Jaka jest różnica między oplotem zwijanym a oplotem z drutu?


35

Robię zakupy online w poszukiwaniu nowych opon i widzę, że niektóre modele są sortowane według składanych i drucianych koralików? Co to dokładnie oznacza i czy potrzebuję specjalnej obręczy, aby je wesprzeć?

Odpowiedzi:


23

Składanie w stosunku do drutu odnosi się do materiału w stopce lub „krawędzi” każdej strony opony. Składane opony z koralikami w większości przypadków używają kevlaru (myślę), a opony każdego typu są w pełni kompatybilne z rozmiarem obręczy, dla którego opona jest zaprojektowana (w przypadku braku wady produkcyjnej). Opony zwijane mają kilka zalet (moim zdaniem):

  • Nieco lżejszy
  • Łatwiejsze do przechowywania (można je ponownie złożyć przez spłaszczenie opony i złożenie jej w wiązkę)
  • Koralik ma większą rozciągliwość, więc montaż opony jest zwykle trudniejszy

Za te zalety prawdopodobnie zapłacisz więcej za składaną oponę, jeśli model opony zawiera obie opcje. Drutowe koraliki pojawiają się również częściej jako opony OEM w niższych rowerach.


Odkryłem, że składanie opon jest trudniejsze do zamontowania (przynajmniej za pierwszym razem), ponieważ korpus opony jest zasadniczo płaski i nie może łatwo przybrać kształtu opony (toroidalnej). Nie widzę żadnej korzyści, chyba że jesteś maniakiem wagi i nie potrzebujesz składanej funkcji na tournee.
Daniel R Hicks

Zaletą może być również mniejsza rozciągliwość. Mam problem, że koralik zawodzi w niektórych starszych składanych.
paparazzo

Kolejną zaletą jest to, że możesz włożyć składaną wersję do kieszeni dżerseju.
WireGuy,

3

Sheldon Brown pokaże Ci, jak złożyć oponę z drutu .

Chwyć oponę o godzinie 10 i 2 i nakładaj na siebie ręce, aż uzyskasz ósemkę o nierównej wielkości. Następnie po prostu chwyć dużą pętlę ósemki, przekręć ją i popchnij w kierunku środka ósemki, aż uzyskasz trzy pętle. Po prostu zawiąż pasek i wrzuć do torby.


1
To wcale nie odpowiada na pytanie.
David Richerby,

Pouczające, ale nie odpowiada na pytanie, jak powiedział @DavidRicherby.
qneill
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.