Jak często należy smarować mój łańcuch?


38

Jeżdżę mniej niż 200 mil tygodniowo i mam około 200 mil na moim nowym rowerze szosowym. Większość mojej jazdy odbywa się na drodze w mieście miejskim, więc jest wiele dziwnych, nienaturalnych śmieci. Mój LBS kazał mi smarować mój łańcuch co 150 mil, ale czytałem sprzeczne opinie.

Jak często powinienem smarować mój łańcuch?

Odpowiedzi:


34

Nasmaruj w razie potrzeby. Nie sądzę, że można nałożyć znacznik mili, kiedy smarować. Myślę, że większość ludzi zbyt często smaruje łańcuch. Zbyt dużo może powodować gromadzenie się zanieczyszczeń na łańcuchu. Zbyt mała ilość smaru może powodować niepotrzebne tarcie; ale szybko poznasz jego wygląd (i prawdopodobnie dźwięk), jeśli masz za mało smaru.

Poradnik:

  1. Zetrzyj swój łańcuch, zanim dodasz więcej smaru. [*]
  2. Czy kolor jest czarny?
  3. Czy to jest tłuste?
  4. Wytrzyj cały ten schmutz, aż będzie sucho.
  5. Dodaj smar podczas obracania korb.

Wskazówki:

  1. Lubisz noc przed jazdą: daje to szansę smarowania się.
  2. Zetrzyj nadmiar bezpośrednio przed jazdą - ale dopiero po wyschnięciu, jak wyżej.

^ [*]. Wycieranie łańcucha najlepiej wykonywać na stojaku roboczym lub gdy rower znajduje się w pozycji, w której można obracać ramieniem korby, tak aby można było przytrzymać szmatkę na łańcuchu podczas ruchu łańcucha.


4
Wycieranie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ możesz przypadkowo zabrać brud z zewnątrz (tam, gdzie jest nieszkodliwy) do środka. Łańcuch może wyglądać na czysty, ale w środku będzie dużo brudu. Najlepszą rzeczą do zrobienia, IMO, jest usunięcie go, zanurzenie w rozpuszczalniku (używam nafty) i energiczne wstrząśnięcie.
heltonbiker

3
@heltonbiker niektórzy producenci łańcuchowe polecane przeciwko kąpieli rozpuszczalnikowych jak tych pasków wszystkie fabryki lube, który jest zwykle dużo wyższej jakości niż to, co dodać do kroplówki na lube. Przeprowadziłem kilka testów długowieczności i odkryłem, że kąpiel rozpuszczalnikowa i ponownie przesmarowane łańcuchy mają zauważalnie krótszą żywotność w porównaniu do wycierania lub smarowania.
Rider_X

7

Zdecydowanie nasmaruj rower po wyczyszczeniu układu napędowego lub po jeździe w deszczu. Jeśli chodzi o dodawanie smaru między czyszczeniami, co tydzień lub dwa powinny być w porządku, częściej, jeśli układ napędowy robi się głośny. Wystarczy kilka kropli smaru, chyba że jedziesz po bardzo brudnych drogach.


5

Powiedziałbym, że najlepiej jest czyścić i smarować łańcuch po każdej jeździe. Im lepiej utrzymasz swój łańcuch, tym dłużej będzie on trwał.

Aby wyczyścić łańcuch, możesz albo użyć narzędzia do czyszczenia łańcucha, używam tego od Park Tool, który jest doskonały:

Park Tool Narzędzie do czyszczenia łańcucha

Alternatywą jest umieszczenie łącza SRAM powerlink w swoim łańcuchu: SRAM powerlink

i usuń łańcuch i oczyść go za pomocą rozpuszczalnika, takiego jak parafina (nafta dla Amerykanów)

Wybór smaru jest również dyskusyjny, porozmawiaj z kimś z LBS i uzyskaj zalecenia dotyczące warunków jazdy.


8
Czy mogę minut jazdy rowerem do lokalnych sklepów, a następnie spędzić 30 minut na czyszczeniu łańcucha?
Ian

2
Zgadzam się, czy byłeś w błocie, czy długa podróż po polnych drogach. Jeśli lubisz mnie, codziennie dojeżdżasz do pracy na suchym asfalcie. Myślę, że sprzątanie go każdego dnia to trochę przesada. Dzięki za porady dotyczące powerlink.

3
+1 za ciekawą sugestię i dobre linki do sprzętu, jednak uważam, że to przesada.
sixtyfootersdude

2
Zauważ, że wiele gizomos typu powerlink nie nadaje się do ponownego użycia!
Duncan McGregor,

3
Użytkownik łańcuchów prędkości SRAM 10 używa „PowerLock”, a nie „PowerLink”, których nie można ponownie użyć . KMC tworzy ogniwo wielokrotnego użytku, które jest kompatybilne z łańcuchami prędkości SRAM 10.
James Schek

4

Co 150 mil to strasznie dużo, ale chyba nie jeżdżę tak często jak ty. „Little & Często” to najlepsza rada, jaką słyszałem.


4

Jeżdżę 250 km tygodniowo i tryskam tuż przed moją długą jazdą w weekendy. Naprawdę nie możesz go uszkodzić, przeciążając łańcuch. Jasne, że jeśli przechowujesz go w środku za dużo smaru, łańcuch może kapać. Jeśli zrobisz to tuż przed jazdą, nie będzie kapania w domu.


Nie może go specjalnie uszkodzić, ale jeśli naolijesz łańcuch itp. Tuż przed jazdą, przyciągnie on więcej brudu, co spowoduje większe uszkodzenia. Sugerowałbym więc olejowanie po przejażdżce, a nie wcześniej.
AliGibbs,

1

Smaruję dopiero po oczyszczeniu łańcucha. Średnio jeżdżę około 100 mil tygodniowo. Mój rower dobrze sobie radził przez lata. Czyszczę i smaruję raz na 2-3 tygodnie.


Czyszczenie / smarowanie co 200-300 mil jest rozsądnym podejściem.
Daniel R Hicks

0

Mam kilka różnych smarów. Jeden jest przeznaczony na suchą pogodę i jest podatny na zmywanie, jeśli dostanie się za dużo deszczu lub kałuży wody, łatwo jest powiedzieć, kiedy trzeba go wymienić, ponieważ można usłyszeć pisk. Drugi to mokry lubrykant, którego używam od jesieni do wiosny, ale jest o wiele trudniejszy i nawet po dobrym ścieraniu po nałożeniu zbiera kurz, brud i brud.

Jeśli zauważę zbyt duże nagromadzenie, czas wyczyścić i nasmarować. Często będę czyścić szmatką, spryskać GT-85, aby trochę wyprzeć wodę, a następnie zetrzeć przed nałożeniem smaru zgodnie z zaleceniami innych plakatów. Pozostaw na 2-5 minut, zanim zetrzesz nadmiar.


-1

Mówiąc prosto, nasmaruj w razie potrzeby, jak powiedział 42-17. Jeżdżę, aż słyszę pisk łańcucha , którego czasem nie zauważam, ponieważ z czasem staje się głośniejszy.

Kiedy dojeżdżam do pracy w ładną suchą kalifornijską pogodę, mogę przebyć miesiące i setki mil bez potrzeby smarowania. Z drugiej strony smarowałem jeden dzień i zacząłem piszczeć łańcuch kilka dni później, jeśli byłem w zakurzonym lub mokrym otoczeniu (lub nie posmarowałem go dobrze).

Używam roweru do dojeżdżania do pracy, więc nie wykonuję żadnych niepotrzebnych czynności konserwacyjnych, które wymagają dużo czasu i są mało opłacalne. W tym kontekście oznacza to, że nie trzeba zbyt często smarować ani wykonywać skomplikowanego mycia łańcucha. Jeśli jesteś kierowcą wyścigowym, może będziesz mieć inne potrzeby.


Jeśli zastosujesz się do swoich rad, łańcuch i koła zębate zużyją się znacznie wcześniej niż przy dobrze nasmarowanym łańcuchu.
Daniel R Hicks

To prawda, ale czy to oznacza, że ​​zużywają się po 5 latach zamiast 6 lat? czy zużywają się w wieku 5 lat zamiast 10 lat? Oczywiście, że zużyją się wcześniej, ale czy naprawdę będzie to zauważalna ilość?
biketoeverything.com

Moje doświadczenie sugeruje, że życie łańcucha zostałoby skrócone o połowę lub gorzej, jeśli zastosujesz tę minimalną „strategię” konserwacji.
Daniel R Hicks

Chociaż zwykle nie smaruję częściej niż co kilka tysięcy kilometrów / kilka razy w roku, powiedziałbym, że czekałeś zbyt długo, jeśli łańcuch zacznie piszczeć. Gdy wałki będą idealnie suche i lśniące, czas na kilka kropli oleju. Oczywiście używam oleju samochodowego, więc właściwie widzę efekt smarowania, trudniej jest stwierdzić, czy używasz idealnie przezroczystego oleju.
cmaster

Tak więc, w zasadzie, twoja rada to konsekwentne czekanie, aż Twój łańcuch powie ci, że powinno się nasmarować kilka dni temu, a następnie nasmaruj. To dość okropna rada.
David Richerby

-3

Ten komentarz wywoła zamieszanie. Nie jestem mechanikiem ani majstrować przy rowerach, po prostu jeżdżę. Przed mtb'ingiem ścigałem się motocyklami enduro. Powiedziano mi tylko, że używam WD40 jako smaru do łańcuchów, więc po każdym wyścigu wysadzałem motocykl myjką strumieniową o dużej mocy, spryskiwałem WD40, aby wyprzeć, a następnie ponownie natryskiwałem przed kolejną jazdą. Niemal w każdy weekend jeździłem po mokrej, podmokłej Walii, mając tylko WD40 jako smar. Nigdy nie złamałem łańcucha. Ale teraz, po przeczytaniu wszystkich debat na temat tego produktu, dla mojego MTB używam go do rozproszenia tylko wtedy, gdy smaruję obecnie suchym smarem, jak jestem w Maroku. Ostateczne motto. „Nigdy nie wątp w nazwę na puszce, ale wątp w przeczytane komentarze”


2
Witamy w Bicycles @TheGoat. Zalecamy, aby nowi członkowie wzięli udział w wycieczce, aby jak najlepiej wykorzystać witrynę, a ponieważ odpowiadasz, zobacz także Jak odpowiedzieć . Ta strona różni się od sposobu jej używania: nie jest to strona czatu / dyskusji :-) Ale masz rację, że ukryty smar może być spornym tematem dla niektórych rowerzystów.
andy256,

1
Niestety z tą odpowiedzią wiążą się dwa poważne problemy: 1) Śrutowanie roweru za pomocą myjki strumieniowej o dużej mocy jest niebezpieczną radą: może łatwo zmusić wodę tam, gdzie nie należy, powodując korozję. 2) Przyciąganie nie stanowi problemu w przypadku łańcuchów rowerowych. Niedostatecznie nasmarowany łańcuch zużyje się szybciej, zmniejszy wydajność i uszkodzi pierścień (łańcuchy) i koło łańcuchowe, ale nie pęknie.
cmaster

-6

Przebyłem tysiące mil na łańcuchach, które właśnie wyczyściłem liberalnym tryskaniem WD40 co 300-400 mil.


Oddaj głos, ponieważ wyjaśniłeś, czy użyłeś specjalnego smaru WD do roweru, czy też zwykłej puszki o wartości 3 USD z wypieraczem wody. Użyj edit, aby rozwinąć swoją odpowiedź.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.