Szprychy się łamią - zła piasta czy zła kompilacja?


22

Informacje ogólne

Trochę podstawowych informacji (postaram się streścić): W zeszłym roku kupiłem stary, ale nieużywany rower, 5 prędkości z wewnętrznym przełożeniem .

Najwyraźniej sklep kupił wiele motocykli gdzieś w latach 90. (nie jestem pewien), ale nigdy nie udało się ich sprzedać. Kiedy go kupiłem, był owinięty w plastik, był przechowywany w magazynie w sklepie przez około 20 lat i był wolny od korozji.

Mam około 95 kilogramów, wątek dość twardy, ale jeżdżę wyłącznie na utwardzonych ścieżkach rowerowych. Oryginalne koło 20 (?) Lat przetrwało rok bez żadnych problemów. Przednie koło jest nadal w porządku i prawdziwe.

Szprychy łamią się i zostają wymienione

Po niespełna roku nagle zauważyłem, że pękło kilka szprych . Przy bliższej inspekcji sporo było zbyt luźnych. Powinien był zauważyć wcześniej, ale nie zauważył.

Zabrałem go do sklepu, gdzie poradzili mi, aby przebudować koło, za co im zapłaciłem. Przekładnia jest wewnętrzna, nowe felgi i szprychy zostały zbudowane na istniejącej piaście.

Już po dwóch tygodniach tylne koło nagle zaczęło się chwiejne w drodze do pracy. Tak ostrożnie, jak tylko mogłem, odwiozłem rower do sklepu. Prawie wszystkie szprychy były strasznie luźne.

Naprężyli koło bezpłatnie (oczywiście) i wysłali mnie na swoją drogę. W następnych tygodniach okresowo sprawdzałem, czy wszystkie szprychy są nadal napięte.

2,5 miesiąca później zauważyłem, że trzy szprychy zostały zerwane w pobliżu piasty. Wróciłem do sklepu i wymieniłem szprychy (bezpłatnie lub za opłatą). 1 miesiąc później zauważyłem 2 zepsute szprychy i również je wymieniłem. Wydawało się, że mniej chętnie naprawiają koło bezpłatnie, a kiedy zapytałem, dlaczego szprychy ciągle się łamią, facet wymamrotał coś o otworach piasty z powodu zużycia.

Teraz, kilka tygodni później, okazało się, że kolejna mowa była zepsuta.

Mój żołądek mówi mi, że to wszystko wynika ze złej budowy, która szybko straciła napięcie i tym samym uszkodziła szprychy. Wyjaśnienie dotyczące zużytej piasty wydaje mi się zbyt daleko posunięte, ale nie mam wiedzy, by odrzucić teorię.

pytania

Czy jest jakiś sposób, żeby nie była to wina sklepu? - Zła kompilacja? Tanie szprychy? Niewłaściwie napięty?

Biorąc pod uwagę historię koła, czy jest sens wymieniać szprychy, po kilka na raz, czy powinienem odbudować koło (najlepiej na koszt sklepu)?

Czy centrum może być w jakikolwiek sposób winne za to?

Dziękuję Ci!

Zaktualizuj 24 października

Przez cały tydzień starałem się skontaktować z kierownikiem sklepu. Nie udało mi się ponownie dotrzeć do niego dziś rano, więc pomyślałem, że porozmawiam o moim problemie z jednym z facetów na podłodze.

Próbowałem przekonać go, by przedstawił przynajmniej teorię, dlaczego moje szprychy się łamią, ale tak naprawdę niewiele z tego wyszło. Wspomniał, że w rzadkich przypadkach widział, że zużyta piasta może przeciąć szprychy (może to być ten sam facet, z którym rozmawiałem ostatnio).

Sprawdzę huby jak najszybciej, jak sugerował @Daniel R. Hicks. Z powodu prac hydraulicznych w naszym mieszkaniu nie byłem w domu ani nie mogłem sprawdzać roweru przez cały tydzień.

Jeśli nie widzę żadnych oznak, że szprychy zostały źle ustawione, postąpię zgodnie z zaleceniami większości z was i zabiorę rower do innego sklepu po porady i naprawy.

Dziękuję do tej pory! - Zaktualizuję cię po wizycie w innym sklepie.

Zaktualizuj 3 listopada

Zabrałem rower do innego sklepu i opowiedziałem historię. Niech zdecydują się zastąpić zepsutą mowę lub je wszystkie.

Postanowili zastąpić tylko złamaną mowę szprychą DT (co to kiedykolwiek oznacza). Sterowali też kołem, które nabrało lekkiego „jajowatego” kształtu.

Trzymam kciuki, że to koło będzie teraz działać.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wkład!

Anegdotyczna aktualizacja

Na wypadek, gdyby ktoś poszedł za ... Od ostatniej naprawy w innym sklepie koło nadal było w dobrej formie. Wreszcie moje szprychy pozostały napięte, koła sztywne i prawdziwe - długa walka wreszcie się skończyła. Niestety radość nie trwała nawet miesiąc ...

Wracając do domu z imprezy firmowej, wróciłem do roweru, który zaparkowałem na dworcu kolejowym, ale okazało się, że niektóre punkowe dzieci najwyraźniej rzuciły go na ziemię i wyskoczyły oba koła w złym stanie. Przednie koło musiało zostać wymienione, a tylne koło desperacko potrzebowało prawdziwości. westchnienie

Przepraszam za melodramat, pomyślałem, że zaktualizuję wiarę w mój rower ;-).


1
+1 dobrze napisane, przemyślane pytanie. I utrzymywałeś umysł otwarty na możliwość, że może to być coś, co zrobiłeś, a nie sklep. Dobra robota!
zenbike

Jestem przytłoczony! W ciągu kilku godzin: 3 odpowiedzi z dużą ilością użytecznych informacji od bardzo kompetentnych osób. W tym tygodniu wyjeżdżam i mam ograniczony dostęp do Internetu (i oczywiście nie będę mógł odwiedzić sklepu). Dzięki, @zenbike :-)
abstrask

Skontaktuję się ze sklepem w poniedziałek i dam znać, jak się gra
abstrask,

3
Dziękujemy za udzielenie nam aktualizacji! Cennym zasobem w formacie StackExchange jest uzyskanie odpowiedzi od osoby zadającej pytanie.
WTHarper

2
Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, gdy wykonujesz taką pracę, jest to, co dzieje się przy pierwszym obciążeniu kierownicy. Jeśli usłyszysz odgłosy „piskania” za pierwszym razem, gdy koło kręci się z ciężarem, jest to złe. Hałas dochodzi z odwijania się szprych, gdy maleje napięcie. Oznacza to, że a: koło nie było odprężone, ponieważ zostało zbudowane, a b: koło nie jeździło testowo. Odp .: jest to bardzo podstawowa rzecz, jakiej wymaga naprawa lub konstrukcja koła. b: jest podstawową dobrą praktyką w każdym sklepie rowerowym. Więc jeśli tak się stanie, nigdy nie wrócę do sklepu.
Móż

Odpowiedzi:


10

Koło jest tak silne, jak napięcie szprych. Jeśli koło było luźne przez dłuższy czas, zanim je zauważysz, szprychy bardzo szybko się zmęczą, ponieważ wyginają się w zakresie ruchu, który nie jest zamierzony.

Jesteś dużym facetem o wadze 95 kg, więc ten typ problemu nie jest niczym niezwykłym (tak jak ja). Oznacza to, że musisz szczególnie uważać na luźne szprychy i szybkie napinanie kół. Większość kół „systemowych” ma limit masy roweru i rowerzysty wynoszący 85–100 kg. Trudno byłoby stwierdzić, że jest to jedyna odpowiedzialność sklepu.

Jest to jednak rozpoznany problem, który powinien był omówić z twoim sklepem przed przebudową kół. Ponadto powinni byli przygotować Cię do sprawdzania i strojenia kół z większą częstotliwością.

Przerwa w „dostrojeniu” jest normalna i spodziewana na nowym kole po około 1 miesiącu jazdy, ale dla ciężkiego jeźdźca może być znacznie szybsza. Jeśli koło jest luźno, uszkodzenie szprych zmęczeniowych może być trwałe i wymagać ponownego przebudowania kół.

Nie jest to do końca wina sklepu, ale wygląda na to, że nie starali się wyjaśnić potrzeb nowych kół, a na pewno obwinianie „zadziorów w otworach na szprychy” nie jest uzasadnioną wymówką, ponieważ każdy kompetentny mechanik musi sprawdzić stan piasty przed użyciem go w nowej wersji. Otwory szprychowe, jeśli były zadziory (mało prawdopodobne, na kole, którą jeździłeś przez rok bez problemów), można łatwo usunąć.

Moja rada: przedyskutuj te rzeczy z właścicielem lub kierownikiem sklepu (a nie z mechanikiem, który wykonał pracę, chyba że to menadżer) i poproś go, aby ponownie prawidłowo przebudował koła z nowymi szprychami i obręczami. Jeśli się zgadza i robi to, to dobrze i dobrze. Jeśli nie, zmniejsz straty i przejdź do sklepu o wyższym poziomie kompetencji.


Zen, zauważył, że szprychy były luźne po dwóch tygodniach i kazał je ponownie naciągnąć, a następnie regularnie sprawdzać. To rozsądny harmonogram - w każdym razie nie powinni się rozluźnić w ciągu dwóch tygodni.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks, zgadzam się z nie powinienem, ale widziałem to zbyt wiele razy, żeby powiedzieć, że nie. Problem polega na tym, że ciężki jeździec, taki jak ja, może zwolnić koło w ciągu kilku dni, jeśli naprawdę jeździ. Nie próbuję sugerować tutaj wysokiej jakości kompilacji. Oboje wiemy, że to nieprawda. Ale gdy szprychy zostaną poluzowane, jeśli choć raz jechał rowerem, limity zmęczeniowe na szprychach prawdopodobnie zostały osiągnięte. Poza tym jechał kołem jeszcze przez 2,5 miesiąca, zanim złamał szprychę, a potem zauważył, że znów się rozluźnił. Prawdopodobnie jest to wina sklepu, ale próbuję to wyjaśnić
zenbike,

w sposób, który pozwoli mu to przyznać. I aby pozwolić mu ocenić, czy usługa poziomu mechanika w szkole średniej jest warta dalszego korzystania ze sklepu, czy też powinien przejść dalej.
zenbike 16.10.12

Bardzo dobry wkład, dzięki. Sklep nigdy nie radził mi regularnie sprawdzać napięcia w szprychach ani nie wracać po melodię. Mam wrażenie, że gdyby mieli jakiekolwiek wątpliwości, mogliby zbudować koło wystarczająco mocne, aby poradzić sobie ze mną, lub jeśli uznaliby piastę za nieodpowiednią do przebudowy, powinni byli odrzucić pracę (co w rzeczywistości była ich sugestią). Zgadzam się, że jeśli odmówią przebudowy koła, powinienem zmniejszyć straty. Spędziłem już więcej czasu na tym kole, niż zależy mi na :-)
abstrask 16.10

1
Pozytywnie oceniany, ale naprawdę podoba mi się część „zmniejsz swoje straty i przejdź do sklepu o wyższym poziomie kompetencji”.
Jahaziel

5

„Burrs on the hub” brzmi dla mnie nieprawdziwie. Może tak być w przypadku nowej piasty, ale zadziory zostałyby zużyte podczas użytkowania.

Najprawdopodobniej piasta została ponownie złożona przez „niewykwalifikowaną siłę roboczą” (nowy / nieostrożny facet w sklepie) i nie zauważył, że otwory w piaście są kierunkowe - po jednej stronie otworu znajduje się pogłębienie stożkowe, a nie drugi - lub nie rozumiem, jak umieściłeś szprychy w takim centrum.

Kiedy otwory są kierunkowe, kładziesz główkę szprychy po stronie niezabezpieczonej, aby krzywa szprychy pasowała do gładkiego pogłębienia stożkowego. Umieszczenie szprych w odwrotny sposób spowoduje zakrzywienie szprychy o ostry róg otworu (i złamaną szprychę).

Aby to sprawdzić, spójrz na każdą dziurę, w której złamana jest szprycha. Jeśli dwie strony otworu są różne, strona o gładkim zaokrąglonym kształcie z łbem stożkowym powinna być dopasowana do zagięcia szprychy, a głowa powinna znajdować się po drugiej stronie.

Inną możliwością jest użycie szprych maszynowych. Te szprychy mają większą odległość między głową a zakrętem, co upraszcza maszyny sznurujące. Ale są one niekorzystne dla sznurowania ręcznego, ponieważ jest za dużo „ramienia dźwigni” nieobsługiwanego przez otwór na szprychę, a głowy będą miały tendencję do wypadania. Jeśli takie szprychy są używane, należy użyć małych podkładek dystansowych po stronie głowicy, aby mocno pociągnąć zagięcie do krzywej otworu na szprychę.

Lub, oczywiście, mogą być kiepskimi szprychami.

(Gdyby pękały na końcu obręczy, byłoby to spowodowane sposobem wiercenia obręczy i możliwym błędnym montażem umieszczenia wierconych otworów po lewej stronie z szprychą skierowaną w prawo lub po prostu szprychami, które nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać stres związany z lekkim zgięciem sutka).


Daniel, chciałbym omówić niektóre kwestie, które tu przedstawiłeś, których nie rozumiem. Czy miałbyś coś przeciwko, żebym ci e-mailem?
zenbike 16.10.12

„zadziory zostałyby zużyte podczas użytkowania”. - dokładnie moje myśli! Bardzo interesująca teoria. Sprawdzę hub, jak tylko wrócę do domu!
abstrask

Sprawdziłem otwór złamanej szprychy. Nie widzę żadnego pogłębiacza po obu stronach. Czy moje oczy są złe lub czy ten stary hub może nie mieć pogłębiaczy?
abstrask

@RasmusRask - Cóż, pogłębienie stożkowe zwykle nie jest dramatyczne. I niestety nie mogę znaleźć w Internecie obrazu, który pokazywałby dziury.
Daniel R Hicks,

1

Powinieneś być w stanie osobiście zbadać centrum po następnych przerwach w mówieniu. Pomyśl o przerwach jako o serii, w której pierwsze zerwania następują po innych, gdy koło przestanie być prawdziwe. Pierwszy w każdej serii przerw będzie na kołnierzu, jeśli piasta ma problemy. W przeciwnym razie spróbuj odbudować koło w innym miejscu. Po co ryzykować swoje bezpieczeństwo w pracy, którą wielokrotnie robią źle, nawet jeśli jest ona „darmowa”.


Przepraszam, czy możesz wyjaśnić / przeformułować ten fragment: „Pierwszy w każdej serii przerw będzie na kołnierzu”? Nie jestem pewny co masz na myśli. W większości zgadzam się co do ostatniej części, chociaż mój budżet wolałby faktycznie dostać to, za co już zapłaciłem.
abstrask 16.10.12

1

Jeśli koło nadal nie działa - z jakiegoś niezidentyfikowanego powodu - musisz przejrzeć zmienne: - obręcz - piasta - szprychy - konstrukcja

Z twojego opisu prawdopodobnie nie jest to krawędź i, jak mówi @Daniel, „zadziory w piaście” brzmią jak fałszywy techno-żargon, z którym cię wyśmiewasz.

Z pewnością brzmi to tak, jakby szprychy nie wykonały zadania, którego oczekuje od nich producent kół. Jestem podobnego rozmiaru, a kiedy miałem ostatnio wykonane koła, konstruktor użył szprych tandemowych ze względu na swoją dodatkową siłę. Każda mała pomoc.

To powiedziawszy, wygląda na to, że jeśli nie masz szczególnego powodu, aby pozostać z nimi, znalezienie innego sklepu może zapewnić ci bezpieczeństwo i rozsądek - a druga opinia rzadko jest złą rzeczą w takiej sytuacji.


0

Powiedziałbym, że masz okropną budowę koła, ale możesz również mieć lekkie stopniowe wybrzuszenia wokół otworów na sutki, które spowodowałyby poluzowanie koła. To wciąż okropna kompilacja, ponieważ twórca twojego koła powinien to zauważyć.

Prawdopodobnie najlepiej byłoby kupić nowe koło, chyba że z jakiegoś powodu musisz zachować piastę lub koło ma dziwny rozmiar.

Jeszcze jedno, czy naprawdę wbijasz koło? Czy zjeżdżasz z krawężnika chudym kołem jezdnym?

Potrzebujesz znacznie lepszego konstruktora.


1
Witamy w Bicycles SE. Spróbuj sformatować swoje odpowiedzi w paragrafach i ograniczyć do minimum dodatkowe informacje. Więcej na temat pisania dobrych odpowiedzi można znaleźć tutaj: meta.stackexchange.com/questions/7656/…
jimchristie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.