Dlaczego piasty mają tak różne średnice?


9

Jestem ciekawy: dlaczego niektóre piasty mają znacznie większą średnicę niż inne? Czy to względy estetyczne? Czy istnieją kompromisy w zakresie kosztów / funkcjonalności? Weźmy na przykład ten hub Dura-Ace - dość chudy. To samo dotyczy klasycznego centrum rekordów Campy . Porównaj z dużo grubszą piastą Tiagra lub piastą przednią Phil Wood . Mówię tylko o standardowych piastach, a nie o wewnętrznych zębatkach, mechanizmach napędowych, dynamach itp. [Dodanie po odpowiedzi DR Hicksa: nie mówię też o kołnierzach piast, ale raczej o lufie piasty piasty].


Co ciekawe, piasty Dura-Ace i Campy wydają się mieć duży kołnierz (porównując średnicę kołnierza ze średnicą osi). Tiagra to mały kołnierz. Część pozornej różnicy jest prawdopodobnie tylko iluzją, ale wyraźnie istnieje również pewna „prawdziwa” różnica. Piasty Phil Wood są z definicji zbudowane jak czołgi, więc to trochę poza spektrum. (Ale gdy porównasz ceny, zobaczysz jego część - Dura-Ace jest około 5 razy wyższa niż Tiagra.)
Daniel R Hicks

Oznaczam Cię jako zaakceptowanego na razie, ale chciałbym sprawdzić, czy są jeszcze jakieś inne teorie. . .
joseph_morris

Odpowiedzi:


5

Piasta o mniejszej średnicy jest lżejsza (i prawdopodobnie tańsza).

Piasta o większej średnicy ma kilka zalet:

  1. Łożyska mogą być większe
  2. Ponieważ kołnierz szprychy ma większą średnicę, ma również większy obwód, co oznacza, że ​​otwory na szprychy są dalej od siebie. Zmniejsza to obciążenie kołnierza szprychy przy mocno obciążonych rowerach, a także sprawia, że ​​wyższe liczby szprych są praktyczne.
  3. W odniesieniu do 2, szprychy dla danego „krzyża” pozostawiają piastę pod bardziej skośnym kątem, co oznacza, że ​​siła szprychy ciągnie się bardziej stycznie i mniej promieniowo. To ponownie zmniejsza obciążenie kołnierza szprychy, a także zwiększa sztywność koła względem momentu obrotowego.

Nieoczywistą wadą większej piasty, gdy staje się DUŻO większa, jest to, że dla krzyża 3 lub 4 szprycha dociera do obręczy pod określonym kątem. O ile obręcz nie została wywiercona pod odpowiednim kątem, zwiększa to nacisk na szprychę w miejscu, w którym wchodzi ona do sutka, zwiększając ryzyko awarii szprychy. Jest to jednak głównie problem w przypadku koncentrujących się przekładni.

Tradycyjnie, piasty o większej średnicy są wyposażone w rowery turystyczne i tandemy. Nie jestem pewien, w jakim stopniu jest to praktyczna miara w porównaniu z „oczekiwaniami” - większy kołnierz wygląda tak, jakby był wytrzymały, podczas gdy mały kołnierz wygląda „lekko na nogach”.


Odniosłem wrażenie, że porównywał główny korpus osi piasty zamiast kołnierza szprychy. Droższe piasty mają więc węższe korpusy osi, ale tańsze są szersze
Mac

Zgadza się, przepraszam, że pytałem o lufę piasty, a nie kołnierz. Przypuszczam, że mogą to być większe łożyska, ale dlaczego projektanci drogich piast drogowych (rekord Campy, Dura Ace) nie chcieliby mieć większych łożysk?
joseph_morris

0

Podejrzewam, że przyczyna może być estetyczna. Jak zauważyłeś, piasty tańsze / podstawowe mają duże beczki, a droższe wersje mają węższe beczki. Trudno jest odsprzedać klienta droższemu hubowi ... nie ma wiele do odróżnienia od wyglądu.

Osobiście wąskie beczki wyglądają dla mnie elegancko i szybko i być może będę gotów rzucić na nich jeszcze kilka $$, jeśli umieszczę je na szybkim rowerze szosowym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.