Co się stanie, gdy usuniesz (lub zgubisz) dysk SSD z napędu Fusion?


10

Czy po zapisaniu danych na dysku Fusion Drive można obniżyć wersję komputera Mac na dysk twardy (HDD), po prostu wyjmując dysk SSD?

W szczególności zastanawiałem się, co się stanie, gdy dysk SSD ulegnie awarii z tego czy innego powodu. Czy pod maską SSD Fusion Drive jest tylko klonem aplikacji, systemu, aplikacji i najczęściej używanych plików? Jeśli tak, czy wszystkie pliki są bezpieczne na starym dysku twardym i czy nadal można go uruchomić? Czy też muszę sformatować dysk twardy i ponownie zainstalować system operacyjny, każdą aplikację i przenieść pliki z powrotem na dysk twardy?

Odpowiedzi:


7

Napęd Fusion to połączenie dysku SSD i HDD. Jeśli którykolwiek element zostanie usunięty lub ulegnie awarii, stracisz wszystkie dane. Możliwe jest odzyskanie części, ale byłoby to zadanie dla ekspertów zajmujących się odzyskiwaniem dysku.

Jeśli masz napęd Fusion, możesz go podzielić na dwa osobne części , co daje standardową konfigurację z dwoma napędami. Jest to jednak proces destrukcyjny, po czym należy ponownie zainstalować system operacyjny i wszystkie dane, a także partycję odzyskiwania. Na komputerach Mac z fabrycznie zainstalowanym dyskiem Fusion napotkasz również problemy, w których Narzędzie dyskowe chce „naprawić” dysk Fusion, więc zarządzanie dyskami należy wykonać za pomocą narzędzi wiersza poleceń.

Jeśli naprawdę chcesz podzielić dysk Fusion, upewnij się, że masz kopię zapasową - spowoduje to usunięcie danych ; następnie uruchom system na partycji odzyskiwania (⌘R podczas rozruchu) i otwórz Terminal.

Uruchom diskutil coreStorage listi zwróć uwagę na długi łańcuch, który pojawia się po Logical Volume Group- to jest UUID. Następnie uruchom diskutil coreStorage delete UUID, zastępując UUIDrzeczywistym ciągiem. Następnie można ponownie zainstalować OS X na dysku SSD lub HDD i przywrócić z kopii zapasowej.


4

Zgodnie z artykułem Anandtech Zrozumienie napędu Apple Fusion Drive :

Całkowity rozmiar woluminu jest sumą obu części. W przypadku opcji 128 GB + 1 TB całkowita dostępna pamięć wynosi ~ 1,1 TB. To samo dotyczy opcji 128 GB + 3 TB (łączna pojemność ~ 3,1 TB).

Jeśli całkowity rozmiar pamięci jest równy rozmiarowi dysku SSD plus rozmiar dysku HD, wówczas sam dysk HD nie może pomieścić wszystkich danych w napędzie fusion. Dlatego jeśli usuniesz dysk SSD, nie będziesz mógł kontynuować pracy z samym dyskiem HD.


4

Jeśli dysk SSD ulegnie awarii, system operacyjny nie wyświetli żadnych plików i należy wysłać oba dyski do specjalisty ds. Odzyskiwania i spodziewać się odzyskania kilku plików (i wielu fragmentów plików). Ponieważ wielopoziomowa pamięć masowa przenosi części plików na dysk twardy, nie ma gwarancji, że cała kopia pliku będzie istnieć na dowolnym dysku w celu odzyskania.

Najwyraźniej w większości po brzegi „Fusion Drive” przeniesie wiele całych plików na dysk twardy, ale niestety, rzeczy, których najczęściej używasz, najprawdopodobniej zawierają niektóre części na dysku SSD.


Możesz zamienić nowy dysk na SSD i ponownie skonfigurować podstawową pamięć masową (sformatować dysk Fusion) i przywrócić z kopii zapasowej (lub nie zamieniać nowego dysku, ale nadal konfigurować podstawową pamięć masową i przywracać z kopii zapasowej).

Podobnie jak utrata dysku z paska RAID 1, tracisz wszystkie dane, gdy Narzędzie dyskowe „naprawia” uszkodzony dysk Fusion . Posiadanie pełnej i aktualnej kopii zapasowej jest niezwykle ważne dla użytkowników Fusion Drive.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.