Przeniesienie z Shimano 9- na Shimano 10-biegową


10

Myślę o zmianie 9-biegowego tylnego mecha Tiagra na jednym z moich (szosowych) motocykli na coś, wciąż Shimano, ale 10-biegowego.

Oczywiste zamienniki, których potrzebuję, to kaseta, prawy przełącznik i łańcuch. Ale sądzę, że z powodu węższego łańcucha patrzę również na nowy zestaw kół i tylną przerzutkę. Jednak uważam, że przednia przerzutka i lewy manewr powinny być bezpieczne (nadal zachowując przedni mech bez zmian). To samo z bb, niezależnie od tego, czy potrzebuję nowego łańcucha

Czy ktoś faktycznie dokonał tej konwersji i jest w stanie potwierdzić (lub naprawić mnie)? Dzięki

Aktualizacja

Ostatecznie zdecydowałem, że przejście z 9 na 10 to za dużo, by wydać wszystko za jednym razem. Ale użyłem usługi jako wymówki, aby zmienić kasetę (na 9-biegową ultegrę) i łańcuch (asa dura) przy dość minimalnym koszcie. Mogę ulepszać inne części jak i kiedy, chociaż w zasadzie patrzę tutaj na zakres 6500 Shim, więc teraz wszystko jest dość przestarzałe.


Myślę, że należy zauważyć, że przejście z 9 na 10 prędkości jest bardzo wątpliwym ulepszeniem , ponieważ 10-biegowe łańcuchy, kasety, pierścienie łańcuchowe trwają mniej i kosztują znacznie więcej. Zmiana 9-biegowej kasety tiagra na 9-biegową ultegrę dosłownie nic nie robi , ale podwaja (lub trzykrotnie) koszt i goli co najwyżej kilka gramów. To samo dotyczy łańcuchów aktualizacji .
JBeurer

Gdy wchodzisz w górę któregoś z producentów, tylko golisz kilka gramów tu i tam. Ale wszystko to nie ma związku z kwestią przejścia z jednej liczby biegów na drugą. Należy również pamiętać, że na to pytanie zostało zadane i udzielono satysfakcjonującej odpowiedzi ponad 3 lata temu, więc różne zestawy grup miałyby inne prędkości i inne ceny niż obecnie.
PeteH,

1
Jest to istotne, ponieważ pytanie to jest wyraźnie napisane przy założeniu, że: przejście z 9 na 10 prędkości jest ulepszeniem (lub 9 do 11 lub 8 do 11). Umieszczenie łańcucha asów dura jest ulepszeniem . Albo, że 9-biegowa kaseta Ultegra jest ulepszeniem w stosunku do 9-rzędowej kasety Tiagra. Każdy, kto zastanawia się nad tym, może nie zdawać sobie sprawy z ukrytych kosztów konserwacji poniesionych przez cały okres użytkowania roweru. Koszty te dramatycznie rosną, gdy przechodzimy od powiedzmy prędkości 8 do 11, ale faktyczna poprawa zarówno zmiany biegów, jak i wydajności jazdy (mierzona za pomocą miernika mocy) jest - w przeważającej części - nieistotna.
JBeurer

Zmieniłem brzmienie pytania, mam nadzieję, że dzięki temu to, czego szukam, jest bardziej jasne. Zaskakuje mnie trochę, że pytanie istniało już od tak dawna i dopiero teraz jasność stała się problemem, ale proszę bardzo.
PeteH

@JBeurer Dlaczego rant? Jeśli masz rację, chcesz napisać odpowiedź lub post na blogu.
andy256,

Odpowiedzi:


9

Potrzebujesz 10-biegowej kasety, 10-biegowej tylnej przerzutki oraz 10-biegowej prawej dźwigni zmiany biegów i 10-biegowego łańcucha do pracy z węższymi odstępami na tylnej kasecie. Mogą występować pewne problemy ze zgodnością z 9-biegowymi przerzutkami na 10-biegowym układzie napędowym (niektórzy ludzie mają szczęście przy 9-biegowych przerzutkach górskich shimano z 10-biegowymi przerzutkami, ale YMMV).

Twoje 9-biegowe tarcze przednie powinny być w porządku. Sheldon wydaje się zgadzać w tej kwestii. Jednak nie spodziewałbym się, że zadziała na zębatkach o 8 lub 7 prędkościach, ale bardzo dobrze może. Ulepszyłem własną 10-biegową zewnętrzną tarczę z 9-biegową na 10-biegowej konfiguracji Tiagra i nie miałem z tym żadnych problemów. Z lewą dźwignią zmiany biegów, przerzutką lub suportem nie powinno być żadnych problemów, one też powinny być w porządku.

Inną rzeczą do rozważenia są hamulce. 10-biegowe manetki STI mogą mieć inne przełożenie dźwigni niż dźwignie 9-biegowe, może to jednak dotyczyć tylko ultegra i asy twardej (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę). Więc prawdopodobnie będziesz w porządku, jeśli będziesz trzymać tiagra. W przeciwnym razie możesz zaktualizować dźwignie STI w tym samym czasie i być może uzyskać hamulce o odpowiednim współczynniku uciągu.


pozdrawiam @benzo, nie zastanawiałem się nad hamulcami. Gdybym mógł, zaktualizowałbym wersję Tiagra, wszystko zależy od kosztów, więc to, co mówisz, może się przydać. Ale, jak mówisz, mógłbym do pewnego stopnia ominąć to, gdybym utknął w manetkach Tiagra (ale może na przykład zamontowałem kasetę Ultegra). Tak naprawdę nie spojrzałem jeszcze na koszty, ale zaczynam myśleć, że ze względu na liczbę części, których będę potrzebować, może być nawet taniej kupić je jako pakiet grupowy niż pojedynczo. W takim przypadku pytanie to staje się pytaniem ...
PeteH,

Kiedy mówisz, że dźwignie hamulca „mogą” mieć inny współczynnik naciągu, zgadujesz, czy miałeś powód, by w to wierzyć? Nie sądziłem, że współczynniki przyciągania zmieniły się w ciągu ostatniej dekady, ale nadal biegam na 9 prędkościach, więc nie byłoby dla mnie zaskoczeniem, że tak się stało.
jimchristie

Nie tylko zgaduję o hamulcach. Instrukcja dla brifters Ultegra mówi: „Używaj ST-6700/6703, BL-TT79 z BR-6700. Nie używaj BR-6700 w połączeniu z poprzednimi dźwigniami STI do jazdy po drogach lub z BL-R770 / BL-R550 dźwignie hamulca do płaskich kierownic, w przeciwnym razie zapewniona skuteczność hamowania będzie o wiele za silna ”Patrz bike.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/SI_SISC6A/...
Benzo

A strona internetowa Shimano jest do kitu, nawet nie wspominają o 10-biegowej zgodności z brifterami tiagra na swojej stronie (wiem, że mają 10-biegową prędkość, ponieważ mam zestaw). Oto bardzo myląca tabela kompatybilności układu napędowego (i hamulca) shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/…
Benzo

1
Spojrzałem na koszt w weekend, wygląda na to, że taniej byłoby kupić poszczególne części niż grupa - pomyślałem, że warto kupować wszystko razem, ale chociaż oszczędności są niewielkie, to niewiele. Również związane z tym koszty mogłyby wspierać częściowe podejście do aktualizacji ... więc te informacje będą dla mnie przydatne.
PeteH

6

Założę, że dwie rzeczy: 1) Twoja obecna konfiguracja obejmowała 9 prędkości i nigdy nie została uaktualniona z 8 prędkości, oraz 2) twoje manetki są indeksowane, a nie tarcia. Jeśli któryś z nich jest błędny, zmienia to wszystko. To mówi...

Masz rację co do kasety, prawej dźwigni zmiany biegów i łańcucha. Będziesz także potrzebował nowej tylnej przerzutki. Najprawdopodobniej będziesz w porządku z obecnym mechanizmem korbowym. Prawdopodobnie będziesz w stanie poradzić sobie z obecną przerzutką przednią, ale ze względu na węższy łańcuch zmiana przełożeń może nie być optymalna. I tak, lewy przerzutka i suport będą w porządku.


tak i tak do twoich założeń. Dzięki za wkład. Przejrzę jeszcze raz stronę Shimano, ze szczególnym uwzględnieniem dowiedzieć się więcej na temat rozmiarów zestawu / przerzutki przedniej oraz czy / jak się zmieniły. Myślę, że kiedy kupiłem rower, zakres Tiagry wzrósł tylko do 9-rzędowej, ale wydaje się, że ten zakres jest teraz 10-biegowy.
PeteH,

Gdzie widzisz 10 prędkości Tiagra? Na stronie Shimano wymieniono tylko 9-biegową Tiagrę. bike.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/…
jimchristie

1
jesteśmy oczywiście daleko przed tobą tutaj w Europie !! cycle.shimano-eu.com/publish/content/global_cycle/en/nl/index/…
PeteH

Kulawy! Ale nie takie zaskakujące. Reszta świata zwykle jest.
jimchristie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.