Ikona wifi na pasku stanu OS X - znaczenie pasków?


10

Na moim MacBooku Air, MacBooku Pro i Mac mini pasek stanu zawiera standardową ikonę Wi-Fi „sektora promieniującego”, którą można kliknąć, aby wybrać sieć Wi-Fi, lub kliknąć, aby wyświetlić dodatkowe informacje, takie jak BSSID, kanał, RSSI , szybkość transmisji. Sama ikona pokazuje 1, 2, 3 lub 4 linie w kolorze czarnym, aby wskazać, jak dobre jest połączenie Wi-Fi. Moje pytanie brzmi - co oznaczają różne liczby linii? Czy to różne progi w stosunku sygnału do szumu? Szybkość transmisji? RSSI? Bitowa stopa błędu?

Wbudowana aplikacja WIFI Diagnostics (korzystam z Mountain Lion 10.8.4) mówi mi, że RSSI wynosi od -65 do -70 dBm, hałas wynosi od -85 do -90 dBm, SNR wynosi od 10 do 25, Jakość jest albo Dobra lub doskonała, a szybkość transmisji wynosi od 1,0 do 11 Mb / s.

Powodem pytania jest to, że mam teraz dość słabe połączenie Wi-Fi, ale ikona Wi-Fi stale pokazuje wszystkie 4 linie w kolorze czarnym! Dlaczego?


Możesz mieć doskonały odbiór bezprzewodowy, ale nadal masz wolne połączenie z Internetem lub co sprawia, że ​​myślisz, że jesteś „na końcu dość słabego połączenia Wi-Fi”?
jaume

Myślę, że mam 2 problemy - po pierwsze sygnał Wi-Fi z AP do mnie nie jest genialny; po drugie, przepustowość od punktu dostępowego do „Internetu” również nie jest genialna. Ale wbrew temu wszystkim, dlaczego ikona Wi-Fi wciąż pokazuje 4 „słupki”, co oznacza, że ​​wszystko jest tak dobre, jak to tylko możliwe?
kbro

Apple wspomina w support.apple.com/kb/ht3821, że paski wyświetlają siłę sygnału, a na iOS rzeczywiście to robi ( support.apple.com/kb/HT1695 ), ale także mówi ( support.apple.com/kb/ PH10681 ) „jakości sygnału”. Czy Apple używa obu jako synonimów? Może i to źle, ale doskonale wyjaśnia, dlaczego otrzymujesz 4 czarne pasy, ponieważ RSSI, przynajmniej dla standardów Apple, jest wysoka (mój Mac wyświetla 4 czarne pasy z -71 dBm) i powolną prędkością, jako stosunek SNR od 15 do 25 nie jest szczególnie dobre (patrz wireless-nets.com/resources/tutorials/define_SNR_values.html ).
jaume

Odpowiedzi:


5

Wskaźnik RSSI lub siła odbieranego sygnału służy do wyświetlania słupków.

Im wyższa liczba (bliżej 0), tym lepsza siła sygnału.

W przypadku urządzeń Apple zastosowali skalę od -100 do 0. Ale nigdy nie zobaczysz 0, ani nawet nie zamkniesz. Większość ludzi zobaczy liczbę między około -50 a -80, przy czym około -50 jest doskonałe.

-50 pokaże wszystkie paski, a -90 pokaże szare paski. Nie jestem pewien, czy pójdzie do -100, ponieważ wtedy nie masz sygnału;)

Więc jeśli pytasz o skalę, myślę, że wynosi ona około 10 do 12,5 RSSI na słupek.

Chociaż masz dobrą siłę sygnału, twoja prędkość transmisji (Tx Rate) nie jest tak duża.

Jedną z metod obliczania jakości sygnału jest obliczenie stosunku sygnału do szumu (SNR). SNR to poziom sygnału (w dBm) minus poziom hałasu (w dBm). Obie te wartości są zwykle przedstawiane jako liczby ujemne. Na przykład poziom sygnału -53dBm i wartość szumu -90dBm dawałyby SNR 37dB (tj. SNR = Sygnał - Szum = -53 - (- 90) = 37)

Obliczona wartość SNR, mierzona od klienta bezprzewodowego, zmniejszyłaby się wraz ze wzrostem zasięgu do stacji bazowej z powodu stosownej utraty wolnej przestrzeni. Również wzrost interferencji RF z kuchenek mikrofalowych, telefonów bezprzewodowych, ścian, sufitów itp., Który zwiększyłby poziom hałasu, również obniżyłby ogólną wartość SNR.

Wytyczne SNR

40 + dB = Doskonały sygnał

25dB do 40dB = Bardzo dobry sygnał

15dB do 25dB = Niski sygnał

10dB do 15dB = Bardzo niski sygnał

5dB do 10dB = Słaby sygnał lub brak sygnału

W twoim przypadku -65 - -90 = 25 lub -70 - -85 = 15

Więc masz sygnał od 15db do 25dB LUB, ponieważ diagnostyka nazywa go SNR, co nie jest tak dobre, ale też nie jest naprawdę złe.


Dzięki, ale to tak naprawdę nie odpowiada na moje pytanie „co tak naprawdę oznaczają 4 linie na ikonie wifi?”. Przypuszczam, że moim podstawowym pytaniem jest skala „pasków” Wi-Fi.
kbro

Dodałem więcej informacji o skali, ale nie jestem pewien, czy są one w 100% dokładne, więc jeśli ktoś może to potwierdzić, byłoby świetnie!
FLY

1
Twoje skalowanie nie zgadza się z tym, co widzę - w tej chwili mam wszystkie 4 paski (jak zwykle), ale kliknięcie Option mówi mi, że RSSI wynosi -68, a diagnostyka WIFI mówi, że hałas wynosi -88, ale jakość jest dobra, aby Doskonale, kiedy tak naprawdę nie jest!
kbro

3

Ponieważ Apple nie jest bardzo jasne na temat tego, co faktycznie pokazuje za pomocą pasków, mogę tylko powiedzieć moje spostrzeżenia. Najpierw podstawy Wi-Fi:

  • Bezwzględna siła sygnału, poziom mocy mierzony w dBm lub mWatt. Różni się w zależności od odległości do punktu dostępu. W rzeczywistości wartość wynosi od -40 dBm (blisko AP) do -110 dBm (daleko).

  • Wartość RSSI (wskaźnik siły odbieranego sygnału) bez jednostki. Ta wartość luźno koreluje siłę sygnału. Odwzorowanie wartości RSSI na bezwzględną siłę sygnału jest określane przez dostawcę sprzętowego układu WiFi. (np. Atheros używa surowych wartości RSSI 0..127, Broadcom 0..60) Im większy RSSI, tym silniejszy sygnał. Będąc w stanie poradzić sobie z różnymi dostawcami układów o różnym maksymalnym surowym RSSI, system operacyjny może normalizować surowy RSSI do znormalizowanego zakresu RSSI, np. 0..100 lub 0..1000. Niestety wiele osób (w tym Apple, patrz klasa CWInterface) miksuje RSSI i siłę sygnału.

  • Poziom hałasu lub poziom hałasu mierzony w dBm lub mWatt. Różni się w zależności od zakłóceń innych punktów dostępowych i innych zakłóceń. Wartość wynosi pomiędzy -70 dBm (bardzo głośno) a -100 dBm (prawie bez zakłóceń).

  • SNR (stosunek sygnału do szumu) mierzony w dB lub procentach. Jest to „odległość” między dwoma poziomami mocy (sygnał - szum). Im większa ta wartość, tym lepsza jakość łącza; SNR większy niż 25 dB jest dobry do doskonałego. poniżej 10 dB zaczyna się bardzo powoli.

Z mojego doświadczenia w różnych środowiskach (spokojnych lub głośnych, bliskich lub dalekich) wydaje się, że Apple pokazuje siłę sygnału. Wyświetlanie SNR skorelowałoby więcej z łączeniem „jakości”.


1

To, co pokazuje, to siła odbioru sygnału, która musi być pierwsza, ale nie gwarantuje szybkiego połączenia, tylko że można go odebrać.

Zgadzam się z tobą na bardzo niskim poziomie.

Oto moje, bez specjalnych (szybkie łącze Wi-Fi)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Oto więc bardziej szczegółowe porównanie, które pokazuje, dlaczego twoje nie jest tak dobre.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Dzięki, ale to tak naprawdę nie odpowiada na moje pytanie „co tak naprawdę oznaczają 4 linie na ikonie wifi?” Rozumiem, że RSSI -70dBm nie jest tak dobre, a hałas -90dBm nie jest taki zły, i że razem dają SNR około 15-25, co też nie jest tak świetne, ale moje podstawowe pytanie brzmi: skala dla „pasków” Wi-Fi.
kbro

To nie jest dokładna skala, jest to przybliżona siła sygnału.
Ruskes
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.