Jakie są fundamentalne różnice między różnymi modułami Bluetooth dla początkujących?


10

Jestem początkującym w mikrokontrolerach i elektronice, choć tak naprawdę nie w komputerach i programowaniu.

Zaczynając od Arduino, doszedłem do punktu, w którym naprawdę jestem zainteresowany tym, aby mój prototyp mógł rozmawiać z urządzeniem mobilnym lub komputerem w celu wysyłania i odbierania danych (na przykład wysyłania danych z czujników lub odbierania poleceń).

Patrząc, dowiedziałem się, że istnieją różne moduły Bluetooth z różnymi punktami cenowymi. Dalsze badania różnic nie ujawniły mi wiele, ponieważ jako początkujący staram się zrozumieć, na co uważać i jak wybrać.

Moje pytanie brzmi:

Jakie są podstawowe różnice między różnymi modułami Bluetooth dla początkujących, takie jak:

  • HC-05
  • HC-06
  • HC-07

A na co należy zwracać uwagę przy zakupie prostego modułu Bluetooth do Arduino?

Odpowiedzi:


7

Jeśli chodzi o prostotę, najlepszym rozwiązaniem będzie HC05. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny i istnieje mnóstwo samouczków na temat korzystania z niego (tylko szybkie wyszukiwanie w Google). Co do różnic:

  • Moduł HC-05 może zbudować połączenie z innymi modułami. Np. Robot będący master i łączący się z modułem bluetooth slave. Lub w trybie slave, aby utworzyć bezprzewodowy mostek do notebooka.

  • Moduł HC-06 może być tylko urządzeniem podrzędnym. To sprawia, że ​​użyteczne jest tylko powiedzenie podłączenia notebooka jako mastera do robota z modułem slave, np. W przypadku bezprzewodowego mostu szeregowego.

  • Jeśli chodzi o HC07, obsługa wydaje się niska, więc polecam trzymać się HC05 lub HC06

Pod koniec dnia wszystko sprowadza się do twoich wymagań. Jeśli chcesz tylko rozmawiać między telefonem a twoim arduino, to HC06 działałby dobrze, jednak jeśli w pewnym momencie chcesz porozmawiać z innym arduino, hc05 byłaby dobrym rozwiązaniem.


Dzięki Caleb, świetna odpowiedź! Czy masz doświadczenie w modułach Xbee BT?
Phil,

2

Naprawdę nie znam różnic, ale użyłem modułów HC-06. Są one tylko w trybie slave, ale właśnie tego potrzebujesz, aby zastąpić przewodowy terminal Arduino, takim jak komputer i kabel USB, terminalem Bluetooth. To prawdopodobnie obejmuje 99% przypadków, w których Arduino lub inne urządzenie oparte na MCU musi komunikować się z komputerem PC lub tabletem, który ma już wbudowany moduł Bluetooth. W przypadku komunikacji urządzenie z urządzeniem jeden z nich musiałby być urządzeniem nadrzędnym i myślę, że który wymaga HC-05.


Dzięki @JRobert! Nie wiedziałem, że to możliwe, bardzo fajnie! Czy używasz HC-05 do przesyłania szkiców ORAZ udostępniania danych podczas pracy (takich jak informacje z czujnika)?
Phil,

Hc05 jest master i slave, hc06 jest tylko slave. Jedyną prawdziwą różnicą jest oprogramowanie wewnętrzne, które można sflashować, ale nie jest to łatwe zadanie dla początkującego.
Caleb Bramwell

Tak, przesłałem szkice, ale było zbyt boleśnie powolne, aby je realizować. Ale tak, są one zaprojektowane jako zamienniki dla przewodowego terminala. @CalebBramwell - dziękuję za wyjaśnienie. Nie grałem jeszcze z różnymi wariantami HC-0x.
JRobert,

-1

Można użyć HC-05 do bezprzewodowego przesyłania programów, chociaż wymaga to dodatkowego okablowania z HC-05 do arduino.

Bezprzewodowe przesyłanie może być użyteczną alternatywą, gdy dostęp do arduino jest uciążliwy lub jeśli nie czujesz się komfortowo podłączając komputer do arduino, które jest zasilane lub podłączone do czegoś innego, osiągając to samo, co można uzyskać, powiedzmy, transoptorem.


To nie odpowiada na pytanie PO.
sa_leinad

no cóż, HC-06 nie jest do tego zdolny ... więc to czyni je innymi, prawda? A może masz na myśli, że początkujący nie powinni się tym przejmować?
Fabio,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.