Czy istnieje powód cofnięcia dźwigni w rowerach z hamulcami hydraulicznymi?


12

Niedawno kupiłem MTB z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi i bardzo trudno mi dostosować się do układu hamulcowego. Od samego początku jeździłem na rowerze z przednią dźwignią po prawej stronie. Ale teraz jest odwrotnie i bardzo mnie to dezorientuje.

Zapytałem o to mojego mechanika, a on powiedział, że przednie hamulce po lewej to europejski styl hamowania. Więc powinienem się do tego przyzwyczaić.

Ale dlaczego dokładnie takie hamulce są cofane? Podsumowując, mój mechanik twierdzi, że hamulców nie można włączyć. Czy to prawda, czy jestem po prostu punkowy ?


1
Najwyraźniej jest to sprawa amerykańsko-europejska. Nie ma jednak powodu, dla którego hamulce tarczowe musiałyby być w taki czy inny sposób, poza drobnym uproszczeniem prowadzenia przedniej linii hydraulicznej w jedną stronę w drugą stronę.
Daniel R Hicks,

25
Jeśli twój mechanik nie może dokonać zmiany, znajdź nowego mechanika.
Ken Hiatt,

1
Jaką marką / modelem jest rower?
Mac

1
FWIW Jestem w Europie i każdy rower, który kiedykolwiek posiadałem (niehydrauliczny), ma przedni hamulec na lewej ręce.
Torben Gundtofte-Bruun

4
@Starx tak, możesz potrzebować nowych przewodów hydraulicznych, ale jeśli nie masz dziwnej konfiguracji (hydrauliczny przód, tylny kabel), dźwignie hamulca nie są specyficzne dla lewej / prawej strony.
Ken Hiatt,

Odpowiedzi:


19

To nie jest dla sygnałów ręcznych. Sygnały „tylko z lewej strony” zostały pierwotnie zaprojektowane dla samochodów. Nie można było użyć prawej ręki przez okno, więc można było użyć tylko lewej. Używanie obu rąk do prawidłowego sygnalizowania na rowerze jest znacznie bardziej wyraźne. Jest używany w motocyklach, ponieważ przepustnica znajduje się po prawej stronie, więc chcesz, aby była zawsze włączona.

Odwrócone prowadzenie hamulców (przód z prawej strony, tył z lewej strony) nazywa się trasowaniem „moto” i jest stosowane głównie w rowerach MTB i przełajowych. Na rowerze CX jest to zrobione, abyś mógł lepiej kontrolować hamowanie lewą ręką na tylnym hamulcu podczas zsiadania z roweru na barierę, a prawa ręka znajduje się na górnej rurze. Hamulec przedni zapewnia większą moc, a tył zapewnia łatwiejszą kontrolę niewielkiej prędkości podczas zbliżania się do bariery.

Aby odpowiedzieć na twoje pierwsze pytanie, absolutnie nie ma powodu, dla którego hamulce nie mogą być włączone w twoim rowerze. Albo mechanik jest leniwy, albo nie wie, jak pracować na hamulcach hydraulicznych. W obu przypadkach powinieneś zabrać go do innego, bardziej sprawnego sklepu.


2
„Używanie obu rąk do prawidłowego sygnalizowania na rowerze jest o wiele wyraźniejsze” - ale w większości stanów było to nielegalne dopiero w ciągu ostatnich 10-20 lat.
Daniel R Hicks

2
Wcześniej, kiedy regularnie jeździłem na motocyklu i jeździłem na rowerze, zamieniłem hamulce na rowerze, aby zatrzymać przedni hamulec po prawej stronie w obu pojazdach. Po przeprowadzce i pozbyciu się motocykla wymieniłem je z powrotem, przyzwyczaiłem się do tego.
Johnny

3
Używanie obu rąk do sygnalizowania nie jest w ogóle legalne w Australii, musisz cały czas trzymać przynajmniej jedną kierownicę.
Móż

1
@ MOZ Oczywiście, jeden nie sygnalizuje obiema rękami jednocześnie , ale z lewej strony, aby skręcić w lewo i prawą ręką, aby skręcić w prawo. Drugą rękę trzymasz na kierownicy. Problem z motocyklem polega na tym, że musisz pokazywać oba skręty tą samą ręką (zawsze w lewo lub zawsze w prawo).
Vladimir F

8

Mój mechanik twierdzi, że hamulców nie można włączyć.

Poprowadzić kabel / wąż do dźwigni po jednej stronie drążków zamiast po drugiej. Może musisz zamienić niedopasowane dźwignie z jednej strony prętów na drugą. Tak czy inaczej, to banalna zmiana. Zdobądź nowego mechanika.


Więc powinienem się do tego przyzwyczaić?

Mimo że jestem Amerykaninem, podłączam wszystkie motocykle, tak aby prawa dźwignia hamulca hamowała przód, dzięki czemu mogłem sygnalizować w lewo, mając wolną rękę dla silnego hamulca przedniego. Wydaje mi się, że ważniejsza jest możliwość łatwego sygnalizowania przy łączeniu lewej do ruchu, aby skręcić w lewo, niż łatwego sygnalizowania w prawo, gdzie nie muszę przekraczać pasów.

Jeśli dużo jeździsz w ruchu drogowym, sugeruję wypróbowanie go przez chwilę i sprawdzenie, czy bardziej ci się podoba po dostosowaniu.


Tak, wygląda na to, że próbował mnie oszukać. Nigdy wcześniej nie stosowałem hamulców hydraulicznych i nie miałem o tym pojęcia. Poradzę się innego mechanika. Ale czy mogę samodzielnie zmienić hamulce?
Starx

1
To oczywiście nie kabel, to wąż. I chociaż hamulce szczękowe można ogólnie odwrócić na kole (choć może wymagać wymiany części), tak że zbędne jest przejście przez linkę, występy dla hamulców tarczowych są uniwersalnie po lewej stronie ramy, więc nie jest łatwo odwrócić. Oznacza to, że wąż musi zostać skrzyżowany, co utrudnia prowadzenie węża. Ale oczywiście wąż nie jest dużo większy / sztywniejszy niż linka hamulcowa (choć trochę bardziej krucha), więc skrzyżowanie nie powinno być wielkim problemem.
Daniel R Hicks

(Można się jednak zastanawiać, dlaczego występy przednich hamulców tarczowych tradycyjnie znajdowały się po lewej stronie, ponieważ amerykańskie motocykle mają linkę hamulca przedniej obręczy zbliżającą się do koła po prawej stronie, a linkę hamulca tylnej obręczy po lewej stronie. Czy hamulce szczękowe w europejskim stylu mają lina zbliża się do przedniego koła po lewej stronie?)
Daniel R Hicks

3
Myślę, że hamulce tarczowe z przodu są po lewej stronie, więc są po tej samej stronie, co te z tyłu. Tylny hamulec musi znajdować się po lewej stronie, aby nie kolidował z tylną kasetą, która zawsze znajduje się po prawej stronie. Posiadanie obu hamulców po tej samej stronie byłoby korzystne, gdybyś regulował oba hamulce, ponieważ posiadanie ich po przeciwnych stronach oznaczałoby, że musiałbyś przejść na drugą stronę stojaka rowerowego, a nawet zdjąć rower ze stojaka i obracaj go, w zależności od środowiska pracy, aby pracować na obu hamulcach.
Kibbee

2
@Starx, Hamulce hydrauliczne zależą od nieściśliwego płynu, więc pęcherzyki powietrza w wężu mogą uniemożliwić działanie hamulców. Jeśli nie masz doświadczenia w wydmuchiwaniu powietrza z systemu, nie zepsułbym ich.
Mike Samuel,

7

Nie jestem pewien co do Europy / Wielkiej Brytanii, ale w USA lewa ręka kontroluje przedni hamulec, a także przednią przerzutkę. Prawa ręka steruje tylnym hamulcem i tylną przerzutką.

Osobiście lubię przedni hamulec po prawej stronie. Jest bardziej spójny, kiedy jeżdżę na rowerze lub motocyklu. (Hamulec przedni prawy)

W moich mechanicznych hamulcach tarczowych łatwo jest zamienić linkę, pozostawiając dźwignie na miejscu. Na moim rowerze górskim z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi nie jest to takie proste. Mógłbym zamienić dźwignie, ale wtedy otwór odpowietrzający jest do góry nogami. Aby zrobić to poprawnie, musiałbym odłączyć linie do dźwigni i zamienić linie. Wymagałoby to minimum pełnego odpowietrzenia systemu. Może nawet wymagać nowych węży, w zależności od układu hamulcowego.

Jestem pewien, że twój mechanik to rozumie i zgaduje, że jeśli się przyzwyczaisz, wszystko będzie dobrze, ponieważ większość motocykli jest skonfigurowana w ten sposób. Jeśli wskoczysz na rower znajomego, bardziej niż prawdopodobne, że zostanie on ustawiony lewy przód / prawy tył.

Ludzie nie lubią pożyczać moich motocykli z powodu mojego ustawienia hamulca (co jest dla mnie w porządku !!)


3

Połączenie między prawą / lewą dźwignią hamulca a przednimi / tylnymi hamulcami jest podyktowane na podstawie tego, po której stronie drogi rower ma być poruszany. To pytanie zawiera więcej informacji.

Zasadniczo motocykle przeznaczone do jazdy po lewej lub prawej stronie drogi różnią się tylko w zależności od tego, która dźwignia trafia do którego hamulca. Dlatego nie powinno być żadnego powodu, aby nie przełączać przewodów hydraulicznych z każdej dźwigni na inne dźwignie. Będzie to trochę bardziej skomplikowane, ponieważ będzie wymagało krwawienia po instalacji, ale nie znam żadnego technicznego powodu, dla którego nie można go było zmienić.


Oto link do motocykla
Starx

2

Kilka lat temu wypożyczyłem rower w Londynie i zamieniłem dźwignie hamulca, ponieważ ustawiono je z przednim hamulcem po prawej stronie. Pomimo jazdy na motocyklu nie mogę sobie poradzić z ustawieniem hamulca w stylu „moto” na żadnym rowerze. Jeśli ci się nie podoba, nie podoba ci się, a ja sugeruję, aby zamienić dźwignie.

Naprawdę ciężko mi wymyślić jakiekolwiek dźwignie hydrauliczne, które mają zbiorniki specyficzne dla boku. Każda para, którą kiedykolwiek widziałem, stosowałem, pracowałem lub sprzedawałem, był identyczny po obu stronach. Z finansowego punktu widzenia sensowne jest, aby producenci nie mieli różnych oprzyrządowania do korpusów lewych i prawych dźwigni.

Wierzę, że twój mechanik się myli.


1
„wszelkie dźwignie hydrauliczne, które mają zbiorniki właściwe z boku”. Dźwignie mono My Hope tak (przykład - nie moje) . Są też inni .
Holloway,

1
Czy wiele dźwigni, takich jak Shimanos, nie ma nakładki, którą należy utrzymywać na górze? Rozumiem, że dźwignie można podłączyć do zacisku przedniego lub tylnego, ale nadal są one specyficzne dla lewej i prawej ręki.
Gabriel C.

2

Użycie frazy „Podstawowa ręka” zamiast prawej / lewej rozwiałoby wiele zamieszania, niezależnie od technologii hamulca.

Jeśli chcesz zatrzymać się tak szybko, jak to możliwe, użyj hamulca przedniego i moduluj stop, subtelnie zmieniając ciśnienie. Najlepszą ręką do tej pracy jest twoja najsilniejsza ręka, która często jest twoją preferowaną ręką lub prawa ręka dla 70-90% populacji.

Więc ustaw hamulce tak, aby hamulec przedni był twoją główną ręką. W przypadku rowerów współdzielonych przód powinien być domyślnie po prawej stronie lub dźwignie wymagają etykietowania i / lub niewielki procent powinien być ustawiony jako rower dla leworęcznych. Ten sam pomysł, co niektóre leworęczne nożyczki.

Nie ma znaczenia, czy twoje hamulce są hydrauliczne, czy cięciwy, wsporniki / tarcze / zaciski itp. Twój rower jest dla Ciebie i powinien być dla Ciebie skonfigurowany.


1
Dlaczego głosowanie w dół? Podoba mi się ta odpowiedź, od strony drogi, od strony dźwigni jest dość marna.
alex

W @alex SE chodzi o odpowiedzi, a najlepsze „bąbelkami na górę” Jeśli ktoś uważa, że ​​ta odpowiedź jest nieprawidłowa lub nie jest dobra, to głosuj za nią i to jest w porządku. To nie tak, że odpowiadający ma swoją odpowiedź.
Criggie

1
Nadal miło jest wiedzieć, dlaczego B.SE jest zazwyczaj nieco bardziej przyjazna niż SO.
alex

2
@alex Tak, jest bardziej przyjazny; Zrezygnowałem z większości innych. Nie jestem głosującym na głos ( prawie nigdy nie głosuję), ale z mojej perspektywy odpowiedź Criggie nie wnosi wiele, a silna ręka IMO nie ma z tym nic wspólnego z powodu mechanicznej przewagi w układzie hamulcowym. Z różnych rowerów zaśmiecających mój salon i garaż, 3 są okablowane w jedną stronę, 4 są okablowane w drugą stronę, a rower gąsienicowy nie ma hamulców. Ważniejsze jest to, że briftery i manetki cierne są spójne: przednia przerzutka i przedni hamulec z jednej strony, tylna przerzutka i tylny hamulec z drugiej.
andy256,

3
„W przypadku rowerów współdzielonych przód powinien być domyślnie po prawej stronie” Nie, domyślnie przód powinien być bokiem domyślnym. Strona domyślna różni się w zależności od kraju.
David Richerby,

0

Tekst cytowany poniżej pochodzi z Barnett's Manual, wydanie 4. Są moją biblią w zakresie napraw i konserwacji rowerów. Barnett's to firma amerykańska i wydaje się, że prawą ręką kontroluje tył, gdzie w USA lub Europie. Sugeruję, że posiadanie nietypowej konfiguracji może być bardzo niebezpieczne, przynajmniej jeśli pożyczysz rower lub później go sprzedasz.

Normalny routing:

To normalne, że linka z prawej dźwigni przechodzi do tylnego hamulca. Można to zmienić na żądanie klienta, ale nie dlatego, że sklep decyduje, że niekonwencjonalne trasy są lepsze i powinny być standardem sklepu. Każdy, kto kiedykolwiek jeździł na rowerze z hamulcami ręcznymi, oczekuje, że odpowiednia dźwignia uruchomi tylny hamulec; niebezpiecznie byłoby zaskoczyć kogoś rowerem z ustawionymi dźwigniami przeciwnymi do normy.


3
Jak wcześniej odpowiedziano, nie jest to uniwersalne, ale jest bardzo skoncentrowane na USA.
Rory Alsop,

@RoryAlsop Nie dotyczy tylko USA. Także przynajmniej tutaj, w Niemczech (nie sądzę, że będzie inaczej w innych krajach europejskich) dźwignia podnoszenia zwykle steruje przednim hamulcem.
Benedikt Bauer

0

Jestem w Wielkiej Brytanii - normą jest dźwignia prawej ręki - zmiana przedniego hamulca / tylnego biegu; lewy hamulec tylny / zmiana przedniego biegu. Właśnie kupiłem rower dostarczony z Azji, z hamulcami w drugą stronę, a biorąc pod uwagę, że nadal będę jeździł na moich innych rowerach, nie wierzyłem, że z łatwością mogę zmienić swój życiowy nawyk, nie mówiąc już o rowery bezpiecznie, więc musiałem je zmienić. Nie jestem mechanikiem, uwierz mi, ale zajęło mi 6 minut, aby zamienić je: nie potrzeba żadnych narzędzi (chociaż do ostatecznej regulacji / dokręcenia użyto klucza). Zdaję sobie sprawę, jak irytujące może być przeczytanie tego, jeśli konfiguracja nie pozwala na łatwą modyfikację - odpowiadam tylko na pytanie - i oczywiście wszystkie motocykle są inne. Ten nowy jest stosunkowo niedrogim (jak na ironię!) Eurobike.


Witam i witamy na rowerach. SE. Mamy kilka nowszych pytań bez odpowiedzi, być może chciałbyś na nie rzucić okiem.
ojs

-1

1) Nie mogę wymyślić powodu, dla którego hydraulika nie może zostać wymieniona, jednak może być tak, że Twoja konkretna marka pochodzi z fabryki w taki czy inny sposób. Hydrauliki mojego motocykla nie można zamienić, ale dotyczą one stalowych plecionek i przedniego zawieszenia.

2) Kolejnym powodem „moto routingu” - i dlaczego niektórzy z nas wolą - jest to, że jeździmy również na motocyklach.

Lewa ręka współczesnych motocykli to sprzęgło, prawa ręka to przedni hamulec. Biorąc udział w klasie Safety Safety Foundation (MSF), uczysz się kontrolowanego zatrzymania awaryjnego za pomocą sprzęgła w celu wyłączenia silnika (lewa ręka), hamulca przedniego (prawa ręka) i odrobiny tylnego hamulca (prawa stopa) ). (MSF ==> „Motocykl 101”, zwykle tani / bezpłatny, i pozwala uniknąć egzaminu pisemnego w większości stanów USA).

Więc mój trening bezpieczeństwa dotyczy przede wszystkim hamulca przedniego == zamiana hamulców linowych na moto była dość trywialna. Musiałem „zatrzymanie awaryjne” we wszystkich moich pojazdach dwukołowych i cieszę się, że nie zastąpiłem „zatrzymania awaryjnego” „upuszczeniem bocznym przy dużej prędkości i podróżą do ER”.


czym jest „routing moto”? Rowery nie potrzebują dźwigni sprzęgła. To pytanie dotyczy wymiany dźwigni hydraulicznych między bokami kierownicy.
Criggie

@Criggie „Moto routing” odwraca standardową konfigurację hamulców rowerowych, z przodu po prawej i z tyłu po lewej. Jest to stosunkowo popularna nazwa tego, co chce zrobić OP. Nazywa się to, ponieważ, jak wskazuje jet, przedni hamulec znajduje się po prawej stronie motocykla. Jest dość powszechny u osób, które jeżdżą zarówno na motocyklach, jak i rowerach.
jimchristie

@jet Witamy w Bicycles SE. Ta strona nie działa jak typowe forum. Działa na zasadzie pytań i odpowiedzi. Ten post nie odpowiada na pytanie PO. „Nie mogę wymyślić żadnego powodu… jednak może być tak, że twoja konkretna marka…” zasadniczo mówi „nie wiem”. Reszta twojego postu nie ma znaczenia dla pytania, czy jest to możliwe mechanicznie. Sugeruję przeczytanie Jak napisać dobrą odpowiedź w Centrum pomocy, aby uzyskać informacje na temat tworzenia dobrej odpowiedzi.
jimchristie

@jimchristie ahh ok dzięki - zgadłem, że moto-routing dotyczył dźwigni sprzęgła.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.