Co jest instalowane i dlaczego zjada mój procesor?


127

Mój Macbook usmaża mi kolana, a monitor procesora wariuje: ponad 200% procesora jest używane przez coś, co nazywa się „installd”.

Co to jest? Czy mogę to zabić?

(OS X 10.8.)


200% ?, sprawdź status swojej pamięci RAM, s!
Jadav

Czasami procesor szaleje, jeśli coś innego nie odpowiada. Podobnie jak pamięć RAM lub dysk twardy, więc sprawdź te pod kątem wysokiej aktywności.
Jadav

2
Oprócz dobrych rad Lauri Ranty - program instalacyjny powinien również działać, możesz kliknąć jego ikonę z Docku, a następnie nacisnąć polecenie L i polecenie 3, aby przywołać plik dziennika instalacji i umożliwić wyświetlanie wszystkich komunikatów. Oczekujesz, że zobaczysz odpowiedni proces instalacji, gdy procesor jest powyżej 100%, i rozważ zabicie instalatora / głębsze szukanie komunikatów o błędach w dzienniku instalacji (aplikacja konsoli wyświetli ten plik dziennika również po wyjściu instalatora).
bmike

2
Nie zabijaj tego. Najprawdopodobniej aktualizacja oprogramowania działa w tle (może to być inna instalacja). Powodem, dla którego procesor przekracza 100%, jest fakt, że masz procesor wielordzeniowy. Mój Mac ma 4 rdzenie, więc może sięgać nawet 400%.
Kenji Noguchi

1
Kenji ma rację. Przyszedłem na tę stronę, kiedy mój installd zrobił to samo. Podczas czytania w końcu się zatrzymało, a potem natychmiast otrzymałem powiadomienie o „dostępnych aktualizacjach”. Dlaczego ten proces wymaga całego dostępnego procesora na czterordzeniowym komputerze i7 przez kilka minut, to kolejne pytanie.
Dan Pritts

Odpowiedzi:


88

Jest to demon, który jest częścią frameworku PackageKit i zwykle działa jako proces w tle dla aplikacji GUI „Aktualizacja oprogramowania” . Na przykład, jeśli otworzysz aplikację Uaktualnienia oprogramowania i sprawdzisz dostępność aktualizacji, spójrz na Monitor aktywności - zobaczysz, że proces „zainstalowany” wykonuje sporo pracy.

Powoduje, że procesor ustala twój procesor, ponieważ musi skompilować aktualną listę oprogramowania zainstalowanego na twoim komputerze i porównać z aktualną listą wersji otrzymaną z serwerów Apple.

Częstotliwość sprawdzania aktualizacji oprogramowania można ustawić w Preferencjach systemowych i Aktualizacjach oprogramowania.

Domyślne ustawienia to zarówno „Sprawdź aktualizacje”, jak i „Pobierz aktualizacje automatycznie”. Możesz zmienić dowolne ustawienie, ale nie polecam go całkowicie wyłączać.

W tym procesie nie ma nic złego - wystarczy pobrać aktualizacje.

Możesz rozwiązać problem z procesorem, obniżając priorytet procesu lub po prostu zabijając proces w monitorze aktywności.


Specyfikacja:

Lokalizacja w Lion OSX znajduje się w: /System/Library/PrivateFrameworks/PackageKit.framework/Resources/installd

(jeśli locatepoprawnie skonfigurowałeś, uruchom: locate installdaby znaleźć właściwą lokalizację).


1
Jak ustalasz priorytet procesu?
jastrząb

Możesz użyć renicepolecenia, aby zmienić priorytet procesu.
kenorb

4
Pamiętaj, że reniceobniży to priorytet procesu, ale nie powstrzyma go przed użyciem całego dostępnego procesora. Jeśli żaden inny program nie prosi o czas procesora, system nadal oddaje cały dostępny procesor installdprocesowi.
Dan Pritts,

4
W systemie Mac OS 10.10.1 to ustawienie znajduje się w Preferencjach systemowych -> App Store. Wygląda na to, że włączyli go ponownie, nie informując mnie o aktualizacji do Yosemite.
Ajay Gautam,

1
Nie musisz używać locatena macOS. Użyj mdfind -name installdzamiast tego, używa Spotlight i jest zawsze dostępny.
neu242,

11

Zwykle działa, gdy na przykład instalujesz aplikację App Store lub usuwasz aplikację z Launchpada. Nie powinien jednak pozostać uruchomiony w tle ani nadal używać tak dużej ilości procesora. Prawdopodobnie możesz po prostu wymusić zamknięcie go z Monitora aktywności lub uruchomić sudo killall -9 installd.

Binarny jest /System/Library/PrivateFrameworks/PackageKit.framework/Resources/installdw 10.8.


Pytanie brzmi: jak długo to trwa?
GEdgar

Dla mnie kilka minut, a potem spadło, a potem znów zaczęło działać (chociaż niczego nie instalowałem), a potem znowu spadło. Na razie go nie ma, ale kto wie, czy wróci.
Ken

9
Możesz także uruchomić, sudo opensnoop -n installdaby zobaczyć, do których plików dostęp mają procesy lub wyszukaj zainstalowane w konsoli.
Lri

Nie tylko kill -9proces. SIGKILLpowinno być ostatecznością, ponieważ proces niekoniecznie kończy się w dobrze zdefiniowanym lub spójnym stanie. Zawsze najpierw spróbuj -15( SIGTERM- zakończ) i -6( SIGABRT- przerwij proces).
wiosłowa

@ user495470 opensnoopnie działa dla mnie. I dostać dtrace: error on enabled probe ID 5 (ID 172: syscall::open:return): invalid user access in action #11 at DIF offset 24.
Albert

4

Użyłem Monitora aktywności, aby natychmiast zabić proces. A więc:

  • Procesor powrócił do normy;
  • Powiadomienie z App Store pojawiło się w Centrum powiadomień z pytaniem, kiedy zainstalować aktualizacje.

1

To proces instalacji Apple.

Denerwujące jest:

  1. Apple (jak dotąd) nie zmniejszyło tego zapotrzebowania na procesor OR lub dało ci taką możliwość. Należy pamiętać, że etap intensywnie wykorzystujący procesor znajduje się tylko w początkowej części instalacji i zatrzymuje się.
  2. nie widać szybko postępu pobierania

Możesz zobaczyć postęp, ale musisz wykonać następujące czynności:

Apple logo (top left) > App Store > Updates and click Update.

Spowoduje to wyświetlenie paska postępu z bieżącym stanem pobierania.


0

Mój został zainstalowany i magazyn - więc właśnie go zabiłem:

sudo killall -9 installd
sudo killall -9 storeagent

5
Jaki jest wpływ ich zabicia? Czy to coś psuje lub uszkadza?
user151019 30.04.13

Instalatory Mac OS X zazwyczaj wykonują długie operacje (rozpakowywanie, kompilowanie) plików instalacyjnych w tymczasowej lokalizacji i spędzają stosunkowo mało czasu na przenoszeniu plików na swoje miejsce. Możesz to zobaczyć na własne oczy, jeśli uruchomisz instalator, który zgłasza postępy. To sugeruje, że istnieje mało prawdopodobna, ale istniejąca szansa, że ​​może pozostawić twój system w niespójnym stanie. Ponadto ostatnim krokiem instalacji jest napisanie potwierdzenia „instalacja zakończona”, więc jeśli nie zostanie napisany, prawdopodobnie spróbuje zainstalować oprogramowanie ponownie później, usuwając niespójność.
ciekawe,

Ponadto uważam, że bardzo ryzykowne aktualizacje, które mogą pozostawić twój system martwy, jeśli zabity, to te, które wymagają ponownego uruchomienia i instalacji tylko po wylogowaniu wszystkich użytkowników.
ciekawe,

Nie ma prawdziwej gwarancji, co się stanie, jeśli zestrzelisz taki proces. Prawdopodobnie nic, ale możesz coś zepsuć, więc wypróbuj inne sygnały przed zabiciem -9.
wiosłowa

-7

Installd to proces uruchamiany przez program antywirusowy Sophos. Proces jest wywoływany przez InterCheck, który jest procesem związanym z aktywnym skanowaniem Sophos.


1
wydaje się, że jest to podstawowy składnik systemu operacyjnego, który jest uruchamiany po uwierzytelnieniu Installerprogramu w celu przeprowadzenia instalacji. Są problemy z tym, że pełzają one, aby pochłonąć zbyt dużą moc procesora dla niektórych użytkowników Sophos AV dla komputerów Mac. Zmodyfikuj swoją odpowiedź, tak aby była sugerowana jako jedna z wielu, a prawdopodobnie dostaniesz jakieś pozytywne głosy.
NOTjust - user4304 23.04.13
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.