Czy można zainstalować i uruchomić system Windows na dysku Thunderbolt?


18

Wiem, że emulacja BIOS-u oprogramowania układowego EFI na komputerach Mac nie obsługuje uruchamiania z FireWire lub dysków USB, a wersja EFI systemu Windows nie wydaje się być zgodna z implementacją EFI firmy Apple, więc nie można zainstalować ani uruchomić systemu Windows z jednego tych. Ale dyski Thunderbolt to tak naprawdę tylko kontrolery SATA PCIe z podłączonym co najmniej jednym dyskiem SATA, podobnie jak dyski wewnętrzne.

Przeczytałem, że możesz uruchomić system OSX przynajmniej z niektórych dysków twardych i dysków SSD Thunderbolt. Czy można uruchomić system Windows z takiego napędu? Czy możesz zasugerować jakieś konkretne modele dysków lub adapterów Thunderbolt-SATA, które to obsługują?

Zdaję sobie sprawę, że asystent Boot Camp może nie współpracować, ponieważ dysk jest „zewnętrzny”, ale asystent służy tylko do partycjonowania. Możesz przygotować tablicę partycji dysku ręcznie, więc główne pytanie brzmi, czy oprogramowanie Maca uruchomi system operacyjny oparty na MBR z dysku Thunderbolt.

Oczywiście mógłbym po prostu kupić dysk Thunderbolt i wypróbować go, ale są one dość drogie w porównaniu z innymi równorzędnymi i uniwersalnie kompatybilnymi dyskami USB3. Ponadto wsparcie może się różnić w zależności od modelu, więc są szanse, że wybiorę niewłaściwy.

Odpowiedzi:


14

Nie próbowałem MBR 1 … ale: naprawdę można uruchomić system Windows 7 i Windows 8 (wersje 64-bitowe) w trybie EFI z dysku podłączonego do Thunderbolt. Mam garść dysków Buffalo Ministation Thunderbolt 2 z oryginalnymi, wolnymi dyskami twardymi o prędkości 5400 obr./min, zamienionymi na różne dyski SSD, i działają one cudownie 3 . Możesz je uruchomić, naciskając klawisz Option podczas gongu podczas uruchamiania, a w opcjach wyboru są one wyświetlane w kolorze pomarańczowym „Dysk EFI”.

Teraz sztuczką jest zainstalowanie systemu Windows na dysku w trybie EFI, ponieważ kiedy stwierdziłeś, że „wersja EFI systemu Windows nie wydaje się być zgodna z implementacją EFI firmy Apple”, zakładam, że oznacza to (tak jak ja), że próbowałeś i po prostu odmówił instalacji. O ile mi wiadomo, to prawda - jednak jedyną częścią, która nie jest „zgodna”, jest proces instalacji - wszystko, co Windows próbuje zrobić z partycją EFI tuż przed ponownym uruchomieniem, nie działa poprawnie.

 

Rozwiązanie na ratunek: zainstaluj VMware Fusion na komputerze Mac (nawet wersja próbna to zrobi) i skorzystaj z postu na blogu Vijay Pandurangan, aby pomóc zamontować zewnętrzny dysk Thunderbolt bezpośrednio na nowej maszynie wirtualnej. Zwróć szczególną uwagę na komentarz na dole posta: Hajo sprawia, że ​​jest to o wiele łatwiejsze.

Podziel dysk na partycję jako GPT w systemie OS X i / lub zainstaluj najpierw dodatkową kopię systemu OS X na dysku Thunderbolt (jeśli chcesz) i pozostaw wolne miejsce dla systemu Windows. Jeśli nie planujesz mieć zapasowej kopii systemu OS X do rozruchu z tego dysku, pozostaw całe miejsce puste (nie partycjonuj poza partycją EFI OS X zainicjuje się przy pomocy GPT).

Ustaw maszynę wirtualną, aby uruchamiała się z EFI, i zainstaluj system Windows 7 lub Windows 8 (musi mieć 64-bitowy smak, aby obsługiwać EFI) bezpośrednio na dysk. Teraz, gdy system Windows przejdzie proces konfiguracji i odlicza czas do ponownego uruchomienia, wyłącz maszynę wirtualną. Zgadza się - skończysz z Fusion 4,5 i możesz przejść od razu do rozruchu z nowego dysku. Poważnie. Naciśnij Option podczas rozruchu, a rzeczywiście zobaczysz „EFI Boot” jako opcję, możesz go wybrać, a Windows na Thunderbolt będziesz miał.

Nie oczekuję też, że miałbyś problem z uruchomieniem z dowolnego standardowego napędu Thunderbolt, szczególnie jeśli jest to dysk SATA AHCI, taki jak Buffalo.

 

Chociaż jestem całkiem pewien, że możesz uruchomić zwykły Boot Camp oparty na MBR, dlaczego miałbyś? EFI to przyszłość , a kiedy przejdziesz przez ten proces, możesz uruchomić dysk Thunderbolt Windows z niemal każdego nowego Maca 5 .

1 Jeszcze tego nie potrzebowałem. Nie ma systemu operacyjnego ani narzędzia, które musiałbym uruchamiać na moich komputerach Mac, które nie obsługują EFI, i mam awersję do spoglądania wstecz i mocno czuję, że MBR patrzy wstecz - jak nazywa się 1983 i chce jego 10 MB Dysk twardy MFM z powrotem , z powrotem.

2 Oryginalny dysk też działał dobrze, ale gaaah! tak wolno.

3 Brian Klug napisał naprawdę świetną recenzję na temat tego konkretnego dysku na AnandTech , i to mnie przekonało, aby go kupić. To piękny sprzęt z dopasowanym wykończeniem, takim jak Apple, wyposażony w złącze Thunderbolt i USB 3 oraz kable! pasować. Tak, dołączony dysk jest wolny, gdy wszyscy wysiadają, ale możesz go zastąpić dowolnym wybranym dyskiem twardym 2,5 "lub dyskiem SSD. Upewnij się tylko, że masz suszarkę do włosów.

4 Chyba że nie. Używam obu zamiennie. Możesz uruchomić system bezpośrednio z Windows 8 na sprzęcie i możesz uruchomić go z Fusion przy użyciu tej konfiguracji, gdy pojawi się potrzeba, jakbyś pracował nad czymś, nie chce się restartować, ale musi otworzyć plik .PST w programie Outlook 2013… na przykład.

5 pomimo problemów z licencjonowaniem systemu Windows; będziesz musiał kupić kopię systemu Windows dla każdej maszyny, na której chcesz ją uruchomić w celu długotrwałego użytkowania, aby nie uzyskać czarnego tła i błędów typu „ta kopia nie jest oryginalna”.


Wielkie dzięki za szczegółową odpowiedź! Zastanawiam się, czy ta sztuczka EFI rzeczywiście zadziała w przypadku FireWire lub napędu USB - myślę, że spróbuję tego przed zakupem napędu Thunderbolt!
pmdj

Aktualizacja: Wypróbowałem powyższe instrukcje na moim MacBooku Air 2010, używając dysku twardego USB, który podzieliłem na partycje jako GPT z Disk Utility (podział FAT32 / HFS +). Nie pojawia się w menu startowym „alt”, ale pojawia się w Preferencjach systemowych -> Dysk startowy. Jeśli wybierzesz go natychmiast po ponownym uruchomieniu instalatora, spowoduje to wyświetlenie niebieskiego ekranu z niedostępnym kodem urządzenia rozruchowego - sterownik pamięci USB nie jest ładowany podczas uruchamiania. Więc uruchomiłem się w VMWare, pozwól instalatorowi przejść na pulpit i uruchomiłem regedit…
pmdj 27.12.12

… W regedit zmieniłem BootDriverFlagswartość na 4 cale HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control. Podczas gdy tam również zmieniłem również PollBootPartitionTimeoutw `` HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ PnP` do 30000 (dziesiętnie), na wypadek, gdyby pojawienie się zajęło trochę czasu. Następnie zamknij maszynę wirtualną, ponownie wybierz Windows w Preferencjach systemowych i oto ja uruchamiam Windows z USB na komputerze Mac. Jednak wypróbuj to samo na 2011 iMac, maszynie, na której chcę go używać, i nie działa no bootable device insert boot disk and press any key(szary na czarnym ekranie).
pmdj

Gdzieś w Internecie znalazłem komentarz, że MacBook Air, ponieważ nie ma napędu optycznego, ma dodatkową obsługę oprogramowania układowego do uruchamiania systemów innych niż OSX z USB. Omawiany iMac ma napęd DVD-RW, więc chyba wyjaśniałoby to, dlaczego absolutnie nie mogę uruchomić tego cholerstwa. Myślę, że Thunderbolt może nadal działać.
pmdj

Okej, wygląda na to, że popełniłem błąd podczas ustawiania maszyny wirtualnej VMWare do korzystania z EFI: dodałem linię firmware = "EFI"do .vmxpliku. Okazuje się, że wielkość liter ma znaczenie i musi być firmware = "efi"(małe litery). Więc próbuję teraz z tym. Wygląda na to, że MacBook Air obsługuje uruchamianie dysków USB opartych na MBR!
pmdj


0

Jedynym sposobem, w jaki udało mi się to zrobić, było utworzenie małej (20 gig, najmniejszej możliwej) partycji bootcamp na dysku wewnętrznym, następnie uruchomienie instalacji systemu Windows 7 i wybranie zewnętrznego napędu Thunderbolt (w moim przypadku Lacie Wytrzymały z wewnątrz dyskiem Samsung SSD) jako celem instalacji.

To prawda, że ​​nie jest to rozwiązanie „czysto zewnętrzne”, ale W7 zdecydowanie uruchamia piorunujący dysk SSD w ten sposób, o co pytasz.

Wady: nie można odzyskać 20 gigabajtów na wewnętrznym dysku: zniszczenie go sprawi, że W7 na Thunderbolt będzie bezużyteczny. A twoja hibernacja wychodzi z okna.

Plusy: ogromna poprawa prędkości na W7. Po rozpoznaniu dysku (co zajmuje trochę czasu, ale robi to również na większości komputerów PC) W7 uruchamia się w 15 sekund bez przerwy. A ponieważ instalujesz W7 „we właściwy sposób”, nie musisz się martwić o wyrównywanie ssd lub optymalizacje: W7 sam wykonuje większość (nie wszystkie) z nich, w tym obsługę przycinania, wyłączanie defragmentacji i tego typu rzeczy . Rozwiązanie okazało się stabilne nawet po kilku miesiącach pracy.

Wypróbowałem wszystkie inne metody, które w jakiś sposób wymagały klonowania bootcampa, ale wyniki były negatywne na Imac 27 późnym 12.

Trochę martwiłem się o moc znamionową zasilanej przez magistralę Lacie Thunderbolt, ale zastosowany dysk Samsung SSD ma zmierzony maksymalny pobór mocy około 3,5 W przy całkowicie obciążonym zapisie i 0,35 lub coś w stanie bezczynności. Port Thunderbolt ma moc 10 W, więc nie powinno to stanowić problemu, nawet na dłuższą metę.

Trochę dziwnie wygląda to, że Lacie jest dyskiem rozruchowym W7, ale działa bardzo dobrze i działa w Imacu pod kontrolą systemu Windows, ponieważ wydajność wewnętrznego napędu fuzji była fatalna w stosunku do oprogramowania Imac.


0

Mam podwójny rozruch systemu Windows 7 i Windows 10 na moim MacBooku Pro pod koniec 2012 roku, na zewnętrznym dysku ThunderBolt 2 LaCie. Sklonowałem Windows 7 i 10 z pulpitu na dysk LaCie Rugged 1 TB podłączony do portu ThunderBolt na pulpicie. Działa bardzo dobrze zarówno dla Win7, jak i Win10. LaCie ma bardzo wolny dysk twardy Seagate 1 TB, więc sklonowałem zawartość do Samsung Evo 850 500 GB. System Windows jest bardzo szybki, ale rozpoznanie dysku systemu Windows zajmuje dużo czasu, około 30 sekund do minuty. Mac OS-X jest w macierzy RAID-0 złożonej z 2 Samsung 1 TB evo 850.

Próbowałem podłączyć dysk LaCie do tego samego komputera Mac przez USB 3.0 i otrzymałem niebieski ekran, jak się spodziewałem.

Korzystam z systemu Windows na MBR, a nie efi. Zastanawiam się, czy przejście na EFI przyspieszy rozpoznawanie dysku ThunderBolt

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.