Jeśli nie używam klucza dynamometrycznego, jak dokręcić do przybliżonego momentu obrotowego? Co może pójść źle?


14

Nie sądzę, że mogę teraz upuścić 50–100 USD na klucz dynamometryczny. Które części motocykla są najbardziej istotne, aby uzyskać odpowiedni moment obrotowy? Czy istnieje sposób, aby upewnić się, że moment obrotowy jest prawidłowy bez klucza dynamometrycznego? Wiem, co by się stało, gdybyś nie dokręcił wystarczająco. Za ciasno jest chyba lepiej niż za mało! Czy istnieje sposób na dokonanie drobnych korekt na podstawie obserwacji lub odczuć?


Klucze dynamometryczne można kupić za 25 USD, jeśli nie masz nic przeciwko typom wiązki, które są prawdopodobnie dokładniejsze niż tanie typy kliknięć.
RoboKaren,

Odpowiedzi:


13

Nie można przybliżać momentu obrotowego za pomocą dotyku. Loctite, smary i związki węgla mogą wszystko zmienić „odczucie” podczas dokręcania śrub, a jeśli tak czy inaczej było „przybliżenie odczucia”, te zmienne czynią to całkiem niemożliwym.

Jeśli używasz śrub TI / aluminium, elementów węglowych, wysokiej klasy aluminium nie tanie, zdobądź klucz dynamometryczny.

Jeśli wolisz śruby ze stali nierdzewnej i tańsze komponenty, możesz zrezygnować z klucza dynamometrycznego i po prostu upewnić się, że pracujesz z równomiernym momentem obrotowym. Na przykład, jeśli jest to panel czołowy, upewnij się, że szczelina między panelem czołowym a trzonem jest równomierna.

Mówienie „za ciasno jest lepiej niż za mało” nie jest prawdą. Zbyt ciasne może tworzyć taśmy naprężające w elemencie (szczególnie myślę o kierownicy), co może prowadzić do katastrofalnej awarii na drodze. Zbyt ciasny kwadratowy zestaw korbowy (szczególnie śruba mocująca) może powodować deformację pasowania stożka i ostateczne poluzowanie korby.

Mam nadzieję, że to pomaga.

Zauważyłem, że nie odpowiedziałem w pełni na pytanie.

Interfejs płyty czołowej / pręta Interfejs mostka / kierowania Mechanizm korbowy (czy to w wersji BB typu pinchbolt, czy kwadratowy stożek)

Są to obszary, w których zapewniłbym odpowiedni moment obrotowy. Sztyca zależy od stylu motocykla (tj. Siedzenia Madone MAST lub karbonowej ramy / ramy węglowej), czy moment obrotowy jest bardzo ważny. Śruby wirnika, śruby mocujące hamulec itp., Ale mają coraz większe znaczenie w miarę wzrostu egzotycznych materiałów.


4
To nasuwa kolejną kwestię. Każda substancja na śrubie zmienia odpowiednią wartość momentu obrotowego dla wymaganego rozciągnięcia śruby ... Zwykle momenty są określone, oczekując, że śruba będzie „czysta i sucha”, więc loctite itp. Spowoduje, że podana wartość momentu obrotowego będzie niepoprawna. Pamiętaj, że niektóre śruby mogą mieć określony moment obrotowy, spodziewając się lekkiego oleju na nich! To nigdy nie jest łatwe ... :-)
Brian Knoblauch,


5

Zbyt mocno i coś się złamie , może to być gwint na śrubie lub znacznie gorzej na gwint w otworze. Śruby również pękają, pozostawiając czasami bardzo trudny do usunięcia bit w ramce.

Nie dokręć i będzie działać luźno, a potem będziesz wiedział, że następnym razem zrobisz to nieco mocniej.

(Nie musisz być wyczulony na moment obrotowy, po prostu nie za daleko lub za daleko )

Jednak koła i hamulce nie są trudne bez klucza dynamometrycznego, więc wiele zależy od tego, jakie czynności konserwacyjne wykonasz i ile jest wart Twój rower.


2

Powiedziałeś

Za ciasno jest chyba lepiej niż za mało!

To niepoprawne - zbyt ciasne jest tak samo złe, jak niedostateczne.

Co może pójść źle? Gdy jest zbyt luźny, rzeczy ślizgają się pod naciskiem lub jest wystarczająco luzu, aby umożliwić niewielkie ruchy, które powodują zużycie.

I może się tak zdarzyć, gdy jest zbyt ciasno.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tak, orzełooki wśród was zauważą, że udało mi się złamać dwie śruby wirnika podczas ponownego montażu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Dokładnie. Istnieją dwa sposoby zakupu klucza dynamometrycznego. Po tym, jak zniszczyłeś kosztowną część przez zbyt mocne dokręcenie lub wcześniej. Drugi sposób działa znacznie taniej.
stib
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.