Jaka jest sztuczka z jazdą po piasku?


13

Próbowałem jeździć na kilku próbach z bardzo miękkim piaskiem i szczególnie poruszonych przez ATV. Kiedy uderzam w miękką łatkę, moja przednia opona ciągnie się w jednym kierunku i trochę wariuję. Nie mogę przez to przeorać i ostatecznie po prostu poruszam się coraz wolniej, co prowadzi do całkowitego zatrzymania.

Czy jest jakaś sztuczka lub styl jazdy na tych szlakach?


1
Pozostawię to bardziej doświadczonym jeźdźcom piasku, ale moje ograniczone doświadczenie pokazuje, że odwrotność mojego instynktu działa ... kiedy uderzysz w piasek, idź szybciej.
Ken Hiatt,

Odpowiedzi:


15

Tak, jest jedna główna sztuczka i pewne regularne umiejętności.

Sztuczka polega na tym, że jeśli OBNIŻESZ CIŚNIENIE W OPONIE, każda opona będzie unosić się na piasku jak magia. Nie powinno być tak niedopompowane, aby umożliwić łatwe przyciśnięcie mieszkań, ale im niższe ciśnienie, tym bardziej wyraźny efekt pływający. Istnieją tylko dwa ograniczenia:

  1. Jeśli opona jest chuda (mała objętość), może nie być możliwe osiągnięcie poziomu ciśnienia, który umożliwiłby pływanie ORAZ bezpieczną jazdę po nierównym terenie na innych odcinkach szlaku;
  2. Nie można regulować ciśnienia w oponach „w locie”; o) Ale jeśli wiesz, że masz długi odcinek miękkiego terenu, możesz mieć dobry kompromis.

Tak czy inaczej, ogromne opony (2.3+) są do tego idealne (obejrzyj wideo Surly Pugsley ). Knobby też nie pomaga, czasem lepsza jest gra zręcznościowa; powodują mniej ścinania piasku i pozbawiają cię mniej energii kinetycznej.


Teraz umiejętności są głównie pomocne w utrzymaniu prędkości i kierunku.

Prędkość: nie tak szybko, aby nagle przewrócić cię przez pręty w przypadku utraty kontroli, nie tak wolno, aby tylne koło straciło przyczepność w celu utrzymania lub odzyskania prędkości.

Kierunek: zaplanuj z przodu możliwie najbardziej płynną trajektorię i skieruj przednie koło pewnie wzdłuż tej trajektorii. Unikaj kołysania się pedałów, poważnych zmian biegów, a szczególnie unikaj ostrych zakrętów, ponieważ istnieje krytyczny kąt skrętu, powyżej którego przednia opona ślizga się na boki, a rower staje się niestabilny, co w niektórych przypadkach prawie uniemożliwia odzyskanie kontroli (oczywiście im więcej umiejętności, tym więcej można odzyskać).

Mam nadzieję, że to pomoże i ... PRAKTYKA! Niewiele rzeczy może być bardziej zabawnych!


4
Uważam, że używanie niższego niż zwykle biegu i pedałowanie w stałym tempie pomaga mi zachować kontrolę. Jeśli przestaniesz pedałować, stracisz kontrolę - potrzebujesz pędu do przodu, aby zmienić zmiany postawy w zmiany kąta (względem pionu) ramy roweru. Umysłowe zobowiązanie do uzyskania stałego niskiego momentu obrotowego z wyprzedzeniem daje mi tę kontrolę, jednocześnie pozwalając mi skupić się na sterowaniu.
Mike Samuel

2
Mam dużo doświadczenia w niesamowicie miękkim piasku. Wszystkie powyższe mają zastosowanie. 29er, szerokie opony, pomoc przy niskim ciśnieniu, ale wymagają planowania na przyszłość. Niskie koszty preasure, kiedy wracasz do twardych rzeczy. Ustawiłem rower, aby dobrze radził sobie na twardych rzeczach, i płacę cenę za miękkie sekcje. Styl jazdy to Odchudzanie, Bardzo wysoka kadencja, doskonała równowaga i kierowanie z przesunięciami ciężaru zamiast ruchów kierownicą. Zwróć uwagę: bardzo szybko staje się szybszy, łatwiejszy i bardziej skuteczny do zsiadania i biegania. Jedyny powód, aby jeździć na miękkim piasku, aby udowodnić, że potrafisz.
mattnz

2
@mattnz „Jedyny powód, aby jeździć na miękkim piasku, aby udowodnić, że potrafisz”. Może stać się tak uzależniająca jak gra wideo, szczególnie gdy masz kilku graczy z branży! Ale 3D i sprzężenie zwrotne siły są znacznie lepsze; o)
heltonbiker 12.12

Nie próbuję udowodnić, że potrafię jeździć na piasku, staram się jeździć na szlakach o bardzo długich odcinkach piasku. Gdybym chciał biec, po prostu bym zamiast tego biegł, co brzmiałoby: „Jaka jest sztuczka z byciem na piasku?”
Carson Reinke,

Jest tu kilka szlaków z długimi odcinkami piasku, a moją odpowiedzią jest zaplanowanie trasy na najdalszym możliwym do przejechania skraju szlaku, oczywiście jeśli są tam drzewa, to nie zadziała, ale próbuję znaleźć najbardziej płytki punkt piasku, w przeciwnym razie wszystko powyżej ma zastosowanie.
Nate W

7

Osobiście jeździłem i ścigałem się po wielu piaszczystych polach i szlakach (np. Moab), a najlepszą radą jest zmniejszenie masy ciała, relaks i myślenie o prowadzeniu, a nie kierowaniu motocyklem.

Nigdy nie będziesz w stanie jeździć po idealnie prostej linii, więc zjedź nad nią lub unikaj piasku. Musisz raczej pozwolić, aby rower poruszał się i poruszał pod tobą. Będziesz musiał pozostać swobodny i zrelaksowany, jednocześnie upewniając się, że masz pewny uchwyt. Nie możesz zmusić motocykla do poślizgu. Twoim zadaniem jest raczej patrzeć przed siebie i prowadzić rower w ogólnym kierunku, w którym chcesz jechać. Musisz także unikać gwałtownych ruchów. Jeśli jechałeś w suchym śniegu, uczucie jest podobne.

Wiem, że niektóre odpowiedzi mówiły, że unikaj nadmiernej prędkości (co jest dobrą radą dla początkujących w jeździe na piasku), ale powiem, że można również krzyczeć na piasku. Wcześniej uderzyłem w głębokie i długie piaszczyste odcinki z pełną prędkością (np. 50 km / h) i czułem się dobrze. Pewnie, że rower trochę się poruszył, ale dopóki nie panikuję (i nie napinam się), utrzymuję wagę z powrotem i prowadzę rower, wszystko jest w porządku.

Jeśli jedziesz pod górę lub na płaskich powierzchniach, staraj się utrzymywać stałą siłę na pedałach, ponieważ masz mniejszą przyczepność do pracy. Niektórzy uważają, że szybszy lub wolniejszy rytm pedałowania jest łatwiejszy - spróbuj obu i wybierz. Pamiętaj również o zachowaniu tempa, jeśli zwolnisz do tego stopnia, że ​​nigdzie nie pojedziesz. Wreszcie, nie zniechęcaj się, jazda na piasku to wyuczona umiejętność i zawsze pracuj

Wreszcie istnieją również aspekty techniczne (np. Ciśnienie w oponach), które zostały już uwzględnione (heltonbiker)


6

Mam dużo doświadczenia w niesamowicie miękkim piasku. Przed wyjazdem: 29 cali, szerokie opony, niskie ciśnienie. ALE Niskie koszty konserwacji, kiedy wracasz do twardych rzeczy, podobnie jak szalenie szerokie opony. Ustawiłem rower, aby dobrze radził sobie na twardych rzeczach, i płacę cenę za miękkie sekcje.

Na torze: styl jazdy to Weight Back, bardzo wysoka kadencja, świetna równowaga i sterowność przy zmianie ciężaru zamiast ruchu kierownicy.

BARDZO szybko staje się szybszy, łatwiejszy i wydajniejszy przy zsiadaniu i prowadzeniu / przenoszeniu roweru. Jedyny powód, aby jeździć na miękkim piasku, aby udowodnić, że potrafisz i szybko się dopasujesz. Jeśli utwory są w większości z miękkiego piasku (a ty jesteś taki jak ja - baw się dobrze), znajdź lepsze, ponieważ nie jest to zbyt zabawne po tym, jak nowość się skończy.

Dużą zaletą jest miękkie lądowanie, gdy wszystko pójdzie nie tak


8
„lądowanie jest miękkie, gdy wszystko idzie nie tak” - udało mi się znaleźć jedną skałę w promieniu 100 metrów.
Daniel R Hicks,

3

Jazda po piasku jest dość łatwa, gdy się go zawiesisz, utrzymuj ciężkość z przodu motocykla przez techniczne sekcje DH i nad plecami na niskim biegu na podjazdach, podczas jazdy po piasku na zakrętach (szczególnie głębokie piaszczyste sekcje) unikaj zbytniego pochylania się w zakrętach i nie bój się kontrować kierownicą za pomocą drążków, po prostu nie rób tego zbyt szybko, bo zostaniesz zerwany, postaraj się nie za bardzo hamować, szczególnie podczas pokonywania zakrętów lub ciebie może łatwo utknąć, pozostać luźnym i jechać po najbardziej płynnej, najprostszej linii.


Fajny opis radzenia sobie z piaszczystymi plamami! Witamy w SE Bikes!
CardMechanic

2

Grubsze opony i wstań. Jeśli pozostaniesz na miejscu, przednia opona nie będzie w stanie udźwignąć ciężaru i zasadniczo unosi się, co naprawdę utrudnia kontrolę. Dorastając na plaży na Hawajach, miałem dość czasu na jazdę w piasku i odkryłem, że mokry piasek, który ocean właśnie nasycił, jest 30 razy łatwiejszy do pokonania niż suchy piasek.


-1

Staraj się nie pedałować. Zamiast tego, jeśli używasz klipsów, popchnij pedały z przodu iz tyłu. Nie trzymaj też mocno kierownicy. Odpręż się, pozwól mu iść tam, gdzie chce.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.