Wybór odpowiedniego rozmiaru koła w moim komputerze rowerowym


16

Kupiłem zestaw kołowy Campangolo Khamsin, a teraz chciałbym ustawić odpowiedni rozmiar koła w moim komputerze rowerowym Trek Incist 8i. Zanim wprowadzę niestandardowe ustawienie koła, chciałbym wiedzieć, jaki byłby najlepszy wybór?

Na kole wydrukowano ETRTO 622x15c.

Komputer ma zdefiniowane następujące rozmiary kół:

700x20, 700x23, 700x25, 700x28, 700x32, 700x35, 700x38, 26x1,5, 26x1,5, 26x1,90, 26x1,95, 26x2,0, 26x2,1, 26x2,2.

Tak więc, jeśli ktoś tutaj wie, jaki byłby najbliższy mecz, chętnie bym to wiedział.


Czy komputer umożliwia ręczne wprowadzenie niestandardowej wartości?
heltonbiker

1
Czy to jest wydrukowane na oponie lub na obręczy? Chcesz znaleźć numery wydrukowane na OPONIE. Następnie musisz zrozumieć, że liczby można wyrazić na kilka sposobów - zbyt wiele, by je tu wymienić, ale Sheldon Brown ma dość dobry artykuł na ten temat. Ale 622 jest taki sam jak 700c, więc jeśli naprawdę masz oponę o szerokości 15 mm (bardziej prawdopodobne, że to rozmiar obręczy), wybrałbyś najwęższą dostępną wartość 700. Najprawdopodobniej jest to jednak rozmiar obręczy, a masz 700 x 23, x 25 lub x 27.
Daniel R Hicks,

Należy zauważyć, że jako przybliżone przybliżenie, liczba 622 to średnica obręczy, a średnica opony to średnica obręczy powiększona o dwukrotność szerokości opony. Pomnóż razy pi (3.142), aby uzyskać obwód (który jest używany przez wiele cyklometrów jako liczba „surowa”).
Daniel R Hicks,

Odpowiedzi:


24

Nie miałem dużo szczęścia z żadnym z ustawionych ustawień (na moich komputerach typu cateye) zawsze używających niestandardowych. Oto jak zalecam zmierzyć obwód:

  1. Napompuj oponę do pożądanego psi
  2. Umieść ślad kredy na podłodze garażu i oponie rowerowej
  3. Usiądź na moim rowerze i przetocz się o jeden obrót, aż ślad opony rowerowej wróci na podłogę
  4. Zaznacz pozycję końcową na ziemi
  5. Zmierz odległość między znakami na ziemi, przelicz na mm (dla Cateye) i ustaw niestandardowy obwód opony.

Znalazłem różnice między różnymi oponami (zarówno 700 x 25), a nawet różnice z tą samą oponą (różnica ciśnienia powietrza).


4
+1 za wykonanie rzeczywistego pomiaru. Chociaż specyfikacja rozmiaru opon jest dobrym punktem wyjścia, naprawdę musisz ją zmierzyć w taki czy inny sposób, aby uzyskać dobrą dokładność.
Angelo,

1
W zależności od opony rozmiar może się nieco różnić. Wdrażanie jest najlepszą metodą. Sprawdź ponownie, jeśli zmienisz oponę na inną.
Ken Hiatt,

Wdrożenie jest jedyną metodą, która uchwyci istotną naturę badanego zjawiska, którą należy zmierzyć: odległość pokonaną przez rower na obrót koła. Jeśli masz dostępną przestrzeń i długość taśmy, możesz zmierzyć dwa lub trzy obroty. Można również stosować zamienniki kredy (w tym wodę, tusz itp.). +1
heltonbiker

1
Najlepiej rzucić kilka obrotów, jeśli dasz radę. (Tymczasowo przenieś samochód żony z garażu.)
Daniel R Hicks,

1
to może mieć znaczenie, czy siedzisz na rowerze w tym czasie, chociaż prawdopodobnie jest to nieistotne przy wysokich ciśnieniach. (co robi samochód w garażu?)
James Bradbury

5

Sprawdź, czy opona ma odpowiedni rozmiar. Różne rozmiary opon zmieniają całkowitą średnicę koła i odległość przebytą na obrót koła.


Najprawdopodobniej będzie to 700x coś na twojej oponie. 622 to standardowy rozmiar koła określany jako 700c. Domyślam się, ze względu na szerokość 15 mm, że twoja opona będzie czymś w rodzaju 700x23 / 700x25 / 700x28. Opony 29er pasują do felg o tej samej średnicy, ale z większą szerokością felgi, aby pomieścić szerszą oponę.
Benzo

Więcej informacji na temat rozmiaru opon tutaj: sheldonbrown.com/tire-sizing.html
Benzo

5

Mam Cateye Double Wireless i byłem zaskoczony, jak bardzo obwód opony w instrukcji różni się od tego, co mierzyłem i obserwowałem.

Prowadzę 700x25C Gatorskins, a instrukcje Cateye mówiły, że używam obwodu 2105 mm, ale mierzyłem obwód 2155 mm, kiedy opona napompowała moje koło. To ponad 2% różnica. W rzeczywistości można wykazać, że liczba Cateye (2105 mm) jest znacznie bliższa rzeczywistemu obwodowi (gdy rowerzysta jedzie na rowerze, ściska oponę i zmienia efektywny promień koła / opony i obwód opony ) niż 2155 mm. Więc jeśli możesz żyć z niewielką niedokładnością, powiedziałbym, że powinieneś iść z numerem podanym w instrukcjach dostarczonych z komputerem. Prawdopodobnie jest to coś, co rozważali ostrożniej, niż mogłoby się wydawać.

Próbowałem wyjaśnić to przyjacielowi, a jego odpowiedź brzmiała: „pokazuje twój wewnętrzny kujon”, co prawdopodobnie jest prawdą. Ale mam stopnie z matematyki i nie obchodzi mnie to.

Dla mojego roweru i mojej wagi znalazłem:

1) Siedzenie na rowerze powoduje kompresję opony o około 5 mm. (Mój komputerowy czujnik odczytuje moje tylne koło, które przenosi większość mojego ciężaru.) Więc kiedy mierzę obwód opony, należy to wziąć pod uwagę. Istnieje obwód obciążony i nieobciążony. W moim przypadku obwód bez obciążenia nowej 700x25C Gatorskin wynosi około 2155 mm. Obciążony obwód wynosi około 2124 mm.

2) Opona z czasem zużywa się. Z 3200 milami na tylnej oponie, jest całkiem niezła do kwadratu, a zużyty obwód bez obciążenia wynosi około 2140 mm, podczas gdy zużyty obwód obciążony wynosi około 2109 mm. Opony te są zazwyczaj dobre na 4000 mil, może 4500. Pod koniec życia liczba podana przez Cateye okazuje się być dość bliska dla tej opony. Ale nie wszystkie opony danego rozmiaru mają ten sam obwód. Na przykład opony Schwalbe Marathon Plus są wyższe (większy obwód) niż opony Gatorskins.

3) Czy mogę znaleźć numer „ustaw i zapomnij”? Mógłbym po prostu użyć liczby dostarczonej przez Cateye, 2105 mm, lub mógłbym interpolować i użyć (2124 + 2105) / 2 = 2115 (zaokrąglony). Przez cały okres użytkowania opony spowodowałoby to przeszacowanie mojej prędkości i przebiegu, gdy opona jest nowa, i niedoszacowanie, gdy opona jest zużyta, ale powinna się uśrednić do czasu wymiany opony, zakładając, że opona osiąga średni okres użytkowania .

2% nie jest wielkim błędem, ale dla mnie przebieg ponad roku wytrąciłby mnie z długiej jazdy (gdzieś pomiędzy 40 a 50 mil), przynajmniej w moich zapisach.


2% jest naprawdę całkiem dobre, zwłaszcza gdy porównasz go z prędkościomierzami samochodowymi ( Consumer.org.nz/news/view/speedometer-accuracy ). W samochodach jest dużo miejsca na błędy, ponieważ istnieje wiele różnych wzorów i grubości bieżnika, które mogą negatywnie wpłynąć na dokładność.
Kibbee,

4

Zakładam, że kiedy mówisz, że „koło” ma na sobie rozmiar 622 x 15c, masz na myśli felgę, a nie oponę. Jak wspomnieli inni, rozmiar opon jest tym, czego potrzebujesz. Prawie każda opona 700c zmieści się na feldze, przy założeniu, że rama ma prześwit, aby ją pomieścić. Po założeniu opony sprawdź rozmiar na niej podany i dopasuj ją do podanych rozmiarów.

Warto zauważyć, że każda opona 700x, niezależnie od opony, niekoniecznie musi mieć dokładnie taki sam rozmiar, jak inne opony z wymienionymi na niej rozmiarami. Rozmiar jest wartością szacunkową. Jeśli chcesz jak najdokładniejszego pomiaru lub jeśli rozmiaru opon nie ma na liście, możesz go zmierzyć w następujący sposób:

Umieść znak kredy na ziemi. Ustaw przednie koło bezpośrednio na znaku kredy z zaworem tak nisko, jak to możliwe, co oznacza, że ​​będzie on również bezpośrednio na znaku kredy. Trzymając kredę w dłoni, przetocz rower jednym pełnym obrotem opony, aż zawór zatrzyma się w najniższym położeniu. Umieść kolejny znak kredy. Zmierz odległość w milimetrach. Użyj tego numeru zamiast tego, co mówi mapa. A jeśli chcesz jak najdokładniejszego pomiaru, usiądź na rowerze podczas toczenia go i poproś znajomego o wykonanie oznaczenia. Ta ściana wyjaśnia, w jaki sposób Twoja waga zniekształca oponę.

Nawiasem mówiąc, cały proces pomiarowy został wyjaśniony w instrukcjach większości komputerów rowerowych, strona 24 konkretnego podręcznika. http://www.trekbikes.com/pdf/owners_manuals/06_Incite_6i_8i.pdf


2

Jeśli możesz wprowadzić niestandardowy rozmiar, możesz zmierzyć swoje koło za pomocą:

  1. Zmierz swoją średnicę (zwykle w centymetrach).
  2. Średnica * 3,1415 = niestandardowy rozmiar do wprowadzenia.

Inną metodą byłoby oznaczenie podłoża i opony kredą w miejscu uderzenia opony, przetoczenie roweru do przodu i zaznaczenie, gdzie ponownie uderzy. Następnie zmierz pomiędzy dwoma znakami.


Pomiar odległości toczenia się opony podczas jednego obrotu jest prawdopodobnie dokładniejszy.
David Richerby,

1

622 to schemat nazewnictwa ISO dla kół 700c. Ponieważ podane opcje nie obejmują 700 x 15, pomyślałbym, że musisz wprowadzić niestandardowe ustawienie. Nie sądzę, żeby któryś z tych 26-calowych pomiarów miałby do ciebie zastosowanie. Rowery górskie mają rozstaw siodełka wynoszący 559 mm, co oznacza, że ​​potrzebujesz opony o rozmiarze 622 + 15 - 559 = 78 mm lub około 3 cali na obręczy 26 cali, aby osiągnąć ten sam promień. Jest to oparte na informacjach, które udało mi się uzyskać na stronie rozmiarów opon Sheldon Brown . Zakłada się, że masz na rowerze opony 15c, co byłoby dość wąskie, ale nie jest niespotykane. Jeśli możesz podać liczby z boku ściany opony, możemy udzielić Ci bardziej szczegółowej odpowiedzi.


0

Prawdopodobnie dowiesz się, tak jak ja, że ​​ustawienie komputera rowerowego do dokładnego pomiaru przebiegu może być trochę próbą i błędem. Ustawienia są zwykle ustawiane zgodnie z rozmiarem (średnicą i szerokością) opon. Możesz być dość bliski dokładności, używając sugerowanych ustawień w instrukcjach komputera. Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim musisz upewnić się, że twoje opony są napompowane do normalnie używanego ciśnienia. Po drugie, rozważ położenie, w którym musisz umieścić jednostkę wysyłającą na widelcu, i położenie magnesu na szprychie. Im dalej w kierunku zewnętrznej krawędzi koła można umieścić magnes, tym dokładniejszy będzie pomiar przy początkowym ustawieniu komputera według instrukcji. Niektóre widelce wygrały Umożliwiają ustawienie odbiornika tak, aby magnes znajdował się blisko obręczy koła. Ze względu na konstrukcję widelca mój czujnik znajduje się prawdopodobnie dwa cale od krawędzi koła, bliżej środka koła, niż zalecają instrukcje. Odkryłem, że najłatwiejszą metodą jest pokonanie znanej zmierzonej odległości, takiej jak mila, a następnie ustawienie komputera tak, aby odczytał tę samą milę na znanej odległości. Następnie pamiętaj o zapisaniu tych informacji, aby kiedy nadszedł czas na wymianę baterii, pomiary można łatwo zresetować w komputerze. następnie ustaw komputer tak, aby odczytywał tę samą milę na znanej odległości. Następnie pamiętaj o zapisaniu tych informacji, aby kiedy nadszedł czas na wymianę baterii, pomiary można łatwo zresetować w komputerze. następnie ustaw komputer tak, aby odczytywał tę samą milę na znanej odległości. Następnie pamiętaj o zapisaniu tych informacji, aby kiedy nadszedł czas na wymianę baterii, pomiary można łatwo zresetować w komputerze.


1
Pozycja czujnika na widelcu NIE wpływa na zmierzoną odległość, ponieważ czujnik rejestruje tylko obroty koła.
Carel

@Carel Może to mieć bardzo mały efekt. Jeśli magnes znajduje się blisko obręczy, wyśle ​​krótki kolczasty impuls do czujnika, a jeśli znajdzie się bliżej środka, wyśle ​​bardziej płaski, bardziej zaokrąglony puls. W zależności od tego, jak czujnik reaguje na te różne profile impulsów, może on w zasadzie mieć wpływ. Ale bardzo wątpię, czy byłby to znaczący efekt - na pewno znacznie mniej znaczący niż np. Zmiany rzeczywistej średnicy koła wynikające ze zmiany ciśnienia w oponach. Ogólny dystans powinien być prawidłowy, ale dane o prędkości mogą być tak lekko przekrzywione.
David Richerby,

@DavidRicherby: Czujnik jest w rzeczywistości kontaktronem, który ma tylko 2 stany włączenia / wyłączenia. Przy przejściu magnesu słychać kliknięcie w cichym otoczeniu, gdy przełącznik zamyka się i otwiera. Wolniejsze przejście z magnesem bliżej środka koła może poprawić pewność zamknięcia przełącznika. en.wikipedia.org/wiki/Reed_switch
Carel

1
@Carel Ale może to również zmniejszyć pewność, kiedy zostanie zamknięty (jak bardzo Heisenberg!). W każdym razie zgadzam się, że jakikolwiek efekt tego rodzaju będzie zupełnie nieistotny.
David Richerby

0

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​metoda wdrażania (mierzenie odległości przebytej podczas jednego obrotu koła podczas siedzenia na rowerze) jest dobrym punktem wyjścia, ale nie da ustawienia zgodnego z oprogramowaniem do mapowania, takim jak Ride With GPS. Dla mnie najlepiej działało korzystanie z Ride With GPS, https://ridewithgps.com, aby wyznaczyć dokładną trasę o długości jednej mili, używając zdjęcia satelitarnego do wyznaczenia określonych znaków terenu, takich jak krawędź podjazdu, jako punktów początkowych i końcowych. Po przejechaniu trasy jednomilowej, korzystając z mojego ustawienia pomiaru rozwijania, podzieliłem rzeczywistą odległość (1 milę) przez odczyt odległości komputera i pomnożyłem wynik przez moje bieżące ustawienie obwodu, aby uzyskać poprawione ustawienie obwodu. Następnie wprowadziłem poprawiony numer do komputera i ponownie przejechałem trasę, aby sprawdzić. Na przykład mój pomiar rollout wynosił 2105 mm. Po początkowym przejechaniu trasy jednomilowej przy użyciu tego ustawienia, mój komputer odczytał 0,97 mi. Wykonywanie matematyki: 1 / .97 = 1,0309278. Następnie 1.0309278 X 2105 = 2170. Zresetowałem obwód do 2170 mm w komputerze, ponownie przejechałem trasę, a komputer pokazał odległość 1,00 mili.


To dobry pomysł - dziękuję za Twój wkład.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.