Jaki jest gest ręki „przepraszam”?


30

Zazwyczaj sygnalizuję „skręć w lewo” i „skręć w prawo” i „mijaj mnie, weź punkt”. Jednak często zdarza mi się jeszcze jedna sytuacja i nie znam powszechnie akceptowanego gestu, by przekazać moje myśli.

Jak mam wyrazić „przepraszam”. do kierowcy w pobliżu mnie (kierowca == prawdopodobnie mnie nie usłyszy, więc potrzebny jest gest ręki). Jak w „Odciąłem cię, przepraszam, stary!”.


3
Po prostu krzycz. Samochody nie są dźwiękoszczelne.
Stephen Touset

10
Nie krzycz Jest mało prawdopodobne, że zostaniesz zrozumiany i ryzykujesz, że będziesz po prostu zły.
Reid

@ Stephen Touset, krzyczę, gdy (1) jest lato, więc okno kierowcy samochodu jest otwarte i (2) niezbyt ruchliwe skrzyżowanie (w tych nie słyszę przede mną rowerzysty!)
Vorac

7
Myślę, że to musi być środkowy palec skierowany w górę i dłoń skierowana do ciebie. Przynajmniej tak widzą niektórzy kierowcy, którzy powinni mnie przepraszać.
Daniel R Hicks

podrapuj się po szyi, aby głowa znalazła się między ramionami, i jedną ręką chwyć za gardło (z wyraźnym wyrazem twarzy). Zwykle śmieje się i idzie daleko w kierunku rozładowania gniewu.
user28677,

Odpowiedzi:


41

Używam czegoś w rodzaju fali, podnosząc rękę, ale bez ruchu (więc nie ruch „na boku” lub „Potrzebuję pomocy”) ... działa na moim rowerze, motocyklu i podczas prowadzenia pojazdu. Ma to w pewnym sensie podwójny cel: potwierdzenie, że zrobiłem coś złego i / lub „dziękuję za wpuszczenie mnie” w geście wdzięczności.

Motocykl wydaje mi się bardzo dziwny. W 95% to nie ja daję ten gest, ale otrzymuję go po odcięciu, niewidzeniu, odwróceniu się przed itp. Ludzie na ogół nie są zainteresowani okazywaniem wściekłości i szybko przepraszają, gdy jestem na jednym, nawet jeśli nie mam na sobie pancerza i hełmu. Nie dostaję nawet połowy tego szacunku w pojazdach lub rowerach.

To była dodatkowa uwaga, którą uznałem za interesującą, ale chodzi o to, że jest to ten sam gest, który wydaje mi się od wielu innych ludzi. Nie ma ruchów bocznych / bocznych ani machania, tylko ręka w górę, palce razem, „Dzięki / Przepraszam”.


1
Jest to najwyraźniej najszerzej akceptowana odpowiedź i praktyka. Właściwie tego najczęściej używam.
Vorac,

10

Widziałem owłosioną falę i wzruszyłem ramionami lub ukłonem głowy, nigdy po tym nikt nie próbował mnie pobić.


Podoba mi się pomysł na główkę. Jednak na ruchliwych drogach często nie mam czasu, aby spojrzeć osobie w oczy i ukłonić się (potrzebuję mojej uwagi gdzie indziej). Macham do nich przyjaźnie, ale obawiam się, że może to być przesłanie wiadomości, że chyba znam tę osobę.
Vorac

2
Pomysł udawania, że ​​jesteś kierowcą i pozdrawiam go entuzjastycznie, jest bardzo interesujący. To wystarczająco zagadkowe i krępujące, aby odwrócić uwagę od wściekłości itp.
heltonbiker

6

Macham, jeśli mogę, ale czasem nie jest to możliwe, ponieważ kontroluję rower. Zawsze daję im przeprosiny i mówię „przepraszam”, mimo że mnie nie słyszą. Lekko przesadzam w wyglądzie i ruchach warg, aby mieć pewność, że je widzą. I większość ludzi potrafi czytać z ust wystarczająco dobrze, by rozpoznać „przepraszam” nawet na skrzyżowaniu. Zazwyczaj dostaję falę, więc wiem, że to działa przez większość czasu.


6

Na Hawajach kierowcy (i rowerzyści, jak sądzę) często używają szaki, aby przekazać przeprosiny na drodze:

Shaka

Dla ludzi, którzy o tym wiedzą, znak ma ten sam zakres pozytywnych znaczeń co Aloha i powinien być traktowany jako przyjazny gest. Chociaż nie przekazuje przeprosin, znak jest używany jako spokojne powitanie, które może rozproszyć wrogie sytuacje.

O ile mi wiadomo, znak nie przypomina żadnych niegrzecznych gestów. Jak zawsze, koniecznie sprawdź u miejscowego znaczenie wszelkich sygnałów ręcznych używanych w nieznanej kulturze!


4
HHAHA !! Chciałem to powiedzieć, odkąd dorastałem na Hawajach. Możesz latać z bocznej ulicy, prawie zaczepić zderzaka, prawie zepchnąć go z drogi, ale rzucić shakę i wszystko dzieje się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Zdarzyło mi się, kiedy ostatnio odwiedzałem moich rodziców !!
BillyNair,

„Stary, rozluźnij się. Och i zadzwoń do mnie?”
Neil Fein

Lol, ta odpowiedź jest świetna. Czasami używam [rogów] [1], ale to raczej „Ty rock, człowieku!” zamiast wymówki. [1]: en.wikipedia.org/wiki/Sign_of_the_horns
Vorac

Wygląda dość podobnie do „rzuć kozła”, który jest metalem (muzyką).
Criggie

1
@ Criggie: Nie, jeśli zrobisz to poprawnie .
Jon Ericson

3

Krótka odpowiedź - nie ma powszechnie znanego gestu ręki , przepraszam .

Możesz wypróbować amerykański język migowy :

ASL - przepraszam

Nie jestem jednak pewien, jak prawdopodobne jest, że druga osoba to zrozumie.


Nigdy o tym nie słyszałem. Myślę, że interpretacja tego znaku jako złośliwego nie jest zbyt trudna (np. „Scram off”)
Vorac

Lubię to. Zmusza rowerzystę do zwrócenia się do kierowcy, ale nadal daje +1.
Helbreder

5
Biorąc pod uwagę, że prawie żaden kierowca nie zrozumie znaczenia tego znaku i że wielu może błędnie zinterpretować go jako oznaczający coś paskudnego z twojej strony, myślę, że to okropny pomysł. (Znam kilka znaków ASL i nie wiedziałem o tym.)
Neil Fein

1
Nie jestem pewien, czy to przecina Atlantyk, ale to bardzo bliski bardzo niegrzeczny gest w Wielkiej Brytanii.
Stu Pegg

Zdjęcie nie wyjaśnia, ale pięść powinna być oparta o klatkę piersiową, a nie w powietrzu. Nie drżysz w kogoś pięścią. Ponadto w ASL pochylisz głowę i wyrazisz opuszczony wyraz twarzy. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to oczywiście oznaka agresji. Alternatywą (nie ASL) byłoby położyć pięść na klatce piersiowej i pochylić głowę.
Jay Bazuzi

2

Dużo o tym myślałem. To, co zwykle działa, to uniesienie lewej dłoni i palców do góry, zakrycie ucha i lekkie opuszczenie głowy. gest uległości, nakrycie ucha „proszę, nie krzycz na mnie za mój błąd”. Następnie podnosząc dłoń w górę i do przodu w trybie kapitulacji. Przepraszam.


2

Jeśli wyemitują sygnał dźwiękowy, możesz po prostu podnieść kciuki w górę, jakby chciał powiedzieć „tak, to było uzasadnione”.


Nie wiem ... z szybko poruszającymi się obiektami kciuk można pomylić z innym palcem. Zamiast tego
wybrałbym

2

Uzupełnienie odpowiedzi kierowcy @BSO: tutaj w Brazylii prosty znak „kciuki do góry” oznacza, że ​​zgadzasz się z kierowcą, który nie jest ich winą, i po prostu przepraszam.

Innym sposobem jest podniesienie ręki i wyrażenie twarzy w stylu „to moja wina”. To też działa, tak jak to:

to moja wina, przepraszam


2

Nie jestem pewien co do „przepraszam” , ale gestem związanym z „przepraszam za ciebie” jest po prostu przekazanie setek samochodów, które utknęły w ruchu zderzak-zderzak.

Jeśli często przepraszasz, oznacza to, że masz jakiś problem, który powoduje, że wykonujesz czynności, których nie planowałeś lub które mają konsekwencje, których nie przewidziałeś. Napraw ten problem. Rób rzeczy świadomie i posiadaj je. Prawidłowo przewiduj ich wyniki i również je posiadaj. W związku z tym nie przepraszaj. Kiedy więc nie jest ci przykro, nie potrzebujesz żadnego gestu, aby to wyrazić: po prostu robisz to , aby osiągnąć wynik, rezultat pojawia się i niczego nie żałujesz.

Kiedy jedziesz na rowerze mieszając się z ruchem, nie możesz sobie pozwolić na podejmowanie niezamierzonych działań lub słabe przewidywanie rezultatów zamierzonych działań. „Przepraszam” nie ucichnie, gdy wystąpią poważne negatywne konsekwencje.

Co tak naprawdę oznacza „przepraszam” w ruchu ulicznym? Zwykle to: „Żałuję, że ktoś inny musiał podjąć działania, aby zapobiec katastrofie, która w innym przypadku byłaby spowodowana przez to, co zrobiłem”. O wiele ważniejsze jest, aby tak się nie stało, niż dobrze zbadany i wyćwiczony gest towarzyszący towarzyszącemu temu uczuciu żalu.


1

Myśląc o tym i biorąc pod uwagę, że preferowany jest niewerbalny sygnał jednoręczny, myślę, że:

  • Dotykanie głowy opuszkami palców, nad i za uchem;
  • Wzruszając ramionami;
  • Unosząc brwi;

W pewnym sensie „ups, co ja zrobiłem! Przepraszam!” postawa, może być bardzo dobrze zinterpretowana / zrozumiana przez kierowców i prawdopodobnie rozwiąże wszelkie agresywne zachowania (jeśli w ogóle) z jego strony.


3
+1 Ale mogą myśleć, że nagle zdałeś sobie sprawę, że wyszedłeś z piekarnika na ...
Stu Pegg

1

Przypadkowo dziś kogoś odciąłem. Spojrzał na mnie, kiedy mnie mijał, a ja natychmiast i instynktownie podniosłem lewe ramię, pochyliłem się w łokciu, palce wyprostowane i razem, i powiedziałem „Przepraszam”. Byłem tak zaskoczony moją automatyczną odpowiedzią, że przeszukałem „gestem ręki przepraszam” i znalazłem ten wpis. Zastanawiam się, czy ktokolwiek zrobił to automatycznie, nie dlatego, że celowo odcinaliśmy ludzi!


1
Czy kierowca zareagował pozytywnie lub negatywnie?
nogasbiker
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.