Jaką różnicę zauważę, przechodząc z roweru górskiego na rower szosowy?


19

Mam rower górski z oponami 1,95. Większość ścieżki rowerowej, którą biorę do pracy, jest dość dobrze utwardzona / asfaltowana, nie przechodzę po żadnych polnych drogach itp., Chociaż jest trochę dziwnie źle utrzymany asfalt.

Jest też kilka wzgórz, które są strome, ale nie długie, ale w większości są dość płaskie.

Jaką różnicę zauważyłbym, gdybym kupił rower szosowy na codzienne dojazdy?


Czy masz felgi MTB 26 "? Zauważysz tam dużą różnicę
Jeffa

6
Mówiąc prosto, i zakładając, że rowery są porównywalnej jakości, będzie to jak przejście z ciągnika na Ferrari.
astabada

6
Zauważysz różnicę - rower szosowy będzie się czuł „lżejszy” podczas jazdy, nie tyle z powodu faktycznej różnicy masy, ale z powodu różnicy opon. A twoja postawa będzie bardziej odpowiednia dla dużych prędkości. Prawdopodobnie zechcesz nieco zmienić swój styl jazdy, stosując wyższe obroty.
Daniel R Hicks,

11
Może to być przejście z ciągnika do Ferrari, ale z zachowaniem silnika i skrzyni biegów ciągnika.
Kaz.

1
Hmmm ... poszedłem w drugą stronę - od roweru szosowego do roweru górskiego z oponami 27,5 x 2,2 (knobly ciągnik). Opony toczą się zaskakująco dobrze i nie ma prawdziwej różnicy prędkości. W zeszły weekend jeździłem na rowerze z synem, ma on tourer ze znacznie cieńszymi, gładkimi oponami i mijałem go na zboczach!

Odpowiedzi:


29
  • Podróż sprawi Ci o wiele mniej wysiłku, ponieważ dramatycznie zmniejszasz wagę roweru.
  • Będziesz także mógł przyspieszać znacznie szybciej, ponieważ opór toczenia zostanie zmniejszony dzięki zastosowaniu cieńszych opon.
  • Twoje przełożenie prawdopodobnie pozwoli również na wyższe prędkości.
  • Jeśli wcześniej miałeś zawieszenie, zauważysz, że zdolność do przyspieszania, hamowania i skręcania jest znacznie lepsza i bardziej precyzyjna.
  • Szybko nauczysz się, jak niewygodne są nierówności, więc będziesz musiał przyzwyczaić się do unikania okrągłych kamieni, dziur itp.

4
Mniej zawieszenia oznacza bardziej precyzyjne hamowanie i sterowanie? Czy producenci motocykli i samochodów wiedzą o tym zadziwiającym pomyśle?
Kaz

1
Ciężar ma znaczenie tylko wtedy, gdy wspinasz się na wzgórze i odzyskujesz tę energię, gdy zejdziesz. Aha, i to również ma znaczenie, ponieważ budujesz pewną energię kinetyczną związaną z twoją masą i prędkością (1/2 mv ^ 2). Im więcej m, tym więcej energii włożysz w ruch, a tym więcej energii zmarnujesz podczas hamowania. Ale nie wkładasz dużo energii związanej z masą, gdy płyniesz po poziomej nawierzchni. Główną zaletą roweru szosowego jest mniejsze opór powietrza.
Kaz.

5
@Kaz - naprawiłem bit prędkości - miałem na myśli przyspieszenie. I zawieszenie - to może być dla ciebie zaskakujące, ale tak, zawieszenie znacznie zmniejsza twoją precyzję na rowerze.
Rory Alsop

18
@kaz Ponieważ samochody zbudowane z myślą o wyścigach mają zwykle bardzo sztywne zawieszenie przy bardzo niewielkim skoku, myślę, że bezpiecznie jest założyć, że tak.
GordonM,

@Kaz, „opór toczenia zostanie zmniejszony dzięki zastosowaniu cieńszych opon” - opór toczenia jest w rzeczywistości wyższy dla cieńszych opon (wszystkie pozostałe są równe). To wyższe ciśnienie, (nieco) większa średnica i (nieco) lepsza aerodynamika, która zmniejsza opór.
Holloway,

16

Jaką różnicę zapytałeś. Kiedy zacząłem jeździć na obcisłych oponach, zauważyłem odległe miejsca, do których dotarcie zajęło mi zbyt dużo czasu, zbliżyłem się bardzo szybko i mogłem się tam szybko dostać przy mniejszym wysiłku. To tak, jakby dystans i czas zostały zniekształcone na moją korzyść, jak podróże w czasie StarWars.

Minusem, jak już powiedziano: wydaje się, że spędziłeś zbyt wiele czasu na walce z bokserami z wyściełanymi ochronami, a potem nagle jesteś gołymi rękami i gołą twarzą, lecąc z prędkością ponad 30 km / h wokół zdradliwych przeszkód, których nie możesz dłużej ignorować, balansując nad twitchier, mocniejsza kierownica, w której dźwignie hamulca nie są dostępne przez cały czas. W każdym razie imponujące jest, jak duże obciążenie może wytrzymać opona 23 mm, jeśli felgi są solidne.

Po przejściu nowości można jednak poznać, szanować i podziwiać mocne i słabe strony każdego typu roweru, a także być w stanie zgromadzić, w razie potrzeby, całą gamę kolorowych możliwych konfiguracji hybrydowych, a nawet użyć dowolnego typu roweru poza jego oczekiwana podstawowa aplikacja.

Mam nadzieję że to pomoże!


14

Dużo.

Ale zanim wyjdziesz i kupisz coś błyszczącego i nowego, dlaczego nie spróbować krótkoterminowej inwestycji w jakieś 26 „Conti Gatorskins po 1,25” dla swojego MTB? (Prawdopodobnie będziesz potrzebować również nowej pary inerertub). Spróbuj dojeżdżać do nich, a założę się, że zauważysz znaczną poprawę w oponach 1,95 ", po prostu dokonując tej stosunkowo niedrogiej zmiany.

(Potem wyjdź i wydaj kilka tysięcy dolarów na rower szosowy z węglem, a będzie jeszcze lepiej!)


1
Kilka tysięcy dolarów na karbonowym rowerze szosowym znacznie przewyższa zyski. To tak, jakby kupić przewód zasilający „kriogenicznie” o wartości 200 USD ze złoconymi stykami, aby uzyskać lepszy dźwięk z systemu dźwiękowego. Jest to sytuacja, w której ułamki sekundy robią różnicę między pierwszym a drugim miejscem lub pobijają rekord świata.
Kaz.

2
Aha, a ile zamek waży dla tego roweru za kilka tysięcy dolarów? Ach tak, to jest około 500 USD jednostka wykonana ze specjalnie wyżarzonego unobtainium. Niezniszczalny, ale ważący zaledwie 100 gramów.
Kaz.

3
@Kaz, myślę, że nie rozumiesz, Pete mówi, że zanim zainwestuje w rower szosowy, OP może spróbować dostosować swój istniejący rower do swoich potrzeb. Największe znaczenie mają opony.
Mladen Jablanović

7
@Kaz, w rzeczywistości zdanie na temat roweru z włókna węglowego zostało powiedziane z przymrużeniem oka, szkoda, że ​​tego nie widziałeś. To, co właściwie sugeruję, to trasa, dzięki której ten facet może poczuć różnicę, wydając pięćdziesiąt dolców na swój istniejący rower, a nie tysiąc dolców na nowy rower. Jak mówię, szkoda, że ​​nigdy tego nie widziałeś.
PeteH

„... ile waży zamek ...?” Zdecydowanie mniej niż waga, którą muszę schudnąć ...
Jay

10

Przez lata korzystałem zarówno z, jak i moim zdaniem, twardego roweru MTB z slickami 1,25 cala lub hybrydą. To, co tracisz w maksymalnej prędkości, zyskujesz na wytrzymałości. MTB jest znacznie lepiej przygotowany do podjęcia kary za codzienne dojazdy. Nie ma nic bardziej irytującego niż wymiana rur lub sortowanie splątanych łańcuchów, gdy powinieneś być już w pracy.

Zestaw końcówek wznoszenia / drążka stanowi ogromną różnicę i pozwala dostosować pozycję jazdy. Jeśli potrzebujesz dodatkowej prędkości, kup zestaw butów jeździeckich z korkami lub po prostu oldschoolowymi klipsami na palce.

Jeśli chodzi o prędkość, tak naprawdę zależy to od kierowcy, tak samo jak od roweru. Często odbywam weekendowe przejażdżki od 30 do 50 mil i utrzymuję 26-calowy MTB. Jedyne chwile, w których jestem naprawdę w niekorzystnej sytuacji, to długie, łagodne zjazdy w dół, gdzie po prostu nie mam wystarczająco wysokich biegów.


8

Od razu zauważysz 3 główne różnice, a inną różnicę możesz opcjonalnie wdrożyć w przyszłości.

  1. Rowery szosowe są znacznie lżejsze niż rowery górskie. Mniejsza waga oznacza, że ​​możesz jechać dalej lub szybciej przy takim samym wysiłku, jaki wkładasz w rower górski.
  2. Rowery szosowe mają znacznie węższe opony (w porównaniu do roweru górskiego) o znacznie wyższym ciśnieniu. Oznacza to, że masz znacznie mniejszy opór toczenia na rowerze szosowym. Po raz kolejny możesz iść dalej lub szybciej z takim samym wysiłkiem, jaki wkładasz w swój rower górski.
  3. Twoja pozycja jazdy na rowerze szosowym jest o wiele bardziej aerodynamiczna niż na rowerze górskim. Dzięki temu możesz iść dalej lub szybciej z takim samym wysiłkiem, jaki wkładasz w rower górski.

To są różnice w zapasach. Opcjonalnie możesz:

  1. Dodaj klipsy na palce lub pedały z pedałami do roweru. Zablokowanie stopy na pedale zwiększa efektywność jazdy na rowerze. Dzięki temu jazda na rowerze szosowym jest o 10% łatwiejsza.
  2. Dodaj pręty aerodynamiczne - jeśli często jeździsz na rowerze lub jeździsz dość szybko, dodanie prętów aerodynamicznych zapewnia dodatkową pozycję na rowerze z mniejszym oporem wiatru. Dzięki temu jazda na rowerze szosowym jest o 10% łatwiejsza.

Pedał „zatrzaskowy” jest szeroko stosowany w rowerach górskich - można również zamontować kierownice aerodynamiczne.
mattnz

1
Po prostu FYI waga roweru nie powinna zwiększać wysiłku potrzebnego do poruszania się roweru po płaskim terenie ze stałą prędkością.
sixtyfootersdude

2
Podstawowa fizyka mówi, że wzrost masy zwiększa ilość energii potrzebnej do poruszania się ze stałą prędkością w środowisku wypełnionym tarciem. (Ten efekt jest niewielki.) Oczywiście rower również przyspiesza i zwalnia, a tutaj zauważasz wzrost masy.
Gary E

6

Zamiast roweru szosowego dojazdów do pracy, możesz rozważyć rower „hybrydowy” przeznaczony specjalnie do dojazdów do pracy: zobacz na przykład to pytanie i odpowiedź .

Moje dojazdy są w ruchu, więc dużo ruszania i zatrzymywania się, a jazda w każdą pogodę: bardziej płaska (zamiast upuszczonej) kierownica, hamulce tarczowe (przydatne w deszczu), błotniki, bagażnik i sakwa, i inne rzeczy, których nie chciałbyś nie można znaleźć na rowerze szosowym.

Hybryda zapewni wiele takich samych korzyści prędkości, np. Brak zawieszenia, opony niekontrolowane i odpowiedni zakres biegów.


6

To jest stary wątek, ale może moja odpowiedź komuś pomoże.

Wczoraj wszedłem do sklepu rowerowego, myśląc, że dostanę MTB lub hybrydę. Zawsze jeździłem na nich, a we Francji, gdzie dużo jeździłem po mieście, było to konieczne: prawie nie było dróg rowerowych i ciągle wstawałem i schodziłem z bocznego przejścia, przecinając ścieżki tramwajowe i nawigując po przeszkodach. Rower górski jest do tego dobry, możesz na nim stanąć, slalomować w dowolnym miejscu, zatrzymać się i jechać z niewielkim wysiłkiem / niezręcznością. Z rowerem górskim / hybrydowym jesteś „w” rowerze, staje się on częścią ciebie i chroni cię.

Jednak facet w sklepie nie miał tego i kazał mi wsiąść na rower szosowy, ahhh !! Czułam się nieswojo i trochę przestraszona, gdy on go trzymał i kazał mi pedałować do tyłu i regulować moją pozycję. Nadal zgodziłem się wziąć go na jazdę próbną po całym bloku, ale tak naprawdę odczułem ulgę, że podał mi hełm ... Zwykle nigdy nie zawracam sobie głowy hełmami.

W każdym razie, więc tutaj byłem, nie zajmując normalnej pozycji na rowerze, ale zamiast tego usiadłem na wąskiej ramie. Uruchamianie motocykla było niezręczne, ale w chwili, gdy jechałem, czułem się cudownie. Leciałem nad drogą z łatwością, jakiej nigdy nie znałem. Podobało mi się to tylko przez sekundę: hamulce, gdzie były hamulce? Potrzebowałem hamulców w ich zwykłym położeniu. Lekko spanikowany nacisnąłem hamulce i stwierdziłem, że mogę się zatrzymać, ale nie tak gwałtownie, jak na rowerze górskim. Dni ścigania się super wąską ulicą z pełną prędkością i uderzania w hamulce tak mocno, jak to by się zdarzyły w ostatniej sekundzie, minęły ... z drugiej strony, w USA nie ma tak wielu wąskich uliczek.

Przekonałem się, że nawigacja na czerwonym świetle jest niewygodna i zastanawiałem się, czy mogę się przyzwyczaić do roweru, więc powiedziałem, że chcę wziąć hybrydowy rower typu MTB, na który patrzyłem. Wejście w to było szczęściem, było tak łatwe i znajome. Jednak w momencie, gdy ruszyłem w drogę, zacząłem tęsknić za tym uczuciem, które miałem z rowerem szosowym, za tym, że lecę nad drogą. Wsiadłem na rower, slalomowałem, mocno hamuję i zaczynam od nowa, znajdując satysfakcję w moich wybrykach.

Gdyby MTB był naprawdę świetny, mógłbym go nawet kupić, ale po prostu nie był tak dobry. To był w porządku rower i zrobiłby to, ale nie chciałbym tego. Wróciłem do sklepu i znów zabrałem rower szosowy. Za drugim razem czułem się mniej niezręcznie i znów leciałem nad drogą.

Kupiłem rower szosowy i jestem z niego bardzo zadowolony. Wadą dla mnie jest to, że nie mogę go spakować tak, jak pakowałem stary rower. Kiedyś miałem duży kosz z przodu i duży stojak z dwoma koszami z tyłu. Chodziłbym do Home Depot, ale narzędzia, deski, pochodnie tiki itp., A potem mijałem wszystkich obiecujących kierowców z ich furgonetkami, wkładałem wszystko na rower i jechałem, pozostawiając zdezorientowanych. Im większy ciężar przyłożę do roweru, tym bardziej będzie stabilny i pomimo tego, że rower będzie cięższy, wysiłek, aby go ruszyć, nigdy nie był nie do pokonania.

Na moim nowym rowerze transportowanie tak wielu rzeczy byłoby nie do pomyślenia. Zgadnij, że kierowcy van pokochają mój rower;)


Witamy na stronie! Naprawdę pomogłoby to ludziom przeczytać twoją odpowiedź, jeśli podzielisz ją na kilka akapitów - ściana tekstu jest dość trudna.
David Richerby,

@dora Próbowałem drobnych poprawek. Jeśli zmieniłem jakieś znaczenie, możesz je ponownie edytować. Zapoznaj się z naszą wycieczką, aby dowiedzieć się, jak SE jest trochę inna. Ponadto masz podstawy do dobrego nowego pytania o „jak przewozić rzeczy na rowerze szosowym”
Criggie

3

Różnica jest OGROMNA! Gdy wsiądziesz do zestawu chudych, twardych, szybko toczących się opon drogowych bez pokręteł, poczujesz się, jakby Twój rower został uwolniony. Pokrętła na niskociśnieniowej oponie roweru górskiego wytwarzają ogromną siłę oporu, a kiedy już nie będziesz musiał naciskać na nie, różnica będzie niewiarygodna.

Możesz także zauważyć, że nie jeździsz już z wyciągniętą klatką piersiową jak żagiel. Znajdziesz nowy, bardziej elegancki, aerodynamiczny profil, który pozwala utrzymać prędkość przy znacznie mniejszym wysiłku.

Zauważysz również, że jazda na szczuplejszych, twardszych oponach do rowerów szosowych jest znacznie trudniejsza podczas pokonywania nierówności i dziur. Wada ta nie jest warta oporu. Możesz pójść na kompromis, kupując grubszą oponę niż pozwala na niższe ciśnienie powietrza i daje ci większą amortyzację, ale wolę twardsze opony o zmniejszonym oporze i chude.

Prawdopodobnie zauważysz, że rower szosowy jest lżejszy, a dzięki lżejszemu rowerowi i mniejszemu opórowi opon znacznie łatwiej jest przyspieszyć.

Wjeżdżając na strome wzgórza, prawdopodobnie zauważysz, że bieg na rowerze szosowym jest wyższy i możesz przegapić niższe biegi, chyba że Twój rower szosowy jest wyposażony w bieg turystyczny (3. mniejszy pierścień wewnętrzny).

Prawdopodobnie nie zauważysz braku bieżnika, nawet na szlakach szutrowych. W większości przypadków bieżnik nie jest konieczny na ścieżkach rowerowych, ale jeśli ostro zakręcisz w żwirze, zauważysz, że koła łatwiej się myją, więc zachowaj szczególną ostrożność podczas pokonywania zakrętów.

Jeśli jest to tradycyjny typ wyścigów szosowych, zauważysz, że kierownica i układ hamowania są inne, a zatrzymanie jest jeszcze trudniejsze. Na początku przekonasz się, że zmiana jest nieco myląca i przyzwyczajenie się może trochę potrwać.

Może się okazać, że Twoja pozycja jazdy jest nieco mniej naturalna i trochę mniej wygodna.

Kup rower odpowiedni do jazdy po drodze Nie pożałujesz.


2
Możesz dostać opony bez gałek do roweru górskiego, pokonując problem z gałkami, zachowując większość zalet roweru górskiego. To cienki profil roweru szosowego zmniejsza opór, a nie niższą masę.
Kaz

Jeśli chodzi o drugi akapit, powiedziałbym, że zależy to od jakości dróg, na których mieszkasz. Gdzie mieszkam, drogi są straszne! Pełne dziur, pokryw drenażowych i rusztów (te ostatnie mają tendencję do opadania nieco w nawierzchnie kraterowe dziur z żeliwnymi dnami), rany, które mają tendencję do wciągania do nich wąskich opon, gołych bruku itp. Nie wiem jeśli koło roweru szosowego wytrzyma to wszystko. Nawet mój MTB wybrał kilka wygiętych szprych po zaledwie kilku miesiącach.
GordonM,

Dzięki Kaz, profil jest szczegółem, którego nie podkreśliłem, profil roweru górskiego, z wyciągniętą klatką piersiową, łapie wiatr jak żagiel, nadal nie sądzę, że można przecenić przeciążenie oponami knock o niskim ciśnieniu. @Gordon Pittsburgh drogi są straszne, w lecie biegam 26 mm 110 psi, gięte felgi czy nie, nie zrobiłbym tego inaczej.
David Sopko

Rower dojeżdżający do pracy, o którym mowa w ostatnim zdaniu, ma niewiele wspólnego z tym, co opisano w dalszej części odpowiedzi.
Kaz

1

Mam teraz rower szosowy od 3 dni, odkąd przeniosłem się z rowerzysty górskiego na rowerzystę szosowego. Przejechałem niewiele ponad 50 mil i moje dotychczasowe doświadczenia byłyby takie, że oba motocykle mają zalety i wady. Rower górski jest DUŻO wolniejszy. Grubsza szerokość opon oznacza większy kontakt powierzchni z drogą, co spowalnia i wymaga znacznie większego wysiłku podczas jazdy pod górę. Mój rower szosowy ma cienkie opony, a różnica prędkości jest niesamowita. Jedyną wadą, jaką znalazłem, jest to, że bez zawieszenia naprawdę czujesz każdy drobny nierówność na drodze, a podczas długich przejażdżek może to stać się bardzo niewygodne dla pleców / dolnej części ciała / ramion. Rower górski chroni cię znacznie bardziej. Twoja pozycja ciała również musi się przyzwyczaić. Pochylanie się do przodu zamiast siedzenia prosto jest trochę dziwne, ale znowu przyzwyczaję się do tego. Ogólnie jednak ja


1
To nie szerokość opon MTB i kontakt cię spowalniają. Jest to skręcanie się tych wszystkich gumowych gałek, które są ciągle zginane z kształtu. Nie zrobiłeś uczciwego porównania z, powiedzmy, 1,95 "lub 1,75" gładkimi , "śliskimi" oponami na swoim MTB.
Kaz

Istnieją rowery, które łączą bardziej wygodną pozycję siedzącą z gładkimi oponami (ale niekoniecznie bardzo wąskimi), z opcjonalnym zawieszeniem (bardziej obecnie), z lżejszymi ramami, które biorą wskazówki z rowerów szosowych. Są one znane jako rowery „miejskie”, „dojeżdżające do pracy” lub „turystyczne” i służą ludziom, którzy faktycznie korzystają z rowerów codziennie, przez cały rok, aby dostać się z jednego miejsca do drugiego. (Nie mylić z „rowerami krążownikowymi”: rekwizyty w kształcie roweru na nostalgiczne eskapady.)
Kaz

To jedyna odpowiedź, która odpowiada na pytanie, dziękuję.
Criggie

1

Ujmując to w ten sposób - kiedy wracam do jazdy na MTB po jeździe na rowerze szosowym, wydaje mi się, że jest to rowerowy odpowiednik pływania przez melasę.


0

To stare pytanie dotarło na szczyt stosu i odkryłem, że w 2018 r. Większość odpowiedzi jest niepoprawna.

Na obecnym etapie rower szosowy jest rzeczywiście szybszy, ale marginesy nie są „duże” lub „dużo”, jak opisano w innych odpowiedziach, ale wahają się od małych do nieistotnych w zależności od wielkości (więksi jeźdźcy robią więcej mocy) i sprawność jeźdźca i jakość wybranych opon. Od czasu, gdy pytanie zostało zadane po raz pierwszy, typowe rozmiary kół MTB wzrosły, a 29er jest powszechnych (większe koła toczą się szybciej). Opony MTB również znacznie się rozwinęły, a teraz dostępne są doskonałe miękkie opony bezdętkowe z mieszankami high tech, które toczą się fantastycznie.

Dla mnie różnica między 29-konnym z wysokiej jakości oponą XC a rowerem szosowym z wysokiej jakości oponami wynosi około 2 km / h. Jednak zastąp tę oponę XC wysokiej jakości oponą turystyczną / szutrową, która spada do około 1,5 km / h. Jednak w rowerze szosowym różnica między oponą klasy podstawowej a oponą wysokiej jakości wynosi również około 1,5 km / h. Dodaj trochę słabej / szorstkiej nawierzchni, a przerwa między dwoma rowerami jeszcze bardziej się zmniejszy.

Podsumowując, opony odgrywają największą rolę przy typowych prędkościach dojazdów do pracy, a MTB wyposażony w wysokiej jakości gładką oponę może być nawet szybszy niż rower szosowy z oponą niskiej jakości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.