu epokach i z mojego doświadczenia wynika, że ​​nowsze hamulce mają większą siłę hamowania i lepszą modulację. Mam ograniczone doświadczenie z tarczami drogowymi (w naszym tandemie mamy gigantyczną tylną tarczę i wypróbowałem kilka nowych motocykli z tarczami), ale jeśli cokolwiek okaże się, są one jeszcze mocniejsze.

Przesuwanie indeksu rzeczywiście zmieniło grę, ale ogólnie zmiana jest również płynniejsza. Shimano, Campagnolo, SRAM, a teraz inni, tacy jak FSA i Rotor, opracowali wszystkie komponenty układu napędowego, aby współpracowały ze sobą jako system, z pochylniami i łańcuchami, aby zmiana biegów była płynniejsza i cichsza. Stary żart polega na tym, że najcichszym gruppo jest Campy po 10 000 mil, ale nowsze systemy zmieniają się płynniej.


-1

Nie zgadzam się całkowicie z niektórymi wypowiedziami tutaj.

Jeśli lubisz stare motocykle, jeśli chcesz, aby wyglądało, wybierz. To doskonały powód, wiele osób kupuje i konserwuje stare motocykle, ponieważ są bardziej klasyczne i ładniejsze. Nie ma w tym nic złego, twoja pasja jest całkowicie szanowana. Osobiście uważam, że coś w tym jest absolutnie wspaniały.

Po prostu wybierz ostrożność, ponieważ wiek i rdza atakują ramę i elementy, więc powinieneś uważać, aby rama nie była zbyt zardzewiała, jeśli chcesz ją odzyskać, i sprawdzać rower pod kątem pęknięć co tydzień.

Z drugiej strony, chociaż prawdą jest (prawdopodobnie), że w ostatnich latach nie nastąpił ogromny postęp w mechanice rowerów, to jednak prawdziwe postępy w materiałach, technikach produkcji i zasadach mechanicznych sprawiają, że nowe komponenty są znacznie lepsze i trwałe.

Gwarantuję ci, że nowa przerzutka 2015 potrwa znacznie dłużej niż nowa wyprodukowana 25 lat temu. Dzieje się tak, ponieważ mimo że zasada mechaniczna jest taka sama, nowa przerzutka ma lepsze łożyska, lepiej izolowana, a cała konstrukcja jest bardziej solidna, co oznacza, że ​​podczas zmiany przełożeń jest mniej tolerancji, co ostatecznie sprawi, że będzie działać lepiej i dłużej.

Dotyczy to wszystkich innych komponentów, ale głównie tych, które mają ruch: na przykład piasty, zestawy słuchawkowe, korby.

Lepsza jakość nowoczesnych produktów będzie również bardziej zauważalna podczas korzystania z roweru, ponieważ poczuje się bardziej solidna i mniej elastyczna podczas mocnego pedałowania, hamulce będą działać lepiej, koło będzie się mniej elastycznie itd.

Oczywiście, jeśli porównasz starą przerzutkę Dura Ace (jedne z najlepszych) z super tanią, wysłaną do ciebie z Chin za 10 USD, stary może być lepszy, ale jeśli porównasz 25-letnią (z lat 90.) Dura Ace dzięki nowoczesnej Tiagra (jedne z najtańszych marek Shimano), gwarantuję, że nowa będzie działać znacznie, znacznie lepiej. Użyłem ich obok siebie, a 25 lat ewolucji robi dużą, dużą różnicę.

Spójrz na nie, stare i nowe . Zobacz, jak różne są na przykład hamulce? Więcej materiału, mniej giętkości, lepsze łożyska, zasada mechaniczna poprawiona przez dziesięciolecia, wszystko oznacza, że ​​będą trwać dłużej i będą działać znacznie, znacznie lepiej.

Tak jak w przypadku większości rzeczy, używanie starszego pojazdu (samochodu, motocykla, łodzi, roweru) oznacza, że ​​będziesz mieć koniecznie mniejszą wydajność i więcej kosztów utrzymania. Nie twierdzę, że starszy rower doprowadzi Cię do bankructwa i przetrwa, jeśli będziesz ją dobrze traktować, ale uwierz mi, będzie różnica.

Jeśli jednak chcesz wybrać starsze, nie mogę zrobić nic innego, jak tylko zapłacić ci fajne, zimne piwo, kiedy cię zobaczę.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.