Jak poważne są sporadyczne napady jądra?


9

Panika jądra miała miejsce około 2 lata temu, a kolejna kilka dni temu. Nie miałem żadnych innych problemów oprócz drobnych błędów oprogramowania i po obu przypadkach byłem w stanie nieszkodliwie zrestartować komputer. Powiedziano mi, że może to oznaczać wiele złych rzeczy związanych ze sprzętem. Czy może to być po prostu coś nieszkodliwego, skoro tak naprawdę nie wydaje się zbyt trwałe? Czy warto to sprawdzić?


5
Dwa razy w ciągu wielu lat nie uważam tego za niepokojący; dwa razy, powiedzmy, godzinę - to inaczej. To powiedziawszy, zawsze dobrym przypomnieniem jest upewnienie się, że kopie zapasowe ważnych danych są znane i możliwe do odzyskania (regularnie testuj przywracanie z rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych); uruchomić aktualizację oprogramowania i zainstalować wszelkie dostępne łaty i aktualizacje; i do uruchomienia narzędzia serwisowego, takiego jak zawsze doskonały Koktajl lub MLCC .
da4

1
Zgadzam się. Nie ma się czym martwić. Pamięć RAM inna niż ECC może zawierać losowe błędy pojedynczych bitów, które powodowałyby dziwną panikę jądra. Zdarza się, naprawdę nie ma się czym martwić ani czym się martwić. Jeśli zacznie się to dziać często lub przynajmniej z pewną regularnością, zacznij się martwić, ale w tej chwili nie przejmowałbym się tym. Jak mówi da4, nadszedł czas, aby sprawdzić swoje kopie zapasowe.
robmathers,

Odpowiedzi:


5

Gdy po raz pierwszy pojawia się panika jądra, jest to przypomnienie, aby upewnić się, że masz regularny system tworzenia kopii zapasowych. Uruchom ponownie komputer Mac i sprawdź, czy kopia zapasowa jest skonfigurowana. Sprawdź później tego dnia, aby przetestować przywracanie plików, których kopię zapasową chcesz wykonać.

Za drugim razem, gdy wpadniesz w panikę jądra, zdecyduj, jak będziesz śledzić, kiedy się pojawią. Używam karty z notatkami 3 x 5 do dokumentowania takich rzeczy, jak to, co robiłem, kiedy zauważyłem to w dacie i godzinie.

Poza tym, dopóki nie stracisz prawdziwej pracy, okazjonalna panika / błąd nie jest prawdziwym zmartwieniem, tak jak irytacja. Jeśli denerwujesz się lub masz powtarzające się paniki, zbierz obiektywne dane potrzebne do rozwiązania większości paniki jądra. Apple dokumentuje dobrze opracowany proces:

Gdy masz garść zdarzeń, sprawdzanie ze wsparciem jest dobre, ponieważ są one w lepszej pozycji, aby zważyć, czy istnieje podejrzenie, że sprzęt jest wadliwy lub czy twoja panika ma charakter programowy.


3

Tak, czasami panika jądra może wskazywać na zły / uszkodzony lub niekompatybilny sprzęt. Częstotliwość, z jaką je masz, prawdopodobnie nie wskazuje na poważny problem ze sprzętem (tj. Zły kabel podłączony do płyty głównej z dysku twardego itp.), Chyba że zauważysz warunki fizyczne, które wydają się zbiegać (tj. Najgorętszy dzień w roku, gdy dziecko walczy biurko itp.) lub podczas wykonywania tego samego zadania związanego z oprogramowaniem (tj. czyszczenia pamięci podręcznej). Może to być tak proste, jak uszkodzenie jednego pliku systemowego, który nie jest często używany.

Z drugiej strony, widziałem to również spowodowane tym, że sprzęt nieznacznie stracił połączenie (tj. Karta eSata ExpressCard wysunęła się nieco podczas używania na 17-calowym MacBooku Pro).


1

Dwa razy w ciągu dwóch lat to nic. Komputery pracują na sygnałach elektrycznych nie 0 i 1. Tak, czasami występują błędy. Mogą wystąpić „błędy jednobitowe”, ale sprzęt i system operacyjny są wystarczająco inteligentne, aby poradzić sobie z nimi przez większość czasu. Czasami jednak nie mogą, a ty wpadasz w panikę jądra, co oznacza, że ​​coś poważnego poszło nie tak, być może niemożliwe do naprawienia. Dwa razy w ciągu 2 lat niekoniecznie oznacza wadliwy sprzęt, a jedynie losowe, mało prawdopodobne błędy.

Jeśli tak się martwisz, możesz zacząć sprawdzać swój sprzęt. Większość napadów paniki jądra, które napotkałem, były spowodowane złymi modułami pamięci RAM! Zacznij od uruchomienia testu pamięci i zobacz, co otrzymujesz.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.