Czy mogę zamiennie stosować ładowarki MacBook 45/60 / 85W?


69

Mam 13-calowego Macbooka Pro dostarczonego z zasilaczem 60 W i 15-calowego Macbooka Pro dostarczonego z zasilaczem 85 W. Czy mogę używać dowolnego adaptera z dowolnym laptopem? Na forach Apple wydaje się, że nie ma zgody .


3
To świetne pytanie. Kupiłem nowy zasilacz 60W do korzystania z moim MBP 13" i Henge Dock, a teraz dowiaduję się, że mogłem kupiłem 85W który byłby bardziej wszechstronny jeśli mogę zaktualizować Mac w przyszłości.
lpacheco

Dzięki za odpowiedź glenstorey. I dziękuję za cytowanie i linkowanie do odpowiednich informacji Apple. Chociaż wydaje się, że istnieje pewne wsparcie dla używania adaptera o niższej mocy na laptopie o wyższej mocy, myślę, że zagram w niego bezpiecznie i pożyczę mój 15-calowy adapter PowerBook (85 W) dla mojego 13-calowego PowerBook (60 W), jeśli to konieczne.
AlanKley

Niektóre wczesne 15-calowe MacBooka Pro były dostarczane z adapterami MagSafe o mocy 60 W, ale ostatnio tylko modele 13-calowe są dostarczane z adapterami o mocy 60 W. Apple produkuje również adapter 45 W dla Airs. Rzadko będą obsługiwać tylko bardzo wolne ładowanie, gdy wyłączony zostanie MBP, który chce 85 W. Każdy adapter 65 W to stary iBook, który oczywiście nie działa.
bmike

Odpowiedzi:


50

Oficjalne słowo Apple w tej sprawie brzmi:

Upewnij się, że używany jest odpowiedni adapter mocy dla twojego komputera przenośnego. Wybierz odpowiedni zasilacz do komputera przenośnego Apple. Możesz użyć zasilacza o wyższej mocy, ale nie możesz użyć go o mniejszej mocy bez potencjalnych problemów operacyjnych. ( tutaj + dyskusja tutaj ).

Twój 13-calowy może używać ładowarki 15-calowej, ale nie odwrotnie.

Nigdy nie słyszałem o tym, że unieważnia gwarancję (ani nie doświadczyłem tego, gdy użyliśmy niewłaściwej ładowarki), ale lepiej być bezpiecznym niż żałować.


2
Problem polega na tym, że bateria może nie ładować się wcale lub szybko. Komputer mógłby się „wyładować”, jeśli moc nie byłaby wystarczająca do spełnienia wszystkich wymagań. Przez długi czas mogło to spowodować awarię, ale generalnie Pro w bezczynności działa dobrze z adapterami o niższej mocy w mgnieniu oka.
bmike

Komputer może wyciągnąć tylko tyle, ile oferuje adapter. W przypadku niewymiarowego adaptera nic się nie wydarzy, poza tym, że komputer może nie działać poprawnie. Komputer nie jest tak ryzykowny, ale adapter jest.
Ruskes,

7
Adapter jest urządzeniem PASYWNYM. Nie zmusza zasilania do niecki komputera. Dostarcza tylko to, o co został poproszony, a jeśli zostanie o to poproszony więcej, może po prostu działać z maksymalną wydajnością i potencjalnie przegrzewać się z czasem.
Ruskes,

Mój model laptopa to Macbook Pro 13 "w połowie 2010 roku i wymaga ładowarki 60 W MegaSafe 1. Użyłem go z MBP 15", a teraz ładowarka zginęła wydzielając żółty płyn i została podgrzana. Tutaj, w Indiach, 60 W w mojej lokalizacji jest niedostępne, a lokalne sklepy Apple Premium powiedziały mi, że można używać ładowarki 85 W z moim modelem 13 ", ale nie 60 W z modelami wymagającymi wyższych mocy.
Bharat Patil

Potwierdzam, próbował użyć 60 W z 15-calowym MacBookiem Pro, który jest wyposażony w adapter 85 W. Komputer jest w porządku, ale nigdy się nie ładował. To po prostu zapobiegło rozładowaniu MacBooka . Dodatkowo, adapter 60 W stał się bardzo gorący. przez ponad 5 lub 10 sekund. Widziałem, jak rozpala się ogień na półpalnej powierzchni. Morał z tej historii, nie używaj zasilaczy o mniejszej mocy w przypadku wymagających MacBooków przez dłuższy czas.
Joshua Pinter

43

W niektórych odpowiedziach jest dużo dezinformacji. Podam fakty.

Brak adaptera MagSafe po podłączeniu do mechanicznie dopasowanego gniazda w MacBooku / MacBooku Pro nie spowoduje niebezpiecznego stanu. To jest dane dla systemów, które otrzymają certyfikaty bezpieczeństwa. Więc nie, adapter 60 W nie przegrzeje się po podłączeniu do urządzenia, które potrzebuje adaptera 85 W. MacBook, do którego jest podłączony, nie będzie działał w trybie „zaniku zasilania”. Będzie działał bezpiecznie, ale wydajność procesora ulegnie zmniejszeniu. Poniżej wyjaśniono, dlaczego.

Zarządzanie energią MacBooka działa bardzo prosto: utrzymuje równowagę mocy między energią pobieraną przez obciążenia a mocą dostępną ze źródeł. Istnieją dwa źródła mocy:

  • Zasilacz,
  • bateria jako źródło zasilania.

Istnieją dwa obciążenia:

  • ładowarka,
  • urządzenie (logika, napędy, pamięć, ekran, głośniki, urządzenia USB itp.)

Oba obciążenia są regulowane, a funkcją zarządzania energią jest ich dostosowanie w razie potrzeby.

Bateria jako źródło zasilania nie obejmuje ładowarki: bateria może działać jako źródło zasilania lub ładowarka może działać, ale nigdy jednocześnie.

Zarządzanie energią musi utrzymywać następującą nierówność pod względem mocy: (zasilacz + akumulator jako źródło zasilania)> = (ładowarka + urządzenie). Obciążenia są traktowane priorytetowo: maszyna ma priorytet nad ładowarką. System zarządzania energią zna również elektroniczną tabliczkę znamionową zasilacza, a tym samym jego moc znamionową.

Zatem, biorąc pod uwagę dostępną moc wejściową, obciążenie maszyny jest najpierw zaspokajane, a wszelka pozostała moc jest dostarczana do ładowarki. Jeśli nie ma wystarczającej ilości energii do ładowarki, akumulator z definicji rozładowuje się, chyba że nie ma już naładowania. To jest ważne. I odwrotnie, w pełni naładowany akumulator będzie wymagał zerowego obciążenia ładowarki i to jest w porządku.

Jeśli maszyna nie ma wystarczającej mocy, zmniejsza się obciążenie i dławi procesor (a może nawet GPU - nie przypominam sobie od razu). Zmniejszenie obciążenia procesora z założenia zawsze będzie w stanie zrównoważyć moc. Zasilanie 60 W, nawet jeśli jest podłączone do 17-calowego MBP, zaspokoi wszystkie obciążenia wewnętrzne i zewnętrzne (USB, FW, napędy, ekran), z wyjątkiem procesora i karty graficznej. Ten drugi będzie dławiony, aby utrzymać równowagę mocy. Dlatego wydajność będzie słaba przy nieodpowiednim zasilaniu.

Ponieważ obciążenie maszyny ma priorytet i nie zrzuca, dopóki dostępna moc będzie niewystarczająca, akumulator będzie się zawsze rozładowywał, gdy źródło zasilania nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej mocy na pokrycie potrzeb maszyny. Oznacza to, że w przypadku ładowarki o mocy 60 W akumulator będzie ładowany tylko przy niewielkim obciążeniu procesora. Jeśli oba rdzenie pracują na pełnych obrotach, akumulator będzie się zawsze rozładowywał, dopóki nie osiągnie stanu zerowego naładowania.

Szybkość ładowania akumulatorów będzie również zależeć od obciążenia maszyny. Ładowarka może zużywać około ~ 30 W. Z adapterem 85 W, który pozostawia około 55 W dla maszyny i nie wystarcza do zasilania pełnego obciążenia maszyny. Ponieważ obciążenie maszyny ma pierwszeństwo, moc dostępna dla ładowarki będzie się różnić w zależności od całego obciążenia urządzenia: procesora / karty graficznej, napędów, USB / FireWire, ekranu itp. Przy bardzo dużym obciążeniu maszyny ładowarka pozostanie z bardzo mała moc do użycia, nawet przy zasilaniu 85 W, i bardzo długo trwa ładowanie akumulatora. Najdłużej widziałem ponad 20 godzin, kiedy wszystko szło pełną parą (pełne obciążenie procesora + GPU, wszystkie porty USB i FireWire dostarczały pełną moc znamionową, wszystkie dyski wirowały, ekran przy pełnej jasności, głośniki rozmazały).

Wreszcie, elektroniczna tabliczka znamionowa zasilacza jest przechowywana w układzie scalonym znajdującym się w gnieździe MagSafe. Jeśli gniazdo MagSafe jest uszkodzone lub nie ma tabliczki znamionowej, menedżer zasilania wykonuje dwie czynności:

  1. Zakłada zasilacz o mocy 60 W.

  2. Wyłącza ładowarkę.


więc jeśli mój Macbook Pro wymagał 85 W, ale ładowarka 45 W może go zasilać, a także ładować baterię, to wydajność procesora się nie zmniejsza? A może jeśli idzie krok po kroku, można go zmniejszyć, na przykład: system operacyjny wie, że nie może zwiększyć turbo do 4 GHz, a najbardziej może pracować z częstotliwością 2,8 GHz, a więc działa z tą prędkością i przy tej prędkości , jest wystarczająca moc, aby powoli ładować akumulator. Ale jeśli jest to 4 GHz, to nie wystarczy zarówno zasilić Macbooka, jak i naładować baterię. Zatem ciągle używasz tylko 2,8 GHz dla procesora, który w przeciwnym razie mógłby zwiększyć do 4
GHz

18

Nie zaszkodzisz niczego, używając niewłaściwego adaptera. Obwody ładowania w komputerach Intel Mac są bardzo wyrafinowane i nie pozwolą, aby stało się coś złego.

Działa użycie adaptera o wyższej mocy z notebookiem o niskim zużyciu energii. Komputer pobiera tyle mocy z adaptera, ile potrzebuje. Użycie adaptera o niskiej mocy w notebooku z wysokim poborem spowoduje zasilenie komputera LUB naładowanie akumulatora, ale nie w obu przypadkach. Jeśli podłączysz adapter 60 W do MacBooka Pro przy 50% naładowaniu akumulatora, akumulator pozostanie na poziomie 50% (albo rozładuje się lub ładuje bardzo wolno), gdy komputer jest włączony. Jeśli komputer śpi lub jest wyłączony, akumulator będzie ładowany z normalną szybkością.


3
Używam zasilacza MagSafe o mocy 60 W z MacBooka na moich obecnych i poprzednich 15-calowych komputerach MacBook Pro od kilku lat. Zero problemów, zawsze.
Dori

2
Nie jest to niezmiernie ważne, ale niektóre najnowsze 15-calowe modele MacBooka Pro faktycznie były dostarczane z adapterem 60 W. Jeśli jednak masz model z dyskretną grafiką, masz 85 W.
Christian L

1
Z własnego doświadczenia MOŻESZ zaszkodzić swojemu doświadczeniu, używając niewłaściwego adaptera. W pewnym momencie twój fan osiągnie absurdalną prędkość i będziesz miał własny odrzutowiec. Niektóre funkcje również się psują. Bardzo denerwujące wyjście z tej sytuacji. Niestety nie pamiętam, co musiałem zrobić, aby wszystko zaczęło się od nowa, oprócz ponownego uruchomienia z innego systemu. Straciłem około 7 godzin przed powrotem do pracy. Niedługo potem dostałem wzdęcia z akumulatora, jak wskazuje Rolf
Jerome

4

Przez długi czas korzystałem z zasilacza 13 '/ 65W na moim 15'erze.

To, co się ze mną stało, polegało na tym, że bateria znacznie się rozdęła (widoczna z zewnętrznej skorupy aluminiowej i dopiero po ~ 150 obciążeniach), a jednocześnie zapewniała odpowiednią żywotność baterii ...

Proszę wziąć pod uwagę, że może to być całkowicie niezwiązane. Co więcej, moja bateria została wymieniona bezpłatnie w sklepie Apple (Macbookpro pod koniec 2008 r., Unibody 1. generacji), podczas gdy nadal nie jestem pewien, czy Applecare obejmuje również baterię w 3 lata.


1
Po takim odcinku dostałem też wzdęcia z baterii. W końcu może to być związane.
Jerome

2

NIE używaj zasilacza o specyfikacji niższej niż w specyfikacji. Włączy się, ale będzie działał w stanie zaniku zasilania, powodując skrócenie żywotności z powodu nadmiernego ciepła.

Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze dzięki zasilaczowi rynkowemu w iBooku. Było to poniżej wymaganej mocy wyjściowej, powodując, że urządzenie zawsze działało na gorąco, a ostatecznie wyłączało się z powodu zbyt dużej ilości ciepła. Po kilku miesiącach zrobiło się tak, że działało przez 10-20 minut, a następnie wyłączyło się i ostatecznie zakończyło pracę. Próbowaliśmy go naprawić, ale już go nie było.


Tak, pamiętam, że mieliśmy podobne problemy ze starszymi zasilaczami kołowymi. Myślę, że teraz jest nieco lepiej z zasilaczami magsafe, ale wciąż jest to jedna z tych „przerażających, którzy wiedzą, co może pójść nie tak”.
glenstorey 24.01.11

To, co robi różnicę, to nie wiek lub model zasilacza, to to, czy zasilacz wytwarza wystarczającą moc.
Greg

Chodziło mi o to, że z mojego doświadczenia wynika, że ​​używanie niewłaściwego zasilacza powodowało bardziej oczywiste problemy w starszych ładowarkach. Myślę, że wprowadzili ulepszenia w nowych systemach zasilania.
glenstorey 24.01.11

1
Nie rozumiem, jak Mac może działać cieplej - ale 65-watowy adapter z pewnością będzie cieplejszy, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zostanie ustalony przy maksymalnej mocy częściej niż byłby lub został zaprojektowany. Kiedy rzeczy się starzeją, ważniejsze jest posiadanie odpowiednich części, a na pewno wcześniej może zepchnąć starszą część na „zepsute” terytorium.
bmike

1
Ponadto - 60-watowe ładowarki i systemy ładowania iBook nie mają bezpośredniego związku z obwodami ładującymi mac pro - nowsze produkty wykrywają i uwzględniają niewłaściwy wybór zasilaczy i są bardziej odporne w praktyce.
bmike

1

To świetne pytanie i chciałbym zadać to pytanie, zanim zacznę robić dokładnie to, co proponujesz. Przypuszczam, że założyłem, że system operacyjny ostrzeże mnie, jeśli użycie adaptera wyjściowego niższej / wyższej wartości będzie w jakiś sposób niebezpieczne dla mojego komputera. Innymi słowy ... pamiętaj, że to, co wynika z mojego osobistego doświadczenia, jest dalekie od dowodów naukowych w ten czy inny sposób.

Zanim kupiłem 2 15-calowe MBP w połowie 2010 roku w czerwcu, moja żona i ja dzieliliśmy się 15-calowym MBP Core Duo z 2006 roku. 2006 używa adaptera 65 W., 2010 używa 85 W. Szybko zauważyliśmy, że gniazdo na nowych jest identyczne ze starym. Doszedłem do wniosku, że przy dbałości o szczegóły Apple bezpiecznie będzie spróbować naładować mój 2010 stary adapter.

Ponieważ zadziałało, podłączyliśmy 65 W do salonu i umieściliśmy nasze 85 W w odpowiednich biurach. Od czerwca oba nasze 2010s są ładowane przy użyciu obu adapterów zamiennie. Powiedziałbym, że mój (model i66 2,66 GHz) używał go około 1/3 czasu. Moja żona (model i5 2,4 GHz) prawdopodobnie zużywa 65 W w 50% lub więcej.

Czy zauważyłem jakieś problemy lub obniżoną wydajność? Ani trochę. W rzeczywistości, jestem nieco zaskoczony, jak zdrowe bateria jest na kopalni pod uwagę jak często go używać bez podłączania go w. Można zobaczyć moje niemal aktualne specyfikacje baterii tutaj . Pomyślałem, że przy tak wielu cyklach, jak przez to przeszedłem, moja bateria byłaby już blisko 80%. Ponadto nie zauważyłem żadnej różnicy temperatur podczas używania określonego adaptera. *

Podsumowując ... jedyną różnicą, którą zauważyłem, jest to, że ładowanie komputerów trwa dłużej przy użyciu 65 W zamiast 85 W, ale nawet ta różnica była niewielka.

* Jednak teraz, gdy o tym myślę, prawdopodobnie przyjrzę się temu trochę bliżej.

przy edycji:

Po opublikowaniu tego rzuciłem okiem na mój adapter „65 W”. Najwyraźniej nie jest to jednak adapter 65 W, ale 85 W ze starszym złączem (złącze z grubą głowicą). Zawsze zakładałem, że to 65 W ze względu na wiek naszego MBP 2006 ... Chyba facet, od którego go kupiliśmy, użył adaptera. Więc w zasadzie moja odpowiedź jest całkowicie nieprawidłowa (poza tym, że nie ma różnicy między adapterami) i należy ją zignorować :)

Zostawię to na dzień lub dwa, żeby mam nadzieję, że nikogo nie zwiedzę ... Z drugiej strony ciekawe, że zauważyłem, że ładowanie starszego adaptera trwa dłużej. Och, siła efektu placebo ...


1

Używam adaptera 60 W z mojego starego 13-calowego MacBooka Pro (który został skradziony jakiś czas temu) do mojego nowego 15-calowego MacBooka Pro przez około miesiąc, ponieważ założyłem, że wszystkie kable lub adaptery są takie same od Apple (ponieważ jest tak w przypadku kabla USB) i nie zdawałem sobie sprawy, dopóki pewnego dnia się nie wyłączył. Przez większość czasu mój MacBook Pro był podłączony do zasilania. Teraz przełączyłem się na zasilacz 85 W i wszystko działa dobrze, dzięki Bogu. moje pytanie brzmi: czy spowoduje to jakikolwiek problem lub uszkodzenie baterii, dysku twardego lub innych części mojego MacBooka Pro?


Adapter jest urządzeniem pasywnym. wytwarza moc tylko na żądanie. Jeśli zostaniesz poproszony o wydrukowanie większej ilości danych niż to możliwe, zakończy się niepowodzeniem.
Ruskes,

0

Używam zasilacza 60 W do mojego MacBooka Pro 15 2009. Działa dobrze, jeśli wykonuję lekkie zadania, jednak jeśli uruchamiam intensywną aplikację, taką jak Starcraft 2 na Bootcamp, akumulator przestanie się ładować i bardzo powoli się rozładuje.


0

Mam zarówno Macbook Unibody z 2010 roku, jak i MacBook Pro na początku 2008 roku. Zamieniłem adaptery i działa dobrze na obu komputerach. Ponadto MacBook Pro korzystający z zasilacza 60 W ładuje akumulator, choć jest nieco wolniejszy.


0

Czy to dobry pomysł? Nie. Czy to działa? Tak. Moc znamionowa jest dopasowana do potrzeb konkretnego laptopa. Jeśli użyjesz zasilacza o niższej mocy znamionowej, w wielu okolicznościach będzie on działał dobrze, może po prostu ładować się nieco wolniej. Jeśli Twój laptop jest wyłączony, ładuje się również przyzwoicie szybko.

Jeśli jednak uruchomisz coś mniej wydajnego energetycznie, takiego jak Linux lub Windows, zauważysz, że pomimo podłączenia do źródła zasilania powoli tracisz żywotność baterii, ponieważ po prostu nie ma wystarczającej mocy, aby poprowadzić całość i wiele funkcje oszczędzania energii nie są poprawnie wdrożone. Może to również stanowić problem, jeśli zmodyfikowałeś sprzęt w laptopie lub próbujesz intensywnie grać (cokolwiek, co powoduje wirowanie dysków i fanów). Jeśli taka jest Twoja sytuacja, możesz nadal korzystać z niższego zasilacza, ale ostatecznie dojdziesz do punktu, w którym transformator się przegrzeje ( naprawdę źle ), lub po prostu zabraknie Ci energii.

Tak więc w idealnym świecie zawsze powinieneś mieć adapter, który Apple ma dla ciebie (lub wyżej oceniany). Ale jeśli będziesz musiał użyć przez jakiś czas niższej oceny, to nie będzie koniec świata.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.