Jak skuteczne jest sprawdzanie napięcia szprychy za pomocą ucha?


12

Strona Sheldona Browna poświęcona budowaniu kół prowadzi do artykułu: Sprawdź napięcie szprychy przy uchu . Oczywiście tensjometr byłby idealny, ale Sheldon sugeruje, że sprawdzanie napięcia mówienia przez ucho jest rozsądną alternatywą. Artykuł został napisany w 1987 r. I zaktualizowany w 1997 r .; czy są jakieś zmiany z ostatnich 10–20 lat, które unieważniłyby technikę lub wymagały dostosowania? Na przykład w artykule wspomniano, że koła obrócone wymagają innego skoku po lewej i prawej stronie, ale jak duża powinna być ta różnica skoku? Na ogół, jak skuteczne jest napięcie w uchu?

Odpowiedzi:


9

To zależy od tego, jak dobre jest twoje ucho. Jeśli potrafisz skutecznie nastroić instrument strunowy, napinanie koła za pomocą ucha jest bardzo skuteczne. Identyczne szprychy, które mają ten sam skok po wyskubaniu, powinny mieć to samo napięcie w granicach błędu dla każdego odczytu tensjometru. Chwytem jest to, że potrzebujesz tensjometru, aby uzyskać względny ton dla właściwego napięcia kg / f na szprychach, chyba że masz idealny skok i pamiętasz do czterech różnych tonów dla jednego zestawu kołowego.

Należy pamiętać, że w przypadku koła z dowolną ilością anteny napięcie, długość szprychy, a zatem wysokość, prawie na pewno będą się różnić od jednej strony koła do drugiej. Dlatego, gdy już będziesz miał ton dla danego odczytu kg / f, będzie on dokładny tylko dla jednej strony jednego koła (są wyjątki, takie jak przednie koło jezdne lub tylne koło typu flip-flop). Wysokości i rozstawy kołnierzy różnią się w zależności od piasty przedniej i tylnej oraz z boku na bok, również z pewnymi wyjątkami. Warto również zauważyć, że różne wskaźniki i kształty szprych o tej samej długości i napięciu będą miały dla nich inny pierścień.
Krótko mówiąc, nie zakładaj, że skok odpowiednio naprężonych szprych po jednej stronie jednego koła dotyczy pozostałych szprych zestawu kołowego, a na pewno nie używaj skoku szprychy na kole jako odniesienia dla zupełnie inny rodzaj koła.

Anegdotycznie omawiałem ten problem z moim przyjacielem pewnego dnia. Powiedział, że wierzy, że naciąganie przez wysokość daje prawidłowy odczyt, ale nie mógł tego zrobić, ponieważ był głuche. Powtórzmy więc, jeśli nie masz całkiem dobrego muzycznie ucha, nie jest to realna metoda sprawdzania napięcia.

Podsumowując, dobrym uchem można użyć wysokości, aby sprawdzić napięcie na szprychach, ale „


To bardzo dobra odpowiedź. Nawiasem mówiąc, czy masz jakieś dodatkowe spostrzeżenia na temat tego, jak znaleźć ton dla danego kg / f?
amcnabb,

Musisz mieć tensjometr. Bardzo lubię Park TM-1, który jest jednym z łatwiejszych w użyciu tensjometrów i jednym z najtańszych.
joelmdev,

1
Dlaczego nie skorzystać z tunera gitarowego - lub jeśli masz iPhone'a, jedną z wielu aplikacji tunera? Musisz to zrobić w cichym pokoju, ponieważ szprycha jest znacznie cichsza niż struna gitarowa, ale myślę, że jeśli stukniesz szprychą pałeczką lub podobnym, uzyskasz dobry odczyt.
Adam Eberbach,

4

Metoda, której używam (wciąż muszę uzyskać miernik napięcia w celu weryfikacji), jest następująca:

Wzór na połączenie między napięciem (KgF) a częstotliwością wynosi

f = 1 / (2L) * sqrt (T / u) gdzie L jest długością szprychy, T jest napięciem (w niutonach), a u jest gęstością liniową szprychy. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Vibrating_string )

gęstość liniową można uzyskać, dzieląc masę szprychy przez jej długość.

możesz uzyskać napięcie T, mnożąc KgF w 9,98, aby uzyskać je w Newtonach.

Ważne jest, aby stosować wszystkie miary długości w metrach i wszystkie masy w kg.

na przykład dla 140 KgF i szprychy 260 mm, które waży 6,5 g, częstotliwość będzie wynosić (1/2 * 0,260) * sqrt (140 * 9,98 / 0,025) ~ 450 Hz, czyli około A4.

wyniki te korelują także z artykułem Johna S. Allena http://www.bikexprt.com/bicykl/tension.htm .

Gdyby ktoś mógł to sprawdzić za pomocą miernika napięcia, aby potwierdzić, byłoby to pomocne.1

Wszystkie koła, które zbudowałem nausznie, mieściły się w tolerancji, kiedy w końcu dostałem parkowy miernik napięcia. Jednak mogę teraz budować znacznie bardziej spójny z miernikiem. W jakiś sposób zakres napięć między przemówieniami jest o wiele lepszy, że nigdy więcej nie chciałbym budować bez niego. Myślę, że koła będą trwać znacznie dłużej, zachowując spójność między kolejnymi rozmowami. Więc nie zostawiaj żadnych luźnych końcówek, po prostu kup miernik.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.