Jak nazywa się Apple / OS X dla „Alternatywnych strumieni danych”?


1

Na starych komputerach Mac przed systemem OS X pliki mogły już mieć dwa „widelce” - widelec do danych i widelec do zasobów.

Według Wikipedii , w pewnym momencie system plików HFS + OS X zyskał możliwość posiadania dowolnej liczby widelców, podobnie jak Microsofty „Alternate Data Streams” ( ADS).

HFS Plus zezwala na nazwy plików o długości do 255 znaków UTF-16 oraz pliki z rozwidleniem n podobne do NTFS, ale do niedawna prawie żadne oprogramowanie systemowe nie korzysta z widelców innych niż widelec danych i widelec zasobów.

Chcę wiedzieć, jaki jest oficjalny termin na te widelce lub strumienie. Sądzę, że to możliwe, że nazywają się po prostu „widelcami”, ale ten termin ma już kilka znaczeń w informatyce. Przeszukałem trochę, ale nie mogę znaleźć ostatecznej odpowiedzi.

Odpowiedzi:


4

Apple używa „wielu widelców” lub skróconej formy „wielu wideł” konsekwentnie poprzez swoją dokumentację, więc wydaje się, że jest to termin oficjalny. Podaję tutaj kilka przykładów:

https://developer.apple.com/library/mac/#documentation/General/Conceptual/SLGlobalGlossary/Glossary/Glossary.html (Ostatnia aktualizacja: 2010-07-09)

HFS + Hierarchical File System Plus. Rozszerzony format systemu plików Mac OS. Ten format dodaje obsługę nazw plików dłuższych niż 31 znaków, reprezentację nazw plików i katalogów w Unicode oraz wydajną pracę na bardzo dużych dyskach. HFS + to format woluminu wielokrotnego.

https://developer.apple.com/library/mac/#documentation/Porting/Conceptual/PortingUnix/io_porting/io_porting.html (Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012)

(...) niektóre aplikacje Mac również wykorzystują zdolność systemu plików HFS + do obsługi plików z wieloma rozwidleniami .

https://developer.apple.com/library/ios/#documentation/CoreFoundation/Conceptual/CFBundles/AboutBundles/AboutBundles.html (Ostatnia aktualizacja: 2010-07-08)

Pakiety mogą znajdować się w woluminach wielu różnych formatów, w tym w wielu formatach wideł , takich jak HFS, HFS + i AFP, oraz formatach pojedynczych wideł, takich jak UFS, SMB i NFS.

Mówiąc o „rozwidleniu” w komputerach, mogę myśleć tylko o rozwidleniach HFS + / HFS lub wywołaniu systemowym tworzenia procesu potomnego.


Cóż za świetna odpowiedź - dziękuję za twój wysiłek! (-:
hippietrail

Tak, rozwidla się procesy potomne, a także rozwidla projekty, szczególnie projekty open source, tak jak stało się z OpenOffice-> LibreOffice i WikiTravel-> WikiVoyage. Mogą być też inne zastosowania, o których też nie wiem ...
hippietrail,

1
O Boże, zapomniałem o tworzeniu oprogramowania, dzięki za zwrócenie na to uwagi.
jaume,

0

Właśnie zainteresowałem się tym tematem i zacząłem się rozglądać.

Tym razem zauważyłem, że termin „nazwany widelec” jest szeroko stosowany dla widelców innych niż widelec danych i widelec zasobów.

Podam kilka linków, gdy znajdę najlepsze ...

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.