Licencja OS X na używanym komputerze Mac?


8

Właśnie otrzymałem bardzo długi i bardzo frustrujący telefon z obsługą Apple.

Kupiłem używany komputer Apple, który został zainstalowany wraz z Mountain Lion. Oznacza to, że komputer został wysłany przez Apple z zainstalowanym Mountain Lion i odebrany przeze mnie z tą samą instalacją.

Jako środek ostrożności próbowałem ponownie zainstalować Mountain Lion w trybie odzyskiwania. Nie udało się, ponieważ mój Apple ID nie kupił Mountain Lion.

Apple nalegało, że ponieważ nie kupiłem nowego komputera, nie mam licencji na system OS X. Nie sądzę, aby było to prawidłowe, a nawet legalne. Oznacza to, że każdy, kto korzysta z używanego komputera, robi to nielegalnie, chyba że zakupił osobną licencję na system operacyjny.

Czy jestem tutaj poza bazą? Jestem prawie pewien, że teraz „posiadam” kopię Mountain Lion, a Apple się myli. Jeśli jest to poprawne, jakie są moje opcje?


Niektóre opcje dotyczące pomocy technicznej: pierwszą zasadą jest, zadzwoń ponownie. Zobacz, gdzie się znajdziesz, dzięki nowej osobie wsparcia technicznego. Prawdopodobnie przejrzałbym ten problem i najpierw sprawdziłem Dyskusje Apple, aby uzyskać jakieś dowody. A czy twój telefon został podwyższony o jeden poziom?
Zo219,

Cóż, nawet nie kupiłem Lion'a na moim AppleID, wciąż mogę go zainstalować na moim Air 2011 (domyślnie dostarczany z Lionem), ponieważ Apple sprawdzi numer seryjny. Czy Twój Macbook jest dostarczany z zainstalowanym ML? czy nowy właściciel kupił go później?
Tuan Anh Tran

@TuanAnhTran Tak, ten komputer został dostarczony z zainstalowanym ML.
knite

Nie jestem pewien, w jaki sposób przeprowadzasz aktualizację, ale nie przypominam sobie, aby wszystkie monity o Apple ID były wyświetlane przy pomocy narzędzia Internet Recovery: support.apple.com/kb/HT4718?viewlocale=en_US&locale=en_US Sprawdza maszynę na serwerach Apple i następnie, jeśli pojawi się zielone światło, rozpocznie się instalacja.

Odpowiedzi:


7

Agent powinien otrzymać niską informację zwrotną. Licencja na Mountain Lion przenosi się wraz z komputerem w momencie sprzedaży.

Agent powinien był powiedzieć, że do pobrania kolejnej kopii instalatora nie jest potrzebny identyfikator Apple, ponieważ system monituje o przesłanie numeru seryjnego w celu weryfikacji.

Teraz nie dostajesz licencji na aktualizację Mountan Lion do zainstalowania na innych komputerach. Jest to oprogramowanie kupowane oddzielnie od komputera, które jest powiązane z jednym Apple ID i nie można go przenosić. (jak wszystko inne sprzedawane w App Store)

Jedynym przypadkiem, w którym nie dostajesz Mountain Lion, jest to, że maszyna została wysłana z fabryki z Lionem, ale została sprzedana z „darmową aktualizacją” do Mountain Lion. Może się to zdarzyć w oknie między ogłoszeniem nowego systemu operacyjnego a jego wydaniem lub na komputerach Mac, które są obrazowane w fabryce przed wydaniem Mountain Lion, ale sprzedawane po wydaniu.

W takim przypadku Apple może bezpłatnie skorzystać z aktualizacji do pierwszego Apple ID, aby go wykorzystać. Jedyną licencją, która miałaby zostać przeniesiona, byłby Lion, a nie Mountain Lion.


Przeszedłem przez kilku agentów, w tym ostatnią eskalację do kogoś z działu Apple ID. Maszyna dostarczona z fabryki z Mountain Lion, a ja próbuję zainstalować ponownie na tej samej maszynie. Masz rację, że urządzenie wysyła numer seryjny do weryfikacji, ale po tym kroku następuje druga weryfikacja za pomocą Apple ID. To krok, który się nie udaje.
knite

Informuj nas. Nie miałem z tym problemów na kilku komputerach Mac - mam nadzieję, że jest to dziwny problem z bazą danych, który można rozwiązać. Spodziewałbym się, że podarują ci uaktualnienie bezpośrednio (lub wyślą później kartę podarunkową), jeśli nie będą w stanie tego naprawić w ciągu około jednego dnia. Wen Apple zdaje sobie sprawę z tego, że coś pomieszali, uważam, że są bardzo podatni na naprawę.
bmike

1

Moje doświadczenie nie było tak, jak powiedział bmike. Właśnie usunąłem dysk SSD MBA i wybrałem opcję Zainstaluj ponownie OS X w ramach przygotowań do sprzedaży MBA. Mam kilka identyfikatorów Apple ID i wybrałem taki, który nigdy nie kupił Lion. Nie zezwala na pobranie systemu operacyjnego w celu ponownej instalacji. Więc przełączyłem się na identyfikator Apple ID, który kupił Lion na starszy komputer i można go było pobrać. Ale faktem jest, że ten komputer został fabrycznie zainstalowany w Lionie i nie powinienem był wymagać osobnego zakupu Lion w celu ponownej instalacji. Złe jabłko! Napraw to!


Dziękujemy za zgłoszenie innego doświadczenia. Ciekawe byłoby zapytać Apple o wsparcie dla tego konkretnego komputera Mac, któremu nie przyznano ponownego pobrania. Po sprzedaniu milionów komputerów Mac zastanawiam się, czy niektórzy nie zostali sklasyfikowani. Co powiedział support.apple.com , kiedy się z nimi skontaktowałeś?
bmike

-2

Często licencji systemu operacyjnego nie można przenosić. Aby się upewnić, musisz przeczytać umowę EULA.

System operacyjny dostarczony z systemem najprawdopodobniej byłby dozwolony. Czy poprzedni właściciel dał ci jakieś dyski systemowe? Wszelkie zakupione przez nich aktualizacje nie będą podlegały przeniesieniu, ponieważ nie można przenosić zakupów między identyfikatorami AppleID.

Najprawdopodobniej będziesz musiał kupić Mountain Lion pod AppleID, wtedy będziesz mógł zainstalować go w nowym systemie.

Ile wart jest twój czas i frustracja? Mountain Lion kosztuje tylko 20 USD i będzie można go używać na wszystkich komputerach.


Zredagowałem swój post, aby wyjaśnić, że komputer został dostarczony z Mountain Lion. Masz rację i czas i frustrację - moja kopia ML za 20 USD jest pobierana od kilku godzin. Nadal chciałbym to eskalować z Apple, jeśli to w ogóle możliwe.
knite

@knote - oddzwoń i uzyskaj numer sprawy, jeśli go nie masz. Poczekaj kilka dni, aby zobaczyć, czy dostałeś ankietę w wiadomości e-mail, i bądź uprzejmy, ale bądź pewien swojego rozczarowania. Jeśli nie otrzymasz ankiety, oddzwoń i poproś o przesłanie przez telefon opinii na temat drugiej sprawy.
bmike

W rzeczywistości - oprogramowanie OS X dostarczane z komputerem Mac zawsze przenosi licencję wraz ze sprzętem zgodnie z EULA. To, czy Twoja lokalna sytuacja prawna przeważa nad licencją Apple, jest różne, ale Apple zamierza, aby licencja na system operacyjny zakupiony w sprzedaży detalicznej była zbywalna, a licencja na system operacyjny z komputerem Mac musi zostać przeniesiona wraz ze sprzedażą.
bmike

-2

Komentarz bmike jest bardzo przydatny. Mam niewielką zmienność tego pytania. Jeśli kupię używany Mac Mini Server, wydaje się, że nie ma problemu z zainstalowaniem w Internecie wersji OS X, która została z nim dostarczona (Mountain Lion). Jednak jako serwer pierwotnie miałby aplikację OS X Server.

Właśnie rozmawiałem na ten temat z pomocą techniczną Apple. Powiedzieli, że aplikacja Serwer jest licencjonowana pierwotnemu właścicielowi i nie jest obsługiwana z tym komputerem. To wydaje się niespójne.

Czy aplikacja jest instalowana w momencie dostarczenia urządzenia, czy musisz ją pobrać ze sklepu App Store? W tym drugim przypadku widzę, że byłby objęty licencją na identyfikator Apple ID użyty do pobrania. Jeśli znajdował się na komputerze w pudełku, powinien mieć możliwość przeniesienia z licencją systemu operacyjnego.


Witamy w Zapytaj inaczej. Opublikowałeś to jako odpowiedź, która dotyczy tylko rzeczy, które bezpośrednio odpowiadają na zadane pytanie. Jeśli masz inne pytanie, możesz je zadać za pomocą przycisku Zadaj pytanie w prawym górnym rogu.
bmike

Masz rację. iLife, iWork, server.app i inne wstępnie zainstalowane aplikacje mają inne warunki licencyjne niż podstawowy system operacyjny. Jest to zmiana od czasu, gdy serwer był smakiem systemu operacyjnego, a nie oddzielnym produktem warstwowym na wierzchu.
bmike
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.