Jakie są różnice między oponami „Clincher” i „tubular”?


25

Jakie są różnice między oponami „Clincher” i „tubular”? W tym momencie jestem zwykłym rowerzystą drogowym i nie przekraczam 200 mil w ciągu tygodnia. Chcę zmienić na lepsze, lżejsze koła, ale chcę mieć pewność, że wybiorę właściwy typ. Szukam czegoś, co będzie łatwe do naprawienia na drodze i nie spowoduje większych komplikacji, gdy pojawią się problemy.


1
Skomentuję, że jeżdżę na rowerze dla dorosłych od ponad 40 lat, około 25 z tych dość poważnych lat, uczestniczyłem w około 2 tuzinach masowych przejażdżek tego rodzaju (od 50 mil do tygodniowych tras) i Nigdy, o czym wiedziałem, nie spotkałem rowerzysty z oponami rurowymi. Bez wątpienia w niektórych grupowych przejażdżkach było kilka rur, ale byliby w grupie elitarnych rowerzystów, których zawsze nie było, zanim tam dotarłem.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


16

Jeśli chcesz prosty i łatwy do naprawy, to na pewno, jak cholera, nie chcesz rurki.

Ktoś inny prawdopodobnie dostarczy więcej szczegółów i linków, ale klinkierowcy to felgi / koła z tubą, następnie opona jest montowana na tubie, a stopka opony zaczepia się pod krawędzią felgi.

Felgi rurowe nie mają wargi . Opona całkowicie otacza rurkę i jest zwykle wszyta. SO ustalenie płaskiego oznacza przecięcie opony i załatanie tuby, a następnie ponowne jej zszycie.

Zespół opony jest przyklejony do obręczy.

Ciepło pochodzące z hamulców może przypuszczalnie stopić klej i spowodować zjechanie opon.

Opory toczenia były znacznie lepsze w przypadku rur. Chyba, że ​​jesteś purystą lub zawodowcem, nie sądzę, że jest powód, aby iść dzisiaj z rurkami.


2
Ciepło z hamulców nie powinno stopić kleju, chyba że użyjesz czegoś innego niż klej rurowy, niepoprawnie przykleisz oponę lub nie jeździsz na hamulcach obręczy podczas kolarstwa górskiego, w którym to przypadku jesteś szalony (hamulce obręczy i kanaliki na MTB?).
Stephen Touset

Więc mówisz, że rury się nie stoczyły?
Tim

2
Opony rurowe nie spadną z obręczy, chyba że zostaną nieprawidłowo przyklejone. Jeśli to konieczne, możesz realistycznie przejechać kilka mil na płaskich rurkach. Zrób to z klinczerami, a będziesz bardzo szybko jeździł na krawędzi.
Stephen Touset

@ Stephen Ponowne przeczytanie twojego ostatniego komentarza przypomina czas, w którym mój brat pochylił się (używając singli) w wyścigu 1 km od mety. Nadal zarządzał miejscem.
andy256,

16

Clinchers

Plusy

 1. taniej
 2. bardziej powszechne
 3. koła są bardziej powszechne
 4. łatwiejsze łatanie na drodze, bez potrzeby klejenia, rozciągania opon itp

Cons

 1. jeśli jesteś płaski, tak naprawdę nie możesz na nim jeździć
 2. niektórzy twierdzą, że jazda jest niższej jakości
 3. zawsze będzie cięższy (dętka, opona, interfejs klinczera)

Rurki

Plusy

 1. najlżejsze praktyczne rurki zawsze będą lżejsze niż najlżejsze klinczery
 2. jeśli się płasko, możesz na nim trochę dłużej jeździć
 3. jeśli zostanie odpowiednio przyklejony, a opona pozostanie na feldze, nawet jeśli się płasko oprze
 4. jakość jazdy

Cons

 1. kosztuje więcej (felgi, rurki)
 2. trudniejsze do utrzymania / repatchowania jako osoba fizyczna
 3. możesz uzyskać oddzielenie opony / felgi

6

Opony i felgi Clinchers są wygodniejsze, ponieważ można je łatwo naprawić na drodze, są tańsze i mają więcej dostępnych opcji. Są jednak cięższe, nie utrzymają się na obręczy przy dużych prędkościach, jeśli dostaniesz płaską powierzchnię, i będą miały większy opór toczenia.

Opony i felgi rurowe są droższe i wymagają długiego wklejania, aby wymienić oponę na płaskiej powierzchni. Mają jednak mniejsze opory toczenia, ważą mniej i są potencjalnie bezpieczniejsze podczas jazdy na płasko przy wyższych prędkościach (jeśli zostały odpowiednio przyklejone).

Moim zdaniem praktyczność klinicystów przeważa nad korzyściami płynącymi z cewek we wszystkich scenariuszach wyścigów drogowych poza wyścigami na poziomie profesjonalnym. Jedną z metod łagodzenia wad rur jest jednak zestaw rurowych „kół wyścigowych”, z których korzystasz tylko w dniu wyścigu, oraz zestaw klinowych „kół treningowych”, które możesz naprawić w locie, jeśli spadniesz na płasko 40 mil od domu.

Wydaje mi się, że jedynym miejscem, w którym opony rurowe nadal panują, nawet dla amatorów, jest welodrom. Nigdy nie będziesz daleko od jazdy do domu, jeśli przebijesz oponę. Szansa na mieszkanie jest znacznie zmniejszona ze względu na znacznie mniejszą odległość przejechaną przez koła oraz brak zanieczyszczeń na drodze. I bezpieczniej jest mieć rurki w przypadku mieszkania, w którym nadal można jeździć na gumie aż do fartucha. Z klinczerem, jeśli zgubisz oponę, łatwo upaść, jeśli skończysz jadąc na obręczy na zakręcie o kącie 37 °.


Kiedy w połowie lat 70. zacząłem jeździć na poważnie, przeczytałem o jeszcze wówczas dość powszechnych oponach rurowych. Klej ... Szycie ... Nie dla mnie ... Nigdy nie żałowałem, że unikam rzeczy, które są teraz w najlepszym razie ... Rzadkie. Może zawodowi kierowcy szosowi nadal ich używają, ale nie muszą ich naprawiać. (podaj koło technologii i weź ładną świeżą w zamian ...)
M. Werner

Właśnie kupiłem parę rur do toru, a teraz są szyte. Nadal PITA, kiedy dostajesz przebicie, ale powinienem wyciągnąć kilka sezonów z tych opon.
Stephen Touset

4

Każdy, kto zmienił opony rurowe, często zaświadcza, że ​​nie jest to trudne, a proces może być znacznie szybszy niż zmiana klinczera, w zależności od klinczarki i danej obręczy. Prawidłowe nałożenie kleju (nie za dużo, ale wciąż wystarczająco) i użycie odpowiedniego kleju to bardzo ważne kroki. O ile klej nie jest bardzo stary, pozostały klej, po zdjęciu płaskiej opony, będzie utrzymywał nową oponę podczas większości jazd triathlonowych, o ile unikniesz ostrego pokonywania zakrętów i mocnych pochyleń.

Jeździłem po Europie na motocyklu wyścigowym wyposażonym w sakwy, korzystając z szydełkowania, i odniosłem wielki sukces i wspaniałą jazdę. Po prostu nie możesz pokonać jazdy, jaką dają rurki.

Jeśli chodzi o naprawę szycia, oczywiście dzieje się to później i mam nadzieję, że znajdziesz kogoś w sklepie, który robi to regularnie, aby zrobić to za Ciebie. Ale tak naprawdę nie jest to takie trudne. Jednak naprawa płaskiego kanalika w terenie nie wchodzi w rachubę. Chodzi o to, aby nosić zapasową oponę rurową lub dwie, zamieniać ją w polu i naprawić mieszkanie później.

Kolejną zaletą dętek jest to, że wymieniasz całą oponę, a nie tylko dętkę. Jeśli twoje mieszkanie zostało spowodowane przez coś, co również uszkodziło samą oponę, a nie tylko dętkę, to zmiana dętki klinczera niewiele da. Ta logika dotyczy również małych kawałków szkła lub stali, które mogą pozostać w oponie, trudne do wykrycia po wymianie dętki. Po zmianie dętki klinczera, gdy wrócisz na drogę, możesz doświadczyć drugiego płaskiego z powodu małego kawałka szkła w oponie, którego nie złapałeś, ponieważ się spieszyłeś.


Używam przeróbek na moich rowerach szosowych od lat 80-tych. Chociaż trudniejsze jest założenie łaty niż klinkier, łatwiej / szybciej jest zmienić łatkę podczas jazdy niż klinczer. Przejechałem dwie lub trzy mile po płaskim szydełku, nie uszkadzając obręczy.
Eric

Zrobiłem naprawy w terenie płaskiej rurki. To ból i nie jest idealny, ale nie niemożliwy, jak się wydaje.
RoboKaren,

Jak wymienić świeżą oponę rurową na płaską, jeśli opona i dętka muszą być przyklejone, zaklejone taśmą lub cokolwiek innego na kole?
maxwell

0

za. Clincher i Tubular odnoszą się do rodzaju felgi na kole i jaki rodzaj opony można zastosować na kole.

b. Koła Clincher są najczęstszym typem i są używane z oponą i dętką. Jeśli dostaniesz przebitą oponę z klinczerem, możesz zmienić dętkę i kontynuować jazdę dość szybko.

do. Koła rurowe są lżejsze i tańsze, ale należy używać określonych opon rurowych. Opony te łączą oponę i dętkę w jeden element i muszą być przyklejone do koła. Zasadniczo opony rurowe są droższe niż opony Clincher i trudniej je wymienić w przypadku przebicia. Aby zmienić oponę rurową, musisz usunąć klej na oponę i ponownie nałożyć świeży klej i nową oponę rurową, a następnie pozostawić trochę czasu na utwardzenie kleju.


Nie znalazłem singli trudniejszych do zmiany. Jeśli już, są łatwiejsze; patrz odpowiedź Arn.
andy256

0

Jeśli dostaniesz opony rurowe ze zdejmowanymi zaworami, możesz włożyć do nich trochę szczeliwa, które często wyleczy cię, bez zauważenia.

Zwykle stwierdzam, że zmieniam opony przy drugim przebiciu, ale czytałem o ludziach, którzy znaleźli osiem uszczelnionych dziur po przejechaniu opony (MTB). W przypadku klinczera oznaczałoby to prawdopodobnie ośmiokrotne zatrzymanie wymiany lub naprawy dętki.

Słowa uszczelniające Tufo i Stansa dobrze, ale nie są aż tak tanie. Aby uzyskać oszczędność, a nawet wydajność, można użyć „szczeliwa do parzenia w domu” (Google) zawierającego ciekły lateks, taki jak sprzedawany do produkcji masek lub jako klej do szycia, kropla wody amoniakowej i wody, jeśli konieczne jest rozcieńczenie, z dodatkiem niektórych włókien takich jak jak chaber, pieprz, brokat lub sztuczna trawa używane w modelowych terenach pociągów.

Uszczelniacz może najwyraźniej być stosowany również w klinczerach, ale uszczelnianie cienkiej rurki zamiast opony nitkami może być mniej skuteczne i / lub mniej trwałe, jak sądzę. Naprawiam nakłucia klinczera, ale uszczelniam nakłucia rurowe.

30 do 50 gramów szczeliwa, jeśli zostanie dodany przed nakłuciem, zmniejszy lub usunie przewagę wagową kanalików, ale w połączeniu z faktem, że kanaliki można jeździć z bardzo niskim (lub nawet zerowym) ciśnieniem powietrza, oznacza to, że przebicia często nie będą zatrzymać cię w wyścigu lub w drodze do pracy. Przebicie zwykle się uszczelnia i możesz po prostu jeździć na miękkiej oponie.

Rurki można pompować wyżej, np. Do 175 psi, do stosowania na gładkich powierzchniach, takich jak welodromy. Drogi wokół mnie są dobre, więc głównie ze względu na odporność na przebicie jeździłem na rurkach z prędkością około 145 psi, a ciśnienie to nie było dozwolone przez kupujących klinczerów.

Wątpię, czy inni zrobią to samo, ale uważam, że klej do skóry 100 jenów (sklep z dolarami) działa dla mnie, zapewniając odpowiednią oponę do połączenia obręczy, ale nie jestem zawodnikiem. Dostaję też lateks w tej cenie.

Największą wadą rur jest to, że naprawdę należy nosić ze sobą zapasową oponę, a nie tylko zapasową dętkę na wypadek, gdyby przebicie było zbyt duże, aby lateks mógł je uszczelnić. To powiedziawszy, czuję się całkiem pewny, że mój lateks wytrzyma lub zapieczętuje wystarczająco, aby pozwolić mi wrócić do domu.

Ze względu na łatwość noszenia zapasowej dętki i zestawu naprawczego, biorąc pod uwagę wybór, myślę, że prawdopodobnie użyłbym klinczerów, ponieważ nie jestem zawodnikiem. Ale kupiłem trochę tańsze niż klinkier, koła z karbowanej rurki z głębokim obrzeżem i lubię je często używać. Gdybym ścigał się, oszczędzałbym swoje tubusy na dzień wyścigu i korzystałem z nich w stosunku do klinczerów ze względu na ich nieco lepszą jakość jazdy i właściwości samouszczelniające wspomniane powyżej.

Dodatek Najwyraźniej niektórzy ludzie stosują uszczelniacz tego typu z nieusuwalnymi rdzeniami zaworów (choć być może nie zawierają włókna) i że można też wtryskiwać klej uszczelniający bezpośrednio do otworów nakłuwających.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.