Czy wszystkie nieużywane analogowe porty wejściowe powinny być przywiązane do ziemi w celu uzyskania dokładnych pomiarów A2D?


18

Korzystam z portu A0 w moim Arduino Uno, aby odczytać napięcie wyjściowe z czujnika temperatury LM35. Zauważyłem, że odczyt bardzo się zmienia, jeśli pozostawiam pozostałe analogowe porty wejściowe A1 do A5. Czy zmienne wejścia analogowe wpłynęłyby na dokładność odczytów na portach wejściowych podłączonych do niektórych sygnałów.

Odpowiedzi:


12

Każdy pływający pin będzie działał jak antena i może zakłócać otaczające go wartości, jest to jedna z głównych wad korzystania z analogu.

Aby uzyskać najdokładniejsze odczyty przy minimalnej ilości zakłóceń, możesz wyciągnąć wszystkie nieużywane wejścia na ziemię.

Dokładność nie zmieni się, ponieważ dokładność jest określana przez sam czujnik. Zmniejszy to jednak ilość szumów / zakłóceń, co zapewni dokładniejsze odczyty.

Przyciągnięcie do masy można osiągnąć poprzez skonfigurowanie nieużywanych pinów analogowych jako wyjść cyfrowych i ustawienie ich na niskim poziomie.

pinMode(A1, OUTPUT);
digitalWrite(A1, LOW);

Nie jestem pewien, czy jest to trafne trafienie, ale wbicie niskiego pinu wyjściowego (w tym An) jest również najbardziej energooszczędnym sposobem. Wysoka jazda lub umożliwienie podciągania zużywa więcej energii ze źródła zasilania.
jippie

@jippie - Jeśli nie masz wycieków z płyty, prawdopodobnie przyjmą one tę samą moc. Jeśli masz wyciek, zależy to od tego, czy jest to zasilanie, czy uziemienie.
Connor Wolf,

1
@FakeName Nie, nie robią tego. Przeczytałem jeden artykuł na ten temat. Niski poziom wtyku wymaga około tyle prądu, co wysoka impedancja. Wysoka jazda lub pull-up pobiera więcej prądu. Postaram się znaleźć ten artykuł później.
jippie

Nie przeczytałem tego artykułu, ale mogę potwierdzić, że napędzanie wszystkich pinów wysoko pociąga nieznacznie więcej prądu niż wszystkie niskie.
Cybergibbons,

@jippie - Huh, to dziwne. Spodziewałbym się, że wyjścia totem-biegun będą symetryczne. Domyśl!
Connor Wolf,

0

Nawet jeśli ustawienie nieużywanych pinów na WYJŚCIE / NISKIE zużywa nieco mniej energii niż WEJŚCIE z włączoną funkcją PULLUP, myślę, że druga opcja jest bardziej oszczędna.

Cytując kogoś innego:

Jeśli przypadkowo dotkniesz gorącego drutu do niskiego poziomu wyjściowego, zewrzesz procesor i spiecz go. Jeśli przypadkowo dotkniesz przewodu uziemiającego do zestawu wyjściowego wysokiego, zewrzyj procesor i spiecz go. Jeśli przypadkowo dotkniesz jednego z przewodów do wejścia z podciągnięciem, nawet tego nie zauważysz.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.